Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 165
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Interleaved
    καλημερα
    εχω 2 γραμμες 24αρες,μια στην πολη μια στο χωριο (Κρητη) που κλειδωνουν και η 2 γυρα στα 18mbps οποτε μιλαμε για καλες γραμμες.
    τωρα μερικες μερες σερνονται τα παντα εκτος απο πολυ νωρις το πρωι και πολυ αργα το βραδυ που πανε σφαιρα.ολες της αλλες ωρες δεν μπορω να κανω σχεδον τπτ (κατεβασμα τανιας/youtube/live tv κτλ κτλ) μονο σερφαρισμα μπορω.
    δοκιμασα απο φιλους και βαλαμε πανω στης γραμμες μου cosmote tv και vodafone tv και κολλανε τα παντα.
    χθες εκανα ενα τεστ,δοκιμασα να κατεβασω απο otenet ftp 1gb αρχειο.νωρις πρωι και αργα βραδυ κατεβαζε με 1,7MB/δευτ και το απογευμα προς βραδυ με 50ΚΒ/δευτ..
    τι συμβαινει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsirintanis : 15-03-20 στις 10:25.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Μάλλον κάποιο θέμα σε τοπικό επίπεδο ( η επίπεδο νομού).. Πήρες τηλέφωνο να το αναφέρεις; Την ωρα που στο κάνει για αρχή πάντως τσεκαρε ποσο συγχρονίζεις..Αν εμφανίζει errors στο ρούτερ.. και κάνε και μια επανεκίηση και στο ρούτερ για παν ενδεχόμενο..Τωρα αν υπάρχει κάποιος αναγνώστης εδώ που να είναι στην ίδια περιοχή θα βοήθαγε να μας πει τι γίνεται στην περίπτωση του.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Interleaved
    ναι πηρα τηλεφωνο σημερα το πρωι γιατι απογευμα δεν πιανω γραμμη με τπτ.του ειπα αυτο που γινεται και δεν ειδε κατι υποπτο στο τσεκ που εκανε και μου ειπε πως θα με παρουν το απογευμα που εχω το μεγαλο θεμα να το ξαναδουμε.
    της ωρες που το κανει εχω δοκιμασει επανεκκινηση αρεκετες φορες και αλλαγη σε διαφορους dns,εννοειται δεν υπαρχει αλλη συσκευη συνδεμενη και παντα συνδεμενος με καλωδιο.ο συγχρονισμος δεν χαλαει και παραμενει σωστος.τα errors δεν τα κοιταξα.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συνεχίστε σπάστε τα τηλέφωνα στους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ που σέρνονται κι εμείς τα λαμόγια τους πληρώνουμε χρυσάφι!!!
    Τα ίδια και Βορεια Ελλάδα,Θεσσαλονίκη,Ημαθία.Μπουκώνουν όλα και σέρνονται μαζί με τον κορονοιό παντου!!!!
    Δέν υπάρχει πρόβλημα στους πελάτες ή στις συνδεσμολογίες που έχουν και μασουν την τσίχλα τους εδώ και χρόνια σε κάθε περίσταση αναλόγως!!!
    Παράκληση και σε όσους διαβάζουν ήρθε η στιγμή να επαναστατήσουμε γιατί μας έχουν παει πολλά χρόνια πίσω στην δήθεν ψηφιακή τους εποχή!!!
    Τηλεφωνήστε τους,επιμείνετε και ίσως ίσως ιδρώσει το αυτί τους μια φορά!!!!
    Ευχαριστώ πολύ!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Τελικά όντως υπάρχει θέμα σε πολλές περιοχές..; Ο κορονοιός τεστάρει τα δίκτυα τους τελικά από ότι φαίνεται.. Χτες το βράδυ είχα μεγάλη πτώση ταχύτητας αλλάμε restart το ρούτερ έστρωσε.. Σήμερα από τις 4 και μετά αρχίζω και βλέπω πάλι πτώση στην 50αρα..άρα απλά ήταν τυχαίο ότι χτες έστρωσε με το restart.. Ο κορονοιος μπουκώνει το σύμπαν τελικά..Κάθεσαι σπίτι και δε μπορείς να δείς κάτι στο ιντερνετ σαν ανθρωπος..
    Αυτή τη στιγμή είμαι στο πρωτο hop στα 200-300 ms. Χτες ήμουν στα 900..και μετά το reset έστρωσε..

  6. #6
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Interleaved
    μεχρι της 11:30 το πρωι ολα ηταν ενταξει,δοκιμαστικο κατεβασμα απο ftp otenet στα 1,6MB/δευτ.
    τωρα δοκιμασα και φτανει καταιδρωμενο στα 100ΚΒ/δευτ..

    εχω δοκιμασει απο restart router/τσεκαρισμα καλωδια/update firmware router/αλλαγη dns και εγω δεν θυμαμαι τι αλλο.
    παιδια οντως το προβλημα ειναι απο τα δικτυα τους,δεν αντεχουν το φορτιο τελος.
    οσο για τα 2 σταθερα και 2 κινητα που εχω στην wind θα κοιταξω να τα παω αλλου.

    gkostass και baskon εχετε wind?μπορειτε να διασταυρωσετε απο γνωστους που εχουν αλλους παροχους εαν εχουν τα ιδια προβληματα της συγκεκριμενες ωρες?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsirintanis : 15-03-20 στις 19:55.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsirintanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεχρι της 11:30 το πρωι ολα ηταν ενταξει,δοκιμαστικο κατεβασμα απο ftp otenet στα 1,6MB/δευτ.
    τωρα δοκιμασα και φτανει καταιδρωμενο στα 100ΚΒ/δευτ..

    εχω δοκιμασει απο restart router/τσεκαρισμα καλωδια/update firmware router/αλλαγη dns και εγω δεν θυμαμαι τι αλλο.
    παιδια οντως το προβλημα ειναι απο τα δικτυα τους,δεν αντεχουν το φορτιο τελος.
    οσο για τα 2 σταθερα και 2 κινητα που εχω στην wind θα κοιταξω να τα παω αλλου.

    gkostass και baskon εχετε wind?μπορειτε να διασταυρωσετε απο γνωστους που εχουν αλλους παροχους εαν εχουν τα ιδια προβληματα της συγκεκριμενες ωρες?
    Το πρόβλημα είναι στους εναλλακτικούς και τα A/K τους που δεν μπορούν να υποστηρίξουν τοοοοσους πελάτες...Γελάμε εδώ! Η Cosmote είναι η μόνη που έως τώρα αντέχει...

  8. #8
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Interleaved
    σημερα πρωι πρωι ειχα μιλησει με το 13700 και τους εξηγησα ολα αυτα που συμβαινουν,μου απαντησαν οτι τωρα δεν βλεπουν κατι και καλο ειναι να ξαναπαρω την ωρα που συμβαινει αυτο.του απαντησα οτι δεν θα πιασω γραμμη απογευμα λογο φορτου προβληματων και μου ειπε θα σας κανουμε callback 19:00.
    εννοειται δεν πηρε κανεις και δοκιμασα τωρα να παρω εγω,ευτυχως επιασα γραμμη και εξηγησα το χαλι που υπαρχει και οτι μηπως εχουν μπουκωσει η γραμμες της wind γιατι γνωστοι μου με οτε δεν εχουν κανενα προβλημα..
    κολλησε για λιγο και μου ειπε θα το κοιταξουμε και θα σας παρουμε τηλεφωνο.

    καλα κρασια παλικαρια!!

  9. #9
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsirintanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σημερα πρωι πρωι ειχα μιλησει με το 13700 και τους εξηγησα ολα αυτα που συμβαινουν,μου απαντησαν οτι τωρα δεν βλεπουν κατι και καλο ειναι να ξαναπαρω την ωρα που συμβαινει αυτο.του απαντησα οτι δεν θα πιασω γραμμη απογευμα λογο φορτου προβληματων και μου ειπε θα σας κανουμε callback 19:00.
    εννοειται δεν πηρε κανεις και δοκιμασα τωρα να παρω εγω,ευτυχως επιασα γραμμη και εξηγησα το χαλι που υπαρχει και οτι μηπως εχουν μπουκωσει η γραμμες της wind γιατι γνωστοι μου με οτε δεν εχουν κανενα προβλημα..
    κολλησε για λιγο και μου ειπε θα το κοιταξουμε και θα σας παρουμε τηλεφωνο.

    καλα κρασια παλικαρια!!
    Καλά κρασιά επίσης,αλλά γιατί δεν εμπιστεύεστε έναν πάροχο που πληρώνετε πιο λίγα χρήματα απο τον OTE?
    Αυτοί είναι,αυτά μπορούν,ο ΟΤΕ δέν τους δίνει καμπίνες,και τα A/K τους χωλένουν με τόσο κόσμο μέσα...
    Το σημαντικό είναι όχι να το παρακολουθήσουν,αλλά να κλείσουν τις βλάβες κι όλα καλά!
    Παράκληση τηλεφωνήστε τους...ξανά και ξανά μέχρι να τα...."φτιάξουν" ε μην μας περνάνε και για βόδια που βόσκουν χορταράκι μόνο...

  10. #10
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Interleaved
    οκ η γραμμες τους μπουκωσαν ασχετα οτι δεν θα το παραδεχτουν ποτε οτι και να τους λεμε.
    προσωπικα θα τους περνω τηλεφωνο,απο εκει και περα τι μπορουν να κανουν?εχουν αλλες επιλογες για να μας δωσουν αυτο που πληρωνουμε η θα παρακαλανε να μην μπαινει ο κοσμος στο ιντερνετ για να συνελθει το συστημα τους?

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsirintanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ η γραμμες τους μπουκωσαν ασχετα οτι δεν θα το παραδεχτουν ποτε οτι και να τους λεμε.
    προσωπικα θα τους περνω τηλεφωνο,απο εκει και περα τι μπορουν να κανουν?εχουν αλλες επιλογες για να μας δωσουν αυτο που πληρωνουμε η θα παρακαλανε να μην μπαινει ο κοσμος στο ιντερνετ για να συνελθει το συστημα τους?
    Κι εδώ τα ίδια...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...αια/page188

  12. #12
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να βγάλω τα οποία συμπεράσματα. Στη περίπτωση μου και ενώ μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα δύο συνεχόμενες μέρες βλέπω το ping να ανεβαίνει κατακόρυφα στο πρώτο hop (καμπινα) και την ταχύτητα να πέφτει.
    Έχω το ΖΤΕ για μόντεμ μόνο και ένα fritz 7590 που κάνει την κλήση. Τη πρώτη μέρα βγάζω το ΖΤΕ απτή πρίζα πρώτα και το αφήνω να ξανασυγχρονισει. Δεν έφτιαξε. Μετά βγάζω και το Fritz και μόλις ξανασυνδεθηκα όλα ήταν φυσιολογικά.
    Δεύτερη μέρα με πρόβλημα. Αυτή τη φορά βγάζω πρώτα το Fritz. Δεν έφτιαξε. Το αφήνω κάποια επιπλέον ώρα γιατί ψιλό παλευόταν η κατάσταση. Βγάζω το ΖΤΕ απτην πρίζα.. Μόλις συνδέθηκε επανήλθε και η ταχύτητα..
    Κάτι γίνεται σίγουρα προκαλείτε ένα μπούκωμα (μήπως είναι και τεχνητό..; για να αποσυμφορηθει το dslam). Και μόνο με reset επανέρχεται (και αυτό όχι πάντα).
    Δε μπορώ ακόμα να καταλάβω τι παίζει μόλις ξαναγίνει θα κάνω έξτρα δοκιμές..Θα έλεγα ότι φταίει κάποια συσκευή αλλά υπάρχει και το παράδειγμα του mrmagenta που του έτυχε το ίδιο ακριβώς προχτές, στην ίδια περιοχή ίδια ώρα κλπ..

  13. #13
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Interleaved
    εμενα και η 2 adsl οπου παιρνουν απο διαφορετικα Α/Κ η καθε 1,δεν εχουν κανενα προβλημα συγχρονισμου ουτε μου βγαζουν errors.οσα reboot και να εκανα σε διαφορετικες ωρες της ημερας κλειδωνουν πολυ καλα.
    χθες γυρω στης 11:00 το βραδυ σε δοκιμαστικο κατεβασμα δεν ανεβηκε πανω απο 40ΚΒ/δευτ.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Επανέρχομαι. Και πάλι μια από τα ίδια. Ping στο θεό. Ταχύτητα όχι τόσο χάλια στο speedtest αλλά το streaming κλπ κολλάει.
    Στην περίπτωση μου τελικά αυτό με την επανεκίνηση του ρούτερ είναι απλά τυχαίο. Εκανα επανεκίνηση μοντεμ + ρουτερ και δεν άλλαξε κάτι. Άρα έχουμε ένα μπούκωμα το οποίο διαρκεί ώρες. Μολις τελειώσει το μπούκωμα η γραμμή δεν επανέρχεται αμέσως αλλά θέλει μια επανεκίνηση το ρουτερ για κάποιο λόγο. Αν κάνεις επανεκίνηση ενώ οι γραμμές είναι πιταρισμένες δε κάνεις τίποτα.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-06-2015
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H1600
    Me Google Dns-OpenDNS είναι πιο γρήγορο το σερφάρισμα έτσι όπως είναι το δίκτυο πιταρισμένο?Η απλά και με χρήση προεπιλεγμένων Dns η κατάσταση μένει ίδια?Ο γείτονας μου δίπλα μέχρι στιγμής δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιο θέμα!

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας