Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 107
  1. #46
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιλικρινά δεν καταλαβαίνω τι είναι τα dslams, τα backbones και τα διάφορα 'ψαρωτικά' τεχνικά.
    Θες να μάθεις; ή όχι;

  2. #47
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Δεν έχω αντίρρηση, αφού προτίθεσαι και σ' ευχαριστώ γι' αυτό αλλά νομίζω δεν θα βοηθήσει τη συζήτηση, μιας και η πρακτική λέει ότι ο ένας πάροχος μπορεί ενώ ο άλλος όχι.

    Επίσης αν ήθελα να εμβαθύνω στα συγκεκριμένα τεχνικά θα μου ήταν πολύ εύκολο. Οι σχετικές πληροφορίες υπάρχουν παντού.

    Αν καταλάβεις την οπτική μου γωνία και φυσικά το μέγεθος του προβλήματος, εν όψει του τι μας περιμένει, τότε θα δεις ότι δεν γκρινιάζω απλά για να περνάει η ώρα, πράγμα που δεν έκανα ποτέ μου στα 18 χρόνια παραμονής μου στη Nova. Η αδιαφορία τους με φέρνει εδώ.

    Σ' ευχαριστώ και πάλι!

    ΥΓ: Εδώ είμαι λίγο πιο αναλυτικά γκρινιάρης

  3. #48
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο κάθε χρήστης κάνει σύνδεση με το dslam του (κάθε) παρόχου, μέχρι εκείνο το σημείο η ταχύτητα που συγχρονίζει είναι καθαρά δικιά του.
    Σε αυτό το dslam ο πάροχος έχει ας πούμε 100 πόρτες και για χάρη ευκολίας ας πούμε πως όλες είναι καθαρά 20.
    Αυτό το dslam Θα πρέπει να συνδεθεί με τον bbras του παρόχου, αυτή η σύνδεση δεν θα είναι ποτέ 100*20 θα είναι ποιο κοντά στα 100mbit (1:20 στις πολύ καλές καταστάσεις συνήθως μιλάμε για 1:50).

    Αυτή η σύνδεση είναι διαφορετική για κάθε πάροχο, κάποιος λοιπόν μπορεί να έχει 90 χρήστες ενεργούς την ίδια στιγμή τώρα λόγο covid, Ο άλλος μπορεί να έχει 20 γιατί ας πούμε είναι πιο ακριβός και δεν τον προτιμούν οι πελάτες και όχι γιατί έχει καλύτερο δίκτυο, όλοι το ίδιο overbooking έχουν πάνω κάτω.
    Αν αύριο φύγουν οι 70 και πάνε στον άλλον πάροχο μάντεψε που θα είναι το πρόβλημα

    Υπάρχουν μετά και άλλα σημεία που μπορεί να έχουμε bottleneck αλλά ας τα αφήσουμε για την ώρα.

    Εδώ έχει και κάποιες άλλες πληροφορίες, ακόμα μπορείς να το διαβάσεις απο την αρχή θα δείς γενικά οι ταχύτητες παίζουν ανα περιοχή.


    Το contention ratio είναι κάτι που υπάρχει παντού στον κόσμο για home ή και για επαγγελματικές συνδέσεις με τιμή Home.

  4. #49
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Αν αύριο φύγουν οι 70 και πάνε στον άλλον πάροχο μάντεψε που θα είναι το πρόβλημα ...
    Σαφώς και αυτό είναι το πρώτο που σκέφτηκα αλλά έτσι όπως το περιγράφεις αν η περιοχή μου είχε 100πλάσιους κατοίκους/χρήστες, κανείς μας δεν θα είχε ίντερνετ.

    Υπάρχει όμως πάντοτε αυτό που λέγεται αναβάθμιση/επέκταση δικτύου για το οποίο οι περισσότερες εταιρείες 'αγρόν αγοράζουν', αρκεί να γεμίζουν τα ταμεία τους μέχρι βέβαια η τακτική τους αυτή να τους γυρίσει μπούμερανγκ.

    Κάνω λάθος?

    Εν ολίγοις δεν με ενδιαφέρει το γιατί δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει ο πάροχος από την στιγμή που τον πληρώνω κανονικά για την συγκεκριμένη υπηρεσία. Εκτός ανωτέρας βίας φυσικά, όπως σεισμοί λοιμοί καταποντισμοί και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις...

    Το να κάνουν ταυτόχρονη χρήση όλοι οι συνδρομητές/πελάτες του δεν συνιστά τίποτα από τα παραπάνω. Αλλωστε πουθενά στη σύμβαση δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος werby : 27-03-20 στις 13:10.

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς και αυτό είναι το πρώτο που σκέφτηκα αλλά έτσι όπως το περιγράφεις αν η περιοχή μου είχε 100πλάσιους κατοίκους/χρήστες, κανείς μας δεν θα είχε ίντερνετ.

    Υπάρχει όμως πάντοτε αυτό που λέγεται αναβάθμιση/επέκταση δικτύου για το οποίο οι περισσότερες εταιρείες 'αγρόν αγοράζουν', αρκεί να γεμίζουν τα ταμεία τους μέχρι βέβαια η τακτική τους αυτή να τους γυρίσει μπούμερανγκ.

    Κάνω λάθος?
    Θα είχε πάλι το 1:20 ή 1:50 δεν αλλάζει αυτό

  6. #51
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Αρχίζω και δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή, είναι σαν λέμε ότι το ίντερνετ συνολικά μπορεί να δεχτεί μόνο έναν συγκεκριμένο αριθμό χρηστών και ότι αυτό ΔΕΝ εξαρτάται από την τεχνική του υποδομή και τον ανάλογο εξοπλισμό. Ε?

  7. #52
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είχε πάλι το 1:20 ή 1:50 δεν αλλάζει αυτό
    Είπα δεν θα ξαναασχοληθώ με αυτό το θέμα αλλά θα σου κάνω μια ερώτηση φίλε μου που τα ξέρεις πια όλα τόσο καλά,γιατί στην περιοχή μου Αλεξάνδρεια Ημαθίας ο ΟΤΕ έχει ενεργοποιήσει εδώ και μερικούς μήνες καμπίνες δικές του περί τις 30 τον αριθμό και φυσικά δεν είναι κανενός άλλου εναλλακτικού ,γράφουν ΟΤΕ κι οι εναλλακτικοί vodafone και wind έχουν ΕΝΑ και μοναδικό Α/Κ ο καθένας η κι οι δύο μαζί....το οποίο εξυπηρετεί έναν μεγάλο αριθμό χρηστών?
    Και δεν είναι εύλογο άν δεν υπάρχουν οπτικές ίνες που τους επινοικιάζονται η δυνατότητα να βάλουν εναλλακτικούς στα κουτιά τους, να υπάρχει αυτό το άθλιο μπούκωμα και το ίντερνετ να σέρνεται τις ώρες αυτές που όλοι είναι σπίτια τους κι εξυπηρετούνται από αυτό το dslam A/K.???

  8. #53
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkostass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα δεν θα ξαναασχοληθώ με αυτό το θέμα αλλά θα σου κάνω μια ερώτηση φίλε μου που τα ξέρεις πια όλα τόσο καλά,γιατί στην περιοχή μου Αλεξάνδρεια Ημαθίας ο ΟΤΕ έχει ενεργοποιήσει εδώ και μερικούς μήνες καμπίνες δικές του περί τις 30 τον αριθμό και φυσικά δεν είναι κανενός άλλου εναλλακτικού ,γράφουν ΟΤΕ κι οι εναλλακτικοί vodafone και wind έχουν ΕΝΑ και μοναδικό Α/Κ ο καθένας η κι οι δύο μαζί....το οποίο εξυπηρετεί έναν μεγάλο αριθμό χρηστών?
    Και δεν είναι εύλογο άν δεν υπάρχουν οπτικές ίνες που τους επινοικιάζονται η δυνατότητα να βάλουν εναλλακτικούς στα κουτιά τους, να υπάρχει αυτό το άθλιο μπούκωμα και το ίντερνετ να σέρνεται τις ώρες αυτές που όλοι είναι σπίτια τους κι εξυπηρετούνται από αυτό το dslam A/K.???
    Μπορείς να ζητήσεις να μπεις απο καμπίνα αλλά αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να μπεις μέσω vdsl, απο την στιγμή που γίνεται ενεργοποιήση νέων καμπίνων μπορούν να δώσουν και οι εναλλακτικοί.
    Υπάρχουν περιοχές που βάζει άλλος παροχος καμπίνες μόνο και εκεί παίρνει και ο ΟΤΕ απο εκείνον, έτσι είναι ο σχεδιασμός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχίζω και δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή, είναι σαν λέμε ότι το ίντερνετ συνολικά μπορεί να δεχτεί μόνο έναν συγκεκριμένο αριθμό χρηστών και ότι αυτό ΔΕΝ εξαρτάται από την τεχνική του υποδομή και τον ανάλογο εξοπλισμό. Ε?
    Η σύνδεση που πληρώνεις είναι με αυτή την τιμή με αυτό το συγκεκριμένο contention ratio.
    Οι τιμές για καθαρό δικό απο άκρη σε άκρη 1:1 δηλαδή είναι αρκετά διαφορετικές.

  9. #54
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Εγώ ο άσχετος θα πω ότι όταν η εθνική οδός είχε δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση, όταν φτάναμε κοντά στα διόδια της Αθήνας, κατεβαίναμε απ' τα αυτοκίνητα, βγάζαμε τις ψησταριές και κάναμε μπάρμπεκιου. Κι αφού χορταίναμε ερχόταν κι η σειρά μας. Ευτυχώς που δεν βρέθηκε ποτέ κάποιος να μας πει ότι όσο κι αν φαρδύνετε το δρόμο, δεν θα αλλάξει τίποτα...

  10. #55
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τελικά τζάμπα χάνω τον χρόνο μου

  11. #56
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Μην το λες...μαθαίνεις και κάτι

  12. #57
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι για τις ψηστιέρες και το μπαρμπεκιου

  13. #58
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Οταν ένας γιατρός προσπαθεί να εξηγήσει στον ασθενή το τι του συμβαίνει, δεν του κάνει μαθήματα ανατομίας...

    - - - Updated - - -

    Μόλις τώρα είδα ότι και εδώ υπάρχει κι άλλος "άσχετος" πλην εμού του ιδίου...

  14. #59
    Εγγραφή
    18-03-2020
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Zte H108N
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 22.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με τη Nova έχουν το ίδιο πρόβλημα. Επίσης δεν είναι μόνο φταίξιμο δικό της. Να υπενθυμίσω ότι το δίκτυο του ΟΤΕ είναι πανάρχαιο δεν είναι μόνο να φτιάχνουμε οπτικές ίνες και τελείωσε. Πρέπει να φτιαχτεί και το δίκτυο του ΟΤΕ όχι απλά να συντηρείται για να γίνεται πιο φτηνά η δουλειά . Ακόμη έχω φίλους που έχουν cosmote που έχουν πρόβλημα. Καταλήγω λοιπόν ότι η περιοχή και το αστικό κέντρο είναι αυτά που θα επηρεάσουν τη σύνδεσή μας.

  15. #60
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheMental1st Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη Nova έχουν το ίδιο πρόβλημα. Επίσης δεν είναι μόνο φταίξιμο δικό της. Να υπενθυμίσω ότι το δίκτυο του ΟΤΕ είναι πανάρχαιο δεν είναι μόνο να φτιάχνουμε οπτικές ίνες και τελείωσε. Πρέπει να φτιαχτεί και το δίκτυο του ΟΤΕ όχι απλά να συντηρείται για να γίνεται πιο φτηνά η δουλειά . Ακόμη έχω φίλους που έχουν cosmote που έχουν πρόβλημα. Καταλήγω λοιπόν ότι η περιοχή και το αστικό κέντρο είναι αυτά που θα επηρεάσουν τη σύνδεσή μας.
    Θεωρείς δηλαδή ότι εν έτη 2020 θα πρέπει ο ΟΤΕ να συνεχίζει να συντηρεί το πανάρχαιο σκουριασμένο δίκτυο χαλκού του; Εμένα η φράση σου "δεν είναι μόνο να φτιάχνουμε οπτικές ίνες και τελειώσε" μου φαίνεται παράλογη.
    Αντι να διατηρείται αυτό το αίσχος, εγώ είμαι της άποψης να συνδεθούν όλοι στις καμπίνες και να σταματήσει το δίκτυο του χαλκού (οι έχοντες ADSL με κόφτη, και οι VDSL κανονικά)(με την προϋπόθεση ότι θα αυξηθούν οι καμπίνες κλπ...)

    Οι περισσότεροι εδώ μέσα βλέπω ότι έχετε μια ιδιαίτερη έχθρα με την ιδέα του VDSL και θα ήθελα να ανοίξουμε ένα καινούργιο νήμα κάποια στιγμή να ακούσω απόψεις...

Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας