Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Καλημέρα σε όλους.
    Το πολύτιμo και αγαπημένο μου TP-Link Archer D2 AC750 modem/router παρέδωσε πνεύμα σήμερα.

    Με λίγα λόγια ψάχνω για Router και χρειάζομαι τη βοήθειά σας, γιατί έχω μείνει λίγο πίσω !
    Τα δεδομένα είναι τα παρακάτω:

    - Τρέχον Setup: Το TP-Link το χρησιμοποιούσα ως wired + wireless access point. Δηλαδή βασικό aDSL modem έχω το SpeedEntry της Cosmote (DSL γραμμή και τηλέφωνα εκεί). Πάνω εκεί έχω καρφώσει το TP-Link σε wireless router mode. Στις ethernet θυρες του TP-Link έχω συνδεδεμένες όλες τις ethernet πρίζες των δωματίων μου και στη USB θύρα του ένα USB hub με διάφορους δίσκους τους οποίους τους βλέπει το Android TV box μου για το KODI (μέσω SMB). Η σύνδεση που έχω είναι απλή 24αρα DSL.

    Οπότε σκέφτομαι πλέον να αγοράσω ένα απλό Router (που να μην είναι modem, δηλαδή). Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα; Έχει κάποιο νόημα να είναι και modem ;;;

    - Θεμιτά specs:
    1) Να έχει τουλάχιστον 4 θύρες Ethernet Gigabit για να κουμπώσω πάνω αφενός το SpeedΕntry, κι αφετέρου τα πριζάκια των 3 δωματίων μου.
    2) Καλό Wi-Fi - να πιάνει από μακριά δηλαδή.
    3) Τουλάχιστον 1 θύρα USB 2.0 για να βάλω το HUB με τους σκληρούς πάνω. Αν έχει πάνω από μια USB 2.0 ή και 3.0 ακόμα καλύτερα (το HUB και οι σκληροί είναι όλα USB 3.0).
    4) Να είναι αξιόπιστο. Ψήνομαι για Frtiz Box αλλά ξέρω ότι είναι πανάκριβα και ...για κάποιο λόγο τα περισσότερα δεν έχουν κεραίες !
    5) Να είναι future-proof - οσο αυτό είναι δυνατό βέβαια - και να υποστηρίζει γρήγορες ταχύτητες για όταν βάλω VDSL κλπ
    6) Κατά προτίμηση να είναι εύκολο στις ρυθμίσεις του και να μη χρειάζεται να πάρω χάπια για να το ρυθμίσω όπως το θέλω. Να μπορώ να κάνω IP address reservation (παίζω με static IPs σε ότι συνδέσω πάνω, π.χ. main PC, TV Box, κλπ) και άλλα τέτοια καλούδια.
    7) Κάτι που ξεχνάω τώρα και ελπίζω να μου το πείτε εσείς - γιατί αλήθεια νιώθω ότι έχω μείνει πολύ πίσω.

    BUDGET: μέχρι 120 ευρώ - αλλά αν μου πείτε ότι υπάρχει ένα σούπερ καλό με λίγα πιο πανω ξέρω γω, θα το σκεφτώ σοβαρά.

    Σκέφτομαι καταρχάς αυτά από μια πρώτη έρευνα, αλλά δεν ξέρω τι να λάβω υπόψιν για να επιλέξω:

    https://www.skroutz.gr/comparelists/...410%2C10710374

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 16-03-20 στις 13:45.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Qos βάζεις ή όχι;

    - - - Updated - - -

    Θα σου πρότεινα αυτό τό έχο κι είναι μια χαρά....
    https://www.skroutz.gr/s/12655595/TP...2.html#reviews

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Το πολύτιμo και αγαπημένο μου TP-Link Archer D2 AC750 modem/router παρέδωσε πνεύμα σήμερα.

    Με λίγα λόγια ψάχνω για Router και χρειάζομαι τη βοήθειά σας, γιατί έχω μείνει λίγο πίσω !
    Τα δεδομένα είναι τα παρακάτω:

    - Τρέχον Setup: Το TP-Link το χρησιμοποιούσα ως wired + wireless access point. Δηλαδή βασικό aDSL modem έχω το SpeedEntry της Cosmote (DSL γραμμή και τηλέφωνα εκεί). Πάνω εκεί έχω καρφώσει το TP-Link σε wireless router mode. Στις ethernet θυρες του TP-Link έχω συνδεδεμένες όλες τις ethernet πρίζες των δωματίων μου και στη USB θύρα του ένα USB hub με διάφορους δίσκους τους οποίους τους βλέπει το Android TV box μου για το KODI (μέσω SMB). Η σύνδεση που έχω είναι απλή 24αρα DSL.

    Οπότε σκέφτομαι πλέον να αγοράσω ένα απλό Router (που να μην είναι modem, δηλαδή). Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα; Έχει κάποιο νόημα να είναι και modem ;;;

    - Θεμιτά specs:
    1) Να έχει τουλάχιστον 4 θύρες Ethernet Gigabit για να κουμπώσω πάνω αφενός το SpeedΕntry, κι αφετέρου τα πριζάκια των 3 δωματίων μου.
    2) Καλό Wi-Fi - να πιάνει από μακριά δηλαδή.
    3) Τουλάχιστον 1 θύρα USB 2.0 για να βάλω το HUB με τους σκληρούς πάνω. Αν έχει πάνω από μια USB 2.0 ή και 3.0 ακόμα καλύτερα (το HUB και οι σκληροί είναι όλα USB 3.0).
    4) Να είναι αξιόπιστο. Ψήνομαι για Frtiz Box αλλά ξέρω ότι είναι πανάκριβα και ...για κάποιο λόγο τα περισσότερα δεν έχουν κεραίες !
    5) Να είναι future-proof - οσο αυτό είναι δυνατό βέβαια - και να υποστηρίζει γρήγορες ταχύτητες για όταν βάλω VDSL κλπ
    6) Κατά προτίμηση να είναι εύκολο στις ρυθμίσεις του και να μη χρειάζεται να πάρω χάπια για να το ρυθμίσω όπως το θέλω. Να μπορώ να κάνω IP address reservation (παίζω με static IPs σε ότι συνδέσω πάνω, π.χ. main PC, TV Box, κλπ) και άλλα τέτοια καλούδια.
    7) Κάτι που ξεχνάω τώρα και ελπίζω να μου το πείτε εσείς - γιατί αλήθεια νιώθω ότι έχω μείνει πολύ πίσω.

    BUDGET: μέχρι 120 ευρώ - αλλά αν μου πείτε ότι υπάρχει ένα σούπερ καλό με λίγα πιο πανω ξέρω γω, θα το σκεφτώ σοβαρά.

    Σκέφτομαι καταρχάς αυτά από μια πρώτη έρευνα, αλλά δεν ξέρω τι να λάβω υπόψιν για να επιλέξω:

    https://www.skroutz.gr/comparelists/...410%2C10710374

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
    Future proof όσο γίνεται καθώς με 35β profile ξεφεύγουν οι τιμές εδώ μπορείς να δεις πια το υποστηρίζουν, αυτό που σου πρότεινα παρακάτω υποστηρίζει 17α profile δλδ μέχρι 100άρες...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...00-mbps)/page1

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Qos βάζεις ή όχι;

    - - - Updated - - -

    Θα σου πρότεινα αυτό τό έχο κι είναι μια χαρά....
    https://www.skroutz.gr/s/12655595/TP...2.html#reviews

    - - - Updated - - -


    Future proof όσο γίνεται καθώς με 35β profile ξεφεύγουν οι τιμές εδώ μπορείς να δεις πια το υποστηρίζουν, αυτό που σου πρότεινα παρακάτω υποστηρίζει 17α profile δλδ μέχρι 100άρες...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...00-mbps)/page1
    Καλημέρα.
    Με QoS δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Το μόνο ότι έχω φτιάξει guest wireless δίκτυο και του περιορίζω το bandwidth (όσοι έρχονται σπίτι καλούνται να μουν σε αυτό - το main το έχω hidden).

    Γενικά έχω καταλήξει ότι πάω προς Router, κι όχι Modem/Router.

    Σκέφτομαι ακόμα και για το παλιό καπως Fritz Box 4040, λόγω αξιοπιστίας, κι ας έχει "χαμηλές" ονομαστικές ταχύτητες wireless σε σχέση με τα πιο καινούρια.
    Όχι ότι τα υπόλοιπα τα ξέρω βέβαια...

    Update: από ότι φαίνεται το Fritz 4040 δεν εχει guest wireless bandwidth limiting options οποτε η λίστα περιορίζεται μάλλον στα παρακάτω

    https://www.skroutz.gr/comparelists/...821%2C12525861
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 17-03-20 στις 15:53.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Από όσο έχω ψάξει μέχρι τώρα, από όλα τα παρακάτω που είχα ξεχωρίσει (καθώς πληρούσαν κάποιες βασικές προϋποθέσεις που ήθελα)

    D-Link DIR-882 EXO
    Asus RT-AC66U B1
    NetGear R6400
    TP-LINK Archer C9
    D-Link AC2600 EXO DIR-2660
    LinkSys EA6900
    AVM FRITZ!Box 4040

    Μόνο το TP-LINK Archer C9 σου δίνει επιλογή να σετάρεις download / upload bandwidth limits στο guest network που φτιάχνεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας