Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    388
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rezwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) made in Japan
    Γι αυτό, τον λογο με τα ίδια λεφτά αντί για Eizo 23.8" παίρνεις 34άρα Samsung, LG, Philips, κλπ.
    Γιατί η μία είναι Made in Japan και οι άλλες 2 (και όχι μόνο τα συγκεκκριμένα brands), είναι Made in Vietnam, Made in India κλπ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rezwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) 5 χρόνια εγγύηση.
    Όταν οι περισσότεροι δίνουν maximum 3 χρόνια.

    Εδώ όμως μια σημαντική λεπτομέρια:
    Kάποτε είχα αγοράσει μια MSI mainboard. Η MSI ως κατασκευαστής, έδινε 5 χρόνια εγγύηση, ο επίσημος αντιπρόσωπος/εισαγωγέας στην Ελλάδα έδινε 2 χρόνια και το κατάστημα που την πουλούσε, έδινε 1 χρόνο!

    Και φυσικά, για να μην ξεχνάμε και την "πολιτική" που επικρατεί εδώ στην Ελλάδα, ασχέτως προϊόντος (απο οδοντογλυφίδα μέχρι αυτοκίνητο), οποιοδήποτε πρόβλημα και να παρουσιαστεί, εντός εγγυήσεως, υπάρχει η γνωστή δικαιολογία-καραμέλα, "κακή χρήση".
    Οπότε, για το θέμα της εγγύησης, ίσως θα πρέπει να το ψάξεις λίγο σε βάθος και να ζητήσεις γραπτή εγγύηση που να αναγράφονται η διάρκεια οι όροι & οι προυποθέσεις.
    Σήμειωση, δεν υπονοώ κάτι για τον αντιπρόσωπο/εισαγωγέα της συγκεκκριμένης μάρκας, απλά το αναφέρω συμβουλευτικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AMD64 : 27-12-20 στις 02:05.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AMD64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό, τον λογο με τα ίδια λεφτά αντί για Eizo 23.8" παίρνεις 34άρα Samsung, LG, Philips, κλπ.
    Γιατί η μία είναι Made in Japan και οι άλλες 2 (και όχι μόνο τα συγκεκκριμένα brands), είναι Made in Vietnam, Made in India κλπ.


    Όταν οι περισσότεροι δίνουν maximum 3 χρόνια.

    Εδώ όμως μια σημαντική λεπτομέρια:
    Kάποτε είχα αγοράσει μια MSI mainboard. Η MSI ως κατασκευαστής, έδινε 5 χρόνια εγγύηση, ο επίσημος αντιπρόσωπος/εισαγωγέας στην Ελλάδα έδινε 2 χρόνια και το κατάστημα που την πουλούσε, έδινε 1 χρόνο!

    Και φυσικά, για να μην ξεχνάμε και την "πολιτική" που επικρατεί εδώ στην Ελλάδα, ασχέτως προϊόντος (απο οδοντογλυφίδα μέχρι αυτοκίνητο), οποιοδήποτε πρόβλημα και να παρουσιαστεί, εντός εγγυήσεως, υπάρχει η γνωστή δικαιολογία-καραμέλα, "κακή χρήση".
    Οπότε, για το θέμα της εγγύησης, ίσως θα πρέπει να το ψάξεις λίγο σε βάθος και να ζητήσεις γραπτή εγγύηση που να αναγράφονται η διάρκεια οι όροι & οι προυποθέσεις.
    Σήμειωση, δεν υπονοώ κάτι για τον αντιπρόσωπο/εισαγωγέα της συγκεκκριμένης μάρκας, απλά το αναφέρω συμβουλευτικά.
    Καλημερα. Ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση!
    Αρχικα, πρεπει να πω οτι θεωρω αδιανοητο να παω απο τις 23 ιντσες που ειναι η LG που εχω, στις 34". Το θεωρω υπερβολη μεγαλη για τα δικα μου δεδομενα (μικρο δωματιο, συν οτι δεν κατανοω τι εξυπηρετει ακριβως μια τοσο μεγαλη οθονη). Καποιους ενδεχομένως να τους βολευει αν βρισκονται σε μεγαλο χωρο,η θελουν κατι πιο χορταστικο σε gaming. Σεβαστη βεβαια εννοειται η προταση, αλλα ειλικρινα στον μικρο χωρο που βρισκομαι, θεωρω ακομα και τις 27 ιντσες -μερικως- υπερβολη. 24" ειναι μια χαρα για τα δικα μου δεδομενα.
    Οσον αφορα το θεμα της εγγυησης, αν προχωρησω σε αγορα, θα ειναι απο το Eizo e-shop, τον επισημο εισαγωγέα δηλαδη, και βεβαιως θα ζητησω γραπτη εγγυηση 5 ετων που να περιλαμβανει ολα τα μερη της οθονης.
    Εχεις δικιο που το επισημανες, και πρεπει να πω οτι στο παρελθον δεν ειχα καλη εμπειρια απο την Eizo. Ηταν το 2013 περιπου, και ενω ειχε παρουσιασει προβλημα σοβαρο η οθονη, μου απαντησαν οτι το πανελ εχει 3 χρονια εγγυηση, και τα υπολοιπα μερη 5, και ετσι δεν την εστειλα για service. Ειχα ξενερωσει θυμαμαι. Φαινεται ομως οτι κατι εχει αλλαξει απο τοτε, και πλεον ευκρινως το αναφερουν στην περιγραφη οτι τα 5 χρονια αφορουν ΟΛΑ τα μερη. Αλλα οπως ειπα θα ζητησω γραπτη εγγυηση εστω με mail.
    Εξακολουθω παντως να εχω την εξης απορια....τα διπλά χρηματα που απαιτουνται για την οθονη αυτη απο αλλες 24αρες, δικαιολογουνται ως προς την απεικονιση;
    Ευχαριστω και παλι AMD64.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  3. #18
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Προσωπική άποψη, και χωρίς να υποτιμώ τις eizo (ειδικά στις ακριβές σειρές είναι όντως εξαιρετικές):

    Αν/όταν κάποιος είναι επαγκελματίας, και χρειάζεται μια καλή eizo
    ("καλή" όχι για τυπική χρήση desktop, "καλή" για φωτογραφία, medical analysis, post production κλπ εξωτικά)
    τότε δικαιολογημένα (και αναγκαστικά) θα δώσει τα 5-10-30 χιλιάρικα που θα ζητάει η eizo.
    Διότι τέτοιες οθόνες λίγοι βγάζουν, και προφανώς συνοδεύονται απο βαρύ premium/καπέλο στο κόστος.
    Αλλά ο επαγγελματίας που θα πληρώσει τα σχετικά αναμένεται να πληρώνεται και ο ίδιος αναλόγως.

    Για τυπική χρήση desktop/gaming δεν ξέρω αν οι entry-lvl σειρές της eizo δικαιολογούν τα λεφτά τους
    δεδομένου του πόσο έχουν βελτιωθεί οι λοιπές ταπεινές non-eizo.
    Και αν συγκρίνουμε $ for $, δεν έχουν feature parity.
    Να δεχτώ ότι δεν θα χαλάσει ποτέ (η πρώτη eizo tft που πήραμε πρίν 20+ χρόνια πρέπει να παίζει ακόμα),
    και ότι θα έχει καλύτερα εξαρτήματα και QC από τις λοιπές της σειράς,
    αλλά αυτά μόνα τους (κατά την γνώμη μου πάντα...) δεν φτάνουν.

    Το επίπεδο των mid-range οθονών για desktop έχει βελτιωθεί πολύ, τα ips panels είναι κοινός τόπος, το κόστος πέφτει.
    Για τον μέσο χρήστη είναι μάλλον καλύτερα να πάρει μια lg/asus/whatever σήμερα,
    και σε 5 χρόνια που θα χαλάσει θα πάρει την επόμενη με το νέο zuper-duper-panel, και hdmi 3.1, 666Hz refresh rate, vrr, έγχρωμο led backlight, κλπ.
    Και δεν θα τον πονέσει (τόσο) όταν χαλάσει.
    Και θα του πούνε και μεγειά.
    Το θεωρώ προτιμώτερο σενάριο απ'το να κάθεται κανείς με μια eizo (που όντως δεν χαλάει) με hdmi 2.0 10 χρόνια μετά.

    Απο κει και πέρα, αν κάποιος προτιμάει τις eizo και είναι Ok με το κόστος καλή αγορά έκανε και μεγειά,
    σαν vfm πάντως η εξίσωση δεν βγαίνει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπική άποψη, και χωρίς να υποτιμώ τις eizo (ειδικά στις ακριβές σειρές είναι όντως εξαιρετικές):

    Αν/όταν κάποιος είναι επαγκελματίας, και χρειάζεται μια καλή eizo
    ("καλή" όχι για τυπική χρήση desktop, "καλή" για φωτογραφία, medical analysis, post production κλπ εξωτικά)
    τότε δικαιολογημένα (και αναγκαστικά) θα δώσει τα 5-10-30 χιλιάρικα που θα ζητάει η eizo.
    Διότι τέτοιες οθόνες λίγοι βγάζουν, και προφανώς συνοδεύονται απο βαρύ premium/καπέλο στο κόστος.
    Αλλά ο επαγγελματίας που θα πληρώσει τα σχετικά αναμένεται να πληρώνεται και ο ίδιος αναλόγως.

    Για τυπική χρήση desktop/gaming δεν ξέρω αν οι entry-lvl σειρές της eizo δικαιολογούν τα λεφτά τους
    δεδομένου του πόσο έχουν βελτιωθεί οι λοιπές ταπεινές non-eizo.
    Και αν συγκρίνουμε $ for $, δεν έχουν feature parity.
    Να δεχτώ ότι δεν θα χαλάσει ποτέ (η πρώτη eizo tft που πήραμε πρίν 20+ χρόνια πρέπει να παίζει ακόμα),
    και ότι θα έχει καλύτερα εξαρτήματα και QC από τις λοιπές της σειράς,
    αλλά αυτά μόνα τους (κατά την γνώμη μου πάντα...) δεν φτάνουν.

    Το επίπεδο των mid-range οθονών για desktop έχει βελτιωθεί πολύ, τα ips panels είναι κοινός τόπος, το κόστος πέφτει.
    Για τον μέσο χρήστη είναι μάλλον καλύτερα να πάρει μια lg/asus/whatever σήμερα,
    και σε 5 χρόνια που θα χαλάσει θα πάρει την επόμενη με το νέο zuper-duper-panel, και hdmi 3.1, 666Hz refresh rate, vrr, έγχρωμο led backlight, κλπ.
    Και δεν θα τον πονέσει (τόσο) όταν χαλάσει.
    Και θα του πούνε και μεγειά.
    Το θεωρώ προτιμώτερο σενάριο απ'το να κάθεται κανείς με μια eizo (που όντως δεν χαλάει) με hdmi 2.0 10 χρόνια μετά.

    Απο κει και πέρα, αν κάποιος προτιμάει τις eizo και είναι Ok με το κόστος καλή αγορά έκανε και μεγειά,
    σαν vfm πάντως η εξίσωση δεν βγαίνει.
    Σουπερ αναλυση, ευχαριστω!
    Vfm δεν ειναι σιγουρα οι Eizo. Ουτε το συγκεκριμενο μοντελο εχω την αισθηση. Εχω και μια επιφυλαξη για το οτι δεν χαλανε ποτε...ισως επεσα στην περιπτωση; Δεν ξερω. Παντως, μοντελο 2008, επαθε σοβαρη βλαβη 5 χρονια μετα, καπου στο 2013. Θα τα σκεφτω ολα αυτα που ειπατε, και θα παρω την αποφαση μου εντος Ιανουαριου. Ευχαριστω και παλι για την πολυ καλη/χρησιμη αναλυση δεδομενων.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  5. #20
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    388
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rezwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικα, πρεπει να πω οτι θεωρω αδιανοητο να παω απο τις 23 ιντσες που ειναι η LG που εχω, στις 34".
    Καλησπέρα.
    Απλά ανέφερα το παράδειγμα με τις 34", μόνο και μόνο για να επισημάνω το θέμα της χώρας κατασκευής. Ότι δηλαδή, για το παραπάνω κόστος των Eizo, ένας παράγοντας είναι και η χώρα κατασκευής (εν προκειμένω Made in Japan), συγκριτικά με άλλες μάρκες που κατασκευάζονται σε άλλες χώρες. Ανέφερα τις παραπάνω ίντσες σαν μέτρο σύγκρισης.
    Εννοείται, ότι θα επιλέξεις το μέγεθος του μόνιτορ, βάσει των αναγκών σου, του χώρου που θα τοποθετηθεί, κλπ.

    Όσο για την απορία σου, κατά την γνώμη μου, ναι, δικαιολογούνται. Με μία βασική λεπτομέρια όμως: Για ποιά χρήση προορίζεται.
    Aν είναι για απλή τυπική χρήση για σπίτι/γραφείο, όντως το κόστος είναι υψηλό και πας σε μια πιο "ρεαλιστική λύση".
    Αν από την άλλη είσαι επαγγελματίας, τότε όντως πας σε υλοποιήσεις Eizo.

    Εν κατακλείδι, απλά θα σου πω ότι είχα Eizo, την Flexscan F35 15", αγορασμένη το 1996-97 μαζί με καινούργιο υπολογιστή.
    Κόστισε τα μισά χρήματα του υπολογιστή.

  6. #21
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AMD64 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όσο για την απορία σου, κατά την γνώμη μου, ναι, δικαιολογούνται. Με μία βασική λεπτομέρια όμως: Για ποιά χρήση προορίζεται.
    Aν είναι για απλή τυπική χρήση για σπίτι/γραφείο, όντως το κόστος είναι υψηλό και πας σε μια πιο "ρεαλιστική λύση".
    Αν από την άλλη είσαι επαγγελματίας, τότε όντως πας σε υλοποιήσεις Eizo.
    Καλησπερα. Ευχαριστω για την νεα απαντηση. Η χρηση ειναι 95% σερφαρισμα, επεξεργασια βιντεο/φωτογραφιας (Οχι επαγγελματικα), επεξεργασια ηχου (οχι επαγγελματικα), αναπαραγωγη βιντεο. Σπανιοτερα games οχι απαιτητικο ιδιαιτερα.
    Μπερδευτηκα λιγο ομως τωρα...ενας κατοχος της οθονης Eizo 2460 μου ειπε τα εξης:
    "Ειναι απιθανη, ξεκουραστη με τεχνολογια paper, ρυθμιζεις ουσιαστικα την θερμοκρασια σε kelvin των χρωματων που παραγει η οθονη. Τα χρηματα που κοστιζει ειναι ελαχιστα για τις υπηρεσιες και τις δυνατοτητες της. Προσωπικα δεν το μετανιωσα καθολου!"
    Απο την αλλη διαβαζω οτι μαλλον για επαγγελματικη χρηση θα ηταν καταλληλότερη.
    Θα το δω εντος το επομενου μηνα.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  7. #22
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Κλεινω 6 μηνες με την EV 2457. Χρηση απλη οικιακη. Πλεον ενοχλουμε οταν καθομαι σε pc (στη δουλεια μου) με απλα φθηνα μονιτορ ακομη και ips φθηνα. Εχει πολλες ρυθμισεις. Δεν εχω καμια ιδιαιτερη απαιτηση, την πηρα καθαρα για να μη κουραζονται τα ματια μου. 439 ευρω με μια εκπτωση απο την επισημη εταιρια στα 417. Ειναι πολυ smooth σε απεικονιση με ρεαλιστικα χρωματα. Δεν θα μεινεις εκπληκτος μολις την ανοιξεις, αλλα σε βαθος χρονου θα καταλαβεις τι πληρωσες.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλεινω 6 μηνες με την EV 2457. Χρηση απλη οικιακη. Πλεον ενοχλουμε οταν καθομαι σε pc (στη δουλεια μου) με απλα φθηνα μονιτορ ακομη και ips φθηνα. Εχει πολλες ρυθμισεις. Δεν εχω καμια ιδιαιτερη απαιτηση, την πηρα καθαρα για να μη κουραζονται τα ματια μου. 439 ευρω με μια εκπτωση απο την επισημη εταιρια στα 417. Ειναι πολυ smooth σε απεικονιση με ρεαλιστικα χρωματα. Δεν θα μεινεις εκπληκτος μολις την ανοιξεις, αλλα σε βαθος χρονου θα καταλαβεις τι πληρωσες.
    Καλησπέρα, καλή χρονιά. Αυτή την αίσθηση εχω κι εγω, οτι δεν θα μεινω εκπληκτος. Και αν το λες ως κατοχος της EV 2457 η οποια εχει καλυτερη αναλυση απο την 2460 (1920Χ1200 εναντι 1920X1080), συν οτι η 2457 εχει καλυτερη φωτεινοτητα https://www.displayspecifications.co...ison/10e2f1a4f τοτε ισως και ειναι υπερτιμολογημενη η 2460 στα ~300 ευρω. Νομιζω οτι πλεον συνειδητοποιώ πως το 1/3 της τιμης ειναι για το ονομα της εταιρειας. Ισως τελικα να την αγορασω για τα 5 χρονια εγγύησης. Ευχαριστω για την απαντηση!
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  9. #24
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Εντωμεταξυ είναι και οθόνες που δεν μπορείς να τις δεις πουθενά live. Γενικά τα μόνιτορ θα έπρεπε να μπορούσες σε κάποιο φυσικό κατάστημα να τα βλέπεις ζωντανά. Είναι πολύ κρίσιμο κριτήριο επιλογής αυτό. Έχουμε αρκεστεί να τα αγοράζουμε από το ίντερνετ.
    Εγώ πάντως πάλι eizo θα αγόραζα. Είναι κάτι που δεν είναι αναλώσιμο και κρατάει χρόνια και είναι κάτι που επηρεάζει την όραση σου. Δεν θεωρώ το κόστος τους καθόλου ακριβό.
    Πιο ακριβά είναι οι cpu οι ram οι κάρτες γραφικών ,smartphones κτλ που ξεπερνιουνται πολύ γρήγορα σαν τεχνολογίες και πετάμε τα λεφτά μας ουσιαστικά, παρά ένα καλό μόνιτορ.

  10. #25
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντωμεταξυ είναι και οθόνες που δεν μπορείς να τις δεις πουθενά live. Γενικά τα μόνιτορ θα έπρεπε να μπορούσες σε κάποιο φυσικό κατάστημα να τα βλέπεις ζωντανά. Είναι πολύ κρίσιμο κριτήριο επιλογής αυτό. Έχουμε αρκεστεί να τα αγοράζουμε από το ίντερνετ.
    Εγώ πάντως πάλι eizo θα αγόραζα. Είναι κάτι που δεν είναι αναλώσιμο και κρατάει χρόνια και είναι κάτι που επηρεάζει την όραση σου. Δεν θεωρώ το κόστος τους καθόλου ακριβό.
    Πιο ακριβά είναι οι cpu οι ram οι κάρτες γραφικών ,smartphones κτλ που ξεπερνιουνται πολύ γρήγορα σαν τεχνολογίες και πετάμε τα λεφτά μας ουσιαστικά, παρά ένα καλό μόνιτορ.
    Ναι είναι γεγονός αυτό, μου το επιβεβαίωσαν και από το Eizo e-shop ότι πολύ δύσκολα θα βρω κατάστημα να τις δω ζωντανά. Υπήρχε μια τέτοια δυνατότητα πολύ παλιά στο Πλαίσιο όταν είχα αγοράσει το 2008 την Eizo S1932. Έκτοτε αγνοούνται οι εκθεσιακές. Παρεμπιπτόντως, η S1932 είχε εμφανίσει σοβαρό πρόβλημα στα 5 χρόνια (3 χρόνια έδιναν για το πάνελ και 5 για τα υπόλοιπα μέρη), και για επισκευή panel μου είχαν ζητήσει 55 ευρώ, + 5 ευρώ στην μεταφορική για να πάει η οθόνη στον χώρο τους. Ήταν αρκετά ξενέρωτο και το ποσό που ζήτησαν, αλλά και το γεγονός ότι στα 5 χρόνια εμφάνισε σοβαρό πρόβλημα, αν σκεφτεί κανείς τι όνομα κουβαλάει. Την είχα πληρώσει και 449 ευρώ! Έχεις δίκιο πάντως, το θέμα της όρασης είναι σημαντικό, γι αυτό και εντός του μήνα εκτός απροόπτου θα την παραγγείλω. Αυτή τη φορά όμως θα ζητήσω γραπτώς, ότι η 5ης εγγύηση καλύπτει ΟΛΑ τα μέρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rezwalker : 02-01-21 στις 19:48.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  11. #26
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Τι πρόβλημα είχε παρουσιάσει ? Πάντως 55 ευρώ για επισκευή ειναι καλή τιμή ,αν αναλογιστεις πόσο κοστίζει η οθόνη. Το λέω αυτό γιατί συνήθως το μάρκετινγκ των εταιριών καθορίζει το κόστος κάθε ανταλλακτικού και επισκευής τόσο όσο να κρίνεται ασύμφορη η επισκευή ώστε να προχωρήσεις σε αγορά νεας συσκευής.

  12. #27
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πρόβλημα είχε παρουσιάσει ? Πάντως 55 ευρώ για επισκευή ειναι καλή τιμή ,αν αναλογιστεις πόσο κοστίζει η οθόνη. Το λέω αυτό γιατί συνήθως το μάρκετινγκ των εταιριών καθορίζει το κόστος κάθε ανταλλακτικού και επισκευής τόσο όσο να κρίνεται ασύμφορη η επισκευή ώστε να προχωρήσεις σε αγορά νεας συσκευής.
    Κατα το ανοιγμα, εμφανιζε γραμμες εντονες (παραμορφωση εντονη), και καθυστερουσε και η εκκινηση του υπολογιστη επιπλεον. Ισως βασει αυτων που λες να μην ηταν και πολλα τα 60 ευρω (55+5), αλλα δεν το επιχειρησα γιατι μου φαινοταν καπως στα 5 χρονια πανω να πληρωσω κι αλλα χρηματα για την οθονη. Επισης, δεν ειχα αλλη οθονη backup οποτε αν την εστελνα στην ειζο δεν θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τον υπολογιστη. Δεν το μετανιωσα γιατι απο καποιο σημειο και μετα θα εμενε πισω απο την εποχη της ως προς την αναλυση αλλα και τις ιντσες. Παντως, αναγνωριζω οτι οσο λειτουργουσε, ειχε αψογη απεικονιση στις γωνιες θεασης..ηταν σχεδον το ιδιο απο οπου και αν κοιτουσες, και καλη πιστοτητα. Αντε να δουμε τωρα με την 2460.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  13. #28
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    867
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Καλησπέρα.
    Παρήγγειλα και αναμένω την EIZO FlexScan EV2360 για τον Mac mini. Πρώτη φορά οθόνη Eizo για μένα. Θα γράψω εντυπώσεις στο παρόν νήμα όταν παραλάβω με το καλό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spyridop : 10-01-21 στις 20:45.
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  14. #29
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα μεινεις εκπληκτος μολις την ανοιξεις, αλλα σε βαθος χρονου θα καταλαβεις τι πληρωσες.
    Επιβεβαιωνω. 3η μερα χρησης της οθονης EV 2460. Σιγουρα περιμενα κατι παραπανω για τα ~300 ευρω που κοστιζει. Τα χρωματα ειναι πιο ζωντανα σε σχεση με το προηγουμενο μονιτορ (LG 23EA63V), αλλα μεχρι εκει. Περιμενα κατι παραπανω οσον αφορα την ευκρινεια, κατι παραπανω τελοσπαντων που να δικαιολογει το ποσό αυτο.
    Η λειτουργια sharpness παρ' οτι υπαρχει στο μενου, δεν ειναι τροποποιησημη (μου απαντησαν οτι αφορα αλλα μοντελα πιο επαγγελματικα). Υπαρχουν 3 ετοιμα προφιλ, 2 παραμετροποιησημα, και 1 που αφορα ιατρικες εργασιες. Κακο μονιτορ δεν το λες, αλλα οπως ειπωθηκε, δεν μενεις και εκπληκτος. Κατα τα αλλα, στιβαρη βαση, δειχνει ιδιαιτερα ποιοτικη, και εξαιρετικη δουλεια εχει γινει οσον αφορα τον μηχανισμο ρυθμισης υψους της οθονης, αλλα και περιστροφης αυτης.
    Η αισθηση μου ειναι οτι το μονιτορ ειναι υπερκοστολογημενο. Πληρωνουμε και το ονομα κατα πασα πιθανοτητα. Γυρω στα 200 ευρω θα ηταν η αρμοζουσα τιμη βασει των παραπανω. Ευελπιστω τουλαχιστον να εχω ξεκουραστα ματια, και ειναι αρκετα πιθανο απο διαφορα feedback που εχω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rezwalker : 28-01-21 στις 15:16.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  15. #30
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Είναι ένα μονιτορ που μπορείς να το έχεις ανοιχτό 24/7, calibrated, χωρίς να ανησυχείς για την αξιοπιστία του.

    Αυτά σε ένα επαγγελματικό περιβάλλον δικαιολογούν και με το παραπάνω το κόστος. Για home use ίσως είναι overkill, εξαρτάται πάντα από τη χρήση.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας