Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Καλημερα.
    Θελω να αγορασω την https://www.eizo.gr/product/flexscan-ev2460-238/ Ειναι καινουργιο μοντελο και γενικα δεν εχει κυκλοφορησει σε πολλα καταστηματα.
    Επικοινώνησα με την αντιπροσωπεια της EIZO στην Ελλαδα (https://www.eizo.gr/) και μου ειπαν οτι μετα απο παραγγελια θα ειναι διαθεσιμη σε 5 με 7 ημερες. Επισης μου ειπαν οτι για περισσοτερες πληροφοριες να τους στειλω email οτι ενδιαφέρομε να την αγορασω και να μου απαντησουν μεσο αυτου.

    Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν καποιος εχει εμπειρια απο την συγκεκριμενη αντιπροσωπεια και αν ειναι οκ να κανω την αγορα απο αυτους. Η πληρωμη γινετε μονο με κατεθεση του ποσου σε λογαριασμο τους σε τραπεζα και αφου δουν οτι μπηκαν τα χρηματα τοτε προχωρανε την παραγγελια. Το θεμα ειναι μην κανω την καταθεση των χρηματων και μετα ψαχνω να τους βρω.
    Υπαρχει καποιος που εχει κανει αγορα απο εκει να με κατατοπίσει?
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με τον αντιπρόσωπο της Eizo στην Ελλάδα μιλάς? ..δεν νομίζω να σε κλέψουν
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  3. #3
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον αντιπρόσωπο της Eizo στην Ελλάδα μιλάς? ..δεν νομίζω να σε κλέψουν
    Ναι ,με αυτη https://www.eizo.gr/
    Ελπιζω να ειναι οκ και να μην εχω μπλεξιματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει ..μην τα ισοπεδώνουμε όλα ,δεν τους ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι είναι έτσι απλά εισαγωγείς χωρίς εγγυήσεις..αν την αγόραζες από κάνα σκρουτζ παρεισαγωγή εκεί να ανησυχούσες ..όχι για τα λεφτά για την εγγύηση κτλ ..
    Στις καταστάσεις που βιώνουμε τώρα έτσι λειτουργούν όλοι...βάλε τα λεφτά και στην φέρνουμε ,αφού λες ότι είναι και καινούριο μοντέλο ..επίσης τα γραπτά μένουν emails etc...
    Στείλε και email στην μαμά Eizo να σου επιβεβαιώσουν ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 16-03-20 στις 21:54.
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  5. #5
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει ..μην τα ισοπεδώνουμε όλα ,δεν τους ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι είναι έτσι απλά εισαγωγείς χωρίς εγγυήσεις..αν την αγόραζες από κάνα σκρουτζ παρεισαγωγή εκεί να ανησυχούσες ..όχι για τα λεφτά για την εγγύηση κτλ ..
    Στις καταστάσεις που βιώνουμε τώρα έτσι λειτουργούν όλοι...βάλε τα λεφτά και στην φέρνουμε ,αφού λες ότι είναι και καινούριο μοντέλο ..επίσης τα γραπτά μένουν emails etc...
    Στείλε και email στην μαμά Eizo να σου επιβεβαιώσουν ..
    Email μου εχουν στειλει με ολες τις λεπτομέρειες. Απλα εχουν πολυ περιορισμένο τροπο πληρωμης (μονο καταθεση χρηματων σε λογαριασμο) και γι αυτο προβληματιστικα. Αν ειχαν pay pal θα ενιωθα καπως πιο ασφαλης.
    Θα κανω την παραγγελία σημερα και ελπιζω ολα να πανε καλα.
    Την παραγγελία την στελνουν αποκλειστικά με μεταφορική, τον Καϊμακα , και μου ειπαν οτι το κοστος ειναι το πολυ 5 ευρω, τα οποια θα πληρωσω στη μεταφορικη. Ελπιζω να ισχύει οντως αυτο το ποσο που μου ειπαν.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Τελικα εκανα την παραγγελια τριτη πρωι , εκανα και την καταθεση χρηματων την ιδια μερα και σημερα δευτερα πρωι η οθονη ηταν στην πορτα μου. Την αποστολη την εκαναν με elta courier και οχι με μεταφορικη οπως μου ειχαν πει αρχικα και χωρις να μου χρεωσουν καθολου μεταφορικα . Αψογη εξυπηρετηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλορίζικη !
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    388
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Με την αντιπροσωπεία της Eizo, δεν ετυχε να χρειαστώ κάτι, αλλά σαν οθόνη, έχω προσωπική εμπειρία.
    Από την εμπειρία μου, με μία 15άρα Eizo Flexscan F35, αγορασμένη τέλη 1996, μπορώ απλά να σου πώ, οτι μιλάμε για τις Ferrari των οθονών.
    Βέβαια, η τιμή της δεν εχει καμία σχέση με τον ανταγωνισμό, αν και η Eizo είναι μια κατηγορία μονη της.
    Εδώ βέβαια να κάνω μια παρένθεση. Μετά απο τόσα χρόνια, δε είμαι σε θέση να γνωρίζω, αν η κατακευάστρια εταιρεία, έχει κρατήσει ακόμη τη απίστευτη ποιότητα που ειχε τότε, ή όχι.
    Μετά από μετά απο 20 και βάλε χρόνια, ποτέ δεν ξέρεις.

    Καλορίζικη.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Flexscan F35 τι μου θύμησες τώρα. Την είχα κι εγώ, αγορασμένη Φθινόπωρο του 97 (μαζί με τον Κ6-200Mhz) με το χαρτζιλίκι που μάζευα 1 χρόνο.

    Την είχα κρατήσει ακόμα και ως τρίτο μόνιτορ μέχρι το 2008, που παρέδωσε πνεύμα ο καθοδικός. Πρέπει να ήταν ανοιχτή κάθε μέρα, όλη μέρα επί τόσα χρόνια. Αν η ΕΙΖΟ έμπαινε ξανά στην mainstream-consumer κατηγορία, θα τη διάλεγα με κλειστά μάτια και ας ήταν και μάπα (που σιγά μην ήταν)


    Καλορίζικη, εξαιρετική επιλογή!

  10. #10
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Ευχαριστω παιδες.
    Απο αποψη ποιοτητας εξωτερικα τουλαχιστον φαινεται πολυ καλη, και με μηδενικα περιθώρια. Το περίβλημα ειναι τοσο λεπτο που ειναι σαν να μην υπαρχει. Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα εσωτερικα της οθονης αυτο θα το δειξει ο χρονος, αν και φανταζομαι οτι η εταιρια δεν εχει αλλαξει τα στανταρ της. Οι κριτικες που εχει για τα πιο προσφατα μοντελα της ειναι παντου καλες.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    388
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    μέχρι το 2008
    Μέχρι τότε την ειχα κρατήσει και γω, με την διαφορά, οτι αντικαταστάθηκε μόνο και μόνο επειδή πήρα δώρο μια 19άρα Samsung.
    Την EIZO την χάρισα σε έναν φίλο.
    Πλάκα, πλάκα μπορεί να παίζει ακόμα.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Θελω και γω να αγορασω μια οθονη καλη και εχω ψιλοκαταληξει στην https://www.eizo.gr/product/flexscan-ev2456-241/, δεν κανω κατι ιδιαιτερο στο pc, απλα τωρα με τις συνθηκες αυτες τρωω πολλες ωρες και ειδα οτι κουραζονται τα ματια μου. Τωρα εχω μια LG 2008 μοντελο με πανελ TN. Στη δουλεια μου χρησιμοποιω μερικες φορες κατι οθονες dell ips πανελ οι οποιες ειναι πραγματικα ανωτερου επιπεδου συγκριτικα με αυτη που εχω. Ετσι καταληγω να παρω μια Eizo λογο εξαιρετικων σχολιων που διαβαζω, ομως δεν εχω δει ποτε απο κοντα.
    Ειδα και γω οτι η επισημη αντιπροσωπεια εχει eshop και πραγματικα με εντυπωσιασε. Σπανια το βλεπεις αυτο. Στα μαιλ τους ειναι αναλυτικοι , ξερους τι τους γινεται ? Θελω να ρωτησω διαφορες συγκριτικα με το 2457 μοντελο που το χαρακτηριζουν και ως καινουριο .
    Εσενα φιλε μου @orestis2 πως σου φενεται σε απεικονιση το 2460 ? Υπαρχει κατι παρομοιο να παρω με λιγοτερο κοστος? Η πραγματικα δεν βρισκω αυτη τη ποιοτητα οθονης πουθενα αλλου ?

  13. #13
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω και γω να αγορασω μια οθονη καλη και εχω ψιλοκαταληξει στην https://www.eizo.gr/product/flexscan-ev2456-241/, δεν κανω κατι ιδιαιτερο στο pc, απλα τωρα με τις συνθηκες αυτες τρωω πολλες ωρες και ειδα οτι κουραζονται τα ματια μου. Τωρα εχω μια LG 2008 μοντελο με πανελ TN. Στη δουλεια μου χρησιμοποιω μερικες φορες κατι οθονες dell ips πανελ οι οποιες ειναι πραγματικα ανωτερου επιπεδου συγκριτικα με αυτη που εχω. Ετσι καταληγω να παρω μια Eizo λογο εξαιρετικων σχολιων που διαβαζω, ομως δεν εχω δει ποτε απο κοντα.
    Ειδα και γω οτι η επισημη αντιπροσωπεια εχει eshop και πραγματικα με εντυπωσιασε. Σπανια το βλεπεις αυτο. Στα μαιλ τους ειναι αναλυτικοι , ξερους τι τους γινεται ? Θελω να ρωτησω διαφορες συγκριτικα με το 2457 μοντελο που το χαρακτηριζουν και ως καινουριο .
    Εσενα φιλε μου @orestis2 πως σου φενεται σε απεικονιση το 2460 ? Υπαρχει κατι παρομοιο να παρω με λιγοτερο κοστος? Η πραγματικα δεν βρισκω αυτη τη ποιοτητα οθονης πουθενα αλλου ?
    Καλημερα φιλε "utp".
    Καταρχας να σου πω για την αντιπροσωπία οτι ειναι αψογοι. Θα σου πρότεινα να παρεις ενα τηλ. για αρχη. Απανταει παντα ενας κυριος πολυ εξυπηρετικός. Θα σου δωσει τις πληροφοριες που θες, και για οτι επιπλεον θα σε παραπεμψει να στειλεις email στο οποιο απαντανε αμεσα και σε οποια ερωτηση τους εχεις κανει.
    Για να δεις την οθονη απο κοντα ειναι μαλλον απιθανο μιας και δεν υπαρχει καποιο καταστημα τουλαχιστον απο τα μεγαλα που να εχει eizo. Κι εγω σε κριτικες στηρίχτηκα που ηταν πολυ καλες για τις οθονες eizo. Eπισης οσον αφορα στην τιμη η αντιπροσωπια εχει τις καλυτερες τιμες σε σχεση με online μαγαζια που πουλανε eizo, οποτε εγω θα σου προτεινα , αν αποφασησεις να την παρεις να κανεις την αγορα απο την αντιπροσωπια.

    Τωρα οσον αφορα στην 2460 που πηρα εγω (την οποια παρεπιπτοντως σημερα ειδα οτι ανεβασαν την τιμη , μιας και στην αρχη την ειχαν στην ιδια τιμη με το παλιο μοντελο, λογικο μιας και ειναι καινουργιο μοντελο) εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Η απεικονιση φαινεται εξαιρετικη , αλλα εγω μπορω να την συγκρινω με την οθονη που ειχα μεχρι τωρα. Οσον αφορα καινουργιες οθονες αλλων εταιριων δεν γνωριζω να σου πω. Δεν ειναι κατι που εψαξα μιας και βασίστηκα στη διαχρονικη αξια των eizo για την οποια διαβαζα παντου.
    Οσον αφορα παντως στο να προσαρμόσεις την οθονη στα χρωματα που βολευουν εσενα , γινετε πολυ ευκολα ητε απο τις Προρυθμισμένες λειτουργίες που εχει (User1, User2, sRGB, Paper, Movie, DICOM) με ενα κλικ, ητε χειροκινητα που τη φτιαχνεις οπως θελεις εσυ.
    Ελπιζω να βοηθησα καπως.
    Ψαξε και στο youtube να δεις καποιες παρουσιασεις , αν και για τα καινουργια μοντελα δυσκολα να βρεις. Εγω για το μοντελο που πηρα , μια καταφερα να βρω, κι αυτη απο κινεζο. https://www.youtube.com/watch?v=bKGp_dKAxeQ

  14. #14
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Κατά σύμπτωση διάβασα το θέμα ... και το διαπίστωσα οτι η EIZO πήρε τα πατήματα της DELL με IPS τεχνολογία την οποία συμπαθώ, αλλά όχι την προσιτή τιμολογιακή πολιτική της DELL στις 23".

    Καλορίζικη φίλε..

    Για πες μας τώρα πόσο πετυχημένη είναι η αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας με τον σένσορα αναγνώρισης του φωτισμού του χώρου?

  15. #15
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Με ενδιαφέρει για αγορά το μοντέλο που περιγράφεται στο νήμα, ΕΙΖΟ FlexScan EV2460 23.8″.
    Αυτα που με ελκύουν ειναι, 1) made in Japan 2) η ρυθμιζομενη βαση, 3) 5 χρόνια εγγύηση.
    Αυτα που με προβληματιζουν, ειναι: Σε αυτα τα χρηματα παιρνει κανείς αλλη μαρκα με περισσοτερα Hz, & με μεγαλυτερη αναλυση.
    Αλλος προβληματισμος, ειναι οτι η οθονη που χρησιμοποιω τωρα και θελω να την αλλαξω (LG 23EA63), ενω ειναι μοντελο 2013, εχει καποια ιδια specs, παρα το γεγονος οτι η Eizo 2460 ειναι μοντελο 2019. Π.χ. στα 60Hz και οι δυο, και FHD και οι δυο.
    Τι λετε, αξιζει η 300αρα για την Eizo 2460;
    Να διευκρινισω οτι δεν ψαχνω για gaming οθονη, παιζω ελαχιστα παιχνιδια, οποτε δεν ειναι κριτηριο αυτο.
    Ισως γι αυτο τον λογο τα 60Hz να μην εχουν σημασια, αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο παιζουν ρολο στην αναπαραγωγη βιντεο η καπου αλλου.
    Ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες πιθανες απαντησεις.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας