Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Καλημέρα σε όλους.

    Παιδιά το ..παλιό FRITZ!Box 4040 αξίζει σαν Router παρ' όλες τις χαμηλές -σε σχέση με πιο καινούρια routers- ονομαστικές ταχύτητες του wireless;

    Wireless AC (up to 866 Mbit/s gross, 5 GHz) and N (up to 400 Mbit/s gross, 2.4 GHz).

    ΟΚ θεωρητικά όλα αυτά, δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο στην πραγματική χρήση, υποθέτω, σωστά;
    Το σκέφτομαι και λόγω αξιοπιστίας των Fritz routers και των 5 χρόνων εγγύησης.

    Στο σπίτι έχω καλώδια Cat6 σε όλα τα δωμάτια, οπότε παίζω ενσύρματα. Ασύρματα συνδέονται μόνο κινητά κατά βάση.

    Αυτά που δεν έχω βρει ακόμα είναι:
    1) αν έχει καλή κάλυψη wi-fi, παρόλο που δεν έχει κεραίες
    2) αν δίνει επιλογές στα settings για περιορισμό του bandwidth σε guest wireless δίκτυο (π.χ. στα FRITZ!Box 7360 και FRITZ!Box 7490 βλέπω στο site ότι γράφουν για τέτοιο option. Στην περίπτωση του 4040 δεν βλέπω κάτι)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 17-03-20 στις 08:33.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Το θέμα κάλυψης του ασύρματου και πόσο καλά παίζει, κυρίως έχει να κάνει με την κάθε περίπτωση και το περιβάλλον που θα κληθεί να δουλέψει η συσκευή σε σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτών που θα συνδεθούν μαζί της.
    Το ότι δεν έχει εξωτερικές κεραίες, σε αντίθεση με αυτό που πιστεύουν πολλοί, δεν έχει τόση σημασία. Μήπως όλα τα νέα Fritz έχουν εξωτερικές κεραίες;

    2. Όλα τα Fritz έχουν τις ίδιες ακριβώς δυνατότητες, εφόσον έχουν το ίδιο version του firmware.

    Υπόψη ότι το 4040 είναι σκέτο WiFi Router και όχι DSL Router. Με απλά λόγια δεν μπορεί να κάνει συγχρονισμό σε μια DSL γραμμή και χρειάζεται άλλο modem για την δουλειά αυτή.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Το θέμα κάλυψης του ασύρματου και πόσο καλά παίζει, κυρίως έχει να κάνει με την κάθε περίπτωση και το περιβάλλον που θα κληθεί να δουλέψει η συσκευή σε σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτών που θα συνδεθούν μαζί της.
    Το ότι δεν έχει εξωτερικές κεραίες, σε αντίθεση με αυτό που πιστεύουν πολλοί, δεν έχει τόση σημασία. Μήπως όλα τα νέα Fritz έχουν εξωτερικές κεραίες;

    2. Όλα τα Fritz έχουν τις ίδιες ακριβώς δυνατότητες, εφόσον έχουν το ίδιο version του firmware.

    Υπόψη ότι το 4040 είναι σκέτο WiFi Router και όχι DSL Router. Με απλά λόγια δεν μπορεί να κάνει συγχρονισμό σε μια DSL γραμμή και χρειάζεται άλλο modem για την δουλειά αυτή.
    Σ' ευχαριστώ.
    Για router (απλό) ψάχνω.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μου φαίνεται παράξενο να μην αναφέρεται ο περιορισμός στους χρήστες guests, όταν ανέκαθεν οι δυνατότητες και οι ρυθμίσεις είναι ίδιες σε όλες τις συσκευές με το ίδιο firmware.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται παράξενο να μην αναφέρεται ο περιορισμός στους χρήστες guests, όταν ανέκαθεν οι δυνατότητες και οι ρυθμίσεις είναι ίδιες σε όλες τις συσκευές με το ίδιο firmware.
    Κι εμένα. Αλλά ούτε και στο "μικρότερο" 4020 υπάρχει αναφορά για bandwidth limits, οπότε μάλλον δεν θα το ρισκάρω με το 4040 και θα πάω σε κάτι άλλο.
    Και σε YouTubers που έχουν κάνει reviews (Γερμανοί βασικά) στο 4040 έχω κάνει comment / ερώτηση, αλλά δεν εχουν απαντήσει ακόμα, και δε ξέρω αν θα τα δουν ποτέ.

    Οπότε παω μάλλον για κάτι άλλο.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Καλημέρα.

    Τελικά προχώρησα στην αγορά του Fritz!Box 4040 router.
    Οι πρώτες εντυπώσεις άριστες σε κάθε επίπεδο.
    Το ότι δεν έχει bandwidth control στο guest δίκτυο αποφάσισα ότι δεν με πειράζει. (Ακόμα και η TP-Link στα σύγχρονα μοντέλα το έχει αφαιρέσει)
    Μπορείς να παίξεις με το device priority και έχει και άλλα συναφή options / restrictions / κλπ.

    Το router το έχω συνδέσει με το Speedport entry 2i της Cosmote το οποίο δίνει τη γραμμή ως DSL modem.
    Όλες οι ενσύρματες και ασύρματες συσκευές μου συνδέονται πάνω στο 4040 (εκτός από ένα ακόμα Speedport Entry 2i που έχω συνδέσει ενσύρματα με το πρώτο, ως access point για να δίνει σε άλλος μέρος του σπιτιού - κοντά στο μπαλκόνι μου - ένα διαφορετικό wireless δίκτυο).

    Ήθελα να ρωτήσω αν και τι νόημα έχει το έτοιμο Cosmote profile που έχει μέσα στο σετάρισμα το Fritz 4040.
    Εφόσον είναι router κι όχι DSL modem, τι όφελος μπορεί να έχει αν το σετάρω με το Cosmote profile κι όχι ως generic router;

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με το προφίλ της Cosmote μπορεί να συνδεθεί απευθείας με τον πάροχο κάνοντας κλήση ΡΡΡ. Φυσικά μπορεί να δουλέψει και χωρίς αυτό, απλά ρυθμίζοντας χειροκίνητα τον router.
    Βασικά το προφίλ υπάρχει σε όλες τις συσκευές που έχουν το ίδιο firmware και από εκεί και πέρα είναι θέμα απόφασης του χρήστη πως θα δουλέψει την συσκευή.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Την κλήση PPP δεν την κάνει το modem;
    Η 2η κλήση PPP (από το 4040) σε τι θα εξυπηρετούσε;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H κλήση ΡΡΡ γίνεται πάντα και μόνο από τον Router. Απλά συνήθως οι συσκευές είναι ταυτόχρονα Modem (συγχρονισμός μόνο) και Router (κλήση ΡΡΡ) και πολλοί τα μπερδεύουν με τα απλά Router.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το προφίλ της Cosmote μπορεί να συνδεθεί απευθείας με τον πάροχο κάνοντας κλήση ΡΡΡ. Φυσικά μπορεί να δουλέψει και χωρίς αυτό, απλά ρυθμίζοντας χειροκίνητα τον router.
    Βασικά το προφίλ υπάρχει σε όλες τις συσκευές που έχουν το ίδιο firmware και από εκεί και πέρα είναι θέμα απόφασης του χρήστη πως θα δουλέψει την συσκευή.
    Εγώ έχω συνδεθεί με αυτό τον τρόπο. Ουσιαστικά, δηλαδή, δεν έκανα καμία χειροκίνητη ρύθμιση στον router πέρα από το να δηλώσω την ταχύτητα της γραμμής. Αρα πώς συνδέθηκε; Κατέβασε απο τη γραμμή μόνο του τις σχετικές / απαραίτητες ρυθμίσεις και παραμέτρους;




    Και στις άλλες επιλογές βλέπω και την Cosmote:



    στην οποία απλά μπορώ να βάλω username + password που έχω για το DSL στην Cosmote και τίποτα άλλο;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην 1η εικόνα, οι ρυθμίσεις είναι για να πάρει σύνδεση από τον πρώτο Router. Ουσιαστικά έχεις 2 Router στη σειρά.
    Στην 2η εικόνα, οι ρυθμίσεις αφορούν να κάνει το ίδιο κλήση ΡΡΡ δημιουργώντας την δική του σύνδεση στο διαδίκτυο.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 1η εικόνα, οι ρυθμίσεις είναι για να πάρει σύνδεση από τον πρώτο Router. Ουσιαστικά έχεις 2 Router στη σειρά.
    Στην 2η εικόνα, οι ρυθμίσεις αφορούν να κάνει το ίδιο κλήση ΡΡΡ δημιουργώντας την δική του σύνδεση στο διαδίκτυο.
    Ok ευχαριστώ.
    Η δομή που έχω φτιάξει είναι η εξής.

    - Speedport Entry (1) σεταρισμένο με IP πρόσβασης 192.168.2.1 - για τη DSL γραμμή + για την τηλεφωνία VOIP + DHCP (αυτός δε ξέρω αν όντως πρέπει να είναι enabled)
    - FritzBox 4040 router πάνω στη WAN του Speedport Entry (1) που δίνει wireless και wired σε όλες τις UTP πρίζες του σπιτιού από το δίκτυο 192.168.178.x.
    - Speedport Entry (2) σεταρισμένο με IP πρόσβασης 192.168.3.1 - με DHCP enabled - συνδεδεμένο σe πριζάκι UTP σαλονιού για να δίνει σε μπαλκόνι (μακριά από το Fritz) άλλο wireless δίκτυο δικό του. Οι IP που δίνει είναι κι αυτές από το 192.168.178.x του Fritz.

    Τα παραπάνω φαίνονται να δουλεύουν σωστά μόνο με το Fritz στο σενάριο 1, ως 2ο ρούτερ δηλαδή πάνω στο SpeedPort Entry 2i (1).

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To ιδανικό σενάριο είναι το 1ο Speedport να μπει σε Bridge Mode (γίνεται), ώστε να δουλεύει ως απλό Modem και το Fritz να είναι το κύριο και μοναδικό Router. Ταυτόχρονα στο Fritz μπορεί να ρυθμισθεί η VoIP τηλεφωνία της Cosmote.
    ΑΛΛΑ (κεφαλαία) δυστυχώς το 4040 δεν έχει δυνατότητα να συνδεθούν απλές αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές πάνω του, παρά μόνον IP τηλέφωνα ή εφαρμογές (π.χ. σε κινητά).

    Οπότε μένεις με την λύση που έχεις αυτή την στιγμή.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    http://bbb-solutions.blogspot.com/20...modem.html?m=1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ιδανικό σενάριο είναι το 1ο Speedport να μπει σε Bridge Mode (γίνεται), ώστε να δουλεύει ως απλό Modem και το Fritz να είναι το κύριο και μοναδικό Router. Ταυτόχρονα στο Fritz μπορεί να ρυθμισθεί η VoIP τηλεφωνία της Cosmote.
    ΑΛΛΑ (κεφαλαία) δυστυχώς το 4040 δεν έχει δυνατότητα να συνδεθούν απλές αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές πάνω του, παρά μόνον IP τηλέφωνα ή εφαρμογές (π.χ. σε κινητά).

    Οπότε μένεις με την λύση που έχεις αυτή την στιγμή.
    OK ευχαριστω για το feedback.
    Εμένα η απορία μου συνεχίζει να υπάρχει στο θέμα του αν στο Fritz πρέπει να βάλω username / password της γραμμής (cosmote).
    Ακόμα και σε αυτό το guide το ίδιο αναφέρει στην περίπτωση του Passthrough mode που έχω σετάρει κι εγώ στο Speedport.

    β) Στο δικό μου router επίσης πρέπει να βάλω το username/password της γραμμής του ΟΤΕ.
    Εγώ στο Fritz όταν βάζω το έτοιμο profile Cosmote και σετάρω username / password, κολλάει το σύμπαν και χάνεται η σύνδεση στο internet.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας