Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-2017
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είμαι σχεδόν 20 χρόνια πελάτης της Forhnet/Nova τόσο στο σπίτι, όσο και στο γραφείο μου. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Δυστυχώς εδώ και 3 μήνες που αναβάθμισα τη γραμμή του σπιτιού μου σε vdsl100, έχω φτύσει αίμα. Στην αρχή αργός συγχρονισμός (μετά από πολλές μέρες και παρέμβαση των τεχνικών του ΟΤΕ, το πρόβλημα λύθηκε). Κατόπιν, 2 φορές επί 1 εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο. Τελικά λύθηκε κι αυτό. Αυτή τη στιγμή η γραμμή μου είναι άψογη, συγχρονίζω στα 110Μmps με μηδενικά errors και τα πρωινά κατέβάζω με 11 ΜB/sec. Να σημειώσω ότι παίρνω από καμπίνα της wind ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου και οι τεχνικοί της wind που είχαν έρθει για παλαιότερο πρόβλημα διαπίστωσαν ότι η γραμμή είναι ιδανική. Δυστυχώς τα απογεύματα η ταχύτητα πέφτει στα 5-6 Μb/sec και το βράδυ κατέβαζω με 450kb/sec!!!!!! Όλες οι δοκιμές γίνονται από usenet servers και απο το ftp server της forthnet (καθόλου torrents). Επίσης κάποια στιγμή δοκίμασα και με άλλο ρούτερ αλλά δεν υπήεχε σημαντική βελτίωση. Για κάποιες ώρες δεν μπορώ να δω ούτε Netflix σε ανάλυση 480p, για 4k ούτε κουβέντα. Μιλώντας με το τεχνικό τμήμα της forthnet μου είπαν ότι υπάρχει διεθνής υπερφόρτωση του δικτύου και μου πρότειναν είτε static ip (με έξτρα χρέωση), είτε αλλαγή πειραματική dns servers στο pc. Αυτή η λύση βέβαια ακόμα κι αν βελτίωνε τα πράγματα, θα φορούσε μόνο το συγκεκριμένο pc και όχι όλες τις υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού όπως πχ το Netflix στη smart tv. Παρακαλώ θα ήθελα μία επίσημη απάντηση για να μπορέσω να προβώ σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ έτσι ώστε να φύγω από τη Nova (μετά από σχεδόν 20 χρονια) χωρίς ποινή. Πραγματικά λυπάμαι αλλά δεν αντέχω άλλο μετά από 3 μήνες απανωτά προβλήματα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.345
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα chriskapa,

    Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις σε dm, με κάποιο στοιχείο της υπηρεσίας σου, ώστε να μπορέσουμε να εξυπηρετήσουμε;

    Γιώργος, Nova Support

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας