Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 74
  1. #31
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.873
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Αν φύγουν χιλιάδες και πάνε δεν θα μπουκώσει κι αυτός? Με σένα μόνο προφανώς όχι.

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω.

  2. #32
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως από Λάρισα (Α/Κ Ακαδημίας με καμπίνα wind) δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με τις ταχύτητες αυτές τις μέρες. Μόνο κάποιες ολιγόλεπτες διακοπές στο τηλέφωνο.

  3. #33
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Καλημέρα,

    Ο φόρτος που παρατηρείται τις καθημερινές είναι σαν Παρασκευή βράδυ ή Σαββατοκύριακο: αυξημένη αρκετά σε σχέση με καθημερινές, αλλά δεν έχουν πιτάρει όλα. Διατηρώντας για τη δουλειά μου 2x10Gbps κυκλώματα, μπορώ να σας πω με σιγουριά πως τις τελευταίες ημέρες ΔΕΝ έχει γεμίσει το uplink με το εξωτερικό σε κανένα κύκλωμα.


    Οι συνδέσεις διαχωρίζονται στις εξής:


    1) Συνδέσεις ADSL και VDSL (έως 50Mbps) που πέρνουν απευθείας από το Α/Κ.
    2) Συνδέσεις VDSL (50 και όλες οι 100Mbps) που πέρνουν από το καφάο - VLU


    Για το (1), Η Forthnet είναι ίσως η μοναδική που σε όλα τα Α/Κ έχει 2 links (protected). Πλέον με την αύξηση της κίνησης έχουν μονίμως και τα 2 links ενεργά. Αν παρατηρείτε πρόβλημα σε αυτές τις συνδέσεις τότε αποκλειστικά υπεύθυνη είναι η Forthnet για το εν λόγω Α/Κ.

    Για το (2), η Forthnet έχει ένα link πχ με τον εκάστοτε VLU πάροχο όπου από εκεί περνάει την κίνηση των καφάο. Εδώ μπορεί να συμβαίνουν 2 πράγματα:

    α) το link του Καφάο με το κέντρο του παρόχου VLU έχει πιτάρει: όλες οι συνδέσεις ανεξαρτήτως παρόχου που είναι στο ίδιο καφάο θα έχουν πρόβλημα. Τα καφάο δεν περνάνε από το Α/Κ της Forthnet αλλά πάνε στο κεντρικό backbone του παρόχου VLU και μετά καταλήγουν στη γραμμή της Forthnet. Θα έχουν πρόβλημα και οι γείτονες σας μέσω VLU ανεξαρτήτως παρόχου

    β) το link της Forthnet με τον πάροχο VLU έχει πιτάρει: ανεξαρτήτως καφάο του εν λόγω παρόχου, όλες οι γραμμές Forthnet θα έχουν πρόβλημα εφόσον βγαίνουν από καφάο του εν λόγω παρόχου.

    Καθώς έχω VLU σύνδεση σε καφάο Cosmote, μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν έχει πρόβλημα όποιος έχει 50/100άρα *από καφάο/vlu* και συνδέεται σε καφάο της Cosmote, το link με την Cosmote δεν έχει γεμίσει.

    Όσοι είστε VDSL από καφάο και έχετε πρόβλημα, μήπως το καφάο σας εξυπηρετείται από αλλον πάροχο; Αν ναι, θα πρέπει να δούμε μήπως έχει πιτάρει το καφάο σας (οι γείτονες από άλλον πάροχο *μέσω vlu* έχουν πρόβλημα; ) ή μήπως το πρόβλημα περιορίζεται στην γραμμή της Forthnet με τον εν λόγω πάροχο.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  4. #34
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Ο φόρτος που παρατηρείται τις καθημερινές είναι σαν Παρασκευή βράδυ ή Σαββατοκύριακο: αυξημένη αρκετά σε σχέση με καθημερινές, αλλά δεν έχουν πιτάρει όλα. Διατηρώντας για τη δουλειά μου 2x10Gbps κυκλώματα, μπορώ να σας πω με σιγουριά πως τις τελευταίες ημέρες ΔΕΝ έχει γεμίσει το uplink με το εξωτερικό σε κανένα κύκλωμα.


    Οι συνδέσεις διαχωρίζονται στις εξής:


    1) Συνδέσεις ADSL και VDSL (έως 50Mbps) που πέρνουν απευθείας από το Α/Κ.
    2) Συνδέσεις VDSL (50 και όλες οι 100Mbps) που πέρνουν από το καφάο - VLU


    Για το (1), Η Forthnet είναι ίσως η μοναδική που σε όλα τα Α/Κ έχει 2 links (protected). Πλέον με την αύξηση της κίνησης έχουν μονίμως και τα 2 links ενεργά. Αν παρατηρείτε πρόβλημα σε αυτές τις συνδέσεις τότε αποκλειστικά υπεύθυνη είναι η Forthnet για το εν λόγω Α/Κ.

    Για το (2), η Forthnet έχει ένα link πχ με τον εκάστοτε VLU πάροχο όπου από εκεί περνάει την κίνηση των καφάο. Εδώ μπορεί να συμβαίνουν 2 πράγματα:

    α) το link του Καφάο με το κέντρο του παρόχου VLU έχει πιτάρει: όλες οι συνδέσεις ανεξαρτήτως παρόχου που είναι στο ίδιο καφάο θα έχουν πρόβλημα. Τα καφάο δεν περνάνε από το Α/Κ της Forthnet αλλά πάνε στο κεντρικό backbone του παρόχου VLU και μετά καταλήγουν στη γραμμή της Forthnet. Θα έχουν πρόβλημα και οι γείτονες σας μέσω VLU ανεξαρτήτως παρόχου

    β) το link της Forthnet με τον πάροχο VLU έχει πιτάρει: ανεξαρτήτως καφάο του εν λόγω παρόχου, όλες οι γραμμές Forthnet θα έχουν πρόβλημα εφόσον βγαίνουν από καφάο του εν λόγω παρόχου.

    Καθώς έχω VLU σύνδεση σε καφάο Cosmote, μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν έχει πρόβλημα όποιος έχει 50/100άρα *από καφάο/vlu* και συνδέεται σε καφάο της Cosmote, το link με την Cosmote δεν έχει γεμίσει.

    Όσοι είστε VDSL από καφάο και έχετε πρόβλημα, μήπως το καφάο σας εξυπηρετείται από αλλον πάροχο; Αν ναι, θα πρέπει να δούμε μήπως έχει πιτάρει το καφάο σας (οι γείτονες από άλλον πάροχο *μέσω vlu* έχουν πρόβλημα; ) ή μήπως το πρόβλημα περιορίζεται στην γραμμή της Forthnet με τον εν λόγω πάροχο.

    Καλησπέρα,
    εγώ είμαι σε 100αρα με voip από καφαο cosmote.
    Κοιτάξτε λίγο τα χθεσινά στατιστικά. Ειναι δυνατόν να μην έχει πρόβλημα η forthnet? Επίσης η voip τηλεφωνία αποσυνδέεται συνεχώς.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova stats.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  60,0 KB 
ID: 212744

  5. #35
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Ναι είναι δυνατόν, όπως ανέλυσα πιο πάνω. μήπως έχει πιτάρει το καφάο σου; Μπορείς να ρωτήσεις γείτονες σου που έχουν VLU ανεξαρτήτως παρόχου αν έχουν πρόβλημα;
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  6. #36
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Για να το λέω ότι κάθε απόγευμα υπάρχει πρόβλημα προφανώς το έχω ψάξει. Φίλος στη διπλανή πολυκατοικία, συνδεδεμένος στο ίδιο καφαο και με πάροχο cosmote, δεν έχει κανένα πρόβλημα

  7. #37
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Εφόσον έχεις επιβεβαιώσει πως ο φίλος σου έχει VDSL (όχι ADSL) και συνδέεται στο ίδιο ακριβως καφάο (τυχαίνει διπλανή πολυκατοικία να είναι σε άλλο καφάο αν είναι πάνω στο όριο) τότε κάτι άλλο συμβαίνει. Σε Vodafone το backhauling γίνεται σε 2 σημεία (Κηφισίας, Ρέντη) και σε Wind επίσης σε 2 σημεία (Μεταμόρφωση, Κολωνό), λες σε Cosmote να γίνεται απευθείας στο Α/Κ; Δε νομίζω, υπάρχουν χρήστες του adslgr που μένουν Άλιμο και έχουν προβλήματα, αν γινόταν στο Α/Κ θα είχα και εγώ θέμα.

    Είσαι σίγουρος πως είστε από το ίδιο καφάο; Αυτό μπορείτε να το επιβεβαιώσετε από τον κατανεμητή, σίγουρα αναφέρει ίδιο αριθμό καφάο και στις 2 πολυκατοικίες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 24-03-20 στις 11:17.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  8. #38
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Στο ίδιο είμαστε και προφανώς έχει vdsl (50αρι). Δυστυχώς, αντιμετωπίζουν κι άλλοι θέματα με τη forthnet. Δεν μπορεί όλοι να παρατηρούμε τα ίδια (μεγάλη πτώση ταχύτητας, υψηλά ping , αποσυνδέσεις voip ) και να μην φταίει ο πάροχος...

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Projectoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ίδιο είμαστε και προφανώς έχει vdsl (50αρι). Δυστυχώς, αντιμετωπίζουν κι άλλοι θέματα με τη forthnet. Δεν μπορεί όλοι να παρατηρούμε τα ίδια (μεγάλη πτώση ταχύτητας, υψηλά ping , αποσυνδέσεις voip ) και να μην φταίει ο πάροχος...
    Δεν μπορεί να είναι όλοι όπως λές

    πχ εδώ έχουμε κάποιον που κατεβάζει με 70Mbit Και λογικά κάνει παράπονα.\

    Αν ο φίλος σου έχει ΟΤΕ και το dslam είναι του ΟΤΕ μπορεί ο ΟΤΕ να έχει προβλέψει διαφορετικό κύκλωμα για τους δικούς του συνδρομητές και άλλο για τους 3ους παρόχους. Μπορεί ακόμα στο συγκεκριμένο να έχει λιγότερους συνδρομητές απο ότι οι άλλοι παρόχοι κοκ

  10. #40
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στη δική μου περίπτωση, με 100Mbps VLU από καμπίνα Wind, βλέπω περίεργα πράγματα από απόγευμα μέχρι και 2 π.μ.

    Ναι μεν το latency παραμένει χαμηλό, υπάρχουν όμως στιγμές που απλά "παγώνουν" τα πάντα, κόβονται κλήσεις WhatsApp/Viber και stream, για μερικά δευτερόλεπτα.
    Από ταχύτητες, με εξωτερικό παίζουμε στα 3-7Mbps ανεξαρτήτως προορισμού για την περισσότερη ώρα (δοκιμές έγιναν με Frankfurt, London, Amsterdam), ενώ σε κίνηση εντός Ελλάδας βλέπω 25-50Mbps σε GRNET που περνάει μέσω GR-IX, 50-70 σε ftp.forthnet.gr, και 15-20Mbps σε fast.com που θεωρητικά τραβάει από servers στον Κολωνό εντός της Forthnet και δεν βγαίνει ούτε σε GR-IX ούτε σε διεθνή κυκλώματα.
    Τέλος, προβλήματα υπάρχουν με την τηλεφωνία, όπου ανά δέκα λεπτά λήγει το lease της IP που αφορά το VLAN του VoIP, και για κάποιο λόγο δεν ανανεώνεται αμέσως, οπότε πέφτει η τηλεφωνία και οι κλήσεις και γίνεται unregisted.

    Όλο αυτό εδώ και μέρες, και ναι καταλαβαίνω ότι η όλη φάση είναι δύσκολη και δεν έχω απαιτήσεις ούτε τους έχω ενοχλήσει για να δηλωθεί έστω και τυπικά, αλλά κάτσε, θα 'ρθει ο λογαριασμός στο τέλος του μήνα κανονικότητα κι εγώ καλούμαι να τον πληρώσω, ενώ δε μπορώ να κάνω εν τέλει τη δουλειά μου όπως θα 'θελα. Εύχομαι να έχουν σκεφτεί την πιθανότητα να γίνουν αναβαθμίσεις σε όποια σημεία μπορούν και να εξομαλυνθεί το φαινόμενο όσο γίνεται.

  11. #41
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτή τη στιγμή πάντως δεν έχω παράπονα. Έχει σχεδόν τερματίσει η γραμμή στα 12.κάτι
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #42
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να είναι όλοι όπως λές

    πχ εδώ έχουμε κάποιον που κατεβάζει με 70Mbit Και λογικά κάνει παράπονα.\

    Αν ο φίλος σου έχει ΟΤΕ και το dslam είναι του ΟΤΕ μπορεί ο ΟΤΕ να έχει προβλέψει διαφορετικό κύκλωμα για τους δικούς του συνδρομητές και άλλο για τους 3ους παρόχους. Μπορεί ακόμα στο συγκεκριμένο να έχει λιγότερους συνδρομητές απο ότι οι άλλοι παρόχοι κοκ
    Όταν λέω "όλοι" , εννοώ τα παιδιά που έχουν παρατηρήσει σοβαρό θέμα και το αναφέρουν, προφανώς και δεν αναφέρομαι σε όλους τους συνδρομητές. Αυτοί λοιπόν, όπως κι εγώ, αναφέρουμε τα ίδια πράγματα: μεγάλη πτώση ταχύτητας, υψηλά ping, αποσυνδέσεις voip. Όπως φαίνεται και από τα stats που έχω παραθέσει παραπάνω, δε μιλάω για 70 Mbps αλλά για 8 και ping 50+.
    Επίσης υπάρχουν πολλοί που παίζουν μόνο με το facebook και δεν ξέρουν καν να δούνε το router τους. Αυτοί δε θα καταλάβουν ποτέ ότι έφτασαν στα 8 Mbps και κατά συνέπεια, δε θα διαμαρτυρηθούν.
    Ακόμη το αν ο οτε έχει διαφορετικό κύκλωμα για τους συνδρομητές του, είναι δουλειά της νοβα να το γνωρίζει και να το λύσει. Εγώ ξέρω ότι πληρώνω τη νόβα για υπηρεσία 100 MBps και το απόγευμα τα 92 κάνουν φτερά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Projectoras : 20-03-20 στις 15:26.

  13. #43
    Εγγραφή
    11-07-2016
    Περιοχή
    Πετρούπολη Αττικής
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5420/770
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Μία βόλτα να κάνετε στο FB της Forthnet, να δείτε τι παίζει. Υποπτεύομαι πως το πρόβλημα υφίσταται κυρίως στην Αθήνα/Αττική.

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από McAriotatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία βόλτα να κάνετε στο FB της Forthnet, να δείτε τι παίζει. Υποπτεύομαι πως το πρόβλημα υφίσταται κυρίως στην Αθήνα/Αττική.
    Μια βόλτα απο τις ειδήσεις να κάνεις θα δεις πως υπάρχει γενικά θέμα στην Ευρώπη, εδώ μεγάλες εταιρίες βγάζουν ανακοίνωση πως ρίχνουν ποιότητες και Bitrate ώστε να μπορέσει να δουλέψει το σύστημα.

    Έτσι είναι να τα πράγματα αυτή την στιγμή, μιλάμε για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης, οπότε αναγκαστικά θα πορευτούμε με αυτό.
    Λόγος διακοπής αζημίως δεν είναι πάντως.

  15. #45
    Εγγραφή
    13-11-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    zyxel vmg8623-t50b
    χθες βραδυ μιλησα σε live chat και τους ρωτησα γιατι ενω κλειδωνω στην ταχυτητα που ειχα παντα,υπαρχουν στιγμες που πεφτει η ταχυτητα και υπαρχουν μονιμως μεγαλα Ping;
    αφου ελεγξαν την γραμμη μου και ειπαν οτι δεν εχει θεμα,στα της ταχυτητας και των ping φταιει το φορτωμενο δικτυο ενεκα της καταστασης που υπαρχει με τον ιο και κανουν οτι μπορουν,αυτο τιποτα περισσοτερο!!
    εγω το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν παιζει για κανενα λογο το twitch σε οποιαδηποτε ποιοτητα!στο youtube βλεπω 1080 live ανετα!
    Το βραδυ μετα της 7-8 μεχρι και 12-1 ζοριζονται οι σελιδες να φορτωσουν και αυτο πιστευω οτι επειδη ειναι ολοι online!
    το πρωι συνηθως εχω χαμηλο Ping καπου στα 25-30 αλλα πιστευω οτι απλα κανουν αλλα πραγματα οι περισσοτεροι,αρχιζει και φορτωνει μετα της 2 το μεσημερι και το Ping ειναι σταθερα 50-60!!

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας