Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 74
  1. #46
    Εγγραφή
    18-03-2020
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Zte H108N
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 22.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά θα ήθελα να μάθω αν είναι μόνο πρόβλημα της Nova και όχι άλλων παροχών. Η Nova μου είπε σε chat ότι υπάρχει πανελλαδικό και ευρωπαϊκό πρόβλημα με τις συνδέσεις, άρα λογικά και άλλοι παροχοι στην Ελλάδα μαζί με τον ΟΤΕ θα έχουν πρόβλημα. Εκτός και αν ο ΟΤΕ παίζει "μαφιόζικο" παιχνίδι με τους άλλους παροχους.

    Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία.

  2. #47
    Εγγραφή
    11-07-2016
    Περιοχή
    Πετρούπολη Αττικής
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5420/770
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Με το τελευταίο με κάλυψες στο ζητούμενό μου. Ως προς τα υπόλοιπα πιστεύω πως πρόκειται για λάθος σχεδιασμό (διαστασιολόγηση), οριζόντια και κάθετα. Δεν έχω επαφή με τις ειδήσεις, τουλάχιστον στα sites που διαβάζω δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου, εκτός από την είδηση του Netflix - bitrate. Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο 5ήμερο δεν έχω ενημερωθεί πλήρως. Κατά τα άλλα όταν κάνω βόλτα στα games ίσως εγώ και καμιά 5αριά άτομα ακόμα να συναντήσω με τόσο υψηλό latency, τα οποία τα συναντούσα ούτως ή άλλως.

    Αυτά που μου τη "δίνουν" όμως είναι τα εξής:
    1. την πρώτη φορά που πήρα τηλέφωνο μου εξήγησαν πως αυτό συμβαίνει λόγω φόρτου και ότι πραγματοποιούνται εργασίες για την βελτίωση της υπηρεσίας. Ως δια μαγείας μετά από 5 λεπτά η κατάσταση βελτιώθηκε ραγδαίως. Φυσικά δεν παρέλειψαν να με βάλουν στις διαδικασίες μέτρησης ping στο google etc.
    2. έχοντας υπόψη τα θετικά αποτελέσματα της πρώτης φοράς, τη δεύτερη φορά που πήρα τηλέφωνο έμεινα έκπληκτος με την πρώτη απάντηση "Εγώ βλέπω ότι όλα δουλεύουν μια χαρά". Αυτή τη φορά δε βελτιώθηκε η κατάσταση καθώς ήμουν λίγο επιθετικός, άσε που χρειάστηκε να ξαναπάρω τηλ. γιατί με έκλεισε με restart του ρούτερ.
    3. το χειρότερο: η αναμονή είναι 25'+

    Τουλάχιστον ένα μήνυμα με το οποίο να δικαιολογούνται τα προβλήματα θα ήταν προτιμότερο από το να μας διαφημίζουν την αξιοπιστία και την απρόσκοπτη παροχή των υπηρεσιών τους με όχημα τη σημερινή κατάσταση.

  3. #48
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheMental1st Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά θα ήθελα να μάθω αν είναι μόνο πρόβλημα της Nova και όχι άλλων παροχών. Η Nova μου είπε σε chat ότι υπάρχει πανελλαδικό και ευρωπαϊκό πρόβλημα με τις συνδέσεις, άρα λογικά και άλλοι παροχοι στην Ελλάδα μαζί με τον ΟΤΕ θα έχουν πρόβλημα. Εκτός και αν ο ΟΤΕ παίζει "μαφιόζικο" παιχνίδι με τους άλλους παροχους.

    Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία.
    Σε όλους υπάρχουν προβλήματα, διάβασε εδώ το ποστ του gvard, καθώς το πρόβλημα δεν είναι απαραίτητα γενικό, μπορεί να είναι σε επίπεδο dslam, περιοχής, κλπ.

    Το μαφιόζικο απλά το προσπερνάω, θεωρώ οτι θέλουμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση εδώ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από McAriotatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το τελευταίο με κάλυψες στο ζητούμενό μου. Ως προς τα υπόλοιπα πιστεύω πως πρόκειται για λάθος σχεδιασμό (διαστασιολόγηση), οριζόντια και κάθετα. Δεν έχω επαφή με τις ειδήσεις, τουλάχιστον στα sites που διαβάζω δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου, εκτός από την είδηση του Netflix - bitrate. Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο 5ήμερο δεν έχω ενημερωθεί πλήρως. Κατά τα άλλα όταν κάνω βόλτα στα games ίσως εγώ και καμιά 5αριά άτομα ακόμα να συναντήσω με τόσο υψηλό latency, τα οποία τα συναντούσα ούτως ή άλλως.

    Αυτά που μου τη "δίνουν" όμως είναι τα εξής:
    1. την πρώτη φορά που πήρα τηλέφωνο μου εξήγησαν πως αυτό συμβαίνει λόγω φόρτου και ότι πραγματοποιούνται εργασίες για την βελτίωση της υπηρεσίας. Ως δια μαγείας μετά από 5 λεπτά η κατάσταση βελτιώθηκε ραγδαίως. Φυσικά δεν παρέλειψαν να με βάλουν στις διαδικασίες μέτρησης ping στο google etc.
    2. έχοντας υπόψη τα θετικά αποτελέσματα της πρώτης φοράς, τη δεύτερη φορά που πήρα τηλέφωνο έμεινα έκπληκτος με την πρώτη απάντηση "Εγώ βλέπω ότι όλα δουλεύουν μια χαρά". Αυτή τη φορά δε βελτιώθηκε η κατάσταση καθώς ήμουν λίγο επιθετικός, άσε που χρειάστηκε να ξαναπάρω τηλ. γιατί με έκλεισε με restart του ρούτερ.
    3. το χειρότερο: η αναμονή είναι 25'+

    Τουλάχιστον ένα μήνυμα με το οποίο να δικαιολογούνται τα προβλήματα θα ήταν προτιμότερο από το να μας διαφημίζουν την αξιοπιστία και την απρόσκοπτη παροχή των υπηρεσιών τους με όχημα τη σημερινή κατάσταση.
    Για αυτό δεν σου έχω απάντηση, το μόνο σίγουρο είναι πως έχουν βγεί άτομα απο τις κυβερνήσεις αλλά ακόμα και απο την ΕΕ και έχουν ζητήσει βοήθεια απο τους παρόχους streaming και όχι απο την Forthnet/Nova

  4. #49
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Ο φόρτος που παρατηρείται τις καθημερινές είναι σαν Παρασκευή βράδυ ή Σαββατοκύριακο: αυξημένη αρκετά σε σχέση με καθημερινές, αλλά δεν έχουν πιτάρει όλα. Διατηρώντας για τη δουλειά μου 2x10Gbps κυκλώματα, μπορώ να σας πω με σιγουριά πως τις τελευταίες ημέρες ΔΕΝ έχει γεμίσει το uplink με το εξωτερικό σε κανένα κύκλωμα.


    Οι συνδέσεις διαχωρίζονται στις εξής:


    1) Συνδέσεις ADSL και VDSL (έως 50Mbps) που πέρνουν απευθείας από το Α/Κ.
    2) Συνδέσεις VDSL (50 και όλες οι 100Mbps) που πέρνουν από το καφάο - VLU


    Για το (1), Η Forthnet είναι ίσως η μοναδική που σε όλα τα Α/Κ έχει 2 links (protected). Πλέον με την αύξηση της κίνησης έχουν μονίμως και τα 2 links ενεργά. Αν παρατηρείτε πρόβλημα σε αυτές τις συνδέσεις τότε αποκλειστικά υπεύθυνη είναι η Forthnet για το εν λόγω Α/Κ.

    Για το (2), η Forthnet έχει ένα link πχ με τον εκάστοτε VLU πάροχο όπου από εκεί περνάει την κίνηση των καφάο. Εδώ μπορεί να συμβαίνουν 2 πράγματα:

    α) το link του Καφάο με το κέντρο του παρόχου VLU έχει πιτάρει: όλες οι συνδέσεις ανεξαρτήτως παρόχου που είναι στο ίδιο καφάο θα έχουν πρόβλημα. Τα καφάο δεν περνάνε από το Α/Κ της Forthnet αλλά πάνε στο κεντρικό backbone του παρόχου VLU και μετά καταλήγουν στη γραμμή της Forthnet. Θα έχουν πρόβλημα και οι γείτονες σας μέσω VLU ανεξαρτήτως παρόχου

    β) το link της Forthnet με τον πάροχο VLU έχει πιτάρει: ανεξαρτήτως καφάο του εν λόγω παρόχου, όλες οι γραμμές Forthnet θα έχουν πρόβλημα εφόσον βγαίνουν από καφάο του εν λόγω παρόχου.

    Καθώς έχω VLU σύνδεση σε καφάο Cosmote, μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν έχει πρόβλημα όποιος έχει 50/100άρα *από καφάο/vlu* και συνδέεται σε καφάο της Cosmote, το link με την Cosmote δεν έχει γεμίσει.

    Όσοι είστε VDSL από καφάο και έχετε πρόβλημα, μήπως το καφάο σας εξυπηρετείται από αλλον πάροχο; Αν ναι, θα πρέπει να δούμε μήπως έχει πιτάρει το καφάο σας (οι γείτονες από άλλον πάροχο *μέσω vlu* έχουν πρόβλημα; ) ή μήπως το πρόβλημα περιορίζεται στην γραμμή της Forthnet με τον εν λόγω πάροχο.
    πως λειτουργει το α δηλαδη? μετα το kv οπου καταληγει η οπτικη στο ακ δεν περναει στη forthnet? το ιδιο ειναι και για το vpu?

  5. #50
    Εγγραφή
    11-07-2016
    Περιοχή
    Πετρούπολη Αττικής
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5420/770
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Παρασκευή βράδυ... να υποθέσω ότι βγήκε ο κόσμος να διασκεδάσει

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (180).png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  103,6 KB 
ID: 212769

  6. #51
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από McAriotatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρασκευή βράδυ... να υποθέσω ότι βγήκε ο κόσμος να διασκεδάσει

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (180).png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  103,6 KB 
ID: 212769
    Εδώ κάθε βράδυ μια απ' τα ίδιαΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats 2032226.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 212770
    Εντάξει για adsl καλά είναι...

  7. #52
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheMental1st Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά θα ήθελα να μάθω αν είναι μόνο πρόβλημα της Nova και όχι άλλων παροχών. Η Nova μου είπε σε chat ότι υπάρχει πανελλαδικό και ευρωπαϊκό πρόβλημα με τις συνδέσεις, άρα λογικά και άλλοι παροχοι στην Ελλάδα μαζί με τον ΟΤΕ θα έχουν πρόβλημα. Εκτός και αν ο ΟΤΕ παίζει "μαφιόζικο" παιχνίδι με τους άλλους παροχους.

    Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία.
    Πάντως εγώ με ΟΤΕ από Κω, δεν παρατηρώ κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε γραμμή VDSL 50Mbps από ΚΑΦΑΟ, ότι ώρα της ημέρας και να δοκιμάσω, έχω ταχύτητα σύμφωνα με oakla 45Mbps/4,6Mbps και ping 21ms.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9161076790.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  20,2 KB 
ID: 212785

  8. #53
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Καλησπέρα,

    Επισυνάπτω γραφήματα των 4 τελευταίων Σαββάτων μεσημέρι έως Κυριακή μεσημέρι (Σάββατο 14:00 - Κυριακή 13:59). Έχω κόψει τα περιττά αφήνοντας κάτω από τα γραφήματα την επεξήγηση της κίνησης των xDSL καθώς και την κίνηση του Netflix. Οι ώρες στα γραφήματα είναι UTC.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bandwidth.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  444,9 KB 
ID: 212852

    Εδώ μπορούμε να δούμε πως έχει γίνει αύξηση της κίνησης αλλά δεν έχει επέλθει κορεσμός στα διεθνή και εθνικά κυκλώματα (με την έννοια πως κάποια στιγμή βλέπω πχ να περνάει τα 400Gbps ενώ το απόγευμα είναι κάτω από αυτό το όριο, που σημαίνει πως πολλοί που έχουν θέματα όλη τη διάρκεια της ημέρας έχουν κάποιο άλλο θέμα. Επίσης εγώ και βράδυ που κάνω δοκιμές έχω το μέγιστο της γραμμής μου με ελάχιστο ping. Αξιοσημείωτο πως το Νetflix έχει διπλασιαστεί από την τελευταία εβδομάδα και έχει ανέβει τετραπλασιαστεί από πριν.

    Συγνώμη για το γράφημα, με το Paint μόνο σύμμαχο και λίγο χρόνο που μου αφήνει ο μικρός δεν καταφέρνω και πολλά.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  9. #54
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.878
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μπορούμε να δούμε πως έχει γίνει αύξηση της κίνησης αλλά δεν έχει επέλθει κορεσμός στα διεθνή και εθνικά κυκλώματα (με την έννοια πως κάποια στιγμή βλέπω πχ να περνάει τα 400Gbps ενώ το απόγευμα είναι κάτω από αυτό το όριο, που σημαίνει πως πολλοί που έχουν θέματα όλη τη διάρκεια της ημέρας έχουν κάποιο άλλο θέμα. Επίσης εγώ και βράδυ που κάνω δοκιμές έχω το μέγιστο της γραμμής μου με ελάχιστο ping. Αξιοσημείωτο πως το Νetflix έχει διπλασιαστεί από την τελευταία εβδομάδα και έχει ανέβει τετραπλασιαστεί από πριν.
    To νούμερο που αναφέρεις είναι συνολική κίνηση όλων των παρόχων στην Ελλάδα?

  10. #55
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Είναι η συνολική κίνηση της Forthnet: transit (Seabone, Level3, HE), exchanges (GRIX, DECIX, AMX-IX, BIX), peers (Hol, Wind, Vodafone, Google, Facebook, Twitter, Amazon, Yahoo, Apple, Microsoft κλπ), CDN (Google, Akamai, Facebook) αλλά και η εσωτερική κίνηση (μεγάλος αριθμός sites του Ελληνικού internet είναι σε datacenter της Forthnet).
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  11. #56
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.878
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η συνολική κίνηση της Forthnet: transit (Seabone, Level3, HE), exchanges (GRIX, DECIX, AMX-IX, BIX), peers (Hol, Wind, Vodafone, Google, Facebook, Twitter, Amazon, Yahoo, Apple, Microsoft κλπ), CDN (Google, Akamai, Facebook) αλλά και η εσωτερική κίνηση (μεγάλος αριθμός sites του Ελληνικού internet είναι σε datacenter της Forthnet).
    Ah τα συνολικό της Forthnet μόνο, kk thnx

    Το bandwidth με εξωτερικό που γράφει εδώ ισχύει πλέον? https://www.adslgr.com/forum/threads...B9%CE%BA%CF%8C

  12. #57
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @gvard ευχαριστούμε για τα ενδιαφέροντα και εξαιρετικά δεδομένα

  13. #58
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Η σύνδεση με το εξωτερικό ισχύει (233Gbps) και συμπληρώνεται με 81Gbps (40Gbps GRIX και 41Gbps private peers) στην Ελλάδα και 321Gbps σε CDN (Google, Akamai, Facebook). Επίσης επαναλαμβάνω πως μεγάλος αριθμός sites του Ελληνικού internet είναι σε datacenter της Forthnet.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  14. #59
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.878
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Thnx και πάλι!

  15. #60
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχουμε εικόνα για τις συνδέσεις των υπόλοιπων παρόχων?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας