Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Καλησπέρα, έχω το κλασσικό modem που δίνει η Nova/Forthnet. Τώρα έχω VDSL 50αρι και θα το αναβαθμίσω σε 100αρι. Έχω συνδέσει TV (με καλώδιο) υπολογιστή (με καλώδιο) και διάφορες συσκευές wifi (smart home) και θα βάλω και συναγερμό. Θέλω λοιπόν να βάλω ένα καλύτερο modem για να δουλεύουν όλα τέλεια, χωρίς κωλύματα κλπ. Θα ήθελα λοιπόν τις προτάσεις σας. Και αν είναι εύκολο να μην ξεφεύγουν σε τιμές.

    Ευχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Κανείς ;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν εχεις τηλεφωνια VOIP μενεις οπως εισαι.

    Αν εχεις κλασσικη τηλεφωνια , μπορεις να βαλεις οτι θελεις.


    Τι ακριβως προβληματα εχεις τωρα που θελεις να τα λυσεις? Γιατι αν ειναι κατι που ΔΕΝ φταιει το roυter.... θα συνεχισεις να το εχεις.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Απ όσο ξέρω δεν είναι voip, μιας και η τηλεφωνική συσκευή μπαίνει πάνω σε πριζάκι και όχι στο modem. Το θέμα μου είναι ότι, θα συνδέσω πάνω στο modem τον σταθερό υπολογιστή και το PS4. Στο wifi θα συνδέσω google assistant (3 συσκευές), πρίζες wifi, google chromecast, μερικές ακόμα "έξυπνες" συσκευές και συναγερμό. Φοβάμαι λοιπόν, μήπως με όλα αυτά "κρασάρει" το inetrnet μου και αρχίσει να σέρνεται. Απλά δεν ξέρω τι να βάλω....

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SakisL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ όσο ξέρω δεν είναι voip, μιας και η τηλεφωνική συσκευή μπαίνει πάνω σε πριζάκι και όχι στο modem. Το θέμα μου είναι ότι, θα συνδέσω πάνω στο modem τον σταθερό υπολογιστή και το PS4. Στο wifi θα συνδέσω google assistant (3 συσκευές), πρίζες wifi, google chromecast, μερικές ακόμα "έξυπνες" συσκευές και συναγερμό. Φοβάμαι λοιπόν, μήπως με όλα αυτά "κρασάρει" το inetrnet μου και αρχίσει να σέρνεται. Απλά δεν ξέρω τι να βάλω....
    Ειναι ελαχιστες οι συσκευες που θελεις να βαλεις.

    Εκτος απο τον υπολογιστη και το ps4 ... ολα τα υπολοιπα δεν θα χρησιμοποιησουν το ιντερνετ. ειναι αμελλητεο το bandwidth.

    Απο εκει και περα εγω στη θεση σου θα προχωρουσα με το ρουτερ που εχεις ηδη , και αν στην πορεια ειχα προβληματα τοτε θα προχωρουσα σε αντικατασταση.

    Δεν μπορεις να προεξοφλησεις απο τωρα οτι και με το καινουριο δεν θα εχεις τα ιδια προβληματα με το υπαρχον. Δεν ξερουμε βασικα αν θα εχεις.

    Το μονο που μπορω να σκεφτω... ειναι να εχεις μεγαλο σπιτι , ή με τοιχους που δεν περναει το wifi... οποτε το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα ΑΡ .

    Εφοσον δεν ειναι και voip η γραμμη σου... εχεις τοσες πολλες επιλογες. Μην περιοριζεσαι απο τωρα με αγορα μοντεμ.


    Υ.Γ. τωρα που ξαναδιαβασα το πρωτο ποστ... καταλαβαινω οτι τα εχεις ηδη συνδεσει ολα. Σωστα? εχεις καποιο προβλημα τωρα ?
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Ναι, δίκιο έχεις. Δεν τα έχω συνδέσει όλα ακόμα. Περιμένω την αναβάθμιση της γραμμής απο 50αρα σε 100αρα. Απλά απο πρόληψη το κάνω, για να μην μου βφει κανα πρόβλημα μετά και πρέπει να τα κάνω όλα απο την αρχή. Όχι δεν έχω θέματα με το internet μέχρι στιγμής, εκτός απο τις τελευταίες μέρες που κολλάει λίγο, αλλά θεωρώ ότι είναι λόγω των ημερών, επειδή έχει φορτωθεί πολύ το internet, ένεκα "Μένουμε Σπίτι"

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SakisL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δίκιο έχεις. Δεν τα έχω συνδέσει όλα ακόμα. Περιμένω την αναβάθμιση της γραμμής απο 50αρα σε 100αρα. Απλά απο πρόληψη το κάνω, για να μην μου βφει κανα πρόβλημα μετά και πρέπει να τα κάνω όλα απο την αρχή. Όχι δεν έχω θέματα με το internet μέχρι στιγμής, εκτός απο τις τελευταίες μέρες που κολλάει λίγο, αλλά θεωρώ ότι είναι λόγω των ημερών, επειδή έχει φορτωθεί πολύ το internet, ένεκα "Μένουμε Σπίτι"
    Οπως το ειπες. Εχουν υπερφορτωθει γενικοτερα τα κυκλωματα.

    Οποτε κανε την μεταβαση σε 100 . δουλεψε την με ολα σου τις συσκευες και ειμαι σιγουρος δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.
    Σε αντιστοιχη 100αρα δουλευουν 50-55 συσκευες αυτοματισμου , 3 TV με νετφλιχ 4κ , 3 pc κλπ κλπ και ειναι μια χαρα με το router του παροχου.

    Αν εχεις κανενα θεμα, εδω ειμαστε.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά έχετε να προτείνετε ένα καλό modem/router για bridge?

    Να είναι αρκετό καλό στον συγχρονισμού του adsl/vdsl.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    H nova για 50αρι τι router δίνει?

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας