Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2015
    Περιοχή
    Drama Greece
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T15_GR5
    SNR / Attn
    27.7(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα ομάδα!!!

    Ακόμη μια εβδομάδα τυρράνιας από την Nova καθώς δεν έχουμε ούτε σταθερό από το Σάββατο 14/3.Μας ενημέρωσαν την Δευτέρα ότι υπάρχει "βραχυκύκλωμα" στον κεντρικό πάροχο (ΟΤΕ λογικά) και ότι θα φτιαχτεί σε 1 έως 3 εργάσιμες.3η εργάσιμη σήμερα λοιπόν δεν έχει γίνει τίποτα και μπαίνω στο Online chat για να μαλώσω..

    Μπαίνουμε στο Chat και η απάντηση μετά τα 15 λεπτά που περίμενα να βρει την γραμμή ήταν αυτή :

    Αcensored Δcensored: Υπάρχει καλωδιακή βλάβη στην περιοχή και σήμερα ξανά μας ενημέρωσαν από τα εξωτερικά συνεργεία του δημοσίου παρόχου ότι η ημερομηνία αποκατάστασης της βλάβης άλλαξε σε 24/3. Συγνώμη για την ταλαιπωρία

    Δηλαδή από τις 14/3 πήγαμε στις 24/3 χωρίς σταθερό και αισχρές ταχύτητες Internet...
    Ζητήσαμε να μας καλέσουν στο κινητό για να διακόψουμε το συμβόλαιο αλλά δεν πρόκειται να πληρώσω την ρήτρα διακοπής που είναι γύρω στα 120€ απότι μου είπε τελευταία στιγμή στο τηλέφωνο μία από τα κεντρικά τους.Στο κατάστημα Δράμας που ρώτησα μου λέγανε για 280€ για να διακοπεί το Triple Play Family με 50άρα VDSL γραμμή για συμβόλαιο που λήγει τον Ιούνιο στις 26 του μηνός..

    Πως κινούμαστε σε αυτή τη περίπτωση?Θέλω να σηκωθώ να φύγω από Nova και να πάω σε Cosmote 100άρα να ησυχάσω μια και καλή από αυτούς τους ανθρώπους της συμφοράς...

    Όποιος γνωρίζει περαιτέρω ας αφήσει ένα σχόλιο από κάτω μπας και σωθούμε χωρίς να πληρώσουμε τα μαλιοκέφαλά μας ...

    Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να πάρεις ένα τηλ στην ΕΕΤΤ και να σου πουν αυτοί πως θα κινηθείς.
    Μπορεί να κανείς καταγγελία και απλά να σου πουν τι θα χρειάζεται από στοιχεία να τους στείλεις.
    Μίλα και με τον δικηγόρο σου να σου πει και αυτός τι μπορείς να κανείς νομικά για να τους τρέξεις.
    Αυτά έχω να σου προτείνω εγώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-09-2015
    Περιοχή
    Drama Greece
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T15_GR5
    SNR / Attn
    27.7(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα φίλε thanks for response.
    Θα κινήσω αυτές τις ενέργειες εννοείται.

    Σου φαίνεται λογική η τιμή που μου είπανε στα 108€ αν το κόψω για αρχές Απριλίου?
    Γιατί έχει καταντήσει αηδία αν είναι να ξεμπερδέψω από αυτούς να τα δώσω και να ησυχάσω

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απο την εμπειρια μου...

    Ειναι η 4η εργασιμη σημερα (και υπο δυσκολες συνθηκες λογω αυξημενης προστασιας εργατων) . Ολα κινουνται πιο αργα απο το αναμενομενο.

    Αν προκειται για οικιακη συνδεση , ειναι πολυ λιγες οι εργασιμες μερες για να σου κανουν αζημιως την καταγγελια.
    Αν ηταν επαγγελματικος χωρος ΚΑΙ επαγγελματικο πακετο θα ηταν σιγουρα διαφορετικα ωε προς την αντιμετωπιση .

    Οποτε αναγκαστικα θα περιμενεις καθως αν οντως ειναι καλωδιακη βλαβη.... σε οποιοδηποτε παροχο και αν ησουν θα ειχες το ιδιο προβλημα.

    Απλα ζητα την πίστωση του παγιου για τις ημερες που δεν ειχες υπηρεσια.

    Και να προχωρησεις σε αλλαγη παροχου... μην περιμενεις να συνδεθεις πριν περασουν 2 εβδομαδες..και υπο την προυποθεση να εχει διορθωθει και η καλωδιακη βλαβη.

    Υ.Γ. Αν ειναι τοσο επειγον μπορεις να ζητησεις προωθηση κλησεων στο κινητο σου (αφου δεν τα πληρωνεις ουτως η αλλως ) .
    Καθως επισης αν καιγεσαι για ιντερνετ για σοβαρες δουλειες , να δωσεις 20€ να παρεις μια καρτο-ιντερνετ SIM με 20GB.

    Αλλιως αν θες για σερφαρισμα μιλα με ενα γειτονα να σου ανοιξει ενα guest δικτυο για μερικες μερες.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να συμπληρωθεί πως εφόσον είναι καλωδιακή βλάβη, όπου χρειάζεται να μπει χέρι σε δημόσιο δίκτυο, πέραν του ότι το πρόβλημα δεν είναι αποκλειστικά παρόχου όπως αναφέρει και ο φίλος από πάνω, υπάρχει η περίπτωση αν κινηθείς άμεσα για αλλαγή παρόχου όχι μόνο να μην έχεις επίλυση, αλλά να πληρώσεις τη ρήτρα (που άμα δεν κηρυχθεί ως τεχνική αδυναμία παροχής υπηρεσιών η δεν περάσουν δύο μήνες αν θυμάμαι καλά δεν τη γλυτώνεις), αλλά να περάσεις σε άλλο πάροχο με το πρόβλημα να σε ακολουθεί και να περιμένεις άλλο τόσο μέχρι να ξεκινήσει πάλι η διαδικασία, κατόπιν ενεργοποίησης, για νέα δήλωση βλάβης. Εκτός αν έχει ήδη αναφερθεί και από άλλους συνδρομητές της περιοχής και οι διαδικασίες έχουν ήδη ξεκινήσει σε επίπεδο συνεργείων.

    Η πίστωση των ημερών αυτών συμβαίνει αυτόματα μετά την άρση και το ποσό που πιστώνεται αντιστοιχεί στις ημέρες από τη στιγμή που καλεσες και δήλωσες τη βλάβη μέχρι τη στιγμή που επιβεβαιωμένα έκλεισε.

    Οι 3 εργάσιμες ημέρες όταν έχεις να κάνεις με βλάβη ΟΤΕ αντιστοιχούν είτε σε επίλυση, αν το πρόβλημα είναι μικρό, είτε ο χρόνος μέσα στον οποίο πρέπει να ενημερώσουν για ημερομηνία πιθανής αποκατάστασης άμα πρέπει να γίνουν παραπάνω ενέργειες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SilentFury : 19-03-20 στις 19:34.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-09-2015
    Περιοχή
    Drama Greece
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T15_GR5
    SNR / Attn
    27.7(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα φίλε μου ευχαριστώ για την απάντησή σου!!!

    Καταλαβαίνω τα περί προστασίας εργατών κλπ αλλά χτες ήρθαν άνοιξαν μια τρύπα απέναντι από το σπίτι μου και της βάλανε πλέγμα γύρω γύρω και εξαφανίστηκαν :/

    Ναι πρόκειται για οικιακή σύνδεση δεν πρόκειται να ασχοληθούν.Εγώ απλά ήθελα να γλιτώσω την τρομακτικά μεγάλη ρήτρα αποδέσμευσης της Nova για να πάω σε 100άρι Cosmote.

    Πίστωση είχαμε ζητήσει και πριν 2 χρόνια που είχαμε παρόμοιο θέμα και δεν πήραμε ποτέ και τίποτα. Μιλάμε για 2 βδομάδες χωρίς παροχές όχι παίξε γέλασε 1-2 μέρες.

    Επίσης τόσες μέρες ο από κάτω μου που είναι στην Cosmote με ADSL2 δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με το Internet του ούτε με το τηλέφωνό του (το δικό μας σταθερό όταν καλείς κάνει κάτι περίεργα τζζζζζζζζ)

    Για προώθηση κλήσεων δεν ήμαστε δε μας χρειάζεται απλά είναι σπαστικό να πληρώνεις για κάτι που δεν έχεις ελπίζω να καταλαβαίνεις :/

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SilentFury Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συμπληρωθεί πως εφόσον είναι καλωδιακή βλάβη, όπου χρειάζεται να μπει χέρι σε δημόσιο δίκτυο, πέραν του ότι το πρόβλημα δεν είναι αποκλειστικά παρόχου όπως αναφέρει και ο φίλος από πάνω, υπάρχει η περίπτωση αν κινηθείς άμεσα για αλλαγή παρόχου όχι μόνο να μην έχεις επίλυση, αλλά να πληρώσεις τη ρήτρα (που άμα δεν κηρυχθεί ως τεχνική αδυναμία παροχής υπηρεσιών η δεν περάσουν δύο μήνες αν θυμάμαι καλά δεν τη γλυτώνεις), αλλά να περάσεις σε άλλο πάροχο με το πρόβλημα να σε ακολουθεί και να περιμένεις άλλο τόσο μέχρι να ξεκινήσει πάλι η διαδικασία, κατόπιν ενεργοποίησης, για νέα δήλωση βλάβης. Εκτός αν έχει ήδη αναφερθεί και από άλλους συνδρομητές της περιοχής και οι διαδικασίες έχουν ήδη ξεκινήσει σε επίπεδο συνεργείων.

    Η πίστωση των ημερών αυτών συμβαίνει αυτόματα μετά την άρση και το ποσό που πιστώνεται αντιστοιχεί στις ημέρες από τη στιγμή που καλεσες και δήλωσες τη βλάβη μέχρι τη στιγμή που επιβεβαιωμένα έκλεισε.

    Οι 3 εργάσιμες ημέρες όταν έχεις να κάνεις με βλάβη ΟΤΕ αντιστοιχούν είτε σε επίλυση, αν το πρόβλημα είναι μικρό, είτε ο χρόνος μέσα στον οποίο πρέπει να ενημερώσουν για ημερομηνία πιθανής αποκατάστασης άμα πρέπει να γίνουν παραπάνω ενέργειες.

    Καλημέρα και σε σένα φίλε μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!!

    Όπως έγραψα και πιο πάνω ο από κάτω μου με Cosmote δεν έχει θέμα :/

    Για αλλαγή παρόχου έλεγα έτσι και αλλιώς να πάω και εφόσον μετά τα τηλεφωνήματα που έγραψα στο αρχικό ποστ που έκανα δεν ξέρω τι να πιστέψω για την ρήτρα αποδέσμευσης..
    Άντε και λέω ότι θα είναι στα 109€ στις αρχές Απριλίου όπως μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο,αν πάω κάνω συμβόλαιο στην Cosmote κόψω Nova και μου έρθει παραπάνω μετά?
    Τι κάνουμε μετά? Οεο?

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αυτη την κουβεντα... εχει ο απο κατω και δεν εχω εγω.... ειλικρινα μην την λες. Ειναι πολυ παιδικη εκφραση.

    Αλλο ζευγαρι εχει ο συνδρομητης απο κατω , αλλο ζευγαρι εχεις εσυ. Δεν μοιραζεστε το ιδιο για να σε προβληματισει που δεν εχεις υπηρεσιες.

    Μην μπερδευεις το καλωδιο , με το ζευγαρι. Ενα καλωδιο καμπινας μπορει να εχει πανω απο 50 ζευγαρια εσωτερικα .

    Σου εχουν αναφερει καλωδιακη βλαβη. Δεν νομιζω να κοπηκε στα 2 ολο το καλωδιο και να μεινανε ΟΛΟΙ οι συμδρομητες (ανεξαρτητως παροχου) χωρις υπηρεσιες.

    Προφανως το δικο σου ζευγαρι ειναι μεσα σε αυτα που εχουν προβλημα.

    Σε οποιο παροχο και να ησουν...ειναι η ιδια διαδικασια. Οπως επισης δεν προβλεπεται αζημιως σπασιμο συμβολαιου

    Οποτε υπομονη.

    Υ.Γ. αν παρολα αυτα χρειαστεις βοηθεια για πχ εκτροπη κλησεων , στησιμο λινκ να παιρνεις ιντερνετ απο αλλον , κλπ κλπ εδω ειμαστε.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2015
    Περιοχή
    Drama Greece
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T15_GR5
    SNR / Attn
    27.7(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έγινε φίλε μου καλώς εγώ απλά το είπα γιατί είναι ακριβώς από κάτω μου οπότε λογικά θα είχαμε κοντινές γραμμές :P

    Αναμένουμε τις 24/3 αν έχει φτιαχτεί μέχρι τότε καλώς,ίσως απαντήσω για να ενημερώσω πόση έκπτωση μας κάνανε στον λογαριασμό για τις μέρες που δεν είχαμε υπηρεσίες.

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια τα λέμε από βδομάδα

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Command3RGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγινε φίλε μου καλώς εγώ απλά το είπα γιατί είναι ακριβώς από κάτω μου οπότε λογικά θα είχαμε κοντινές γραμμές :P

    Αναμένουμε τις 24/3 αν έχει φτιαχτεί μέχρι τότε καλώς,ίσως απαντήσω για να ενημερώσω πόση έκπτωση μας κάνανε στον λογαριασμό για τις μέρες που δεν είχαμε υπηρεσίες.

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια τα λέμε από βδομάδα
    Λογικα το παγιο του μηνα διαιρεμενο με τις ημερολογιακες του μηνα , και πολλαπλασιασμενο με τις ημερες απο το ανοιγμα της βλαβης μεχρι το κλεισιο της βλαβης.

    οπως ειπα.. υπομονη.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-2015
    Περιοχή
    Drama Greece
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T15_GR5
    SNR / Attn
    27.7(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα και πάλι κύριοι , 24/3 σήμερα , καμία ενέργεια από κανένα συνεργείο , στέλνουμε μηνυματάκι στο Live support και:

    Ν******* Θ******* Μάλιστα βλέπω οτι έχετε ενημερωθεί με sms για την παράταση, μας έχουν δώσει νέα ημερομηνία για 30/3.

    Καλή Πρωταπριλιά Κύριοι !!!
    Ευχαριστώ και για την ανάλυση της έκπτωσης Γκρινιάρη

  11. #11
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,το ποσό της ποινής είναι σταθερό για το nova 3 play family στα 88 ευρώ,αντίστοιχα το ποσό για το σταθερό με 50 mbps,ειναι διαφορετικό τον μήνα διακοπής της συνδρομής.Αν είσαι προς το τέλος του συμβολαίου,υπολόγισε 100 ευρώ.Και εγώ είμαι συνδρομητής,αναμένω το γρήγορο ίντερνετ,και όταν δοθεί η δυνατότητα,θα ζητήσω να αλλάξω πακέτο από 3 play σε 2 play,για να μην υπάρχει το ποσό που είναι φιξαρισμένο για την τηλεόραση.Ψάξε συμβάσεις nova και θα βρεις όλες τις πληροφορίες,είναι αναρτημένες.Απορώ πως σου είπαν διαφορετικό ποσό ποινής,στο κατάστημα!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας