Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    19-03-2020
    Ηλικία
    21
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H108N
    Angry
    Καλησπέρα,
    Καταρχάς είμαι καινούριος στο forum και ζητώ κατανόηση. Λοιπόν. Συνδρομητές (οικογενειακώς) στη Vodafone (2 κινητά και σταθερό). 24αρα ADSL που προφανώς δεν πιάνει 24mbps αλλά από 7 έως 14 το πολύ στις καλές του μέρες. Ρωτήσαμε στη Vodafone αν υπάρχει στην περιοχή μας VDSL και εκείνοι είπαν όχι. Ρωτήσαμε όμως και στην Cosmote και μας είπαν ότι έχουμε. Στους χάρτες με τα ΚΑΦΑΟ (http://fttxgr.eu/map) βλέπω δύο cabinets που υποστηρίζουν VDSL σε απόσταση 100-150μ από το σπίτι (στο παρακάτω στενό ουσιαστικά), ενώ έχουμε και τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ, DSLAM όπως λέει ο χάρτης, ή όπως στο διάολο το λένε τέλος πάντων (σορρυ αλλά δεν ξέρω και πολλά πάνω στο θέμα, Λευκάδος 11, Μελίσσια 151 27 είναι αυτό αν θέλετε να δείτε τι είναι) σε ίδια πάνω κάτω απόσταση. Επιπλέον, τέλος Σεπτέμβρη έκανε ο ΟΤΕ στο δρόμο μας και στους γειτονικούς δρόμους έργα οπτικής ίνας. Έχουν κλείσει όλες τις τρύπες και έχουν τελειώσει όλα τα έργα στην περιοχή εδώ και τουλάχιστον ένα τρίμηνο. Έβαλαν και ένα τεράστιο καινούριο ΚΑΦΑΟ ακόμα πιο κοντά από τα άλλα (στον κάθετο από εμάς δρόμο) μόλις τελείωσαν τα έργα. Έχοντας πει όλα αυτά, θέλω να ρωτήσω. Παίζει η Vodafone να μην ξέρει τι της γίνεται; Είναι δυνατόν όλοι να μου λένε πως υπάρχει VDSL στην περιοχή μου, να περνάνε οπτικές ίνες μπροστά από το σπίτι, φίλοι μου που ζουν σε πιο απομακρυσμένο από το "κέντρο" των Μελισσίων σημείο να έχουν Fiber εδώ και κανα χρόνο, και η Vodafone να μας λέει ακόμα ότι δεν γίνεται να βάλουμε μια 50αρα μπας και παίξω καμιά φορά ένα game και να μην πάει το ping μου στο θεό γιατί είναι η μάνα μου στο Facebook την ίδια στιγμή; Έχει λόγο η Vodafone να μου πει ψέμματα πως δεν υπάρχει δυνατότητα; (δεν ξέρω τι να φανταστώ πλεόν!) Γίνεται να έχει η μία εταιρεία και να μην έχει η άλλη; Από τη Vodafone μας είπαν ότι σε κάθε γειτονιά έχει ένας το δίκτυο και οι άλλοι νοικιάζουν από αυτόν. Τι παίζει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.321
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα και

    Για να δούμε πιο καλά τι γίνεται με την σύνδεση σου..
    πρέπει να βρούμε τον αριθμό του καφάο του OTE που παίρνεις σύνδεση..

    Δες πως θα τον βρούμε εάν δεν τον ξέρεις..

    Πήγαινε εδώ, σε αυτή την λίστα
    https://drive.google.com/open?id=1gi..._5ui0ybFgdJuNk

    και κάνε αναζήτηση (Ctrl-F) την διεύθυνση σου με κεφαλαία και αριθμό.

    και δες τον 1ο αριθμό στην σειρά που θα σε βγάλει.. και πες μου.

    * Να την ανοίξεις από PC ή Laptop γιατί είναι πολύ μεγάλη.
    * Προσοχή να δεις να λέει την περιοχή σου, μην πέσεις σε άλλο δρόμο με το ίδιο όνομα..
    * Επίσης εάν σε βολεύει μπορείς να την κατεβάσεις και στο PC σου και να την ψάξεις από εκεί..

    - Επίσης αυτός ο αριθμός αναφέρεται και πάνω στο κουτί του OTE που είναι έξω από το σπίτι σου, εάν μπορείς να τον δεις.

    - - - Updated - - -

    Γενικά δεν είναι πάντα σίγουρο ότι ανήκεις στο καφάο που βρίσκεται πιο κοντά στο σπίτι σου..

    - - - Updated - - -

    Πάντως το πιθανότερο όπως φαίνεται είναι ότι δεν μπορείς να έχεις VDSL από κάποια καμπίνα VDSL..
    και ότι ο OTE έκανε έργα κοντά σου για συνδέσεις FTTH..

    Στην περίπτωση αυτή η διεύθυνση σου θα εμφανίζεται και στο
    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

    για να πάρεις κουπόνι επιδότησης για σύνδεση FTTH..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 19-03-20 στις 16:47.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    το ότι έχουν τελειώσει τα έργα δεν σημαίνει ότι δουλεύουν οι καμπίνες μπορεί να μην έχουν ακόμα ρεύμα αν πας κοντά θα ακουσεις τους ανεμιστήρες .... συνήθως θέλει ένα 6μηνο για να φαίνεται η διαθεσιμότητα από το site του κάθε πορόχου.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Naks404 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Καταρχάς είμαι καινούριος στο forum και ζητώ κατανόηση. Λοιπόν. Συνδρομητές (οικογενειακώς) στη Vodafone (2 κινητά και σταθερό). 24αρα ADSL που προφανώς δεν πιάνει 24mbps αλλά από 7 έως 14 το πολύ στις καλές του μέρες. Ρωτήσαμε στη Vodafone αν υπάρχει στην περιοχή μας VDSL και εκείνοι είπαν όχι. Ρωτήσαμε όμως και στην Cosmote και μας είπαν ότι έχουμε. Στους χάρτες με τα ΚΑΦΑΟ (http://fttxgr.eu/map) βλέπω δύο cabinets που υποστηρίζουν VDSL σε απόσταση 100-150μ από το σπίτι (στο παρακάτω στενό ουσιαστικά), ενώ έχουμε και τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ, DSLAM όπως λέει ο χάρτης, ή όπως στο διάολο το λένε τέλος πάντων (σορρυ αλλά δεν ξέρω και πολλά πάνω στο θέμα, Λευκάδος 11, Μελίσσια 151 27 είναι αυτό αν θέλετε να δείτε τι είναι) σε ίδια πάνω κάτω απόσταση. Επιπλέον, τέλος Σεπτέμβρη έκανε ο ΟΤΕ στο δρόμο μας και στους γειτονικούς δρόμους έργα οπτικής ίνας. Έχουν κλείσει όλες τις τρύπες και έχουν τελειώσει όλα τα έργα στην περιοχή εδώ και τουλάχιστον ένα τρίμηνο. Έβαλαν και ένα τεράστιο καινούριο ΚΑΦΑΟ ακόμα πιο κοντά από τα άλλα (στον κάθετο από εμάς δρόμο) μόλις τελείωσαν τα έργα. Έχοντας πει όλα αυτά, θέλω να ρωτήσω. Παίζει η Vodafone να μην ξέρει τι της γίνεται; Είναι δυνατόν όλοι να μου λένε πως υπάρχει VDSL στην περιοχή μου, να περνάνε οπτικές ίνες μπροστά από το σπίτι, φίλοι μου που ζουν σε πιο απομακρυσμένο από το "κέντρο" των Μελισσίων σημείο να έχουν Fiber εδώ και κανα χρόνο, και η Vodafone να μας λέει ακόμα ότι δεν γίνεται να βάλουμε μια 50αρα μπας και παίξω καμιά φορά ένα game και να μην πάει το ping μου στο θεό γιατί είναι η μάνα μου στο Facebook την ίδια στιγμή; Έχει λόγο η Vodafone να μου πει ψέμματα πως δεν υπάρχει δυνατότητα; (δεν ξέρω τι να φανταστώ πλεόν!) Γίνεται να έχει η μία εταιρεία και να μην έχει η άλλη; Από τη Vodafone μας είπαν ότι σε κάθε γειτονιά έχει ένας το δίκτυο και οι άλλοι νοικιάζουν από αυτόν. Τι παίζει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.
    Πέραν των όσων σου αναφέρει λεπτομερέστατα ο φίλος Iris, στο ενδιάμεσο και μέχρι να κάνεις upgrade στην γραμμή, δοκίμασε (αν δεν έχεις κάνει ήδη) να κάνεις qos / bandwidth control μέσω του ρούτερ. Με την σωστή ρύθμιση, αποτρέπει σε μεγάλο βαθμό τα ping spikes που οφείλονται στην χρήση του bandwidth από άλλα άτομα στο δίκτυο. Μην προβληματισθείς αν πέσει λίγο η ταχύτητα και σε down και σε up, το qos υποτίθεται ακριβώς αυτό κάνει ώστε έτσι να υπάρχει τέτοιος διαμοιρασμός και να αποτρέπεται το στρεσάρισμα / μαξάρισμα της γραμμής που πολλές φορές φορές μπορεί να οδηγεί σε υψηλά pings.
    Τα περισσότερα online games (αν όχι όλα) δεν χρειάζονται τόσο το μεγάλο bandwidth (τα πακέτα είναι μικρά συνήθως γι' αυτό και μπορούν και παίζουν και με απλές αλλά αξιοπρεπείς adsl ) όσο το χαμηλό και σταθερό ping, οπότε ίσως να αξίζει τον κόπο και την μικρή θυσία σε banwidth για την χρήση που θες.
    Αν δουλέψει το qos απροβλημάτιστα στο μάξιμουμ της ταχύτητας που έχεις και χωρίς να ρίξεις το download και το upload ακόμα καλύτερα.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-03-2020
    Ηλικία
    21
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και

    Για να δούμε πιο καλά τι γίνεται με την σύνδεση σου..
    πρέπει να βρούμε τον αριθμό του καφάο του OTE που παίρνεις σύνδεση..

    Δες πως θα τον βρούμε εάν δεν τον ξέρεις..

    Πήγαινε εδώ, σε αυτή την λίστα
    https://drive.google.com/open?id=1gi..._5ui0ybFgdJuNk

    και κάνε αναζήτηση (Ctrl-F) την διεύθυνση σου με κεφαλαία και αριθμό.

    και δες τον 1ο αριθμό στην σειρά που θα σε βγάλει.. και πες μου.

    * Να την ανοίξεις από PC ή Laptop γιατί είναι πολύ μεγάλη.
    * Προσοχή να δεις να λέει την περιοχή σου, μην πέσεις σε άλλο δρόμο με το ίδιο όνομα..
    * Επίσης εάν σε βολεύει μπορείς να την κατεβάσεις και στο PC σου και να την ψάξεις από εκεί..

    - Επίσης αυτός ο αριθμός αναφέρεται και πάνω στο κουτί του OTE που είναι έξω από το σπίτι σου, εάν μπορείς να τον δεις.

    - - - Updated - - -

    Γενικά δεν είναι πάντα σίγουρο ότι ανήκεις στο καφάο που βρίσκεται πιο κοντά στο σπίτι σου..

    - - - Updated - - -

    Πάντως το πιθανότερο όπως φαίνεται είναι ότι δεν μπορείς να έχεις VDSL από κάποια καμπίνα VDSL..
    και ότι ο OTE έκανε έργα κοντά σου για συνδέσεις FTTH..

    Στην περίπτωση αυτή η διεύθυνση σου θα εμφανίζεται και στο
    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

    για να πάρεις κουπόνι επιδότησης για σύνδεση FTTH..

    Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Λοιπόν βρήκα τη διεύθυνση μου στο Excel. Τα αποτελέσματα: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.PNG 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  15,6 KB 
ID: 212728
    Κοίταξα και στο κουτί του ΟΤΕ στην πολυκατοικία, το μόνο που βρήκα είναι ένας "Αριθμός Βρόχου" (no idea what that means) σε κάτι χαρτάκια που είχε αφήσει κάποιος τεχνικός της Forthnet (λογικά από κάποιο έλεγχο ή κάτι τέτοιο) από το 2015. Πέρα από αυτό υπήρχε γραμμένο επάνω: "ΚΚ: 407" και από κάτω "06 - 07". Μπήκα και στο δεύτερο link, έβαλα διεύθυνση και πήρα το εξής μήνυμα: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fiber.PNG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  22,2 KB 
ID: 212730
    Αν και νιώθω πως μπλέκουμε δύο θέματα (VDSL και Fiber), από ότι κατάλαβα έχουν γίνει τα έργα αλλά δεν υπάρχει προσφορά. Αυτό τι ακριβώς σημαίνει; Στη Vodafone που τους είπαμε ότι έχουν περάσει οπτικές ίνες μας είπαν ότι δεν έχουν συνδεθεί στο δίκτυο/στις πολυκατοικίες/κάτι τέτοιο. Πάντως μας είπε πως αυτό παίρνει κανα μήνα και τα έργα έχουν τελειώσει τουλάχιστον ένα τρίμηνο τώρα. Εν πάση περιπτώσει εγώ δεν θέλω Fiber To The Home (αν και δε θα με χάλαγε). Με ένα Fiber To The Cabinet (που αν έχω καταλάβει καλά, αυτό είναι το VDSL, σωστά; ) είμαι κομπλέ. Το Fiber το ανέφερα επειδή σκέφτηκα πως δεν είναι δυνατόν να περνά οπτική ίνα μπροστά από το σπίτι και να μην έχει μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Σωστά;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ότι έχουν τελειώσει τα έργα δεν σημαίνει ότι δουλεύουν οι καμπίνες μπορεί να μην έχουν ακόμα ρεύμα αν πας κοντά θα ακουσεις τους ανεμιστήρες .... συνήθως θέλει ένα 6μηνο για να φαίνεται η διαθεσιμότητα από το site του κάθε πορόχου.
    Πωωωωωωω! 6μηνο; Τι εχω να τραβήξω. Τώρα αυτό με τους ανεμιστήρες...τι να σου πω... Θα πάω αύριο να στήσω αυτί
    Όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέραν των όσων σου αναφέρει λεπτομερέστατα ο φίλος Iris, στο ενδιάμεσο και μέχρι να κάνεις upgrade στην γραμμή, δοκίμασε (αν δεν έχεις κάνει ήδη) να κάνεις qos / bandwidth control μέσω του ρούτερ. Με την σωστή ρύθμιση, αποτρέπει σε μεγάλο βαθμό τα ping spikes που οφείλονται στην χρήση του bandwidth από άλλα άτομα στο δίκτυο. Μην προβληματισθείς αν πέσει λίγο η ταχύτητα και σε down και σε up, το qos υποτίθεται ακριβώς αυτό κάνει ώστε έτσι να υπάρχει τέτοιος διαμοιρασμός και να αποτρέπεται το στρεσάρισμα / μαξάρισμα της γραμμής που πολλές φορές φορές μπορεί να οδηγεί σε υψηλά pings.
    Τα περισσότερα online games (αν όχι όλα) δεν χρειάζονται τόσο το μεγάλο bandwidth (τα πακέτα είναι μικρά συνήθως γι' αυτό και μπορούν και παίζουν και με απλές αλλά αξιοπρεπείς adsl ) όσο το χαμηλό και σταθερό ping, οπότε ίσως να αξίζει τον κόπο και την μικρή θυσία σε banwidth για την χρήση που θες.
    Αν δουλέψει το qos απροβλημάτιστα στο μάξιμουμ της ταχύτητας που έχεις και χωρίς να ρίξεις το download και το upload ακόμα καλύτερα.
    Οκ. Προφανώς δεν κατάλαβα 100% τι εννοείς και πώς γίνεται αυτό το qos (σας είπα μάγκες, δεν έχω ξανασχοληθεί με το σπορ) αλλά θα το ψάξω και θα το δω. Ευχαριστώ για την πρόταση!

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.321
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε..

    Κατ΄αρχάς το καφάο OTE που παίρνεις σύνδεση είναι το 407..

    επιβεβαιώνεται πρώτα από το πινακάκι.. νούμερο 1356-407 και μετά και από το χαρτάκι του τεχνικού..

    Το 1356 είναι ο κωδικός του A/K (Αστικού Κέντρου) της περιοχής σου,
    του κτηρίου του OTE δηλαδή της περιοχής σου όπου οι πάροχοι έχουν τον εξοπλισμό τους και από εκεί ξεκινάνε οι οπτικές ίνες και οι γραμμές χαλκού του OTE.

    Μετά..
    πρέπει να ξέρεις ότι εάν κάποιος μπορεί να έχει VDSL από καμπίνα δεν μπορεί να έχει και FTTH από καμπίνα.. και αντίστροφα..
    εάν είναι να του βάλουν FTTH από καμπίνα δεν μπορεί να έχει και VDSL από καμπίνα..
    γιατί όποιος πάροχος κάνει τα έργα ένα από τα 2 μπορεί να να βάλει μόνο..

    Τώρα, για να βρίσκεις την διεύθυνση σου στο sfbb όπως υπέθεσα.. όντως εσύ πας για σύνδεση FTTH..
    οπότε το VDSL από καμπίνα δυστυχώς το ξεχνάς..

    Απλά τα έργα FTTH που έχει κάνει ο OTE δεν έχουν ολοκληρωθεί..
    και όταν τελειώσουν θα σου έρθει ειδοποίηση από το sfbb..

    Τώρα για το θέμα μεταξύ OTE - Vodafone..

    - - - Updated - - -

    Επειδή το καφάο σου OTE όπως φαίνεται βρίσκεται κοντά στο A/K της περιοχής σου,
    και σε απόσταση μικρότερη από 500-600 μέτρα..

    υπάρχει ένας κανονισμός που λέει ότι όλα αυτά τα καφάο θα πάρουν σύνδεση FTTH και μόνο αυτή.

    Όμως επειδή είσαι σχετικά κοντά στο A/K πάλι ο OTE.. είχε μία επιλογή να σου δώσει μία σύνδεση VDSL κατ' ευθείαν από το A/K..
    και όχι από καμπίνα VDSL αλλά μέσω του καφάο OTE που είσαι τώρα..
    δηλαδή με γραμμή χαλκού από το A/K μέχρι το σπίτι σου..

    Στην περίπτωση όμως αυτή η ταχύτητα της σύνδεσης VDSL είναι πάντα κάτω από τα 50 Mbps..
    H τελική ταχύτητα θα ήταν αποτέλεσμα της συνολικής απόστασης της γραμμής χαλκού από το Α/Κ μέχρι το σπίτι σου..
    καθώς και της "ποιότητας" της γραμμής αυτής..

    Γι' αυτό και ο OTE σου λέει μπορώ να σου δώσω VDSL (και καλά..)

    ενώ αντίθετα η Vodafone δεν μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία..
    και σου λέει δεν έχω VDSL..

    Μόνο με πραγματική δοκιμή στον OTE θα μπορούσες να δεις τι ταχύτητα VDSL θα μπορούσες να είχες.. (μπορεί και 20 Mbps.. μπορεί 30 ή κάτι παραπάνω..)
    ακόμη κι οι τεχνικοί του δεν θα μπορούσαν να υπολογίσουν απόλυτα..
    έχω δει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις εδώ όπου οι χρήστες τελικά είδαν χαμηλότερες ταχύτητες από αυτά που έλεγαν οι τεχνικοί..

    - - - Updated - - -

    1356-4061356ΠΕΝΤΕΛΗΣ406VDSL-VECTORINGQ4/2017
    1356-4081356ΠΕΝΤΕΛΗΣ408VDSL-VECTORINGQ4/2017
    1356-4091356ΠΕΝΤΕΛΗΣ409VDSL-VECTORINGQ1/2018
    ....     

    Και για επιβεβαίωση.. από τους πίνακες που έχω για την 1η κατηγορία έργων που κάνανε οι πάροχοι..

    (Τα έργα για τα καφάο κοντά στο A/K όπως το δικό σου είναι μία άλλη κατηγορία έργων..
    για τα οποία δεν βγαίνουν πίνακες..)

    όπως μπορείς να δεις παραπάνω το καφάο 407 δεν υπάρχει στον πίνακα αυτόν..

    Αντίθετα τα καφάο 406 και 408, 409, κτλ.. όπως μπορείς να δεις θα πάρουν (ήδη έχουν πάρει δηλαδή..) αναβάθμιση με καμπίνα VDSL.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 19-03-20 στις 22:26.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-03-2020
    Ηλικία
    21
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε..

    Κατ΄αρχάς το καφάο OTE που παίρνεις σύνδεση είναι το 407..

    επιβεβαιώνεται πρώτα από το πινακάκι.. νούμερο 1356-407 και μετά και από το χαρτάκι του τεχνικού..

    Το 1356 είναι ο κωδικός του A/K (Αστικού Κέντρου) της περιοχής σου,
    του κτηρίου του OTE δηλαδή της περιοχής σου όπου οι πάροχοι έχουν τον εξοπλισμό τους και από εκεί ξεκινάνε οι οπτικές ίνες και οι γραμμές χαλκού του OTE.

    Μετά..
    πρέπει να ξέρεις ότι εάν κάποιος μπορεί να έχει VDSL από καμπίνα δεν μπορεί να έχει και FTTH από καμπίνα.. και αντίστροφα..
    εάν είναι να του βάλουν FTTH από καμπίνα δεν μπορεί να έχει και VDSL από καμπίνα..
    γιατί όποιος πάροχος κάνει τα έργα ένα από τα 2 μπορεί να να βάλει μόνο..

    Τώρα, για να βρίσκεις την διεύθυνση σου στο sfbb όπως υπέθεσα.. όντως εσύ πας για σύνδεση FTTH..
    οπότε το VDSL από καμπίνα δυστυχώς το ξεχνάς..

    Απλά τα έργα FTTH που έχει κάνει ο OTE δεν έχουν ολοκληρωθεί..
    και όταν τελειώσουν θα σου έρθει ειδοποίηση από το sfbb..

    Τώρα για το θέμα μεταξύ OTE - Vodafone..

    - - - Updated - - -

    Επειδή το καφάο σου OTE όπως φαίνεται βρίσκεται κοντά στο A/K της περιοχής σου,
    και σε απόσταση μικρότερη από 500-600 μέτρα..

    υπάρχει ένας κανονισμός που λέει ότι όλα αυτά τα καφάο θα πάρουν σύνδεση FTTH και μόνο αυτή.

    Όμως επειδή είσαι σχετικά κοντά στο A/K πάλι ο OTE.. είχε μία επιλογή να σου δώσει μία σύνδεση VDSL κατ' ευθείαν από το A/K..
    και όχι από καμπίνα VDSL αλλά μέσω του καφάο OTE που είσαι τώρα..
    δηλαδή με γραμμή χαλκού από το A/K μέχρι το σπίτι σου..

    Στην περίπτωση όμως αυτή η ταχύτητα της σύνδεσης VDSL είναι πάντα κάτω από τα 50 Mbps..
    H τελική ταχύτητα θα ήταν αποτέλεσμα της συνολικής απόστασης της γραμμής χαλκού από το Α/Κ μέχρι το σπίτι σου..
    καθώς και της "ποιότητας" της γραμμής αυτής..

    Γι' αυτό και ο OTE σου λέει μπορώ να σου δώσω VDSL (και καλά..)

    ενώ αντίθετα η Vodafone δεν μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία..
    και σου λέει δεν έχω VDSL..

    Μόνο με πραγματική δοκιμή στον OTE θα μπορούσες να δεις τι ταχύτητα VDSL θα μπορούσες να είχες.. (μπορεί και 20 Mbps.. μπορεί 30 ή κάτι παραπάνω..)
    ακόμη κι οι τεχνικοί του δεν θα μπορούσαν να υπολογίσουν απόλυτα..
    έχω δει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις εδώ όπου οι χρήστες τελικά είδαν χαμηλότερες ταχύτητες από αυτά που έλεγαν οι τεχνικοί..

    - - - Updated - - -

    1356-4061356ΠΕΝΤΕΛΗΣ406VDSL-VECTORINGQ4/2017
    1356-4081356ΠΕΝΤΕΛΗΣ408VDSL-VECTORINGQ4/2017
    1356-4091356ΠΕΝΤΕΛΗΣ409VDSL-VECTORINGQ1/2018
    ....     

    Και για επιβεβαίωση.. από τους πίνακες που έχω για την 1η κατηγορία έργων που κάνανε οι πάροχοι..

    (Τα έργα για τα καφάο κοντά στο A/K όπως το δικό σου είναι μία άλλη κατηγορία έργων..
    για τα οποία δεν βγαίνουν πίνακες..)

    όπως μπορείς να δεις παραπάνω το καφάο 407 δεν υπάρχει στον πίνακα αυτόν..

    Αντίθετα τα καφάο 406 και 408, 409, κτλ.. όπως μπορείς να δεις θα πάρουν (ήδη έχουν πάρει δηλαδή..) αναβάθμιση με καμπίνα VDSL.
    Ναι αλλά οι συνδέσεις FTTH δεν είναι πολύ ακριβότερες; Δηλαδή εγώ, ή θα πρέπει να συμβιβαστώ με σκατένιο 24αρι (και καλά) ή με πανάκριβη οπτική ίνα και 100αρες και 200αρες; Μέση λύση δεν υπάρχει;
    Επιπλέον, όταν λες χαλκό από το Α/Τ τι εννοείς; Αυτό δεν συμβαίνει και τώρα ούτως ή άλλως; Δεν υπάρχει οπτική ίνα μέχρι το Α/Κ και μετά χαλκός μέχρι τα σπίτια; Τι διαφορά θα είχε το "VDSL" που αναφέρεις;

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.321
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ ακριβότερες οι συνδέσεις FTTH από τις VDSL δεν είναι..
    Γι' αυτό υπάρχει και το κουπόνι επιδότησης που παίρνεις από το Sfbb τώρα..

    Δυστυχώς άλλη λύση δεν υπάρχει.. FTTH ή μένεις με το ADSL..
    εκτός και έχεις και κάλυψη από άλλη εταιρία τύπου Inalan..

    Τώρα η σύνδεση σου είναι..

    A/K -> Γραμμή χαλκού μέχρι το καφάο ADSL -> Γραμμή χαλκού μέχρι το σπίτι σου..

    Με αυτήν την σύνδεση θα μπορούσε να σου δώσει ο OTE και σύνδεση VDSL περιορισμένης ταχύτητας
    με κύκλωμα VDSL που βρίσκεται στο A/K.

    Οπτική Ίνα μπαίνει όταν είναι να μπει κάπου καμπίνα VDSL ή FTTH για να πάρει μετά κάποιος σύνδεση από αυτήν..

    - Στο μεν FTTH που περιμένεις τώρα εσύ θα ήταν..
    A/K -> Οπτική Ίνα μέχρι την καμπίνα FTTH -> Οπτική Ίνα μέχρι τo σπίτι σου..

    - Εάν ήταν να βάλουν για εσένα καμπίνα VDSL θα ήταν..
    A/K -> Οπτική Ίνα μέχρι την καμπίνα VDSL -> Γραμμή χαλκού μέχρι το σπίτι σου..

    - Σε όποιο σημείο υπάρχει γραμμή χαλκού, αυτό επηρεάζει την ταχύτητα ανάλογα το μήκος της και της ποιότητας της..

    - - - Updated - - -

    BTW οι καμπίνες FTTH δεν χρειάζονται σύνδεση για ρεύμα, και δεν έχουν ανεμιστήρες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 22-03-20 στις 09:40.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-03-2020
    Ηλικία
    21
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ακριβότερες οι συνδέσεις FTTH από τις VDSL δεν είναι..
    Γι' αυτό υπάρχει και το κουπόνι επιδότησης που παίρνεις από το Sfbb τώρα..

    Δυστυχώς άλλη λύση δεν υπάρχει.. FTTH ή μένεις με το ADSL..
    εκτός και έχεις και κάλυψη από άλλη εταιρία τύπου Inalan..

    Τώρα η σύνδεση σου είναι..

    A/K -> Γραμμή χαλκού μέχρι το καφάο ADSL -> Γραμμή χαλκού μέχρι το σπίτι σου..

    Με αυτήν την σύνδεση θα μπορούσε να σου δώσει ο OTE και σύνδεση VDSL περιορισμένης ταχύτητας
    με κύκλωμα VDSL που βρίσκεται στο A/K.

    Οπτική Ίνα μπαίνει όταν είναι να μπει κάπου καμπίνα VDSL ή FTTH για να πάρει μετά κάποιος σύνδεση από αυτήν..

    - Στο μεν FTTH που περιμένεις τώρα εσύ θα ήταν..
    A/K -> Οπτική Ίνα μέχρι την καμπίνα FTTH -> Οπτική Ίνα μέχρι τo σπίτι σου..

    - Εάν ήταν να βάλουν για εσένα καμπίνα VDSL θα ήταν..
    A/K -> Οπτική Ίνα μέχρι την καμπίνα VDSL -> Γραμμή χαλκού μέχρι το σπίτι σου..

    - Σε όποιο σημείο υπάρχει γραμμή χαλκού, αυτό επηρεάζει την ταχύτητα ανάλογα το μήκος της και της ποιότητας της..

    - - - Updated - - -

    BTW οι καμπίνες FTTH δεν χρειάζονται σύνδεση για ρεύμα, και δεν έχουν ανεμιστήρες..
    Οκ κατάλαβα. Άρα τώρα κάνω την αίτηση στο Sfbb και αναμένω απάντηση ΟΟΟΟΟΤΑΝ "ενεργοποιηθεί" η οπτική ίνα που βάλανε. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια παίδες!

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας