Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39

Θέμα: Mini pc - nuc

  1. #16
    Εγγραφή
    21-03-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ερώτηση...για την χρήση που προανέφερα στο αρχικό ποστ, με το ποιο απαιτητικό φορτίο να θεωρείται πιστεύω το streaming 4k ταινιών μεγάλου μεγέθους, χρειάζεται η μνήμη των 16gb ή είμαι οκ και με τα 8gb?

    Για wifi φαντάζομαι και με ένα usb stick είμαι οκ σωστά?

  2. #17
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aldo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση...για την χρήση που προανέφερα στο αρχικό ποστ, με το ποιο απαιτητικό φορτίο να θεωρείται πιστεύω το streaming 4k ταινιών μεγάλου μεγέθους, χρειάζεται η μνήμη των 16gb ή είμαι οκ και με τα 8gb?

    Για wifi φαντάζομαι και με ένα usb stick είμαι οκ σωστά?
    Στην θέση σου θα έβαζα 16GB γιατί το σύστημα έχει πολύ δύναμη και ενδεχομένως με τους RYZEN 4000 να αποκτήσει πολύ περισσότερη.
    Δηλαδή αγοράζοντάς το σε βλέπω και 10-ετία να τραβάς με το ίδιο με μια ενδεχόμενη αναβάθμιση σε επεξεργαστή μεταχειρισμένο αν ποτέ χρειαστεί.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  3. #18
    Εγγραφή
    21-03-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    thx...παμε για 16

  4. #19
    Το avatar του μέλους lamargosx
    lamargosx Guest
    Κάτοχος του Intel NUC Kit NUC8i3BEH εδώ και 6 μήνες για υπολογιστή του σπιτιού, σου λέω ότι είμαι φουλ ικανοποιημένος. Μου κόστισε περίπου 400 ευρώ με 1 ram των 8 GΒ και 512 ssd. Το μηχάνημα είναι ένα όνειρο! Αθόρυβο, ταχύτατο και πάρα πολύ μικρό. Για τη δουλειά που το θες θα σε ικανοποιήσει 120%. Εγώ έχω παίξει και παιχνίδια (casual πάντα) χωρίς το παραμικρό θέμα. Προσφέρει πάρα πολλές θύρες για να συνδέσεις ό,τι θέλεις, είναι σταθερότατο μέχρι εκεί που δεν πάει. Πρόσφατα αγόρασα και ένα δεύτερο dimm 8 GB ram απλά επειδή το βρήκα σε καλή τιμή και αύξησα τη μνήμη σε 16 GB, όχι ότι το χρειάστηκα. Μεγάλο θετικό ότι έχει θύρα thunderbolt 3, στην οποία μπορείς να συνδέσεις μέχρι και eGPU. Λίγα barebones προσφέρουν τέτοια θύρα, σου δίνει μεγάλες δυνατότητες επεκτασιμότητας.

    Σχετικά με το θόρυβο είναι από τα πλέον αθόρυβα. Εγώ το έχω σε κρεβατοκάμαρα και δύσκολα το ακούς, δεν ενοχλεί καν. Ο i3 επεξεργαστής για καθημερινές δουλειές και casual χρήση είναι υπεραρκετός. Ο κύριος υπολογιστής μου έχει i5 και δεν καταλαβαίνω διαφορά. Για τη δουλειά που το θέλω στο σπίτι (internet, ταινίες, μουσική, downloading, επεξεργασία κειμένου, casual gaming) πάλι i3 θα έπαιρνα, γιατί σου προσφέρει και καλύτερη διαχείριση θερμότητας σε σχέση με τους μεγαλύτερους επεξεργαστές.

    Επίσης, ένα από τα μεγάλα θετικά του είναι η τακτικότατη ενημέρωση των drivers και BIOS από την Intel.

    Θα σου πρότεινα και εγώ να πάρεις τη μεγαλύτερη έκδοση για καλύτερη κυκλοφορία αέρα, αλλά και επειδή έχεις τη δυνατότητα να βάλεις ένα έξτρα δίσκο αν χρειαστείς. Για καθημερινή χρήση είναι ό,τι πρέπει αλλά και για δουλειά εφόσον δεν είσαι προγραμματιστής, video ή sound editor κτλ. Και εννοείται ότι μπορεί να δουλέψει λόγω μικρού όγκου και σαν home theater pc ή μικρός server.

    Βλέπω ότι nuc 8 γενικά είναι διαθέσιμο στην αγορά και σε καλή τιμή. Δε θα βρεις μεγάλες διαφορές με το nuc10, που άρχισε να κυκλοφορεί, μία θύρα usb c στην πρόσοψη, υποστήριξη για wifi 6, HDMI 2.0a με υποστήριξη HDR και νέος επεξεργαστής, ο οποίος όμως κατασκευάζεται με την ίδια μέθοδο λιθογραφίας (14 nm) με το nuc8. Αν το χρειάζεσαι τώρα, πάρε το nuc8 με κλειστά μάτια.

    To ASROCK μπορεί να είναι πιο παραμετροποιήσιμο, να δέχεται καλύτερο επεξεργαστή, να έχει πολύ καλύτερο υποσύστημα γραφικών (που είπες ότι δε σε νοιάζει) και να σου δίνει περισσότερες επιλογές ως προς αυτό μόνο, αλλά εν τέλει θα πρέπει να αγοράσεις έξτρα διάφορα που στο nuc είναι στανταρ (πχ wifi card). Επίσης, δε διαθέτει θύρα thunderbolt 3, κάποιες θύρες του είναι usb 2.0 μόνο, ενώ σου δίνει θύρα VGA, που εκτός αν έχεις καμιά παλιά οθόνη δεν βλέπω κάποιο λόγο ύπαρξης. Μπορεί να σου προσφέρει πιο "ωμή" δύναμη αλλά μου φαίνεται ότι σε κάποια θέματα δεν είναι τόσο σύγχρονο όσο το nuc. Επίσης, πιστεύω ότι θα κάνει και περισσότερο θόρυβο από το nuc ενώ σίγουρα είναι πιο μεγάλο σε όγκο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lamargosx : 29-03-20 στις 14:45.

  5. #20
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lamargosx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτοχος του Intel NUC Kit NUC8i3BEH εδώ και 6 μήνες για υπολογιστή του σπιτιού, σου λέω ότι είμαι φουλ ικανοποιημένος. Μου κόστισε περίπου 400 ευρώ με 1 ram των 8 GΒ και 512 ssd. Το μηχάνημα είναι ένα όνειρο! Αθόρυβο, ταχύτατο και πάρα πολύ μικρό. Για τη δουλειά που το θες θα σε ικανοποιήσει 120%. Εγώ έχω παίξει και παιχνίδια (casual πάντα) χωρίς το παραμικρό θέμα. Προσφέρει πάρα πολλές θύρες για να συνδέσεις ό,τι θέλεις, είναι σταθερότατο μέχρι εκεί που δεν πάει. Πρόσφατα αγόρασα και ένα δεύτερο dimm 8 GB ram απλά επειδή το βρήκα σε καλή τιμή και αύξησα τη μνήμη σε 16 GB, όχι ότι το χρειάστηκα. Μεγάλο θετικό ότι έχει θύρα thunderbolt 3, στην οποία μπορείς να συνδέσεις μέχρι και eGPU. Λίγα barebones προσφέρουν τέτοια θύρα, σου δίνει μεγάλες δυνατότητες επεκτασιμότητας.

    Σχετικά με το θόρυβο είναι από τα πλέον αθόρυβα. Εγώ το έχω σε κρεβατοκάμαρα και δύσκολα το ακούς, δεν ενοχλεί καν. Ο i3 επεξεργαστής για καθημερινές δουλειές και casual χρήση είναι υπεραρκετός. Ο κύριος υπολογιστής μου έχει i5 και δεν καταλαβαίνω διαφορά. Για τη δουλειά που το θέλω στο σπίτι (internet, ταινίες, μουσική, downloading, επεξεργασία κειμένου, casual gaming) πάλι i3 θα έπαιρνα, γιατί σου προσφέρει και καλύτερη διαχείριση θερμότητας σε σχέση με τους μεγαλύτερους επεξεργαστές.

    Επίσης, ένα από τα μεγάλα θετικά του είναι η τακτικότατη ενημέρωση των drivers και BIOS από την Intel.

    Θα σου πρότεινα και εγώ να πάρεις τη μεγαλύτερη έκδοση για καλύτερη κυκλοφορία αέρα, αλλά και επειδή έχεις τη δυνατότητα να βάλεις ένα έξτρα δίσκο αν χρειαστείς. Για καθημερινή χρήση είναι ό,τι πρέπει αλλά και για δουλειά εφόσον δεν είσαι προγραμματιστής, video ή sound editor κτλ. Και εννοείται ότι μπορεί να δουλέψει λόγω μικρού όγκου και σαν home theater pc ή μικρός server.

    Βλέπω ότι nuc 8 γενικά είναι διαθέσιμο στην αγορά και σε καλή τιμή. Δε θα βρεις μεγάλες διαφορές με το nuc10, που άρχισε να κυκλοφορεί, μία θύρα usb c στην πρόσοψη, υποστήριξη για wifi 6, HDMI 2.0a με υποστήριξη HDR και νέος επεξεργαστής, ο οποίος όμως κατασκευάζεται με την ίδια μέθοδο λιθογραφίας (14 nm) με το nuc8. Αν το χρειάζεσαι τώρα, πάρε το nuc8 με κλειστά μάτια.

    To ASROCK μπορεί να είναι πιο παραμετροποιήσιμο, να δέχεται καλύτερο επεξεργαστή, να έχει πολύ καλύτερο υποσύστημα γραφικών (που είπες ότι δε σε νοιάζει) και να σου δίνει περισσότερες επιλογές ως προς αυτό μόνο, αλλά εν τέλει θα πρέπει να αγοράσεις έξτρα διάφορα που στο nuc είναι στανταρ (πχ wifi card). Επίσης, δε διαθέτει θύρα thunderbolt 3, κάποιες θύρες του είναι usb 2.0 μόνο, ενώ σου δίνει θύρα VGA, που εκτός αν έχεις καμιά παλιά οθόνη δεν βλέπω κάποιο λόγο ύπαρξης. Μπορεί να σου προσφέρει πιο "ωμή" δύναμη αλλά μου φαίνεται ότι σε κάποια θέματα δεν είναι τόσο σύγχρονο όσο το nuc. Επίσης, πιστεύω ότι θα κάνει και περισσότερο θόρυβο από το nuc ενώ σίγουρα είναι πιο μεγάλο σε όγκο.
    HDMI 2.0, Display port δίνει και το ASROCK.
    Επίσης δίνει USB 3,1 και type C και Type A. Πού είδες πως δίνει μόνο USB 2.0 ?
    Δίνει επίσης 2 X M2 για NVME και M2 SSD.
    Δίνει και 2 X SATA.
    Είναι μακράν ταχύτερο, πληρέστερο και το σημαντικότερο πλήρως ΑΝΑΒΑΘΜΊΣΙΜΟ (ψύκτρες, επεξεργαστή κ.λ.π.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adtakhs : 29-03-20 στις 20:19.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  6. #21
    Το avatar του μέλους lamargosx
    lamargosx Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adtakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    HDMI 2.0, Display port δίνει και το ASROCK.
    Επίσης δίνει USB 3,1 και type C και Type A. Πού είδες πως δίνει μόνο USB 2.0 ?
    Δίνει επίσης 2 X M2 για NVME και M2 SSD.
    Δίνει και 2 X SATA.
    Είναι μακράν ταχύτερο, πληρέστερο και το σημαντικότερο πλήρως ΑΝΑΒΑΘΜΊΣΙΜΟ (ψύκτρες, επεξεργαστή κ.λ.π.)
    Front USB
    - 1 x USB 3.1 Gen1 Type-C
    - 1 x USB 3.1 Gen1 Type-A
    Rear USB
    - 1 x USB 3.1 Gen1 Type-A
    - 1 x USB 2.0 Type-A

    Connectors
    - 1 x USB 2.0 Header

    Από το site του κατασκευαστή.

    Ουσιαστικά η μία από τις πίσω είναι USB 2.0 καθώς και οι δύο πλαϊνές, που τις βάζεις με το προαιρετικό header. Μάλλον δεν διάβασες καλά τί είπα, ανέφερα ότι κάποιες θύρες του (όχι όλες δηλαδή) είναι usb 2.0 μόνο. To ότι είναι ταχύτερο είναι αδιαμφισβήτητο καθώς στο ASRock μπαίνει desktop επεξεργαστής και όχι laptop όπως στο nuc. Συνεπώς, δεν είναι ίδια τα μηχανήματα, δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε ως προς τις επιδόσεις. Το nuc χωράει στην παλάμη του χεριού σου, το asrock είναι πολύ πιο μεγάλο. Και ανέφερα ότι είναι πιο δυνατό αν το διάβασες προσεκτικά. Αυτό όμως δεν σημαίνει επουδενί ότι το Nuc δεν είναι γρήγορο. Αν το χρησιμοποιείς για τις δουλειές που ανέφερε o TS τότε δεν θα καταλάβεις διαφορά είτε έχεις το ASRock είτε το NUC.

    Η απάντησή μου απευθυνόταν στον Aldo, που ζήτησε ένα μηχάνημα μεχρι 400 ευρώ, αθόρυβο και για να τον καλύπτει στις καθημερινές εργασίες, δεν έγραψα ότι το ένα είναι καλύτερο από τον άλλο, απλά ότι ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες του. Επίσης, όσοι κοιτάνε τα συγκεκριμένα μηχανήματα βάζουν την αναβάθμιση σε δεύτερο ρόλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lamargosx : 29-03-20 στις 21:17.

  7. #22
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lamargosx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Front USB
    - 1 x USB 3.1 Gen1 Type-C
    - 1 x USB 3.1 Gen1 Type-A
    Rear USB
    - 1 x USB 3.1 Gen1 Type-A
    - 1 x USB 2.0 Type-A

    Connectors
    - 1 x USB 2.0 Header

    Από το site του κατασκευαστή.

    Ουσιαστικά η μία από τις πίσω είναι USB 2.0 καθώς και οι δύο πλαϊνές, που τις βάζεις με το προαιρετικό header. Μάλλον δεν διάβασες καλά τί είπα, ανέφερα ότι κάποιες θύρες του (όχι όλες δηλαδή) είναι usb 2.0 μόνο. To ότι είναι ταχύτερο είναι αδιαμφισβήτητο καθώς στο ASRock μπαίνει desktop επεξεργαστής και όχι laptop όπως στο nuc. Συνεπώς, δεν είναι ίδια τα μηχανήματα, δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε ως προς τις επιδόσεις. Το nuc χωράει στην παλάμη του χεριού σου, το asrock είναι πολύ πιο μεγάλο. Και ανέφερα ότι είναι πιο δυνατό αν το διάβασες προσεκτικά. Αυτό όμως δεν σημαίνει επουδενί ότι το Nuc δεν είναι γρήγορο. Αν το χρησιμοποιείς για τις δουλειές που ανέφερε o TS τότε δεν θα καταλάβεις διαφορά είτε έχεις το ASRock είτε το NUC.

    Η απάντησή μου απευθυνόταν στον Aldo, που ζήτησε ένα μηχάνημα μεχρι 400 ευρώ, αθόρυβο και για να τον καλύπτει στις καθημερινές εργασίες, δεν έγραψα ότι το ένα είναι καλύτερο από τον άλλο, απλά ότι ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες του. Επίσης, όσοι κοιτάνε τα συγκεκριμένα μηχανήματα βάζουν την αναβάθμιση σε δεύτερο ρόλο.
    Χρειάζονται να είναι ΟΛΕΣ USB 3,1 ?
    Γιατί ? Για το πληκτρολόγιο και το ποντίκι ?

    Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Δεν αντιλέγω.

    Επειδή έχω περάσει από BGA πλατφόρμες ή πλατφόρμες με ανεμική υποστήριξη τροφοδοσίας, όπου όταν τις αγόραζα ήταν ικανοποιητικές για την εποχή τους αλλά λίγο αργότερα ανεπαρκείς, προσωπικά ΟΤΙ και να αγοράσω θέλω να είναι αναβαθμίσιμο.
    Δεν μπορώ να βλέπω λειτουργικά μηχανήματα να μην μπορούν να αντεπεξέλθουν και να είναι σε κατάσταση "κούτας".

    Να ξέρεις πάντως πως τεχνολογικά , τα USB 3.1 (που είναι 3 στο A300) έρχονται από τον επεξεργαστή και όχι από κάποιον controller επάνω στην μητρική του Α300.
    Αυτό σημαίνει πως με ενδεχόμενη μελλοντική αλλαγή επεξεργαστή, ενημερώνεται και το πρότυπο διασύνδεσης στο νεότερο που φέρει ο επεξεργαστής. Μια ακόμα αναβαθμισιμότητα της πλατφόρμας που πολύς κόσμος δεν την αντιλαμβάνεται.

    Εγώ λοιπόν στον TS βλέπω ένα άτομο που κρατά για χρόνια στα συστήματά του. Το μηχάνημα που έχει τώρα είναι του 2005 ! Σε τέτοιους χρήστες παίζει μεγάλο ρόλο η αγορά περίσσειας επεξεργαστικής ισχύος ώστε τα συστήματά τους να έχουν αντοχή στον χρόνο. Παίζει επίσης μεγάλο ρόλο η φτηνή μελλοντική αναβαθμισιμότητα με νέο SOC , παίζει ρόλο και η ανανέωση των προτύπων και η επεκτασιμότητα σε δίσκους , NVME κ.λ.π.
    Επίσης βλέπω πως θέλει να κάνει μια γενική χρήση του υπολογιστή και όχι απλά να δημιουργήσει ένα HTPC για το σαλόνι.
    Για αυτό και σου απάντησα στο θέμα αναβαθμισιμότητα, ισχύ γραφικών , ισχύ επεξεργαστή κ.λ.π.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adtakhs : 30-03-20 στις 11:39.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  8. #23
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    παιδιά έχει γίνει παραγγελία του α300, αναμένω εντός της βδομάδας

    προσωπικά ελπίζω να μην είναι κακό υλικό το κουτί
    αυτό που με χαλάει είναι η έλλειψη του wifi kit + των usb 2 ports για επιπλέον μπροστά port
    επιπλέον δεν έχει ενσωματωμένο BT οπότε αγοράστηκε και αυτό

    θα αναφέρω εντυπώσεις σύντομα
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  9. #24
    Εγγραφή
    21-03-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ και τους 2....σίγουρα και οι δυο πλευρές έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Είδα και διάβασα αρκετά για το asrock και κόλλησα λίγο στα τεχνικά θέματα, δηλαδή κάπου διάβαζα θέλει πολύ προσοχή το bios ανάλογα με την έκδοση που έρχεται να αναβαθμιστεί πριν τα windows, άλλοι έλεγαν μετά κλπ και δεν προχώρησα. Μπορεί όλα να φαντάζουν απλά σε εσάς, αλλά εγώ που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με θέματα hardware, είναι ένα θεματάκι...Μάλλον θα περιμένω τον φίλο Skel να το παραλάβει και να κάνει ένα review .....
    Επίσης είχα μια ιδέα να ζητήσω να μου το στείλουν από το κατάστημα έτοιμο, σεταρισμένο, εφόσον όλα τα επιπρόσθετα τα αγοράσω από εκεί...γνωρίζετε αν γίνεται?
    Π.χ e-gate, visionstudio...

    Είναι και εποχές που δεν μπορούμε να ξεμυτήσουμε και από το σπίτι και ότι πρόβλημα παρουσιαστεί θα μείνει αμανάτι...

  10. #25
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aldo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ και τους 2....σίγουρα και οι δυο πλευρές έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Είδα και διάβασα αρκετά για το asrock και κόλλησα λίγο στα τεχνικά θέματα, δηλαδή κάπου διάβαζα θέλει πολύ προσοχή το bios ανάλογα με την έκδοση που έρχεται να αναβαθμιστεί πριν τα windows, άλλοι έλεγαν μετά κλπ και δεν προχώρησα. Μπορεί όλα να φαντάζουν απλά σε εσάς, αλλά εγώ που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με θέματα hardware, είναι ένα θεματάκι...Μάλλον θα περιμένω τον φίλο Skel να το παραλάβει και να κάνει ένα review .....
    Επίσης είχα μια ιδέα να ζητήσω να μου το στείλουν από το κατάστημα έτοιμο, σεταρισμένο, εφόσον όλα τα επιπρόσθετα τα αγοράσω από εκεί...γνωρίζετε αν γίνεται?
    Π.χ e-gate, visionstudio...

    Είναι και εποχές που δεν μπορούμε να ξεμυτήσουμε και από το σπίτι και ότι πρόβλημα παρουσιαστεί θα μείνει αμανάτι...
    αν βρεις όλα τα κομμάτια από ενα μαγαζί γίνετε να γίνει συναρμολόγηση
    εγώ τα βρήκα όλα από το egate αλλά προτίμησα να το φτιάξω εγώ, βέβαια ξέχασα να τους αναφέρω να περάσουν το τελευταίο bios αν δεν έχει περαστεί, οπότε αν τελικά κάνεις την αγορά μην το ξεχάσεις να το αναφέρεις στην παραγγελία
    αναμένω την παραγγελία εντός βδομάδας, ελπίζω πριν το σκ
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  11. #26
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aldo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ και τους 2....σίγουρα και οι δυο πλευρές έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Είδα και διάβασα αρκετά για το asrock και κόλλησα λίγο στα τεχνικά θέματα, δηλαδή κάπου διάβαζα θέλει πολύ προσοχή το bios ανάλογα με την έκδοση που έρχεται να αναβαθμιστεί πριν τα windows, άλλοι έλεγαν μετά κλπ και δεν προχώρησα. Μπορεί όλα να φαντάζουν απλά σε εσάς, αλλά εγώ που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με θέματα hardware, είναι ένα θεματάκι...Μάλλον θα περιμένω τον φίλο Skel να το παραλάβει και να κάνει ένα review .....
    Επίσης είχα μια ιδέα να ζητήσω να μου το στείλουν από το κατάστημα έτοιμο, σεταρισμένο, εφόσον όλα τα επιπρόσθετα τα αγοράσω από εκεί...γνωρίζετε αν γίνεται?
    Π.χ e-gate, visionstudio...

    Είναι και εποχές που δεν μπορούμε να ξεμυτήσουμε και από το σπίτι και ότι πρόβλημα παρουσιαστεί θα μείνει αμανάτι...
    Όταν βγαίνει ένα προιόν , μια μητρική, αυτή έχει ένα αρχικό bios που αναγνωρίζει του ΕΩΣ τότε σε κυκλοφορία επεξεργαστές.
    Αν αργότερα βγει κάποιος επεξεργαστής, τότε πρέπει να γίνει εγκατάσταση νεότερου bios αν θέλουμε να τον τοποθετήσουμε ώστε η μητρική να τον αναγνωρίζει.
    Δεν είναι κάτι που αφορά το Α300 αποκλειστικά αλλά ολα τα έτοιμα combo που έρχοναι χωρίς επεξεργαστή όπως και όλες τις μητρικές.

    Αυτό που πρέπει να κάνει κάποιος σε μια τέτοια περίπτωση, είναι να ζητήσει από το κατάστημα να του περάσουν το νεότερο bios, είτε να ζητήσει να του το συναρμολογήσουν.
    Σε μια τέτοια περίπτωση είναι όλα κομπλέ και δεν έχεις κανένα θέμα.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  12. #27
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Τα NUC είναι ωραία μηχανάκια, πάρα πολύ ωραία. Θα τα έβαζα άνετα να κάνουν μια dedicated δουλειά, ίσως automated και αυτό θα ήταν. Είναι πολύ χρήσιμα είτε ως media players, είτε ως problem solvers στην έρευνα.

    Είχα το Skull Canyon, τουμπανιασμένο πριν 3μισι χρόνια (είχα ανοίξει και θέμα εδώ να το συζητήσουμε). Δεν το κράτησα περισσότερο από 6 μήνες. Και ο λόγος ήταν πως για PC καθημερινής χρήσης, παρόλες τις προδιαγραφές δεν είναι ότι καλύτερο. Εκτός αν κάποιος θέλει ένα τούμπανο να το μεταφέρει από εδώ κι από εκεί, και να έχει οθόνες να το συνδέσει σε κάθε προορισμό.

    Έχει θόρυβο λόγω των μικρών ανεμιστήρων, η intel παρά το καλό της όνομα (τότε τουλάχιστον) του είχε προβληματικούς drivers στα γραφικά, που από ότι μαθαίνω συνεχίστηκε και στην επόμενη γενιά. Αν έπαιρνα κάποιο, θα ήταν κάτι που τα βγάζει άνετα πέρα με passive cooling, ή δεν έχει ανάγκες για extreme ψύξη.

    Με λίγα λόγια, κατά τη γνώμη μου, καλύτερα κάποιο συναρμολογούμενο barebones παρά NUC, με τις εξαιρέσεις που ανέφερα.

  13. #28
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Περιοχή
    Down Under
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000/4500
    ISP
    Other
    Router
    F@ST3864AC
    SNR / Attn
    29(dB) / 10(dB)
    Τα τελευταία χρόνια εχουν περάσει από τα χερια μου πανω απο 100 ΝUC7I3BNH αρχικα και άλλα τόσα ΝUC8Ι3ΒΝΚ
    Χρηση 24/7 σε receptions για συλλογη στοιχειων απο επισκεπτες.
    Σε αυτο το χρονικό διαστημα είχαμε περιπου 10 επιστροφές ΝUC7 και 3 επιστροφές ΝUC8 - στελνοντας τα κατ'ευθείαν στην Ιntel είχαμε αντικατασταση χωρις προβληματα.
    Aν και εχουν ανεμιστήρα, δεν ειχαμε κανένα παραπονο για θορυβο - αν και ποτε δεν εγινε συντήρηση-καθαρισμος.

    Aν παντως καταληξεις σε ΝUC θα προτεινα το ΝUC8Ι3ΒΕΗ που ειναι λιγο ψηλοτερο και χωράει και 2ο SATA δισκο.

    Αυτο που εκ πειρας σου λεω να αποφυγεις ειναι επεξεργαστές Ι7 . Πέντε NUC7Ι7 εγκαταστησαμε - ολα γυρισαν πισω με προβληματα λογω υπερθερμανσης - NUC8 με I7 ή Ι5 δεν δοκιμασαμε

    Επισης (πληροφοριακά) θα σου ελεγα να κυταξεις το https://www.gorite.com/intel-nuc-pro...placeable-lids.
    Περιεχει add-on lids που συνδεονται στα 2 internal USB2 headers

  14. #29
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    έπειτα από καθυστέρηση τα κομμάτια ήρθανε κανονικά
    η έκδοση Bios ήταν καινούργια οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα συμβατότητας με τον επεξεργαστή
    πολύ εύκολη εγκατάσταση, δυστυχώς έναν ssd που είχα δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση εκεί, αναφέρει πολλά bad sector οπότε περιμένω τον evo 970 500gb
    προσωρινά τον έχω με έναν hdd sata

    αν και το γνώριζα με ενόχλησε που δεν μπορούσε να μπει η ψήκτρα του επεξεργαστή για 1-2cm
    η ψήκτρα της μητρικής είναι μέτριας ποιότητας οπότε αργότερα σίγουρα θα χρειαστεί μια noctua

    θα παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις του Bios για μείωση rpm στο cpu fan

    ευχαριστημένος μέχρι τώρα, θα το πρότεινα σε όσους ψάχνονται
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  15. #30
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    έπειτα από καθυστέρηση τα κομμάτια ήρθανε κανονικά
    η έκδοση Bios ήταν καινούργια οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα συμβατότητας με τον επεξεργαστή
    πολύ εύκολη εγκατάσταση, δυστυχώς έναν ssd που είχα δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση εκεί, αναφέρει πολλά bad sector οπότε περιμένω τον evo 970 500gb
    προσωρινά τον έχω με έναν hdd sata

    αν και το γνώριζα με ενόχλησε που δεν μπορούσε να μπει η ψήκτρα του επεξεργαστή για 1-2cm
    η ψήκτρα της μητρικής είναι μέτριας ποιότητας οπότε αργότερα σίγουρα θα χρειαστεί μια noctua

    θα παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις του Bios για μείωση rpm στο cpu fan

    ευχαριστημένος μέχρι τώρα, θα το πρότεινα σε όσους ψάχνονται
    Αν βγει το δαχτυλίδι από πάνω δεν μπαίνει η ψύκτρα?
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας