Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 73
  1. #1
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Netgear dgn2000
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 19(dB)
    Καλημερα,

    Μεχρι και την Τεταρτη είχα 50μβ και δουλευε σφαιρα..εκανα download με 5.5mb.

    Την Τεταρτη ενεργοποιηθηκε η αναβαθμιση στα 100μβ.

    Την Πεμπτη εκανα ενα τεστ και βλεπω το download μου ειναι κατω απο 1μβ πλεον!!

    Πηρα τηλ την forthnet Και μου ειπε οτι υπαρχει συμφορηση και δεν φταει η γραμμη μου. Απλα εμενα μου φανηκε περιεργο το timing με το που εγινε η αναβαθμιση να χασω ολη την ταχυτητα μου!

    Ειναι γενικο το προβλημα, λογω του μενουμε σπιτι?

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2(Vectoring)
    Actual Rate(Up/Down) 10998/109968 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 46589/125448 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 30.6/9.4 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 0.2/4.5 dB
    Output Power(Up/Down) 1.6/12 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/538
    Interleave Delay(Up/Down) 0/6 ms
    INP(Up/Down) 0/0.3 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 21/24829
    FEC Errors(Up/Down) 0/18152
    HEC Errors(Up/Down) 0/0
    Showtime Start 63 h 0 min 26 s

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    zyxel vmg8623-t50b
    ναι υπαρχει γενικα θεμα απλα οσοι ειναι μακρια απο φορτωμενα αστικα κεντρα ειναι σε καλυτερη κατασταση!
    να ξερεις οτι το πρωι μεχρι και της 2 το μεσημερι ειναι σχετικα καλα και εχει χαμηλο Ping αλλα μετα της 2 μεχρι και της 12-1 το βραδυ τα Ping πανε πολυ ψηλα,ετσι ειναι τουλαχιστον εδω που ζω!!
    εαν ψαξεις στο φορουμ θα δεις αρκετα θεματα!

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    δοκίμασε μια επανεκκίνηση το ρουτερ (κλείσιμο ρουτερ ενός λεπτού και μετά άνοιγμα)

    διαφορετικά μπορείς να παρατηρήσεις την γραμμή σου σταδικά κατά την διάρκεια της ημέρας αν τυχόν ανεβαίνει καθόλου η ταχύτητα download από
    http://ftp.forthnet.gr (κατεβάζοντας ένα iso για check)
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  4. #4
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Netgear dgn2000
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 19(dB)
    Sorry για την αργοπορημενη απαντηση αλλα η κατασταση εξακολουθει να ειναι τραγικη στο download. Ενω συγχρονισμος ειναι τελειος το download σερνεται.
    Δοκιμασα και απο το ftp που μου ειπες και κατεβαζει με 750κβ!! Ουτε dial up modem να ειχα :P
    Τους ειχα παρει και την Πεμπτη τηλεφωνο και τσακωθηκα μαζι τους μου λενε τα γνωστα παραμυθια για παγκοσμιο φαινομενο λογω μενουμε σπιτι, οταν τους ειπα γιατι να πληρωσω τοτε φουλ τιμη, ουτε που απαντανε.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    12.8(dB) / 4.9(dB)
    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Και πιστεύω δεν ειμαστε οι μόνοι. Άριστος συγχρονισμος του ρουτερ στα 100mbps αλλα η ταχυτητα που κατεβάζει δεν ξεπερνά τα 750 kB se ftp OTE και nova. Στο speedtest με εσωτερικο πιάνει 90 Μbps αλλα με servers σε Αγγλία , Γερμανία Ιταλία δείχνει 3-4 Μbps. Επίσης netflix στην καλύτερη έχει ποιότητα 1-2Μbps (με το ζόρι 1080) και στην χειρότερη 0.09 Μbps επίσης δεν μπορείς να κάνεις βιντεοκλήση με εξωτερικό. Η κατάσταση είναι τραγική και στην τέχνική υποστήριξη έχουν την καραμέλα με το ότι γίνονται οι απαραίτητες ενέργειες για την απρόσκοπτη λειτουργία της γραμμής, ε λοιπόν οι ενέργειες είναι τουλάχιστον αναποτελεσματικές αν και πιστεύω ότι απλά είναι ανύπαρκτες.Είμαι στην περιοχή της Πετρούπολης και είμαι μαξ ενα μήνα στην Νοβα, μακάρι να μπορούσα να αποχωρήσω.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sinned Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Και πιστεύω δεν ειμαστε οι μόνοι. Άριστος συγχρονισμος του ρουτερ στα 100mbps αλλα η ταχυτητα που κατεβάζει δεν ξεπερνά τα 750 kB se ftp OTE και nova. Στο speedtest με εσωτερικο πιάνει 90 Μbps αλλα με servers σε Αγγλία , Γερμανία Ιταλία δείχνει 3-4 Μbps. Επίσης netflix στην καλύτερη έχει ποιότητα 1-2Μbps (με το ζόρι 1080) και στην χειρότερη 0.09 Μbps επίσης δεν μπορείς να κάνεις βιντεοκλήση με εξωτερικό. Η κατάσταση είναι τραγική και στην τέχνική υποστήριξη έχουν την καραμέλα με το ότι γίνονται οι απαραίτητες ενέργειες για την απρόσκοπτη λειτουργία της γραμμής, ε λοιπόν οι ενέργειες είναι τουλάχιστον αναποτελεσματικές αν και πιστεύω ότι απλά είναι ανύπαρκτες.Είμαι στην περιοχή της Πετρούπολης και είμαι μαξ ενα μήνα στην Νοβα, μακάρι να μπορούσα να αποχωρήσω.
    με αλλαγή dns βλέπεις κάποια αλλαγή πχ τους ασσους αν βάλεις 1.1.1.1
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    12.8(dB) / 4.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    με αλλαγή dns βλέπεις κάποια αλλαγή πχ τους ασσους αν βάλεις 1.1.1.1
    Έχω τους public της google 8.8.8.8 . Θα δω και αυτό το 1.1.1.1 που με λες. Σήμερα πριν μία ώρα κατέβαζε από http://speedtest.ftp.otenet.gr/ με 10 ΜΒ και χθες δεν κατέβαζε ούτε με 1. Είναι λαχείο-θέμα φόρτου. Για νετφλιξ δεν το συζητώ ειδικά ώρες αιχμής και σαββατοκύριακο , βέβαια εκεί παίζουν ρόλο και τα θέματα του νετφλιξ.
    Η γραμμή δεν έχει καμία αποσύνδεση, κουμπώνει 99990Κbps , κάνω που και που κανενα restart μιας και ανεβαζει τα CRC errors ανα 100 την ημερα. Μόνο υπομονή μένει να κάνουμε. Αλλά ας ζητήσουν και ένα συγνώμη

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    ΟΤΕ
    οσους ακουω να εχουν προβληματα εχουν forthnet, μακραν η χειρότερη ετερεια, κοροιδευει τους μισους χρηστες οτι ειναι σε καμπινες και παιρνουν απο κεντρο.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xar1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσους ακουω να εχουν προβληματα εχουν forthnet, μακραν η χειρότερη ετερεια, κοροιδευει τους μισους χρηστες οτι ειναι σε καμπινες και παιρνουν απο κεντρο.
    Άποψη μου είναι ότι η φορθνετ δεν άντεχε 100αρες.. Δεν ξέρω και για 50αρες.. Ίσως το έκαναν για έσοδα, αλλά αν δεν ρίξεις και στο δίκτυο.. Τι περιμένουν να συμβεί.. Κρίμα πάντως πως έγινε μια από τις πρώτες κάποτε εταιρίες στο χώρο..
    Σε κάθε περίπτωση, τα όλα προβλήματα δεν θα με εμπόδιζαν να τη δω σαν εταιρία.. Τουλάχιστον για adsl..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Netgear dgn2000
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 19(dB)
    Το μαρτυριο συνεχιζεται...Ειλικρινα δεν ξερω αν ηταν τυχαιο οτι απο τοτε που εγινε η αλλαγη απο 50αρα σε 100αρα ή οτι συνεπεσε και με το μενουμε σπιτι και τα γνωστα θεματα.
    Ετσι μου ερχεται να τους πω να με γυρισουν σε 50αρα για να δοκιμασουμε ταχυτητα. Ειχα 3-4 χρονια την 50αρα και δεν ειχα ποτε θεμα!! Παντα κατεβαζα με 5μβ/s
    Σημερα απο το ftp μεγιστη ταχυτητα 300κβ....
    Παλι μιλησα μαζι τους, παλι τσακωθηκα, παλι που ειπαν τις ιδιες δικαιολογιες περι παγκοσμιου φορτου...

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άποψη μου είναι ότι η φορθνετ δεν άντεχε 100αρες.. Δεν ξέρω και για 50αρες.. Ίσως το έκαναν για έσοδα, αλλά αν δεν ρίξεις και στο δίκτυο.. Τι περιμένουν να συμβεί.. Κρίμα πάντως πως έγινε μια από τις πρώτες κάποτε εταιρίες στο χώρο..
    Σε κάθε περίπτωση, τα όλα προβλήματα δεν θα με εμπόδιζαν να τη δω σαν εταιρία.. Τουλάχιστον για adsl..
    για adsl ναι οταν είχα και εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την forthnet σε όλους του τομείς, πλέων έχει μπει για τα καλά το vdsl και σβήνει το adsl, η forthnet δεν έχει χρήμα να επενδύσει εκεί είναι υπερχρεωμένη, ετσι οπως το βλέπω εγώ παει για φούντο, οπως λες και εσύ πραγματικά κρίμα είχε μπεί πολύ δυνατά

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xar1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    για adsl ναι οταν είχα και εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την forthnet σε όλους του τομείς, πλέων έχει μπει για τα καλά το vdsl και σβήνει το adsl, η forthnet δεν έχει χρήμα να επενδύσει εκεί είναι υπερχρεωμένη, ετσι οπως το βλέπω εγώ παει για φούντο, οπως λες και εσύ πραγματικά κρίμα είχε μπεί πολύ δυνατά
    Πάντως όσο λιγοστεύουν οι πάροχοι, κλείνουν/συγχωνεύονται/εξαγοράζονται/απορροφούνται η ότι άλλο, μόνο καλό δεν είναι για εμάς σαν καταναλωτές.. Αν πέσει και άλλος ένας.. Θα αρχίσουν τα δύσκολα.. Που θα ψάχνεις προσφορά μετά; Στους 3;

    Δεν έτυχε να τη δοκιμάσω σαν εταιρία από την έλευση του adsl κ μετά.. Δεν μου ταίριαξε κάποια προσφορά..
    Την χρησιμοποίησα μόνο σαν προεπιλογή φορέα για κλήσεις παλιά.. Και μερικές φορές για επακ νομίζω..
    Αλλά τώρα τελευταία έχει καλές προσφορές και τη σκέφτομαι σαν εταιρία μέσα στις επιλογές μου..

    Μόνο που αυτά που διαβάζω για το support της και τα μπουκώματα στο δίκτυο, με κάνουν να το σκέφτομαι λίγο παραπάνω..
    Η και το όλο κλίμα, δλδ που είναι κάπως μετέωρη στα χέρια των τραπεζών, ψάχνοντας αγοραστή.. Υπάρχει και η σκέψη μήπως
    καμιά μέρα βρεθείς off να ψάχνεσαι για άλλο πάροχο, αν και θα υπάρξει προειδοποίηση θεωρώ.. Η να ανήκεις σε άλλο πάροχο, αν παίξει τέτοιο σενάριο.. Βλέπε cyta-voda και άλλα παραδείγματα με άλλους παρόχους.. Πόσοι ήταν.. Και πόσοι πάνε να μείνουν..
    Και κοινώς όσο πρόλαβε κράτησε το πακέτο.. Αν και λογικά αν παίξει κάτι θα μπορέσεις να παραμείνεις στον άλλο πάροχο με τους ίδιους όρους η να φύγεις αζημίως αν αλλάξει κάτι μονομερώς..

    Ένα ακόμη θετικό είναι η παρουσία της στο forum.. Αν και περισσότερο περιορίζονται λόγω πρ.δεδομένων υποθέτω, στα π.μ.. Κάτι είναι και αυτό..
    Δεν ενημερώνουν όμως πιο αναλυτικά, όπως κάνει η ίναλαν.. Και μπράβο της..

    Σε κάθε περίπτωση κ άσχετα με τα παραπάνω, όπως είπα, είναι πλέον μέσα στις επιλογές μου όταν ψάχνω προσφορές..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 12-04-20 στις 07:24.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Netgear dgn2000
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 19(dB)
    Καλησπερα,

    Βρε παιδια αλλοι οσοι εισαστε σε 100αρα δεν εχετε προβλημα? Το downloading και σημερα 150-200κβ!!!

    Μονο εγω εχω προβλημα και τοσο χαμηλο downloading? Αν ναι τοτε φταει κατι με την γραμμη μου και οταν εγινε η αλλαγη απο 50αρα σε 100αρα. Δεν μπορει να ειναι τυχαιο δλδ.

    Εχω λαλησει λεμε, θελω να κανω update drivers & software και δεν κατεβαινει τιποτα!

  14. #14
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    12.8(dB) / 4.9(dB)
    Όπως είπα έχω 100αρα στην περιοχή της πετρουπολης και παίρνω από καμπίνα του οτε. Την τελευταία εβδομαδα πια συμπεριφέρεται ως κατοσταρα. Κατεβάζει σταθερά απο FTP,play store 10 mb και γενικά συμπεριφέρεται αξιοπρεπώς ώστε να μην χρειάζεται να κάνω συνέχεια speedtests. Την πιο ασταθή συμπεριφορά την είδα κατεβάζοντας από Sony σε ps4 όπου κατέβαζε από 8ΜΒμέχρι10,5.Αν όντως έχεις για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα πρόβλημα καλό είναι να επιμείνεις στο τεχνικό τους τμήμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Netgear dgn2000
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 19(dB)
    Ε τοτε κατι δεν παει καλα στην γραμμη μου και δεν φταιει η δικαιλογια που μου λενε "μενουμε σπιτι και εχει φορτο"!!

    20 μερες απο τοτε που εχει γινει η αλλαγη απο 50αρα σε 100αρα ειμαι με λιγοτερο απο 1μβ/sec downloading!! ενω πριν ειχα σταθερα 5mb/sec

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας