Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 85
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2018
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Exclamation
    Καλησπέρα σε όλους.
    Αρχικά ένα μικρό background για το πως έχουν τα πράγματα.Έχω Cosmote fiber 100 (VDSL).Επειδή η πρίζα του τηλεφώνου είναι από την αντίθετη μεριά του δωματίου,έχω ένα utp καλώδιο περασμένο από την μια μεριά του δωματίου στην άλλη.
    Αυτό το καλώδιο του είχα βάλει ένα rj11 στην μια μεριά και έμπαινε στην πρίζα,και από την άλλη είχα ενώσει μια πρίζα επιτοίχια.
    Όλα ήταν μια χαρά 100mbps καρφωτά στο 17a,μέχρι που προχθές τραβήχτηκε το καλώδιο πάνω στο σκούπισμα και έσπασε το καλώδιο πάνω από το βύσμα.
    Επειδή δεν είχα άλλο βύσμα να βάλω και τώρα με τον ιό είναι κλειστά,σύνδεσα το καλώδιο μέσα στην πρίζα.Η πρίζα είναι από αυτές τις legrand που για κάθε πιν του βύσματος έχει αυτό με τις δυο τρυπούλες που βιδώνει.Στην μία τρυπούλα έβαλα ένα από τα δυο σύρματα που έρχονται από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας ,και στο άλλο έβαλα ένα από τα δυο συρματένια του utp μου(το ίδιο και με το δεύτερα σύρματα,προφανώς σε άλλες τρύπες).Ωραία λοιπόν,συγχρονίζει το router 107781
    kBit/s λέω εντάξει δεν θα είναι τόσο καλή η σύνδεση που έχω κάνει. Όμως με το που πάει να πάρει ip βγάζει κοντά στα 40 crc και μετά ανεβαίνουν κατακόρυφα (10000 περίπου μέσα σε ένα δεκάλεπτο) πάω να κάνω speedtest και μου βγάζει download 0,39 (upload κανονικά 10).Τέλος πάντων έχω αλλάξει σε 35b τώρα και δεν έχει errors (έχει βγάλει 1 μέσα σε μίση ώρα).Απλά με το 35b άμα κατεβάσω κάτι είναι σαν να παγώνει η γραμμή και δεν μπορείς να μπεις ούτε στο facebook (και σε άλλα sites) χωρίς να περιμένεις 20-30 δευτ. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να συνδέσω το καλώδιο και να γυρίσω πάλι σε 17a,ή να μείνω σε 35b και να πάρω cosmote μήπως και μου αλλάξουν τπτ στο configuration και είναι εντάξει με το 35b;
    By the way,Η πρίζα που έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή είναι εντάξει,έβαλα το ρουτερ εκεί και δουλεύει σε 17a χωρίς errors και 109999 kBit/s και 100 σε speedtest,αλλά με το 35b πάλι συγχρόνιζε στα 107000 και speedtest 95-97, άρα για κάποιο λόγο συγχρονίζει λίγο χαμηλότερα σε 35b.Δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω θέση το router μου,γιατί είναι κοντά στο desktop γιατί είναι με ethernet.
    Έχει κανείς κάποια ιδέα;
    Thanks!

    p.s αποφεύγω να βγάλω την πρίζα φωτογραφία γιατί φοβάμαι μήπως ξαναχαλάσει και δεν μπορέσω να το ξαναφτιάξω.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν έχουμε να διαλέξουμε ανάλογα με την απόσταση, καλύτερα να έχουμε κοντό καλώδιο για την γραμμή και μεγαλύτερο καλώδιο DATA.
    Μπορείς λοιπόν να μεταφέρεις το modem/router στην πρίζα και να μετατρέψεις το UTP που έχεις σε ethernet για τον υπολογιστή.

    Αν το αφήσεις έτσι, μπορείς να αποσυνδέσεις εντελώς την πρίζα και να συνδέσεις το ζευγάρι του UTP κατευθείαν πάνω στην γραμμή που έρχεται από τον κατανεμητή. Προσωρινά κάνε την σύνδεση αφού τα στρίψεις μεταξύ τους και κάποια στιγμή πάρε Scotchlok.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    25-04-2018
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    sweet dreams συμφωνω απολυτα μαζι σου στο θεμα του μικρου καλωδιου γραμμης,αλλα ειναι αδυνατο για πρακτικους λογους καθως μιλαμε για υπνοδωμάτιο και η πρίζα είναι απο την μεριά του κρεβατιού,οποτε θα έπρεπε να κοιμαμαι με το ρούτερ αγκαλιά , αλλα εν πάσει περιπτωσει είναι καλύτερα στριμμενα τα καλωδια μεταξύ τους παρα ενωμένα στην πρίζα;Όσο για τα scotchlok μαλλον εκει θα καταλήξω οταν μπορέσω γιατι η αλήθεια είναι επειδή μπροστά απο την πρίζα το κρεβάτι συγκεκριμένα είναι καναπές-κρεβάτι και με το ανοιξε κλείσε του καναπε φθείρεται το jack (ο καναπες ακουμπαει πανω στην πρίζα)και χανει συγχρονισμό εντελώς

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού υπάρχει αυτή η ιδιομορφία τότε κάνε αυτό που είπαμε, κατάργησε εντελώς την πρίζα, όσο πιο σωστή επαφή κάνουν τα καλώδια μεταξύ τους τόσο καλύτερα γιατί στις συγκεκριμένες Legrand αν δεν μπουν σωστά τα καλώδια δεν κάνουν και καλή επαφή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Σε αντίστοιχη περίπτωση με του OP, φέρνω σε πρίζα σε UTP καλώδιο το σήμα απο το box του ΟΤΕ. Το σήμα εκεί είναι άψογο μετρημένο 0 crc.
    Δυστυχώς δεν μπορούσα να το φέρω απευθείας στο γραφείο, οπότε περνάω UTP έξτρα από τη πρίζα (~10μ) μέχρι το ρούτερ στο γραφείο.
    Επειδή όμως το πατσάρισμα του καλωδίου με rj11 clip απέχει από το εργοστασιακό καλώδιο, εκ του αποτελέσματος, πόσα crc errors θεωρητικά είναι οκ;
    Παρατηρώ ότι η σύνδεση είναι απροβλημάτιστη γενικά αλλά σε περίοδο 24ώρου έχω περίπου 300-400 crc. Προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα ώστε να μην έχω λάθη.
    Όπως είναι τώρα, στην πρίζα που κουμπώνει το clip ίσα που ακούγεται το κλακ ότι κούμπωσε ενώ γενικά σφηνώνει και δε βγαίνει μετά εύκολα όπως το εργοστασιακό καλώδιο.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κανονικά για 10 επιπλέον μέτρα δεν θα έπρεπε να είχες πρόβλημα αν ήταν όλα σωστά. Από κάποιον που ξέρει και έχει καλά εργαλεία μια χαρά γίνεται η σύνδεση του φις.
    Ελπίζω να έχεις χρησιμοποιήσει ζευγάρι χρώματος στο UTP(π.χ. μπλέ/μπλέ-άσπρο).

    Αν έχεις πρόβλημα με την τοποθέτηση των φις, βγάλε την πρίζα και σύνδεσε το ένα UTP με το άλλο με Scotchlok και στην άλλη άκρη βάλε πρίζα εξωτερική που κάνεις τις συνδέσεις πιο εύκολα γιατί είναι με βίδες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams
    Κανονικά για 10 επιπλέον μέτρα δεν θα έπρεπε να είχες πρόβλημα αν ήταν όλα σωστά. Από κάποιον που ξέρει και έχει καλά εργαλεία μια χαρά γίνεται η σύνδεση του φις.
    Ελπίζω να έχεις χρησιμοποιήσει ζευγάρι χρώματος στο UTP(π.χ. μπλέ/μπλέ-άσπρο).
    Για να ακριβολογώ έκοψα αρχικά καλώδιο 15μ το οποίο όμως έχει αρκετά μπόσικα οπότε θα το κόψω στα 11-12μ. Έχω +0.5dB εξασθένηση ανά 5μ καλωδίου.
    Ακριβώς για να το αποφύγω αυτό, φώναξα φίλο που ξέρει με σωστά εργαλεία να βάλει τα φις ο οποίος χρησιμοποίησε το κλασικό ζευγάρι άσπρο-μπλε.
    Απλά το καλώδιο έχει κενό και είναι "γυμνό" ανάμεσα στο σημείο που τελειώνει το περίβλημα και εκεί που ξεκινά το φις. Δηλαδή ίσως αυτό προκαλεί "παρεμβολές".

    Από την άλλη, για να μην κάνω hijack το νήμα του φίλου, τελικά πόσα crc errors θεωρούνται φυσιολογικά αν δεν προκαλείται αστάθεια και αποσυγχρονισμός της γραμμής;
    Ακόμη παρατηρώ ότι ενώ είμαι online και κάνω δουλειά τις πρώτες ώρες μετά από επανεκκίνηση, βλέπω 0 λάθη ενώ αν μείνει idle η γραμμή ξεκινάνε τα λάθη περίπου 10-15 crc /ώρα.
    Δεν μεσολαβεί κάτι άλλο, οι συνδέσεις είναι ακλόνητες και δεν υπάρχει κάποια ενέργεια από μέρους μου. Το αναφέρω αυτό γιατί αν αλλάξω κάτι με δεδομένο αυτό δε θα ξέρω αν βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά μόνο αν χειροτερέψει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams
    Αν έχεις πρόβλημα με την τοποθέτηση των φις, βγάλε την πρίζα και σύνδεσε το ένα UTP με το άλλο με Scotchlok και στην άλλη άκρη βάλε πρίζα εξωτερική που κάνεις τις συνδέσεις πιο εύκολα γιατί είναι με βίδες.
    Οκ. Η πρίζα χρειάζεται όμως γιατί έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ απ' έξω (ξετρύπημα), δεν υπάρχουν άλλα ενεργά ζεύγη και έχει απομονωθεί η εσωτερική καλωδίωση.
    Οπότε, η ένωση των 2 UTP με τα scotchlok που αναφέρεις θα πρέπει κάπως να κρυφτεί εσωτερικά ώστε να μη φαίνεται.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει πρόβλημα για μερικά εκατοστά γυμνού καλωδίου(δεν είναι γυμνός ο χαλκός) στην τηλεφωνική γραμμή, άλλωστε ούτε το εξωτερικό PVC προσφέρει κάποιου είδους θωράκιση στα εσωτερικά συνεστραμμένα ζευγάρια και υπάρχουν ένα σωρό τέτοια "γυμνά" καλώδια μέσα στους κατανεμητές, στα κουτιά διακλάδωσης, στις πρίζες, κ.λ.π.

    Δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός λαθών που από αυτόν και πάνω θα έχεις αναγκαστικά πρόβλημα, καλό είναι να μην μαζεύεις χιλιάδες μέσα με μερικές ώρες.

    Μπορείς να κάνεις ένα μικρό αυλάκι στον τοίχο πίσω από την πρίζα για να περνάει το UTP και να μπει μέσα στο κουτί, κάνεις την σύνδεση των καλωδίων και βάζεις μετά από πάνω τον μηχανισμό ώστε να μην φαίνεται άσχημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams
    Μπορείς να κάνεις ένα μικρό αυλάκι στον τοίχο πίσω από την πρίζα για να περνάει το UTP και να μπει μέσα στο κουτί, κάνεις την σύνδεση των καλωδίων και βάζεις μετά από πάνω τον μηχανισμό ώστε να μην φαίνεται άσχημα.
    Όντας τελειομανής ακολούθησα τις συμβουλές άνωθεν με scotchlock στην πρίζα απευθείας με το εισερχόμενο και στην άλλη άκρη πρίζα επίτοιχη rj11 (μαζί με scotchlock σε καλώδια rj11 γιατί δεν είχα spare) πριν το ρούτερ και τα λάθη εξαλείφθηκαν. Πιο συγκεκριμένα ιδού το αποτέλεσμα:

    ΠΡΙΝ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl_info4_22032020.png 
Εμφανίσεις:  118 
Μέγεθος:  67,1 KB 
ID: 213101

    ΜΕΤΑ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl_stats_skotchlock2_28032020.png 
Εμφανίσεις:  113 
Μέγεθος:  66,2 KB 
ID: 213102


    Thanks για τη συμβουλή. Δεν χρειάστηκε ευτυχώς να σκάψω την πρίζα γιατί χώρεσε από κάτω, δεν την έσφιξα πολύ ώστε να υπάρχει κενό ανάμεσα στον τοίχο και να περνάει το 1 ζευγάρι σχετικά άνετα.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστός.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    25-04-2018
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγω περιμένω να μου φέρουν τα scotchlok μαζί με κάτι αλλα που έχω παραγγείλει.(Το κακό του online shopping)
    Επίσεις αποφάσισα να καταργήσω και τα 2 phone jacks που εχω στον τοιχο (Ένα για το dsl και το αλλο για επιστροφή voip).
    Θα έχω κάποιο θέμα αν μεσα απο το ίδιο utp σε ενα ζευγος στέλνω το dsl και σε αλλο ζευγος κανω επιστροφή την τηλεφωνία;

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί ως γνωστόν έχω πρόβλημα με λεπτομέρειες χωρίς ωστόσο να υπάρχει θέμα στη γραμμή επί της ουσίας.

    Λοιπόν ότι κι αν έχω δοκιμάσει, συνδέσεις των καλωδίων με scotchlok, συνδέσεις σε επίτοιχα κουτάκια, αγόρασα crimp tool και rj11 clips κι έχω πρεσάρει κ τις 2 άκρες του UTP πολλάκις (1 ζευγάρι στα μεσαία pins αλλά και 2 ζευγάρια έτσι να μου φύγει η ιδέα) μήπως δεν έχουν πατήσει σωστά τα πινάκια, ότι και να έχω δοκιμάσει έχω σταθερά 20-40 CRC ανά ημέρα. Εν τω μεταξύ τις πρώτες ώρες είναι συνήθως 0 τα λάθη, μπορεί και 6 ώρες και δεν μεσολαβεί κάποια ενέργεια που να είναι αντιληπτή. Ξυπνάω πχ το πρωί και βλέπω 10-15 CRC.

    Υπενθυμίζω την εγκατάσταση: έρχεται το ζεύγος του ΟΤΕ σε STP cat6 με ξετρύπημα σε πρίζα rj11 όπου έχουν αποσυνδεθεί τα λοιπά ζεύγη δλδ είναι μόνο του μπλε-ασπρο μπλε ζεύγος. Αυτό είναι το υπνοδωμάτιο.
    Λόγω περιορισμών, δεν μπορούσε να πάει το cat6 κατευθείαν στο γραφέιο όπου θα είναι το ρούτερ και συνεπώς έχω περάσει 10μ cat5e καλώδιο πολύ προσεχτικά από το 1 δωμάτιο στο άλλο κάτω από ντουλάπες κλπ.
    Το καλώδιο είναι οκ το έχω ελέγξει διεξοδικά, όπου περνάει ρεύμα το απομόνωσα, έβαλα το ρούτερ σε άλλη πρίζα μόνο του ενώ δεν "αντιλαμβάνομαι" κάτι άλλο που να προκαλεί παρεμβολές. Το ρούτερ είναι σε διαφορετικό ράφι βιβλιοθήκης από ασύρματο τηλ, NAS και switch ενώ ο υπολογιστής είναι 1μ άνωθεν και ακόμα 1μ πιο πέρα υπάρχει ένα Xiaomi desk lamp.

    Τα μόνα που δεν έχω δοκιμάσει είναι να αφήσω το ρούτερ στο entrypoint του ζεύγους του ΟΤΕ 1-2 ημέρες ώστε να δω αν είναι κάτι εξωτερικό. Είμαι σε μονοκατοικία, δεν υπάρχει ασανσέρ ή μοτέρ γύρω τριγύρω, μόνο του ηλ. παντζουριού. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί θα σκίσω τα διπλώματα σε λίγο.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τόσα CRC που λες είναι εντελώς άνευ σημασίας και μην ασχολείσαι περισσότερο, αν πάνε σε μερικές χιλιάδες μέσα σε λίγες ώρες τότε να το ψάξεις περισσότερο.

    Αφού αγόρασες πριζάκια, στο UTP γιατί βάζεις clips;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams
    Αφού αγόρασες πριζάκια, στο UTP γιατί βάζεις clips;;
    Γιατί αφενός λεφτά υπάρχουν και αφετέρου όταν είσαι προβληματικός είσαι προβληματικός.
    Νόμιζα ότι κάποια ποιοτική διαφορά θα υπήρχε. Δεν μπορώ να χωνέψω ότι βλέπω λάθη μα τον Όσιρη και μα τον Τουτάτη!
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας