Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 85
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού θες να κάνεις καλύτερη δουλειά τότε πας το καλώδιο κατευθείαν στις πρίζες που η σύνδεση γίνεται με βίδες και σωστό σφίξιμο, τα φις έχουν μια επιφανειακή επαφή που με τον καιρό λόγω σκόνης, υγρασίας, κ.λ.π. γίνεται όλο και χειρότερη.
    Όσο λιγότερες τέτοιες επαφές έχεις στην διαδρομή του σήματος, τόσο και καλύτερα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού θες να κάνεις καλύτερη δουλειά τότε πας το καλώδιο κατευθείαν στις πρίζες που η σύνδεση γίνεται με βίδες και σωστό σφίξιμο, τα φις έχουν μια επιφανειακή επαφή που με τον καιρό λόγω σκόνης, υγρασίας, κ.λ.π. γίνεται όλο και χειρότερη.
    Όσο λιγότερες τέτοιες επαφές έχεις στην διαδρομή του σήματος, τόσο και καλύτερα.
    Τι να σου πω, θα τρελαθώ μου φαίνεται στο τέλος. Τα crc δεν έπρεπε να υπάρχουν αφού έχω "απευθείας" φέρει το σήμα απέξω (30μ από το KV).
    Σκέφτομαι μήπως μετακινήσω το ρούτερ στο υπνοδωμάτιο απευθείας και να πατσάρω το utp με rj45 ώστε να κουμπώνει αυτό στο switch.
    Μόνο το τηλεφωνικό σήμα του συναγερμού με εμποδίζει και δεν το έχω κάνει ακόμα (κατεβαίνει 1 ζεύγος στο γραφείο κ το βάζω στο Phone 2).
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα CRC αυτά μπορεί να είναι από τον χαλκό που μεσολαβεί από την καμπίνα μέχρι τον κατανεμητή/κουτί διακλάδωσης, οπότε και άψογη εσωτερική εγκατάσταση να έχεις δεν μπορείς να τα αποφύγεις.
    Βέβαια τώρα καθόμαστε και ασχολούμαστε με 40 λάθη σε μια μέρα και θα μας διαβάζουν και θα αρχίσουν το κράξιμο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams
    Τα CRC αυτά μπορεί να είναι από τον χαλκό που μεσολαβεί από την καμπίνα μέχρι τον κατανεμητή/κουτί διακλάδωσης, οπότε και άψογη εσωτερική εγκατάσταση να έχεις δεν μπορείς να τα αποφύγεις.
    Αυτό βέβαια θα αποδειχτεί αν κουμπώσω το ρούτερ στο πρώτο δωμάτιο και το αφήσω 1-2 ημέρες ώστε να έχω ασφαλή εικόνα. Αν όχι είναι επόμενο κομμάτι που μεσολαβεί και υπάρχει κάποιου τύπου παρεμβολή ή όχι βέλτιστη ένωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams
    Βέβαια τώρα καθόμαστε και ασχολούμαστε με 40 λάθη σε μια μέρα και θα μας διαβάζουν και θα αρχίσουν το κράξιμο.
    Έχεις τα δίκια σου δε λέω! Όμως μην ξεχνάς ότι είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ και ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!
    Εννοείται ότι θα δώσω μετά feedback πχ το τάδε προκαλεί θόρυβο τόσο % και κάτι θα αποκομίσουμε και από αυτό το case.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό βέβαια θα αποδειχτεί αν κουμπώσω το ρούτερ στο πρώτο δωμάτιο και το αφήσω 1-2 ημέρες ώστε να έχω ασφαλή εικόνα. Αν όχι είναι επόμενο κομμάτι που μεσολαβεί και υπάρχει κάποιου τύπου παρεμβολή ή όχι βέλτιστη ένωση.
    Έχεις πάει το καλώδιο σου μέχρι την καμπίνα και το έχουν συνδέσει μέσα στην καμπίνα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πάει το καλώδιο σου μέχρι την καμπίνα και το έχουν συνδέσει μέσα στην καμπίνα;;
    Όχι βρε. Το κομμάτι καμπίνα - κουτί είναι ως είχε (20-25μ υπόγειο και 5μ ανεβαίνει πάνω στην οικοδομή) και από το box άλλαξα το εισερχόμενο στο σπίτι με SFTP CAT6 το οποίο καταλήγει με ξετρύπημα στην μάστερ πρίζα του υπνοδωματίου.
    Άρα αν βάλω το ρούτερ εκεί στην μάστερ πρίζα και έχω 0 CRC σε διάστημα 1 ημέρας τότε θα φταίει το επόμενο κομμάτι το οποίο σκαλίζω τόσο καιρό. Προφανώς και δεν είχα ασχοληθεί με αυτό το case γιατί ήθελα το ρούτερ σε άλλον χώρο.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το κομμάτι καμπίνα-κουτί λοιπόν σου έλεγα εγώ, αλλά κάνε και την άλλη δοκιμή που λες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το κομμάτι καμπίνα-κουτί λοιπόν σου έλεγα εγώ, αλλά κάνε και την άλλη δοκιμή που λες.
    Το τελευταίο update είναι ότι είτε στο last mile έχουμε κι εκεί crc είτε στην ένωση της πρίζας rj11 με το CAT6 υπάρχει κάποιο bug.
    Παρακάτω φαίνεται πως είναι η πρίζα. Έχω συνδέσει το μπλε στο 2 κ το άσπρο-μπλε στο 3.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  s-l1600.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  40,8 KB 
ID: 213662

    Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι τα λάθη είναι αρκετά λιγότερα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl_stats_adslgr_10042020.png 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  27,3 KB 
ID: 213663

    - - - Updated - - -

    Επιπρόσθετα επειδή δοκιμάζω να πατσάρω το UTP που έχω ήδη περασμένο σε rj45 για να κουμπώσει από το ρούτερ στο switch περίπου 10-11μ απόσταση, δεν παίρνω καθόλου σήμα. Πάμε για μαλλί και βγαίνουμε κουρεμένοι
    Δοκίμασα και σε ένα FTP CAT6 patch όπου έκοψα τις άκρες και έβαλα RJ45 clips με τα ζεύγη σε κλασική σειρά (Τ568Β) αλλά δουλεύει 100ρι κ όχι gigabit. Ουφφφ...
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις LAN Tester για να τσεκάρεις τα καλώδια που φτιάχνεις;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις LAN Tester για να τσεκάρεις τα καλώδια που φτιάχνεις;;
    Προφανώς και δεν έχω, αν είχα δε θα το συζητούσαμε. Περίμενε και θα δεις, σε λίγο θα έχω τον απαραίτητο εξοπλισμό για δεύτερη δουλειά σαν εγκαταστάτης! :P
    Το πρόβλημα τώρα είναι ότι μόνο τιμολόγια δέχονται αυτά τα μαγαζιά ενώ με online παραγγελία θα έρθει σε καμιά εβδομάδα...
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και δεν έχω, αν είχα δε θα το συζητούσαμε. Περίμενε και θα δεις, σε λίγο θα έχω τον απαραίτητο εξοπλισμό για δεύτερη δουλειά σαν εγκαταστάτης! :P
    Το πρόβλημα τώρα είναι ότι μόνο τιμολόγια δέχονται αυτά τα μαγαζιά ενώ με online παραγγελία θα έρθει σε καμιά εβδομάδα...
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.998/19.999
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδες αυτα τα crc errors τα εχω κ εγω.
    Παραδειγμα σε δυομιση μερες εχω 80 errors. Αυτα ειναι αποκλειστικα απο εξω , δηλαδη απο το kv μεχρι εξω απο το σπιτι ;
    Στο router βλεπω αυτο σαν error μονο οχι αλλου ειδους :

    DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)

    betta fish at top of tank

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί να είναι από την εξωτερική γραμμή και μπορεί να υπάρχει πρόβλημα από την εσωτερική εγκατάσταση.
    Είναι πάρα πολύ λίγα και σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα για να σου δημιουργήσουν πρόβλημα, αν δεις χιλιάδες σε μερικές ώρες τότε να αρχίσεις να ανησυχείς.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    καλησπερα σε ολους , ελπιζω το post αυτο που βαζω να ειναι στο σωστο πεδιο . Σημερα η συνδεση μου εχει καποια θεματα το upload μειωθηκε στο 6 ενω ηταν στο 10 , η συνδεση ειναι 100 αρα . Τι μπορει να φταει ;

    Date/time
    2020-04-10 17:11:09
    DSL downstream 99999 kBit/s

    DSL upstream 6505 kBit/s

    System uptime

    0 days, 0 hours, 57 minutes, 12 seconds

    Transmission mode

    VDSL2-17A Annex B
    CRC errors 0

    FEC errors 0

    SNR (Down/Up) 21.1 / 9.5 dB

    Attenuation (Down/Up) 0.0 / 2.0 dB

    Firmware version

    09022001.00.030_OTE3

    Boot code version 2.20.0

    DSL modem code version

    v135k35B-v901 07-27-18

    Hardware version 001

    Serial number
    J751AO010208

  15. #30
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν δε μεσολάβησε κάτι άλλο από την πλευρά σου τότε μπορεί να το προκάλεσε κάποιου είδους παρεμβολή. Μπορεί να είναι κ τυχαίο κ παροδικό.
    Πήγαινε στο Internet -- Connection -- DSL settings κ απενεργοποίησε το SRA. Θα κάνει Initialization εκ νέου. Περίμενε λίγο και αν χρειαστεί κάνε reboot.
    Αν δεν επανέλθει τότε μπορείς να καλέσεις το βλαβοληπτικό.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας