Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Καλησπέρα σε όλους!

    Τις τελευταίες 10 μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όταν χρησιμοποιώ splitter (τηλέφωνο/modem) στο σπίτι μου.

    Συγκεκριμένα, έχω ξεμείνει με ένα παλιό ZTE που έδινε ο ΟΤΕ κάποτε και συχνά (ίσως και ανά μία ώρα) χάνει την ip το modem, κάτι που πιστεύω οφείλεται στο ότι μαζεύει πολλά λάθη, κάνει επανεκίνηση και στρώνει ή απλά το ανοιγωκλείνω χειροκίνητα. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά splitter και με τα τρία το ίδιο ακριβώς συμβαίνει.

    Να είναι και τα 3 χαλασμένα; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

    ΥΓ: Δοκίμασα 3 μέρες χωρίς splitter και δεν είχα καμία αποσύνδεση.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να είναι 3 διαφορετικά χαλασμένα είναι περίεργο, εκτός αν είναι όλα ποιότητα μ' έκαψες.

    Βάλε μια διπλή πρίζα και σύνδεσε το ρουτερ κατευθείαν στην μία πρίζα και στην άλλη το τηλέφωνο με ένα ποιοτικό φίλτρο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Λες να δημιουργείται πρόβλημα από το πολύπριζο; Αν θυμάμαι καλά, από ΙΚΕΑ το έχω αγοράσει. Η αλλαγή φίλτρου είναι δεδομένη και σε ευχαριστώ για την πρόταση, απλά λόγω της κατάστασης δεν ξέρω πότε θα αγοράσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ήταν από το ρεύμα, δεν θα συνέχιζε και όταν έβγαλες τα splitter;;

    Δοκίμασα 3 μέρες χωρίς splitter και δεν είχα καμία αποσύνδεση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Τα καλώδια τηλεφώνου, με τα καλώδια ρεύματος είναι πολύ κοντά και γενικά όλες μου οι συσκευές (τηλεόραση, τηλέφωνο, modem/router, δορυφορικός αποκωδικοποιητής, tv box και κεραία εσωτερικού χώρου είναι στο ιδιο σχεδόν έπιπλο (τηλεόρασης).

    Παλιότερα είχα θέμα με την σύνδεση μέσω wifi και με μια μικροαλλαγή της θέσης του modem/router, πεάψα πια να έχω πρόβλημα. Δεν θα μπορούσε μια "διαρροή ρεύματος" (δεν ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος) να επηρρεάζει το φίλτρο και ειδικά αν αυτό δεν είναι ποιοτικό;

    ΥΓ: Τελικά βρήκα ένα 4ο splitter, μετακίνησα κάποια καλώδια και μέχρι τώρα (1,5 μέρα) δεν έχω αποσύνδεση.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένα απλό πολύπριζο μπορεί να δημιουργήσει θόρυβο αν δεν κάνουν καλή επαφή οι επαφές του με τα φις. Αυτό βέβαια συνεπάγεται ότι θα υπάρχουν και άλλα προβλήματα όπως σπινθήρες, μαυρισμένες επαφές, κ.λ.π.
    Αν οι επαφές είναι σε καλή κατάσταση και τα φις κουμπώνουν σφικτά, τότε λογικά δεν θα υπάρχει και πρόβλημα εκτός και αν έχει στις εσωτερικές του συνδέσεις κάποιο θέμα.

    Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα αν τα τηλεφωνικά Patch των 30~50cm περνάνε δίπλα από το καλώδιο ρεύματος του ρούτερ, της τηλεόρασης, του τηλεφώνου, κ.λ.π., γιατί οι καταναλώσεις αυτών των συσκευών είναι χαμηλές, δεν έχουν κινητήρες οπότε δεν δημιουργείται και κάποιος σημαντικός θόρυβος.
    Σε κάθε περίπτωση μόνο εσύ μπορείς να έχεις πλήρη εικόνα του χώρου σου και πως ακριβώς είναι τοποθετημένες οι συσκευές και τα καλώδια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δλδ χωρις φιλτρο δεν εχεις αποσυνδεσεις?
    Άλλα Ντάλλα....

  8. #8
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΓ: Τελικά βρήκα ένα 4ο splitter, μετακίνησα κάποια καλώδια και μέχρι τώρα (1,5 μέρα) δεν έχω αποσύνδεση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ χωρις φιλτρο δεν εχεις αποσυνδεσεις?
    Εδώ και 2 μέρες και 11 ώρες έχω φίλτρο χωρίς αποσυνδέσεις, αλλά συνδυάστηκε με αλλαγή θέσης του φίλτρου όχι κοντά σε πρίζα και σε περαιτέρω απομάκρυνση καλωδίων από το φίλτρο.

    Λογικά αύριο που θα έχω χρόνο, θα δοκιμάσω και τα άλλα 3 που δεν δούλευαν, αφήνοντας στην ίδια θέση τα πάντα, όπως είναι τώρα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας