Σελ. 19 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 91417181920212429 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 520
  1. #271
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω ότι κάπου έχει ένα link για την επιβεβαίωση γνησιότητας ή είχε στο παρελθόν

  2. #272
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σωστά, υπάρχει η ειδική σελίδα. Αφού έτσι κι αλλιώς ο έλεγχος γίνεται είτε με το μακρυνάρι κωδικό είτε με QR δεν έχει σημασία να είναι υπογεγραμμένο.

    Είναι μεγάλος μπελάς το πιστοποιητικό του δημοσίου, προσωπικά δεν έχω βγάλει γιατί δεν μου έχει χρησιμεύσει πουθενά. Μέχρι στιγμής. Νομίζω τώρα με το gov.gr παύει και η χρησιμότητά του, ίσως να χρειάζεται αν έχεις να κάνεις με πολεοδομίες και άλλες τέτοιες εξωτικές υπηρεσίες, αλλά αυτές δουλεύουν ακόμα με φαξ.

    Μόνο μια φορά για να αλλάξω πάροχο ρεύματος μου είπαν θα μπορούσαν να δεχτούν αν είχα τέτοιο, ΟΚ, ξόδεψα 5 λεπτά να σκανάρω τα έγγραφα με τη χειρόγραφη υπογραφή.

    Επειδή μου χρειάζεται για δουλειές να υπογράφω PDF ψηφιακά, έχω μόνιμα το δωρεάν πιστοποιητικό της Actalis. Ανανεώνεται μία φορά το χρόνο. Σε μία περίπτωση που άλλαξα υπολογιστή το ακύρωσα και ξανάβγαλα. Πιστοποιεί στην ουσία μόνο ότι είσαι κάτοχος του email που δηλώνεις, τίποτα άλλο.
    hnesne

  3. #273
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μου χρειάζεται για δουλειές να υπογράφω PDF ψηφιακά, έχω μόνιμα το δωρεάν πιστοποιητικό της Actalis. Ανανεώνεται μία φορά το χρόνο. Σε μία περίπτωση που άλλαξα υπολογιστή το ακύρωσα και ξανάβγαλα. Πιστοποιεί στην ουσία μόνο ότι είσαι κάτοχος του email που δηλώνεις, τίποτα άλλο.
    Πολύ καλή πληροφορία. Ευχαριστούμε!

    Ανυπόγραφος

  4. #274
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είναι μεγάλος μπελάς το πιστοποιητικό του δημοσίου, προσωπικά δεν έχω βγάλει γιατί δεν μου έχει χρησιμεύσει πουθενά. Μέχρι στιγμής. Νομίζω τώρα με το gov.gr παύει και η χρησιμότητά του, ίσως να χρειάζεται αν έχεις να κάνεις με πολεοδομίες και άλλες τέτοιες εξωτικές υπηρεσίες, αλλά αυτές δουλεύουν ακόμα με φαξ.
    Το fax από 1/1/2021 έχει καταργηθεί και απαγορεύεται η χρήση του.

    https://www.karagilanis.gr/epikairotita/egkyklios-32607-2020-yp-psifiakis-diakyvernisis.html


    Υπόχρεοι φορείς για την εφαρμογή της ρύθμισης αυτής είναι οι φορείς
    του στενού δημόσιου τομέα και συγκεκριμένα το Δημόσιο, οι οργανισμοί
    τοπικής αυτοδιοίκησης α’ και β’ βαθμού καθώς και τα νομικά πρόσωπα
    δημοσίου δικαίου
    .

    Επισημαίνεται ότι η κατάργηση της διακίνησης εγγράφων μέσω
    τηλεομοιοτυπίας (fax), δεν αφορά μόνο στις συναλλαγές κράτους –
    πολιτών, αλλά και στην μεταξύ των δημοσίων υπηρεσιών επικοινωνία
    .

  5. #275
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Δεν έχουν λάβει την εγκύκλιο. Μάλλον είχε τελειώσει το χαρτί στο φαξ τους.
    Ανυπόγραφος

  6. #276
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση τεχνικής φύσεως. Έχω φτιάξει μια υπεύθυνη δήλωση μέσω του gov.gr για να την στείλω σε μια δημόσια υπηρεσία. Όλα καλά ως εδώ.

    Επειδή σε κάποια φάση ασχολούμουν με ψηφιακές υπογραφές / usb token, έχω εγκαταστήσει όλα τα απαραίτητα αρχεία που αφορούν τις ψηφιακές υπογραφές, από το ΑΠΕΔ. Όταν ανοίγω δικά μου έγγραφα pdf, τα οποία έχω υπογράψει εγώ ο ίδιος, ο Adobe Reader ελέγχει την υπογραφή και μου βγάζει μήνυμα ότι είναι έγκυρη. Επίσης όλα καλά ως εδώ.

    Αλλά όταν ανοίγω την υπεύθυνη δήλωση που έχω εκδώσει από το gov.gr τότε μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να αυθεντικοποιήσει την υπογραφή (από το gov.gr). Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Μήπως οι υπογραφές του gov.gr είναι από άλλον εκδότη; Και που μπορώ να βρω τα απαραίτητα πιστοποιητικά για να τα εγκαταστήσω;

    Φαντάζομαι φυσικά ότι στις δημόσιες υπηρεσίες θα έχουν τα απαραίτητα πιστοποιητικά εγκατεστημένα στους υπολογιστές τους, για να γίνεται ο έλεγχος, αλλά θα ήθελα να το ελέγχω και εγώ.

    - - - Updated - - -

    Για όποιον ενδιαφέρεται, τελικά το βρήκα. Εκδότης των πιστοποιητικών είναι η Αρχή Πιστοποίησης των Ελληνικών Ακαδημαϊκών και Ερευνητικών Ιδρυμάτων. Η σελίδα είναι η www.harica.gr. Μπορεί να το ελέγξει ο οποιοδήποτε ανοίγοντας κάποιο έγγραφο που έκδωσε από το gov.gr και πάει στις ιδιότητες της ψηφιακής υπογραφής. Προφανώς είναι διαφορετική Αρχή από την ΑΠΕΔ και δεν έχουν τα ίδια πιστοποιητικά. Πηγαίνοντας στην αρχική σελίδα, τέρμα κάτω και αριστερά σε ένα μαύρο πλαίσιο, έχει ένα λινκ που λέει "Οδηγοί". Στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει επιλέγουμε το "Μετάβαση σε repository". Στη νέα σελίδα που θα ανοίξει, επιλέγουμε από τις "Κεντρικές Αρχικές Πιστοποίησης" το "Αποθήκευση ως... DER". Τρέχουμε το αρχείο που κατεβάσαμε και επιλέγουμε να κάνουμε import τα πιστοποιητικά. Το δοκίμασα και πλέον η υπογραφή του έγγραφου που έφτιαξα στο gov.gr αναγνωρίζεται ως έγκυρη.
    Δηλαδή η μόνη Αρχή Πιστοποίησης που έχουμε είναι η HARICA; Πάλι τζαμπανταν τη βγάζει το κράτος...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #277
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν μπεις στη σελίδα τους τουλάχιστον οι ίδιοι αυτό ισχυρίζονται. Και καθόλου τζάμπα δεν είναι. Για το απλό-απλό πιστοποιητικό S/MIME (αυτό που δίνει τσάμπα η Actalis και έδινε μέχρι πριν λίγα χρόνια η Comodo) χρεώνουν 15 ευρώ/έτος. Μετά το SSL για servers επιπέδου DV το δίνουν 30 ευρώ, ενώ υπάρχουν από δωρεάν μέχρι 10-12 ευρώ δεκάδες επιλογές. Δεν λέω καλό ή κακό, απλά για το τζάμπα απαντώ. Δεν ξέρω με τι καθεστώς δουλεύουν, αν χρηματοδοτούνται από το κράτος ενδεχομένως να υπάρχει συμφωνία για δωρεάν πιστοποίηση των εγγράφων του gov.gr και ίσως και άλλων.
    hnesne

  8. #278
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπεις στη σελίδα τους τουλάχιστον οι ίδιοι αυτό ισχυρίζονται. Και καθόλου τζάμπα δεν είναι. Για το απλό-απλό πιστοποιητικό S/MIME (αυτό που δίνει τσάμπα η Actalis και έδινε μέχρι πριν λίγα χρόνια η Comodo) χρεώνουν 15 ευρώ/έτος. Μετά το SSL για servers επιπέδου DV το δίνουν 30 ευρώ, ενώ υπάρχουν από δωρεάν μέχρι 10-12 ευρώ δεκάδες επιλογές. Δεν λέω καλό ή κακό, απλά για το τζάμπα απαντώ. Δεν ξέρω με τι καθεστώς δουλεύουν, αν χρηματοδοτούνται από το κράτος ενδεχομένως να υπάρχει συμφωνία για δωρεάν πιστοποίηση των εγγράφων του gov.gr και ίσως και άλλων.
    Τζαμπαντάν τη βγάζει εννοώντας πως δεν πληρώνει το κράτος (το υπουργείο εσωτερικών? το ψηφιακής διακυβέρνησης?) άμεσα για αυτό το κόστος αλλά τα πιστοποιητικά τα 'χρεώνεται' στην ουσία το GUNet, το οποίο έχει φαντάζομαι διάφορους πόρους, αρκετοί εκ των οποίων από ΕΕ.

    Τώρα αν στο budget του GUNet υπάρχει ειδικό κονδύλι για τα ψηφιακά πιστοποιητικά των χρηστών και των servers του gov.gr, ή αν το GUNet κάνει εξυπηρέτηση, δεν γνωρίζω.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #279
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή η μόνη Αρχή Πιστοποίησης που έχουμε είναι η HARICA; Πάλι τζαμπανταν τη βγάζει το κράτος...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπεις στη σελίδα τους τουλάχιστον οι ίδιοι αυτό ισχυρίζονται. Και καθόλου τζάμπα δεν είναι. Για το απλό-απλό πιστοποιητικό S/MIME (αυτό που δίνει τσάμπα η Actalis και έδινε μέχρι πριν λίγα χρόνια η Comodo) χρεώνουν 15 ευρώ/έτος. Μετά το SSL για servers επιπέδου DV το δίνουν 30 ευρώ, ενώ υπάρχουν από δωρεάν μέχρι 10-12 ευρώ δεκάδες επιλογές. Δεν λέω καλό ή κακό, απλά για το τζάμπα απαντώ. Δεν ξέρω με τι καθεστώς δουλεύουν, αν χρηματοδοτούνται από το κράτος ενδεχομένως να υπάρχει συμφωνία για δωρεάν πιστοποίηση των εγγράφων του gov.gr και ίσως και άλλων.
    Δεν υπάρχει και η ΑΠΕΔ; Εγώ από εκεί έχω βγάλει την δική μου ψηφιακή υπογραφή. Το μόνο που πληρώνεις είναι αν θες να αγοράσεις ένα usb token, αλλά για την υπογραφή αυτή καθεαυτή δεν πληρώνεις τίποτα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  10. #280
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή η μόνη Αρχή Πιστοποίησης που έχουμε είναι η HARICA; Πάλι τζαμπανταν τη βγάζει το κράτος...
    Όπως είπε και ο goku, η αρχή πιστοποίησης του ελληνικού δημοσίου είναι η ΑΠΕΔ (Αρχή Πιστοποίησης Ελληνικού Δημοσίου):
    https://www.aped.gov.gr/

    Απο εκεί εκδίδονται και οι ηλεκτρονικές υπογραφές για τους δημοσίους υπαλλήλους, αλλά και όποιον άλλον πολίτη τη χρειάζεται.*

    Τώρα γιατί στο gov επέλεξαν να υπογράφουν με πιστοποιητικό της harica, δεν ξέρω.

    *Κι εγώ από εκεί είχα ηλ. υπογραφή, αλλά την τελευταία φορά που ανανέωσα και είδα πως οι οδηγίες αφορούν ακόμα αναγκαστική χρήση Internet Explorer (!) και διάφορα άλλα τέτοια κουφά, αναγκάστηκα να απευθυνθώ σε ιδιώτη. Την προτελευταία φορά νομίζω τα κατάφερα μέσω ενός VM, την τελευταία φορά όμως δεν δούλεψε. Και επειδή κάθε αποτυχημένη απόπειρα θέλει εκ νέου επίσκεψη στο ΚΕΠ, ε, δεν άντεξα άλλο. Τα'σκασα.

  11. #281
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπε και ο goku, η αρχή πιστοποίησης του ελληνικού δημοσίου είναι η ΑΠΕΔ (Αρχή Πιστοποίησης Ελληνικού Δημοσίου):
    https://www.aped.gov.gr/

    Απο εκεί εκδίδονται και οι ηλεκτρονικές υπογραφές για τους δημοσίους υπαλλήλους, αλλά και όποιον άλλον πολίτη τη χρειάζεται.*

    Τώρα γιατί στο gov επέλεξαν να υπογράφουν με πιστοποιητικό της harica, δεν ξέρω.

    *Κι εγώ από εκεί είχα ηλ. υπογραφή, αλλά την τελευταία φορά που ανανέωσα και είδα πως οι οδηγίες αφορούν ακόμα αναγκαστική χρήση Internet Explorer (!) και διάφορα άλλα τέτοια κουφά, αναγκάστηκα να απευθυνθώ σε ιδιώτη. Την προτελευταία φορά νομίζω τα κατάφερα μέσω ενός VM, την τελευταία φορά όμως δεν δούλεψε. Και επειδή κάθε αποτυχημένη απόπειρα θέλει εκ νέου επίσκεψη στο ΚΕΠ, ε, δεν άντεξα άλλο. Τα'σκασα.
    Εγώ δούλευα σε δημόσια υπηρεσία με σύμβαση, και είχα σετάρει καμιά 100στή ψηφιακές υπογραφές με usb tokens. Τις ψηφιακές υπογραφές τις σετάραμε μέσω του ΑΠΕΔ. Αυτό για τον Internet Explorer ισχύει, και μάλιστα είναι ακόμη χειρότερο καθώς χρειάζεται την έκδοση 10 που υπάρχει μόνο σε Windows 7. Αυτό αφορά την αρχική εγκατάσταση, το token μετά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε ότι λειτουργικό σύστημα θες, Windows 7, windows 10, ακόμη και σε linux. Θεωρητικά περιμένουμε αναβάθμιση στα συστήματα της ΑΠΕΔ για να δουλεύει και σε νεότερα λειτουργικά συστήματα η αρχική εγκατάσταση αλλά δεν ξέρω πως πάει το πράγμα γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ μιας και τελείωσε η σύμβασή μου πριν 3 μήνες, και δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις. Επίσης επίσημα η ΑΠΕΔ δηλώνει ότι για την αρχική εγκατάσταση καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσεις κανονικό μηχάνημα, σε εικονικό δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα δουλέψει, έχει συγκεκριμένη αναφορά για εικονικά μηχανήματα. Για αυτό εγώ είχα έναν παλιό σκληρό δίσκο με Windows 7 και μπούταρα από αυτόν όποτε ήθελα να εγκαταστήσω μια ψηφιακή υπογραφή,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 18-11-21 στις 18:20.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  12. #282
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τα πιστοποιητικά πάντως απο το gov.gr συνεχίζουν να βγαίνουν με την υπόγραφη μέσω aped.
    Σιγά σιγά όμως το αλλάζουν, τουλάχιστον σε δασκάλες κλπ πλέον η υπογραφή τους δεν είναι μέσω Usb token

    Τώρα το πότε θα το αλλάξουν για όλους, δεν το ξέρω αλλά ελπίζω πως θα είναι γρήγορα.

  13. #283
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όποιον ενδιαφέρεται, τελικά το βρήκα. Εκδότης των πιστοποιητικών είναι η Αρχή Πιστοποίησης των Ελληνικών Ακαδημαϊκών και Ερευνητικών Ιδρυμάτων. Η σελίδα είναι η www.harica.gr. Μπορεί να το ελέγξει ο οποιοδήποτε ανοίγοντας κάποιο έγγραφο που έκδωσε από το gov.gr και πάει στις ιδιότητες της ψηφιακής υπογραφής. Προφανώς είναι διαφορετική Αρχή από την ΑΠΕΔ και δεν έχουν τα ίδια πιστοποιητικά. Πηγαίνοντας στην αρχική σελίδα, τέρμα κάτω και αριστερά σε ένα μαύρο πλαίσιο, έχει ένα λινκ που λέει "Οδηγοί". Στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει επιλέγουμε το "Μετάβαση σε repository". Στη νέα σελίδα που θα ανοίξει, επιλέγουμε από τις "Κεντρικές Αρχικές Πιστοποίησης" το "Αποθήκευση ως... DER". Τρέχουμε το αρχείο που κατεβάσαμε και επιλέγουμε να κάνουμε import τα πιστοποιητικά. Το δοκίμασα και πλέον η υπογραφή του έγγραφου που έφτιαξα στο gov.gr αναγνωρίζεται ως έγκυρη.
    Μόλις έβγαλα μια υπεύθυνη δήλωση και βλέπω τα εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  19,2 KB 
ID: 232393

    Που είδες τη HARICA σαν αρχή πιστοποίησης;
    Το βρήκα, είναι λίγο πιο μέσα. Από ότι βλέπω, η RootCA της HARICA είναι για να πιστοποιεί:
    Digital Signature, Encrypt Keys, Client Authentication, Email Protection, Document Signing
    Ενώ η APED Qualified Timestamping Issuing CA είναι για να πιστοποιεί:
    Digital Signature, Non-Repudiation, TimeStamping

    Άσχετο rant, αλλά ας γίνει κάτι επιτέλους με το gov.gr για εμάς που δεν είμαστε δηλωμένοι στα μητρώα αρρένων (Κύπριος πολίτης γαρ) παρόλο που γεννηθήκαμε εδώ και δεν μπορούμε να εκδώσουμε σχεδόν τίποτα πέραν της υπεύθυνης δήλωσης...εκτός αν πάμε σε ΚΕΠ.
    Με το σύστημα του ermis έβγαζα τα πάντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας : 18-11-21 στις 20:42.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #284
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό εγώ είχα έναν παλιό σκληρό δίσκο με Windows 7 και μπούταρα από αυτόν όποτε ήθελα να εγκαταστήσω μια ψηφιακή υπογραφή,
    Ε, επειδή όμως την πρώτη φορά που εξέδωσα το πιστοποιητικό είχαμε 2015 και είχε διάρκεια 5 χρόνια, το 2020 που χρειάστηκε να ασχοληθούμε ξανά δεν μας είχε μείνει κανένα μηχάνημα με Windows 7.

    Δοκιμάσαμε από VM και τα καταφέραμε, επειδή όμως για κάποιον λόγο η διάρκεια είχε μειωθεί στο 1 έτος, ήθελε ξανά ανανέωση το 2021. Αυτή τη φορά δεν τα καταφέραμε, οπότε αναγκάστηκα να αγοράσω από την Adacom.

    Είναι γελοίο πάντως αυτό, είπαμε να έχουν μείνει λίγο πίσω, αλλά σχεδόν 10 (δέκα!) χρόνια πίσω;;;;
    Ο ΙΕ 10 βγήκε το 2012! Πόσα χρόνια μπορεί να δουλεύουν την αναβάθμιση; Ρυθμοί δημοσίου, ΟΚ, αλλά λίγο έλεος.

  15. #285
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, επειδή όμως την πρώτη φορά που εξέδωσα το πιστοποιητικό είχαμε 2015 και είχε διάρκεια 5 χρόνια, το 2020 που χρειάστηκε να ασχοληθούμε ξανά δεν μας είχε μείνει κανένα μηχάνημα με Windows 7.

    Δοκιμάσαμε από VM και τα καταφέραμε, επειδή όμως για κάποιον λόγο η διάρκεια είχε μειωθεί στο 1 έτος, ήθελε ξανά ανανέωση το 2021. Αυτή τη φορά δεν τα καταφέραμε, οπότε αναγκάστηκα να αγοράσω από την Adacom.

    Είναι γελοίο πάντως αυτό, είπαμε να έχουν μείνει λίγο πίσω, αλλά σχεδόν 10 (δέκα!) χρόνια πίσω;;;;
    Ο ΙΕ 10 βγήκε το 2012! Πόσα χρόνια μπορεί να δουλεύουν την αναβάθμιση; Ρυθμοί δημοσίου, ΟΚ, αλλά λίγο έλεος.
    Ούτε εμείς είχαμε κάποιο μηχάνημα με Windows 7 αρχικώς, αλλά βρήκαμε ένα παλιό το οποίο το στήσαμε και το χρησιμοποιούσαμε αποκλειστικά για αυτό το λόγο. Η ΑΠΕΔ λέει ότι κάποια στιγμή θα αναβαθμιστούν για να υποστηρίζουν ποιο σύγχρονα λειτουργικά, αλλά το πότε θα γίνει, δεν ξέρω. Πάντως τα πιστοποιητικά της είναι δωρεάν και μπορούν να βγάλουν όλοι, ακόμη και ιδιώτες, δεν βλέπω τον λόγο να πληρώνεις σε τρίτες υπηρεσίες. Και επίσης άπαξ και τα εγκαταστήσεις σε κάποιο token μετά δουλεύουν σε όλα τα λειτουργικά συστήματα. Τώρα αν είσαι ιδιώτης σίγουρα είναι λίγο παίδεμα να κάθεσαι 1 φορά το έτος να στήνεις μηχάνημα με Windows 7, αλλά αν δουλεύεις σε υπηρεσία (δημόσια ή μη) στην οποία απαιτούν να έχεις token, τότε ας αναλαμβάνουν αυτοί να στο ενημερώνουν κάθε χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 18-11-21 στις 22:24.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 19 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 91417181920212429 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας