Σελ. 27 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 71722252627282932 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 520
  1. #391
    Το avatar του μέλους pavlitakis
    pavlitakis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SyMpToM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους κάτοικους εξωτερικού: στα καρτοκινητά πλέον μπαίνει φραγή μετά τους 3 μήνες χωρίς ανανέωση που σημαίνει ότι για να έχεις νούμερο στο οποίο μπορείς να λάβεις τα sms πρέπει να πληρώνεις κανένα 50ρι το χρόνο, για χρόνο τον οποίον δε θα χρησιμοποίησω. Στις τράπεζες το OTP έρχεται μέσω viber, αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει τέτοια επιλογή για το taxis.
    Ξέρετε κάποιον virtual carrier ή service ή τρόπο που να μπορούμε να λάβουμε αυτά τα σμς με το μικρότερο δυνατό κόστος;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι υπάρχουν εναλλακτικές με τις κάρτες τηλεφωνίας κυνηγώντας offers και τέτοια countdown πως τα λένε. Δεν θέλω να βάλω άλλον μπελά στο κεφάλι μου. Ήδη το δεύτερο νούμερο που έχω έχει συσσωρεύσει περίπου στα 220 ευρώ από ανανεώσεις. Άσε που άμα ξεχάσω να ανανεώσω θα τα χάσω. Πρέπει σε κάποια φάση όταν κάνουν αλλαγή στους τιμοκαταλόγους να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω.
    Κάπου το έχω δώσει και αυτό σε site και υπηρεσίες. πρέπει να αρχίσω να το αποσύρω από εκεί που το έχω καταχωρήσει. Βγαίνουμε off topic αλλά όχι και τόσο νομίζω.
    Q δίνει εισερχόμενες και σμς για έναν χρόνο ακόμη και με μηδενικό υπόλοιπο στην Ελλάδα. Υποθέτω ότι με το ροαμινγκ θα παίζει και εξωτερικό, αλλά δεν ξέρω αν παίζει μόνιμα. Σε περιστασιακή χρήση έχει δουλέψει.
    Στην Ελλάδα πολλοί το χρησιμοποιούν σε υπηρεσίες, τράπεζες κλπ. με κόστος 6€ τον χρόνο. Ελπίζω να μην αλλάξει σύντομα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlitakis : 03-01-22 στις 13:22.

  2. #392
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavlitakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Q δίνει εισερχόμενες και σμς για έναν χρόνο ακόμη και με μηδενικό υπόλοιπο στην Ελλάδα. Υποθέτω ότι με το ροαμινγκ θα παίζει και εξωτερικό, αλλά δεν ξέρω αν παίζει μόνιμα. Σε περιστασιακή χρήση έχει δουλέψει.
    Στην Ελλάδα πολλοί το χρησιμοποιούν σε υπηρεσίες, τράπεζες κλπ. με κόστος 6€ τον χρόνο. Ελπίζω να μην αλλάξει σύντομα.
    Thanks! θα το κοιτάξω και ας ελπίσουμε να συνεχίζει να παίζει

  3. #393
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SyMpToM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks! θα το κοιτάξω και ας ελπίσουμε να συνεχίζει να παίζει
    Ισχύει αλλά αν διαβάσεις τους όρους ο πάροχος λέει ότι έχει δικαίωμα να κόψει τις εισερχόμενες και τα SMS πολύ νωρίτερα από τον χρόνο. Δεν θυμάμαι ακριβώς αν είναι στο τρίμηνο ή στο εξάμηνο οπότε δεν είναι σίγουρη λύση.

  4. #394
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SyMpToM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους κάτοικους εξωτερικού: στα καρτοκινητά πλέον μπαίνει φραγή μετά τους 3 μήνες χωρίς ανανέωση που σημαίνει ότι για να έχεις νούμερο στο οποίο μπορείς να λάβεις τα sms πρέπει να πληρώνεις κανένα 50ρι το χρόνο, για χρόνο τον οποίον δε θα χρησιμοποίησω. Στις τράπεζες το OTP έρχεται μέσω viber, αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει τέτοια επιλογή για το taxis.
    Ξέρετε κάποιον virtual carrier ή service ή τρόπο που να μπορούμε να λάβουμε αυτά τα σμς με το μικρότερο δυνατό κόστος;
    Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι η φραγή μπαίνει επειδή το έχω στο εξωτερικό για 3 μήνες, όχι επειδή δεν έβαλα κάρτα. Επομένως και να βάλω κάρτα, αν το έχω στο εξωτερικό η φραγή εξακολουθεί να ισχύει, σωστά;
    Το κόστος για να το έχεις ενεργό, πάλι σύμφωνα με όσα έχω καταλάβει, δεν είναι 50€ το χρόνο, αλλά 20€ και κάτι (10€ και κάτι ψιλά κάθε 6 μήνες).
    Αλλά πρέπει κάθε 3 μήνες να συνδέεται στο ελληνικό δίκτυο. Ισχύει ή όχι;

    Εγώ έχω ένα ελληνικό νούμερο και τώρα το άφησα στην Ελλάδα. Όταν χρειάζομαι κωδικό θα λέω στον αδερφό μου να το δει.
    Είχε μπει φραγή επειδή δεν είχα έρθει από τον Μάιο και όταν άλλαξα κινητό δε μπορούσα να ενεργοποιήσω το Winbank app της Πειραιώς γιατί δεν ερχόταν το SMS.

  5. #395
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι η φραγή μπαίνει επειδή το έχω στο εξωτερικό για 3 μήνες, όχι επειδή δεν έβαλα κάρτα. Επομένως και να βάλω κάρτα, αν το έχω στο εξωτερικό η φραγή εξακολουθεί να ισχύει, σωστά;
    Το κόστος για να το έχεις ενεργό, πάλι σύμφωνα με όσα έχω καταλάβει, δεν είναι 50€ το χρόνο, αλλά 20€ και κάτι (10€ και κάτι ψιλά κάθε 6 μήνες).
    Αλλά πρέπει κάθε 3 μήνες να συνδέεται στο ελληνικό δίκτυο. Ισχύει ή όχι;

    Εγώ έχω ένα ελληνικό νούμερο και τώρα το άφησα στην Ελλάδα. Όταν χρειάζομαι κωδικό θα λέω στον αδερφό μου να το δει.
    Είχε μπει φραγή επειδή δεν είχα έρθει από τον Μάιο και όταν άλλαξα κινητό δε μπορούσα να ενεργοποιήσω το Winbank app της Πειραιώς γιατί δεν ερχόταν το SMS.
    Για την κοκκινοεταιρία που είμαι εγώ, αναφέρει πως "Σε περίοδο 3 μηνών μετά από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας, ενεργοποιείται η φραγή εισερχομένων/εξερχομένων. Η φραγή απενεργοποιείται με ανανέωση του χρόνου ομιλίας".
    Οπότε ανα 3 μήνες πρέπει να βάζω 12 ευρώ (το 10ρι νομίζω πως πολύ πρόσφατα καταργήθηκε). Αυτό που αναφέρεις (μπορεί να) είναι ξεχωριστό πρόβλημα, ξέχωρο της ανανέωσης, αλλά δεν ξέρω αν στα πλαίσια του fair-use τσεκάρουν δεδομένα κίνησης ή χρονική διάρκεια.
    Μπλέξαμε
    Εdit: Όσες φορές έβαλα κάρτα ενω είχα φραγή και ήμουν εξωτερικό, η φραγή βγήκε (το έκανα πρόσφατα για να πάρω κωδικό απο το emvolio.gov.gr)

  6. #396
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SyMpToM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την κοκκινοεταιρία που είμαι εγώ, αναφέρει πως "Σε περίοδο 3 μηνών μετά από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας, ενεργοποιείται η φραγή εισερχομένων/εξερχομένων. Η φραγή απενεργοποιείται με ανανέωση του χρόνου ομιλίας".
    Οπότε ανα 3 μήνες πρέπει να βάζω 12 ευρώ (το 10ρι νομίζω πως πολύ πρόσφατα καταργήθηκε). Αυτό που αναφέρεις (μπορεί να) είναι ξεχωριστό πρόβλημα, ξέχωρο της ανανέωσης, αλλά δεν ξέρω αν στα πλαίσια του fair-use τσεκάρουν δεδομένα κίνησης ή χρονική διάρκεια.
    Μπλέξαμε
    Εdit: Όσες φορές έβαλα κάρτα ενω είχα φραγή και ήμουν εξωτερικό, η φραγή βγήκε (το έκανα πρόσφατα για να πάρω κωδικό απο το emvolio.gov.gr)
    OK ενδιαφέρον.
    Άρα λες ότι αν πάρω την κάρτα μαζί μου στη Γερμανία και μπει φραγή μπορώ να λύσω τη φράγη αν το χρειαστώ απλά βάζοντας 12€ (όταν έγραφα κάτι ψιλά, τα 2€ εννοούσα ).
    Αν σκεφτείς ότι για κάμποσους μήνες δε μπορούσα να λάβω τα SMS της Πειραιώς, καλύτερα να είχα δώσει 12€ για να κάνω τη δουλειά μου.

  7. #397
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK ενδιαφέρον.
    Άρα λες ότι αν πάρω την κάρτα μαζί μου στη Γερμανία και μπει φραγή μπορώ να λύσω τη φράγη αν το χρειαστώ απλά βάζοντας 12€ (όταν έγραφα κάτι ψιλά, τα 2€ εννοούσα ).
    Αν σκεφτείς ότι για κάμποσους μήνες δε μπορούσα να λάβω τα SMS της Πειραιώς, καλύτερα να είχα δώσει 12€ για να κάνω τη δουλειά μου.
    Αυτό που αναφέρουν για 3 ή 4 μήνες είναι αν είσαι σε roaming συνεχόμενα και την χρέωση κλήσεων/sms που έχουν υποχρέωση να σου προσφέρουν σαν να είσαι στην χώρα σου, τους δίνεται το δικαίωμα να επιβάλουν εξτρά χρέωση για κλήσεις και sms αλλά όχι να σου κόψουν την σύνδεση

  8. #398
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Έχω Q στο εξωτερικό εδώ και δέκα χρόνια. Τα πρώτα χρόνια ανανέωνα κάθε 3 μήνες, μετά το πήγα στο εξάμηνο, κι αυτό αν το θυμηθώ
    Δεν έχει μπει ποτέ σε φραγή μέχρι τώρα, ακόμα κι όταν έμεινε αρκετούς μήνες με μηδενικό υπόλοιπο. Το ανοίγω όμως αποκλειστικά και μόνο για 2FA και μετά πάει για ύπνο ξανά.

  9. #399
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα λες ότι αν πάρω την κάρτα μαζί μου στη Γερμανία και μπει φραγή μπορώ να λύσω τη φράγη αν το χρειαστώ απλά βάζοντας 12€ (όταν έγραφα κάτι ψιλά, τα 2€ εννοούσα ).
    Τα τελευταία χρόνια έτσι γίνεται σε μένα. Έρχομαι Ελλάδα χριστούγεννα, βάζω μια 10ρα, ξεμπλοκάρει, ανεβαίνω Τσεχία, μετα το 2μηνο μου τρώει το υπόλοιπο που δεν εχω χρησιμοποιήσει, στο 3μηνο μπαίνει η φραγή (κάποτε ήταν 6 μηνο ) και το αφήνω έτσι μέχρι να έρθει η ώρα να ξανακατέβω το καλοκαίρι. Συνήθως την κάρτα την βάζω πριν έρθω Ελλάδα μέσω του app και τότε γίνεται άρση της φραγής.
    @Euri, thanks, είναι και αυτό μια λύση μέχρι να αξιωθούν να βάλουν 2FA μεσω app.

  10. #400
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω Q στο εξωτερικό εδώ και δέκα χρόνια. Τα πρώτα χρόνια ανανέωνα κάθε 3 μήνες, μετά το πήγα στο εξάμηνο, κι αυτό αν το θυμηθώ
    Δεν έχει μπει ποτέ σε φραγή μέχρι τώρα, ακόμα κι όταν έμεινε αρκετούς μήνες με μηδενικό υπόλοιπο. Το ανοίγω όμως αποκλειστικά και μόνο για 2FA και μετά πάει για ύπνο ξανά.
    Με την χρήση που κάνεις, σου έχουν έρθει "προειδοποιητικά" μηνύματα του στυλ "αγαπητε συνδρομητη αν δεν ανανεωσετε θα..";
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  11. #401
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK ενδιαφέρον.
    Άρα λες ότι αν πάρω την κάρτα μαζί μου στη Γερμανία και μπει φραγή μπορώ να λύσω τη φράγη αν το χρειαστώ απλά βάζοντας 12€ (όταν έγραφα κάτι ψιλά, τα 2€ εννοούσα ).
    Αν σκεφτείς ότι για κάμποσους μήνες δε μπορούσα να λάβω τα SMS της Πειραιώς, καλύτερα να είχα δώσει 12€ για να κάνω τη δουλειά μου.
    Αυτό ακριβώς κάνω εγώ.

  12. #402
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Υπάρχει και μια ακόμη λύση που απλά είναι λίγο σπαστική. Αν έχετε πχ 2 καρτοκινητά what’s up, αν βάλετε στο 1ο κάρτα (ας πούμε των γονιών) ανανεώνεται η χρήση του και μπορείς να μετακινείς τα χρήματα με easy transfer στο 2ο καρτοκινητό (πχ το δικό σας) απλά χρεώνει 0,20€ τη μεταφορά. Πρακτικά αν δεν κάνω λάθος θα σας κοστίζει 0,20€ ο μήνας ή στο δίμηνο αν δε λήγουν τα χρήματα. Δεν τα έχω βάλει ακριβώς κάτω για ακριβείς υπολογισμούς!

  13. #403
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Να δώσουν γεννήτρια κωδικών έστω με πληρωμή όπως έκαναν παλιά οι τράπεζες. Εχω ακόμα της Εθνικής που όποτε το θυμάται το web banking μου ζητάει κωδικό από αυτό αν και έχω ζητήσει απενεργοποίηση

  14. #404
    Το avatar του μέλους pavlitakis
    pavlitakis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει αλλά αν διαβάσεις τους όρους ο πάροχος λέει ότι έχει δικαίωμα να κόψει τις εισερχόμενες και τα SMS πολύ νωρίτερα από τον χρόνο. Δεν θυμάμαι ακριβώς αν είναι στο τρίμηνο ή στο εξάμηνο οπότε δεν είναι σίγουρη λύση.
    Αντίθετα στο συμβόλαιο που υπάρχει μέσα στην κάρτα γράφει ότι είναι για έναν χρόνο και επειδή έχω smart watch που κάνω εκτροπή ισχύει κανονικά.
    Δεν έχω ακούσει ότι κάπου σταμάτησε αυτό.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20200212_173904.jpg  


  15. #405
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavlitakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίθετα στο συμβόλαιο που υπάρχει μέσα στην κάρτα γράφει ότι είναι για έναν χρόνο και επειδή έχω smart watch που κάνω εκτροπή ισχύει κανονικά.
    Δεν έχω ακούσει ότι κάπου σταμάτησε αυτό.
    Αυτό πρέπει να είναι πολύ παλιό, αυτά τα έχει αλλάξει με ξεχωριστή ανακοίνωση αρκετές φορές απο τότε που ήταν 12 μήνες
    πχ εδώ μια που αλλάξει τις 90 σε 60

Σελ. 27 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 71722252627282932 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας