Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα!

    Θέλω να βάλω στο σπίτι ένα δικό μου router αλλά δεν θέλω να χρησιμοποιήσω διπλό NAT. Είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ και το H300s της Vodafone γιατί έχω VoIP τηλεφωνία.

    Πως γίνεται;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η μόνες λύσεις είναι οι παρακάτω:
    α. Βάζεις το H300S σε Bridge mode και μεταφέρεις αυτή την σύνδεση σε μία συγκεκριμένη θύρα LAN στην οποία θα συνδεθεί ο δικός σου router για να κάνει την κλήση ΡΡΡ και την σύνδεση στο διαδίκτυο.
    β. Ενεργοποιείς το PPPoE Passthrough και τοκάνει ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ με τον δικό σου router.

    Προϋπόθεση των παραπάνω, να μπορείς να κάνεις το (α) και να μην είναι κλειδωμένες οι ρυθμίσεις του H300S και επιπλέον για το (β) να επιτρέπει η Vodafone πολλαπλές συνδέσεις στην ίδια γραμμή.

    - - - Updated - - -

    Αν δεν παίζουν τα παραπάνω η άλλη λύση είναι δ2πλό ΝΑΤ και DMZ, τουλάχιστον να μην χρειάζεται διπλό port forwarding.jkoukos

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Οι ρυθμίσεις είναι κλειδωμένες.

    Αν πάρω την Vodafone θα μου το κάνουν από εκεί; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

  4. #4
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΛΗ
    @jkoukos πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω γιατί έδωσες αυτή την απάντηση στον φίλο που ρωτάει,ειδικά διαπιστώνοντας ότι έχεις συμμετάσχει σε megathread σχετικά με την αδυναμία του Η300s να κάνει αυτά που αναφέρεις.

    @yonawob754 η Vodafone δεν πρόκειται να στο γυρίσει σε bridge,χρειάζεσαι root κωδικούς,τους οποίους μετά από πολύ διάβασμα στο φόρουμ δεν έχω βρει κάποιον να δίνει λύση,αλλά ακόμα δεν έχω τελειώσει όλα τα posts...

    Αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο πρόγραμμα για να διαβάσουμε τον κωδικό από το config που κατεβάζεις απο το web interface του router (οταν δεν κάνει timeoute) ας μας το στείλει εδώ παρακαλώ.
    'H ακόμα καλύτερα τους root κωδικούς σε PM

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proktor Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkoukos πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω γιατί έδωσες αυτή την απάντηση στον φίλο που ρωτάει,ειδικά διαπιστώνοντας ότι έχεις συμμετάσχει σε megathread σχετικά με την αδυναμία του Η300s να κάνει αυτά που αναφέρεις.

    @yonawob754 η Vodafone δεν πρόκειται να στο γυρίσει σε bridge,χρειάζεσαι root κωδικούς,τους οποίους μετά από πολύ διάβασμα στο φόρουμ δεν έχω βρει κάποιον να δίνει λύση,αλλά ακόμα δεν έχω τελειώσει όλα τα posts...

    Αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο πρόγραμμα για να διαβάσουμε τον κωδικό από το config που κατεβάζεις απο το web interface του router (οταν δεν κάνει timeoute) ας μας το στείλει εδώ παρακαλώ.
    'H ακόμα καλύτερα τους root κωδικούς σε PM
    Το ποιό πιθανόν είναι να είναι encrypted το pass ακόμη και να το διαβάσεις...

    Αλλά και να το ξέρεις σε κάποιο reset από την εταιρία μπορέι να αλλάξει το mode...

  6. #6
    Εγγραφή
    13-12-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    5.5(dB) / 14.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έχω το ZTE ZXHN H267A ( Το λευκό VDSL που έδινε η Vodafone) και έχω πάρει και root access αλλά και τον κωδικό για το Voip τηλέφωνο.
    Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήταν το rooterpassview.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-03-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    DSL-N66U+RT-AC66U
    Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Το Η300ς είναι κλειδωμένο με firmware. Η αντικατάσταση με άλλο router/VOIP δεν υποστηρίζεται γιατί δεν δίνουν τους κωδικούς VOIP που χρειάζεται το νέο ρουτερ για να συνδεθεί (αναλόγως τι δυνατότητες και τι επιλογές έχει στο μενού).
    Εγώ έχω Vodafone H300s-VOIP set, LAN1-> Asus RT-AC66U WAN (set in router mode χωρίς δυνατότητα DDNS, VPN). Αν το βάλω σε ACCESS POINT mode, τότε όλα αυτά εξαφανίζονται απο το μενού και δουλεύουν ταν WIFI, LAN, printer service, USB κλπ (τα οποία δουλεύουν και στο router mode).
    Σημ. συγνώμη για τα Αγγλικά αλλά τα χρησιμοποίησα μόνο για την ορολογία.

    - - - Updated - - -

    Μπορούμε σας καταναλωτές να πιέσουμε λίγο τα πράγματα. Δείτε εδώ
    https://www.change.org/p/vodafone-gr...e-mode-support

    Εγώ τους παίρνω τηλέφωνο κάθε εβδομάδα. Τα τελευταία νέα είναι οτι οι αρμόδιοι γνωρίζουν το θέμα αυτό αλλά ακόμα δεν έχουν δώσει διευκρινίσεις προς τα κάτω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας