Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γειά σας,

    Είναι γνωστό ότι, κατά κανόνα, οι αγορές μέσω internet, είναι σαφώς πολύ πιο συμφέρουσες οικονομικά.
    Όμως, τελικά,
    και ειδικά για κάποια προϊόντα, όπως χαρακτηριστικό παράδειγμα τα αρώματα, πρόκειται για αυθεντικά προϊόντα ;;;;

    Πρόσφατα παρήγγειλα κάποια γνωστά, κλασσικά αρώματα.
    Κι όμως,
    Η διάρκεια που νιώθεις το άρωμα, όταν μυρίζεις το αντίστοιχο σημείο στο δέρμα σου, είναι πολύ μικρότερη από ό,τι παλαιότερα ....

    Δηλαδή,
    λές και, τελικά, έχουν πολύ χαμηλότερη περιεκτικότητα αιθέριων ελαίων (%) από την "αναγραφόμενη" ....



    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πιθανή ανάλογη εμπειρία σας...

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν έχει αυτό να κάνει με το internet, ο ίδιος τα ίδια αρώματα θα πουλούσε και σε φυσικό κατάστημα.
    Αν δεν πάρεις κάτι κλειστό απο τον κατασκευαστή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει αυτό να κάνει με το internet, ο ίδιος τα ίδια αρώματα θα πουλούσε και σε φυσικό κατάστημα.
    Αν δεν πάρεις κάτι κλειστό απο τον κατασκευαστή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος
    Ο κατασκευαστής, όμως, δεν παύει να είναι πχ. η επίσημη αντιπροσωπεία Armani στο Μιλάνο...

    Το κάθε άρωμα -παραγγελία μέσω internet, φτάνει στα χέρια μας, σαν κλειστή -άθικτη συσκευασία, όπως ακριβώς αυτή που θα είχαμε αγοράσει από κάποιο πολυκατάστημα τύπου Hondos κλπ...

    Όμως....
    Γενικότερα η ένταση και η διάρκεια του αρώματος δεν είναι η ίδια ...

    Να είναι προσωπική -υποκειμενική αίσθηση, ή τελικά, αντικειμενική (και περισσοτέρων) διαπίστωση ....

  4. #4
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή ασχολούμαι σαν χόμπι με τα αρώματα πολύ, να σου πω ότι υπάρχουν δυο περιπτώσεις:

    1. Η το κατάστημα πουλάει μούφες (Ανεξαρτήτως αν είναι το κανάλι διανομής το νετ ή ένα φυσικό κατάστημα)

    2. Ή το άρωμα έχει φάει reformulation, είτε από εσωτερική απόφαση της εταιρίας, είτε λόγω IFRA (ρυθμιστική αρχή που το 2010 και το 2015 νομίζω περιόρισε ουσίες όπως το oakmoss σε κάποια παλιά κλασσικά αρώματα)


    Τι μπορείς να κάνεις;

    Να διαβάσεις στο basenotes ή στο fragrantica περί του αν πρόκειται περί reformulation (εγω προτιμώ το πρώτο γιατί κατά τη γνώμη μου το θεωρώ πιο έγκυρο στα σχόλια)

    Να τσεκάρεις το batch code και τη φόρμουλα στο κουτί ή και στο κάτω/πίσω μέρος του μπουκαλιού και να συγκρίνεις με αυτά που διάβασες.

    Πχ αν έχεις παρτίδα Χ του 2019 στο Versace Eros (παράδειγμα φέρνω), είναι γνωστό σε όλους ότι είναι χαμηλωμένη η απόδοσή του σε σχέση με τις πρώτες του παρτίδες (πχ παρτίδα ΤΑΔΕ το 2016) που το sillage του γέμιζε ένα ολόκληρο δωμάτιο.

    Αλλο παράδειγμα το Aventus που αρχικά τα πήγαινε καλά, είχε μεν κάποιες ασυνέπειες στα διάφορα batches με το ένα να βγαίνει πιο fruity και το άλλο πιο smokey και τελικά λόγω της υπεραυξημένης ζήτησης βγαίνει σα νερό από το Καματερό τώρα. Πριτσάκι στον άνεμο με το συμπάθειο, σε λίγες ώρες φεύγει.

    Κάνε την έρευνά σου, μην παίρνεις απ οπου βρεις, φτιάξε επαφές εμπιστοσύνης με ένα δυο καταστήματα που ξέρεις ότι φέρνουν γνήσια και ψώνιζε από κει. Και κυρίως διάβαζε απόψεις άλλων. Δεν φταίει πάντα ο έμπορος.

    ΥΓ: Ποιό έχεις πάρει και σου βγήκε απαλό; Για πες αν το έχω κι εγω να σου πω εντυπώσεις.
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ασχολούμαι σαν χόμπι με τα αρώματα πολύ, να σου πω ότι υπάρχουν δυο περιπτώσεις:

    1. Η το κατάστημα πουλάει μούφες (Ανεξαρτήτως αν είναι το κανάλι διανομής το νετ ή ένα φυσικό κατάστημα)

    2. Ή το άρωμα έχει φάει reformulation, είτε από εσωτερική απόφαση της εταιρίας, είτε λόγω IFRA (ρυθμιστική αρχή που το 2010 και το 2015 νομίζω περιόρισε ουσίες όπως το oakmoss σε κάποια παλιά κλασσικά αρώματα)


    Καταρχάς, γειά σας και Χρόνια πολλά !!
    Συγνώμη για την ετεροχρονισμένη (η λέξη "καθυστερημένη" μού ακούγεται κάπως... ) απάντησή μου !!


    Τι μπορείς να κάνεις;

    Να διαβάσεις στο basenotes ή στο fragrantica περί του αν πρόκειται περί reformulation (εγω προτιμώ το πρώτο γιατί κατά τη γνώμη μου το θεωρώ πιο έγκυρο στα σχόλια)

    Να τσεκάρεις το batch code και τη φόρμουλα στο κουτί ή και στο κάτω/πίσω μέρος του μπουκαλιού και να συγκρίνεις με αυτά που διάβασες.


    Καλά ....
    Πραγματικά ΑΠΊΘΑΝΗ η πληροφορία σας !!!


    Πχ αν έχεις παρτίδα Χ του 2019 στο Versace Eros (παράδειγμα φέρνω), είναι γνωστό σε όλους ότι είναι χαμηλωμένη η απόδοσή του σε σχέση με τις πρώτες του παρτίδες (πχ παρτίδα ΤΑΔΕ το 2016) που το sillage του γέμιζε ένα ολόκληρο δωμάτιο.

    Αλλο παράδειγμα το Aventus που αρχικά τα πήγαινε καλά,
    είχε μεν κάποιες ασυνέπειες στα διάφορα batches με το ένα να βγαίνει πιο fruity και το άλλο πιο smokey και τελικά λόγω της υπεραυξημένης ζήτησης βγαίνει σα νερό από το Καματερό τώρα.
    Πριτσάκι στον άνεμο με το συμπάθειο, σε λίγες ώρες φεύγει.

    Κάνε την έρευνά σου, μην παίρνεις απ οπου βρεις, φτιάξε επαφές εμπιστοσύνης με ένα δυο καταστήματα που ξέρεις ότι φέρνουν γνήσια και ψώνιζε από κει. Και κυρίως διάβαζε απόψεις άλλων. Δεν φταίει πάντα ο έμπορος.

    ΥΓ: Ποιό έχεις πάρει και σου βγήκε απαλό; Για πες αν το έχω κι εγω να σου πω εντυπώσεις.

    Ειλικρινά, δεν ξέρω τί να πρωτο-υπογραμμίσω στις παρατηρήσεις σας .... !!

    Απίστευτα ΓΕΜΆΤΗ πληροφορία η απάντησή σας !!!



    Ως προς τα αρώματα που είχα πάρει, ήταν :

    https://www.skroutz.gr/s/85682/Giorg...tte-100ml.html

    https://www.skroutz.gr/s/83373/Dolce...tte-125ml.html

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας