Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 117
  1. #16
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bartley Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση του τύπου «πήγαινε στην Cosmote», απλά δεν είναι λύση (τουλάχιστον γι αυτές τις μέρες). Όλοι οι πάροχοι αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα (ιδιαίτερα σε αστικά κέντρα όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη).
    Κατά την γνώμη μου, δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να κρίνεις έναν πάροχο. Τώρα εάν τα είχες μαζεμένα με την Nova και αυτή είναι η αφορμή, άλλο θέμα. Αλλά και πάλι, πριν επιλέξεις πάροχο κάνε μια έρευνα για την περιοχή σου. Κάποιοι μπορεί να έχουν υπέροχη στην περιοχή σου από άλλους που φαινομενικά ακούγονται καλύτεροι (Cosmote).

    Να στο πω πιο απλά, αν πχ την περιοχή την έχει αναλάβει η Vodafone για να εγκαταστήσει καμπίνες κλπ, τότε θα έχεις το καλύτερο δίκτυο με αυτή.
    Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Δεν έχουν ίδιο capacity. Οι περισσότεροι εναλλακτικοί αυτή τη στιγμή έχουν προβλήματα κυρίως στο διεθνές τους που ο ΟΤΕ δεν έχει. Τα εθνικά δίκτυα είναι μέρα με τη νύχτα. Ακούστηκε η άποψη του ότι ο ένας μπορεί να έχει 100 συνδρομητές σε μια περιοχή και ο άλλος 50 συνεπώς ο δεύτερος θα παίζει καλύτερα. Πάλι λάθος.

    Υπάρχει πάροχος αυτή τη στιγμή που συνδέει ολόκληρο νομό με 1Gbit -οι περισσότεροι x*10Gbit- και ένας x*100Gbit. Φυσικά όλοι έχουν ξεχασμένες διασυνδέσεις με μικρό capacity. Αλλά καθολικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή έχουν Forthnet και Wind.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά! Λίγο πιο πάνω (#3), παραθέτω δοκιμή που δυστυχώς (λόγω κόστους), είναι υπέρ της Cosmote.

    Απ' όσο ξέρω, εδώ στη γειτονιά μου και σε καιρό "ειρήνης", καλύτερα έρχεται η Nova (16+ Mbps), αμέσως δε μετά η Cosmote (15.5+ Mbps), προς το παρόν. Και λέω προς το παρόν γιατί εδώ και πολλούς μήνες, υπάρχουν εν εξελίξει έργα λίγα τετράγωνα πιο κάτω αλλά δεν γνωρίζω ποιας εταιρείας είναι και μάλλον αφορούν σε οπτικές ίνες για τις οποίες και...χέστηκα (πάλι λόγω κόστους).

    Δεν συμφωνώ με την περίοδο κρίσης ενός παρόχου γιατί αφενός μεν στα δύσκολα φαίνεται η σοβαρότητα μιας εταιρείας και αφετέρου η τωρινή κατάσταση πρόκειται να διαρκέσει κατά πως φαίνεται πάρα πολύ, οπότε δεν θα μπορούσα να κάνω απλά υπομονή και στην ουσία, κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, να μην έχω ίντερνετ για μήνες.

    Γιατί κακά τα ψέμματα, 20-100 ΚΒ/s, δεν το λες ίντερνετ σήμερα, ούτε φυσικά να πρέπει να περιμένω να πάει δύο η ώρα το πρωί για να ασχοληθώ μ' αυτό και να ψοφήσω τελικά απ' το ξενύχτι.

    Ο λόγος δε που έχω εκνευριστεί είναι γιατί τίποτα δεν μου λέει ότι η Nova σκοπεύει να κάνει κάτι γι' αυτό. Απλά σφυρίζει αδιάφορα δίνοντας περίπου ηλίθιες απαντήσεις, του τύπου "υπερφόρτωση" ή ακόμη πιο γελοίες, "κάντε reset στο ρούτερ" ή "θα σας κάνουμε ένα καθάρισμα της γραμμής σας" λες και απευθύνεται σε χαχόλους...

    Επίσης σε περιόδους βλαβών η συνεννόηση με τους "τεχνικούς" τηλεφωνικά ήταν πολύ δύσκολη και σε κάθε επικοινωνία μας έπαιρνα διαφορετικές απαντήσεις από διαφορετικά πρόσωπα για το ίδιο θέμα, αφού βέβαια στηνόμουν σαν μ@λ@κ@ς, 20-40 λεπτά με το ακουστικό στο χέρι.

    Ασε που φτύνω αίμα για να τους πείσω για την (εδώ και 12 χρόνια!!!) νέα μου διεύθυνση και τελικά δεν τα έχω ακόμη καταφέρει, με αποτέλεσμα λογαριασμοί και συνεργεία να ψάχνουν ακόμη να με βρουν στην παλιά.

    Κωμικοτραγικές ιστορίες από μια εταιρεία που έχει απλά καταντήσει μπου...λο.

    ΥΓ: Σόρρυ για το πλάτιασμα. Η κλεισούρα βλέπεις...
    Τα περιστατικά που αναφέρεις όπως σου εξήγησα είναι μεμονωμένα και δεν μπορείς να βγάλεις ένα γενικότερο συμπέρασμα του στυλ Cosmote > Nova/Wind.
    Ήμουν συνδρομητής WIND επί αρκετά χρόνια και δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα απολύτως θέμα, ούτε στην εξυπηρέτηση πελατών ούτε στην γραμμή μου εμπράκτως. Κάποια στιγμή άλλαξε σε COSMOTE διότι ήταν η μόνη εταιρία (μαζί με την Vodafone) η οποία είχε δικαιοδοσία στις καινούργιες VDSL καμπίνες, και αμέσως παρατήρησα μια πολύ χαμηλότερης ποιότητας εξυπηρέτηση πελατών.
    Ο καθένας λοιπόν μπορεί να σου πει και μια διαφορετική εμπειρία...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Δεν έχουν ίδιο capacity. Οι περισσότεροι εναλλακτικοί αυτή τη στιγμή έχουν προβλήματα κυρίως στο διεθνές τους που ο ΟΤΕ δεν έχει. Τα εθνικά δίκτυα είναι μέρα με τη νύχτα. Ακούστηκε η άποψη του ότι ο ένας μπορεί να έχει 100 συνδρομητές σε μια περιοχή και ο άλλος 50 συνεπώς ο δεύτερος θα παίζει καλύτερα. Πάλι λάθος.

    Υπάρχει πάροχος αυτή τη στιγμή που συνδέει ολόκληρο νομό με 1Gbit -οι περισσότεροι x*10Gbit- και ένας x*100Gbit. Φυσικά όλοι έχουν ξεχασμένες διασυνδέσεις με μικρό capacity. Αλλά καθολικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή έχουν Forthnet και Wind.
    Δεν είπα ποτέ ότι όλοι οι πάροχοι έχουν το ίδιο capacity. Άλλωστε, το bandwith του κάθε παρόχου προς εξωτερικό αλλά και εσωτερικό είναι γνωστό και μπορείς να το βρεις και εδώ

    Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή η COSMOTE μπορεί να έχει παραπάνω bandwith, ότι είναι και πιο "λάσκα" σε τέτοιες μέρες. Έχει παραπάνω bandwidth γιατί έχει και παραπάνω χρήστες. Αναλογικά λοιπόν, ενδέχεται να αντιμετωπίζει εξίσου προβλήματα με τους υπόλοιπους παρόχους.

    Η αλήθεια είναι ότι το πρόβλημα δεν με επηρεάζει προσωπικά για να έχω εμπεριστατομένη άποψη, οπότε δεν θα επεκταθώ περαιτέρω.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Να ρωτήσω, η κινητή της κάθε εταιρίας λογίζεται στο ίδιο συνολικό bw;

  4. #19
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω, η κινητή της κάθε εταιρίας λογίζεται στο ίδιο συνολικό bw;
    Ο σύνδεσμος που ανέφερα παραπάνω μιλάει για τις ADSL συνδέσεις, οπότε η απάντηση είναι μάλλον όχι.

  5. #20
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω, η κινητή της κάθε εταιρίας λογίζεται στο ίδιο συνολικό bw;
    Και η κινητή , και οι οποιεσδήποτε πλατφόρμες υπηρεσιών ( cloud , iptv πάνω από το internet, κτλ ) , και οι εταιρικοί πελάτες με DIA . Αν έπρεπε να μαντέψω όμως, θα έλεγα ότι η πλειοψηφία της κίνησης προέρχεται από broadband υπηρεσίες.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bartley Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περιστατικά που αναφέρεις όπως σου εξήγησα είναι μεμονωμένα και δεν μπορείς να βγάλεις ένα γενικότερο συμπέρασμα του στυλ Cosmote > Nova/Wind.
    Ήμουν συνδρομητής WIND επί αρκετά χρόνια και δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα απολύτως θέμα, ούτε στην εξυπηρέτηση πελατών ούτε στην γραμμή μου εμπράκτως. Κάποια στιγμή άλλαξε σε COSMOTE διότι ήταν η μόνη εταιρία (μαζί με την Vodafone) η οποία είχε δικαιοδοσία στις καινούργιες VDSL καμπίνες, και αμέσως παρατήρησα μια πολύ χαμηλότερης ποιότητας εξυπηρέτηση πελατών.
    Ο καθένας λοιπόν μπορεί να σου πει και μια διαφορετική εμπειρία...



    Δεν είπα ποτέ ότι όλοι οι πάροχοι έχουν το ίδιο capacity. Άλλωστε, το bandwith του κάθε παρόχου προς εξωτερικό αλλά και εσωτερικό είναι γνωστό και μπορείς να το βρεις και εδώ

    Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή η COSMOTE μπορεί να έχει παραπάνω bandwith, ότι είναι και πιο "λάσκα" σε τέτοιες μέρες. Έχει παραπάνω bandwidth γιατί έχει και παραπάνω χρήστες. Αναλογικά λοιπόν, ενδέχεται να αντιμετωπίζει εξίσου προβλήματα με τους υπόλοιπους παρόχους.

    Η αλήθεια είναι ότι το πρόβλημα δεν με επηρεάζει προσωπικά για να έχω εμπεριστατομένη άποψη, οπότε δεν θα επεκταθώ περαιτέρω.
    Με το παραπάνω αυτό έγραψα. Δεν ισχύει πως το παραπάνω bandwidth πάει αναλογικά με τους περισσότερους χρήστες. Τα στοιχεία της ΕΕΤΤ που βάζεις στο link καταγράφουν τη μέση χωρητικότητα διασύνδεσης με το εξωτερικό για το εξάμηνο που γίνεται η καταγραφή. Δεν αφορά adsl συνδέσεις, αφορά τη συνολική διασύνδεση του εκάστοτε ISP.

    Για το εξωτερικό, το ζήτημα είναι ποιά είναι η δυνατότητα -και η πρόθεση- αύξησης της χωρητικότητας ανάλογα με τις ανάγκες. Ο ΟΤΕ έχει την OTEGlobe, η χωρητικότητα μπορεί να αυξηθεί όσο απαιτείται πρακτικά χωρίς εξαιρετικά μεγάλα κόστη η οποία διασυνδέεται με τη telia ως tier1 στα ακραία σημεία του δικτύου της. Με λίγα λόγια, μπορεί πέρυσι να ήταν 1Tbit, τον Ιανουάριο που μας πέρασε 1,3 και τώρα που υπάρχει εξαιρετικά μεγάλη ζήτηση 1,8.

    Wind και Forthnet καλώς ή κακώς είναι ότι χειρότερο από πλευράς δικτύου σήμερα με χειρότερη τη Forthnet. Η Wind αναγκαστικά λόγω κινητής έχει βελτιώσει λίγο το core και edge της.

    Υπάρχουν πάροχοι με λίγο headroom στο δίκτυο τους καθολικά, υπάρχουν και πάροχοι με μεγάλο headroom και δυνατότητα περεταίρω αύξησης του. Είναι η κύρια διαφορά μεταξύ μιας σύνδεσης που κοστίζει 25 ευρώ με μία που κοστίζει 40. Και σε τέτοιες ώρες φαίνεται.

  7. #22
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η κινητή , και οι οποιεσδήποτε πλατφόρμες υπηρεσιών ( cloud , iptv πάνω από το internet, κτλ ) , και οι εταιρικοί πελάτες με DIA . Αν έπρεπε να μαντέψω όμως, θα έλεγα ότι η πλειοψηφία της κίνησης προέρχεται από broadband υπηρεσίες.
    πιστεύω δεν τίθεται καν ζήτημα επί αυτού. Θεωρώ όμως δεν είναι αμελητέο ότι wind+cosmote αυτή τη περίοδο έχουν δώσει δωρεάν 15gb σε όλους τους συνδρομητές τους.

  8. #23
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η κύρια διαφορά μεταξύ μιας σύνδεσης που κοστίζει 25 ευρώ με μία που κοστίζει 40. Και σε τέτοιες ώρες φαίνεται.
    Ακριβώς. Κατά γενικό κανόνα, ότι πληρώσεις θα πάρεις.

    Μην πέφτεις από τα σύννεφα λοιπόν όταν ο πάροχος που σου προσφέρει υπηρεσίες σε εξευτελιστικές αδικαιολόγητες τιμές (βλέπε Nova, Forthnet) ξαφνικά αντιμετωπίζει προβλήματα. Ναι, έχεις και εσύ το δίκιο σου, αλλά θα έπρεπε να είσαι υποψιασμένος.

  9. #24
    Εγγραφή
    27-03-2020
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    16671/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TD-W8960N
    SNR / Attn
    62(dB) / 255(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον ΟΤΕ τον πληρώνει κάποιος πιο ακριβά, αλλά ακόμα και αυτός έχει αυτή την στιγμή πρόβλημα σε κάποια σημεία στην χώρα, όπως ακριβώς σε κάποια δεν έχει πρόβλημα η Nova.
    Το ότι γίνεται ενας χαμός σε τέτοιο σημείο που να βγαίνουν ανακοινώσεις απο Netflix, youtube, amazon, facebook και όλους τους άλλους μεγάλους πως ρίχνουν την ποιότητα video στην Ευρώπη κάτι λέει.

    Συνεχίστε την γκρίνια τώρα
    Ισχυει, αλλα υπαρχει και κατι αλλο στην εικονα που εγω παρατηρησα χωρις να ειμαι καποιος ειδημων.

    Υπαρχει τεραστιο cap στη γραμμη χωρις να υπαρχει καμια ανακοινωση, καμια ενημερωση.

    Θα μου πεις την καταρρευση παλευουν να σωσουν καθως κλυδωνιζονται αλλα βρε αδερφε το να μου βαζεις limit σε 30-40 kb ανα συνδεση και με ενα download manager να πιανω 1,2 Mbit, ε οσο να πεις περιεχει δολο.

    Δεν αντιλεγω οτι εχουν προβλημα και ουτε μπορω να κανω κατι αμεσα, γιατι σιγουρα καλυπτονται αλλα δε μπορει και αυτο να περασει απαρατηρητο και αμασητο.

    και εγω βολευομαι με τα 16,90 που πληρωνω το μηνα αλλα αυτο δε σημαινει πως δεν εχω και απαιτησεις.

    Μη με ρωτησεις, δεν εχω λυση να προτεινω, θα το ειχα κανει ηδη.

  10. #25
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βασικα εγω εχω και οτε . Αυτη τη στιγμη η "νοβα" εχει μπουκωσει τελειως . Οτε εχει πεσει ταχυτητα αλλα κραταει . Και wind εχουν δει τα ραδικια αναποδα

  11. #26
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν είναι μπούκωμα της Nova σήμερα αλλά άλλο πρόβλημα. Έχει αναφερθεί και σε άλλο topic.

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να αφήσω εδώ και για τα προβλήματα της Cosmote

  13. #28
    Εγγραφή
    31-05-2004
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αφήσω εδώ και για τα προβλήματα της Cosmote
    Δεν έχω κανένα προβλημα με Cosmote 100ρα πίανω όλη μέρα κάθε μέρα τα μέγιστα. Τα Ping παντα σταθερά σε όποιο σερβερ έχω δοκιμάσει.

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netvasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κανένα προβλημα με Cosmote 100ρα πίανω όλη μέρα κάθε μέρα τα μέγιστα. Τα Ping παντα σταθερά σε όποιο σερβερ έχω δοκιμάσει.
    Γιατί στην περιοχή σου δεν υπάρχει πρόβλημα αυτή την στιγμή, στην περιοχή πιο πίσω όμως στο λινκ υπάρχει.

  15. #30
    Εγγραφή
    31-05-2004
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί στην περιοχή σου δεν υπάρχει πρόβλημα αυτή την στιγμή, στην περιοχή πιο πίσω όμως στο λινκ υπάρχει.
    Στο link χρήστης κάνει τεστ σε server κάπου στην Αλβανία. Αν κάνει ο χρήστης σε Ελληνικούς server η έστω ενα traceroute σε ένα Normal server Γερμανία ,Αγγλία τοτε θα ξέρουμε αν όντως υπάρχει πρόβλημα.

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας