Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 117
  1. #61
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως δεν πληρώνουμε για να έχουμε την καλύτερη δυνατή σύνδεση σύμφωνα με τις εκάστοτε αποστάσεις από τα ανάλογα κέντρα και την ποιότητα του χαλκού; Από πότε κύριε μπήκαν στην εξίσωση τα dslam, οι bbras και το bandwidth με το εξωτερικό; Είναι άδικο να ζητάει ο κόσμος να μην κατεβάζει με 50kb επειδή έχουν παραπάνω συμβόλαια από οσα μπορούν να καλύψουν οι υποδομές τους. Τελικά φταίμε εμείς; Αυτό μου λέτε;

    Και επαναλαμβάνω πως με ΟΤΕ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, μόνο οι χρόνοι απόκρισης που δεν δημιουργούν καθόλου πρόβλημα ούτε στο σερφάρισμα ούτε στο streaming πάρα μόνο στο gaming το οποίο και δεν είναι unplayable.
    Εχεις δοκιμάσει να πάρεις τηλέφωνο με το που αλλάζει ο χρόνος; έχεις δοκιμάσει να πάρεις σε περίπτωση σεισμού;

  2. #62
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως δεν πληρώνουμε για να έχουμε την καλύτερη δυνατή σύνδεση σύμφωνα με τις εκάστοτε αποστάσεις από τα ανάλογα κέντρα και την ποιότητα του χαλκού; Από πότε κύριε μπήκαν στην εξίσωση τα dslam, οι bbras και το bandwidth με το εξωτερικό; Είναι άδικο να ζητάει ο κόσμος να μην κατεβάζει με 50kb επειδή έχουν παραπάνω συμβόλαια από οσα μπορούν να καλύψουν οι υποδομές τους. Τελικά φταίμε εμείς; Αυτό μου λέτε;

    Και επαναλαμβάνω πως με ΟΤΕ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, μόνο οι χρόνοι απόκρισης που δεν δημιουργούν καθόλου πρόβλημα ούτε στο σερφάρισμα ούτε στο streaming πάρα μόνο στο gaming το οποίο και δεν είναι unplayable.
    Ορθά. Πληρώνεις για μια best effort υπηρεσία, που ο συγχρονισμός με το dslam είναι ανάλογος της απόστασης και της ποιότητας του χαλκού. Μέχρι εκεί. Από εκεί και πέρα, ο κάθε πάροχος έχει διαφορετικά ποιοτικά standards στην υπηρεσία που προσφέρει. Το bandwidth με το εξωτερικό κοστίζει και μάλιστα πολύ. Είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη τιμή που πληρώνεις και τη φιλοσοφία του παρόχου.

    Με 25 ευρώ vdsl50 η 30 ευρώ τα 100Mbit, η χρήση που προυπολογίζεται από τον πάροχο για να δώσει αυτή τη τιμή ειναι ελάχιστη. Και χτίζει το δίκτυο του ανάλογα.

  3. #63
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων



    Καλά δηλαδή υποστηρίζουν την επιχείρηση που δεν έχει κάνει τα απαραίτητα και όχι τον καταναλωτή; Φαντάζομαι πως αν η δικιά τους γραμμή πιτάρει θα ρίξουν το φταίξιμο στον ίδιο τους τον εαυτό που δεν φρόντισε να αναβαθμίσει τις υποδομές του παρόχου που χρησιμοποιεί...
    Προσωπικά έχω δυο συνδέσεις απο διαφορετικό πάροχο στο σπίτι, όπως και στο γραφείο, αυτό γιατί το Internet είναι απαραίτητο εργαλείο
    Οπότε όχι δεν θα τα ρίξω στον εαυτό μου, είμαι προετοιμασμένος, στον παροχο θα τα ρίξω αν σε φυσιολογική κατάσταση έχει πρόβλημα.

  4. #64
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δοκιμάσει να πάρεις τηλέφωνο με το που αλλάζει ο χρόνος; έχεις δοκιμάσει να πάρεις σε περίπτωση σεισμού;
    Δεν καταλαβαίνω αρχικά πως συνδέεται το once in a year situation με το 1,5 μήνα μέσα στο σπίτι και δεύτερον πως και πάλι αυτό είναι δικό μου πρόβλημα προς επίλυση; Δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται για αυτό γιατί δεν επηρεάζει την ζωή του παραπάνω από μία ώρα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά έχω δυο συνδέσεις απο διαφορετικό πάροχο στο σπίτι, όπως και στο γραφείο, αυτό γιατί το Internet είναι απαραίτητο εργαλείο
    Οπότε όχι δεν θα τα ρίξω στον εαυτό μου, είμαι προετοιμασμένος, στον παροχο θα τα ρίξω αν σε φυσιολογική κατάσταση έχει πρόβλημα.
    Χμμ άρα πάλι λάθος μου που δεν φρόντισα να έχω δύο διαφορετικούς παρόχους και να πληρώνω δύο διαφορετικούς λογαριασμούς σε περίπτωση που ο ένας αποκτήσει πρόβλημα.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  5. #65
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορθά. Πληρώνεις για μια best effort υπηρεσία...
    Ωραία λοιπόν. Ο πάροχος ορίζει ότι θέλει 20€ και έχει Χ πελάτες. Οταν οι πελάτες του γίνονται 10000*Χ γιατί σφυρίζει αδιάφορα όσον αφορά την χωρητικότητά του?

  6. #66
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω αρχικά πως συνδέεται το once in a year situation με το 1,5 μήνα μέσα στο σπίτι και δεύτερον πως και πάλι αυτό είναι δικό μου πρόβλημα προς επίλυση; Δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται για αυτό γιατί δεν επηρεάζει την ζωή του παραπάνω από μία ώρα.

    - - - Updated - - -



    Χμμ άρα πάλι λάθος μου που δεν φρόντισα να έχω δύο διαφορετικούς παρόχους και να πληρώνω δύο διαφορετικούς λογαριασμούς σε περίπτωση που ο ένας αποκτήσει πρόβλημα.
    Αν για εσένα είναι απαραίτητο το internet ναι θα είναι δικό σου λάθος αν δεν έχεις φροντίσει για Backup.
    Μπορείς πάντα να πας και σε μισθωμένο αλλά εκεί ξεφεύγει το κόστος και πάλι μπορεί να μείνεις κάποιες βδομάδες τον χρόνο χωρίς υπηρεσία.

  7. #67
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν για εσένα είναι απαραίτητο το internet ναι θα είναι δικό σου λάθος αν δεν έχεις Backup
    Άρα ας έχουμε και δύο συνδέσεις ρεύματος, δύο συνδέσεις ύδρευσης κλπ κλπ. Σοβαρολογείτε; Πλέον το Internet είναι μέρος της καθημερινότητας μας όπως το ρεύμα. Είναι παράλογο να μην λαμβάνω τις υπηρεσίες τις οποίες πληρώνω. Καταλήξαμε απο το δεν ξέρω τι πληρώνω στο αν ξέρω γιατί τα τηλεφώνα δεν καλούν την πρωτοχρονια και τέλος στο οτι θα επρεπε να έχω δυο συνδέσεις ιντερνετ Just in case....

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  8. #68
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ας έχουμε και δύο συνδέσεις ρεύματος, δύο συνδέσεις ύδρευσης κλπ κλπ. Σοβαρολογείτε;
    Να ξέρεις τι πληρώνεις, τίποτα άλλο

  9. #69
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν για εσένα είναι απαραίτητο το internet ναι θα είναι δικό σου λάθος αν δεν έχεις φροντίσει για Backup.
    Μπορείς πάντα να πας και σε μισθωμένο αλλά εκεί ξεφεύγει το κόστος και πάλι μπορεί να μείνεις κάποιες βδομάδες τον χρόνο χωρίς υπηρεσία.
    @Dark-Side: Επίσης, αν θέλεις να κυκλοφορείς άνετα στο δρόμο πάρε και μια μερσεντές...α μα πια.
    Α και να προσέχεις τους σεισμούς...

  10. #70
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Εγώ λέω στον δρόμο να κουβαλάω και ένα δορυφορικό τηλέφωνο σε περίπτωση που σταματήσει η κινητή τηλεφωνία για 1,5 μήνα να δουλεύει.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  11. #71
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werby Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Dark-Side: Επίσης, αν θέλεις να κυκλοφορείς άνετα στο δρόμο πάρε και μια μερσεντές...α μα πια.
    Α και να προσέχεις τους σεισμούς...
    Ναι γιατί αν πάρεις Μερσεντες θα έχεις δικό σου τον δρόμο και δεν θα έχει μποτιλιάρισμα
    Κανονικα θά έπρεπε όλοι να απαιτούμε να έχουμε την δυνατότητα για άδειους δρόμους και φυσικά Parking κάτω απο το σπίτι μας όλοι μας πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας.

  12. #72
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί αν πάρεις Μερσεντες θα έχεις δικό σου τον δρόμο και δεν θα έχει μποτιλιάρισμα
    Κανονικα θά έπρεπε όλοι να απαιτούμε να έχουμε την δυνατότητα για άδειους δρόμους και φυσικά Parking κάτω απο το σπίτι μας όλοι μας πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας.
    Μα το κάνουμε, το ότι δεν συμβαίνει δεν σημαίνει πως είναι και το πρέπον και δεν σημαίνει πως πρέπει να μην παραπονεθώ για αυτό. Ειδικά οταν μιλάμε για μια ιδιωτική επιχείρηση. Βέβαια έχω φροντίσει και έχω αγοράσει γκαράζ. Φυσικά και δεν θα μισθώσω το γκαράζ για ένα αυτόκινητο σε κάποιον άλλον, γιατί πολύ απλα δεν ΧΩΡΑΕΙ

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  13. #73
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέω στον δρόμο να κουβαλάω και ένα δορυφορικό τηλέφωνο σε περίπτωση που σταματήσει η κινητή τηλεφωνία για 1,5 μήνα να δουλεύει.
    Μπορείς να πάρεις καρτοκινητό και απο άλλη εταίρια, άλλωστε όλα τα κινητά είναι 2καρτα πλέον εκτός απο το iphone

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το κάνουμε, το ότι δεν συμβαίνει δεν σημαίνει πως είναι και το πρέπον και δεν σημαίνει πως πρέπει να μην παραπονεθώ για αυτό. Ειδικά οταν μιλάμε για μια ιδιωτική επιχείρηση. Βέβαια έχω φροντίσει και έχω αγοράσει γκαράζ. Φυσικά και δεν θα μισθώσω το γκαράζ για ένα αυτόκινητο σε κάποιον άλλον, γιατί πολύ απλα δεν ΧΩΡΑΕΙ
    Οπότε τι μου λες πιο πίσω για Δεη και νερο; αφού είναι δημόσιες τότε είναι οκ να φανταστω


    Δεν έχεις αγοράσει γκαράζ, timeshare έχεις πάρει

  14. #74
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να πάρεις καρτοκινητό και απο άλλη εταίρια, άλλωστε όλα τα κινητά είναι 2καρτα πλέον εκτός απο το iphone
    Εξυπηρετικότατος είστε, μας έχετε προσφέρει απο μία λυση σε κάθε μας πρόβλημα. Να αγοράσω και δεύτερο σπίτι σε περίπτωση που αυτό που μένω γκρεμιστεί. Δεν φταίει ο Πολιτικός Μηχανικός αν συμβεί κατι τέτοιο εγώ φταιω που δεν είχα back up

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  15. #75
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί αν πάρεις Μερσεντες θα έχεις δικό σου τον δρόμο και δεν θα έχει μποτιλιάρισμα
    Κανονικα θά έπρεπε όλοι να απαιτούμε να έχουμε την δυνατότητα για άδειους δρόμους και φυσικά Parking κάτω απο το σπίτι μας όλοι μας πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας.
    Γιατί βρε καρντάσιμ το κάνεις αυτό. Χθες το βράδυ δεν συμφωνήσαμε ότι δεν φταίει ο δρόμος/δίκτυο? Ε? Ε?

    Οσο για το parking κάτω απ' το σπίτι υπάρχει νόμος γι αυτό αλλά ας όψονται τα "επιτελικά" κράτη...

Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας