Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 117
  1. #1
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    ...στις μέρες της "ατομικής ευθύνης".

    Κάθε βράδυ, απ' όταν άρχισε το επιτελικό μας κράτος να μετρά το πόση την έχουμε την "ατομική μας ευθύνη", η Nova επιμένει να μας γυρίζει πίσω στα παλιά, έτσι για να θυμόμαστε πόσο καλά περνάγαμε επί τσιριχτών μόντεμ (dial-up), δίνοντάς μας απλόχερα ταχύτητες από 10 έως 50 ΚΒ/s.

    Την ίδια ώρα, άλλες εταιρείες όπως η Cosmote, δεν δείχνουν να συμμερίζονται τις απόψεις περί φόρτου του δικτύου και εξακολουθούν να σέβονται τους πελάτες τους, ασχέτως ώρας και φόρτου, δίνοντάς τους αυτό που πρέπει.

    Το μικρό λοιπόν αυτό καράβι που λέγεται NOVA και που κάποτε λεγόταν Forthnet, όσο ήταν στα χέρια κάποιου δημόσιου φορέα (Πανεπιστήμιο Κρήτης) τύχαινε να είναι η ναυαρχίδα του στόλου.
    Τώρα λοιπόν στα χέρια των ιδιωτών, καταλαβαίνουμε όλοι πολύ καλά, τι από τη λέξη ναυαρχίδα έχει απομείνει.

    Ας ευχηθούμε, για τους υπαλλήλους περισσότερο, το μικρό αυτό καράβι να μην πάει..."ασυνόδευτο" κι αυτό.

    Υπ' όψιν, οι μέρες "ατομικής ευθύνης" θα είναι πάρα μα πάρα πολλές ακόμη.

    Στην υγειά σας λοιπόν τα νέα σας πακέτα και εις υγείαν των νέων σας θυμάτων...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2020-03-24_214650.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  153,6 KB 
ID: 212935

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και για να εχεις το καναλι πρεπει να εχεις ηδη ενεργο πακετο nova οποτε δεν είναι για ΟΟΟΟΛΟΥΣ που ελεγε και η αλλη διαφημιση . Αλλα σοβαρα Ηρακλειο Κρητης καθε βραδυ μεχρι τωρα σέρνεται που σημαίνει φουντο το backbone ...

  3. #3
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Ηρακλειο Κρητης καθε βραδυ μεχρι τωρα σέρνεται...
    Μην το πείτε ούτε του παπά που θα σας μεταλάβει (μπρρρ) σύντεκνε, εκεί στο Ηράκλειο, αφού έχετε και σύνδεση.

    Ομιλώ διά τον ομφαλόν της γης, την διαμαντόπετρα στης γης το δαχτυλίδι, το κέντρον του Αθηναϊκού επιτελικού κράτους μας, ένα χιλιόμετρο (λιγότερο σε ευθεία) από το μεγαλύτερο κέντρο ΟΤΕ της χώρας, της οδού 3ης Σεπτεμβρίου και με μόλις ανακαινισμένες (λόγω προηγούμενης βλάβης) υπόγειες γραμμές.

    Και βέβαια την απορία, του πώς ο διπλανός μου που έχει Cosmote και που ανήκουμε στο ίδιο κέντρο, καταφέρνει και δεν έχει κανένα πρόβλημα με φουλ ταχύτητα τις κρίσιμες ώρες, την αφήνω για τους...αρίστους.

    - - - Updated - - -

    ...και για του λόγου το αληθές, αυτή τη στιγμή, 25/3, 18.30 από το ίδιο PC το ίδιο αρχείο, με Firefox:
    (Download από Forthnet Speedtest)

    NOVA:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2020-03-25_181513.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  43,7 KB 
ID: 212948
    Download speed: 44.5 ΚB/s
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2020-03-25_182712.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  13,2 KB 
ID: 212950
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    COSMOTE:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2020-03-25_184230.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  46,3 KB 
ID: 212951
    Download speed: 1.5 MB/s
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2020-03-25_183107.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  14,9 KB 
ID: 212952

    Καλά κρασιά NOVA μου!!!

    ΥΓ: Μέρα που 'ναι, αν ζούσε ο Καραϊσκάκης, περήφανα θα αναφωνούσε: Είσθε διά τον μπ..τζον!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος werby : 25-03-20 στις 20:08.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τον ΟΤΕ τον πληρώνει κάποιος πιο ακριβά, αλλά ακόμα και αυτός έχει αυτή την στιγμή πρόβλημα σε κάποια σημεία στην χώρα, όπως ακριβώς σε κάποια δεν έχει πρόβλημα η Nova.
    Το ότι γίνεται ενας χαμός σε τέτοιο σημείο που να βγαίνουν ανακοινώσεις απο Netflix, youtube, amazon, facebook και όλους τους άλλους μεγάλους πως ρίχνουν την ποιότητα video στην Ευρώπη κάτι λέει.

    Συνεχίστε την γκρίνια τώρα

  5. #5
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Συνεχίστε την γκρίνια τώρα
    Μπααα, εγώ να ψηφίσω ήρθα και μετά θα πάω στο χωριό μου. Αν εσένα σε ικανοποιεί η απάντησή σου μπορείς και εσύ να συνεχίσεις την...ικανοποίησή σου.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπααα, εγώ να ψηφίσω ήρθα και μετά θα πάω στο χωριό μου. Αν εσένα σε ικανοποιεί η απάντησή σου μπορείς και εσύ να συνεχίσεις την...ικανοποίησή σου.
    Καλά θα κάνεις να πας πίσω.
    Η απάντηση είναι η πραγματικότητα αυτή την στιγμή, αν δεν σου αρέσει είναι άλλο θέμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Η απάντηση είναι η πραγματικότητα αυτή την στιγμή...
    Η πραγματικότητα, σίγουρα, είναι κάτι που διαφεύγει της προσοχής όλων μας. Αυτό όμως που σίγουρα την επιβεβαιώνει είναι τα πάσης φύσεως τεστ, πράγμα σπάνιο στις μέρες μας...

    Δεν θέλω να σου χαλάσω το όνειρο αλλά οι περισσότεροι από εμάς μπορούμε να κατανοήσουμε τα αίτια της ιδιωτικής επικοινωνιακής τραγωδίας. Οσον δε αφορά τα Netflix, Facebook κλπ. το σίγουρο είναι ότι δεν κατέρρευσαν, αλλά κι αν το έπαθαν, κράτησε πολύ λίγο.

    Αυτά και καλό σου βράδυ!

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνεχίζει το Netflix και όλοι οι υπόλοιποι


    Δεν είμαι τόσο σίγουρος οτι μπορούνε κάποιο να κατανοήσουν κάποια πράγματα, ούτε καν την πραγματικότητα

  9. #9
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Σου είπα καλό βράδυ, μη με προκαλείς
    Δεν το μείωσαν στα 50 ΚΒ/s

    Και πάλι μπον νουί!

  10. #10
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    https://help.netflix.com/en/is-netflix-down
    https://downdetector.com/status/netflix/

    Όλοι έχουν πρόβλημα. Άλλοι μεγάλο, άλλοι μικρό.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://help.netflix.com/en/is-netflix-down
    https://downdetector.com/status/netflix/

    Όλοι έχουν πρόβλημα. Άλλοι μεγάλο, άλλοι μικρό.
    Τουλάχιστον αυτοί οι κολοσσοί, απολογούνται...και σιγά σιγά ή και γρήγορα μπορεί και να βελτιώνονται.

    Οι δικοί μας κωλοσσοί απαξιούν, τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε ότι παρά τα υπερκέρδη τους (είμαστε στις ακριβότερες τηλεπικοινωνιακά χώρες), στριμώχνουν πολύ περισσότερους συνδρομητές απ' όσους μπορούν να αντέξουν.

    Επιπλέον έχουν στη διάθεσή τους ένα πολύ χαμηλά αμειβόμενο προσωπικό, το οποίο στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι ανεπαρκές και ποσοτικά αλλά και ποιοτικά, όμως αυτό δεν είναι της παρούσης.

    Οσο περνούν οι μέρες, η κατάσταση αντί να βελτιώνεται διαρκώς χειροτερεύει, τουλάχιστον στο δικό μου μαχαλά...ξεκινώντας από ένα προβληματικό 3ωρο (20.00-23.00), έχοντας αισίως φτάσει το 8ωρο (17.00-01.00). Αναμένω με αγωνία την συνέχεια ελπίζοντας να μην ποντάρουν στη...μείωση του πληθυσμού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος werby : 26-03-20 στις 02:37.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-06-2015
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H1600
    Πολύ απλά αν έχεις πρόβλημα πήγαινε στη Cosmote και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Ο ξάδερφος μου είχε Internet Nova περίπου 2 χρόνια και συχνά είχε πρόβλημα είτε με αργό σερφάρισμα είτε με χαμηλό συγχρονισμό και πολλά errors,πήγε Cosmote και ξεμπέρδεψε.Μπορεί να βάλει και Inalan που καλύπτει την περιοχή του.Για μένα η Nova μαζί με Wind θα ήταν οι τελευταίες μου επιλογές αν επέλεγα να βάλω ιντερνετ.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ απλά αν έχεις πρόβλημα πήγαινε στη Cosmote και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...
    Εχεις δίκιο. Απλά κάνω μια μικρή έως ασήμαντη προσπάθεια προτού εγκαταλείψω το πλοίο στο οποίο είμαι επιβάτης τα τελευταία δεκαοκτώ (18) χρόνια.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η λύση του τύπου «πήγαινε στην Cosmote», απλά δεν είναι λύση (τουλάχιστον γι αυτές τις μέρες). Όλοι οι πάροχοι αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα (ιδιαίτερα σε αστικά κέντρα όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη).
    Κατά την γνώμη μου, δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να κρίνεις έναν πάροχο. Τώρα εάν τα είχες μαζεμένα με την Nova και αυτή είναι η αφορμή, άλλο θέμα. Αλλά και πάλι, πριν επιλέξεις πάροχο κάνε μια έρευνα για την περιοχή σου. Κάποιοι μπορεί να έχουν υπέροχη στην περιοχή σου από άλλους που φαινομενικά ακούγονται καλύτεροι (Cosmote).

    Να στο πω πιο απλά, αν πχ την περιοχή την έχει αναλάβει η Vodafone για να εγκαταστήσει καμπίνες κλπ, τότε θα έχεις το καλύτερο δίκτυο με αυτή.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Πολύ σωστά! Λίγο πιο πάνω (#3), παραθέτω δοκιμή που δυστυχώς (λόγω κόστους), είναι υπέρ της Cosmote.

    Απ' όσο ξέρω, εδώ στη γειτονιά μου και σε καιρό "ειρήνης", καλύτερα έρχεται η Nova (16+ Mbps), αμέσως δε μετά η Cosmote (15.5+ Mbps), προς το παρόν. Και λέω προς το παρόν γιατί εδώ και πολλούς μήνες, υπάρχουν εν εξελίξει έργα λίγα τετράγωνα πιο κάτω αλλά δεν γνωρίζω ποιας εταιρείας είναι και μάλλον αφορούν σε οπτικές ίνες για τις οποίες και...χέστηκα (πάλι λόγω κόστους).

    Δεν συμφωνώ με την περίοδο κρίσης ενός παρόχου γιατί αφενός μεν στα δύσκολα φαίνεται η σοβαρότητα μιας εταιρείας και αφετέρου η τωρινή κατάσταση πρόκειται να διαρκέσει κατά πως φαίνεται πάρα πολύ, οπότε δεν θα μπορούσα να κάνω απλά υπομονή και στην ουσία, κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, να μην έχω ίντερνετ για μήνες.

    Γιατί κακά τα ψέμματα, 20-100 ΚΒ/s, δεν το λες ίντερνετ σήμερα, ούτε φυσικά να πρέπει να περιμένω να πάει δύο η ώρα το πρωί για να ασχοληθώ μ' αυτό και να ψοφήσω τελικά απ' το ξενύχτι.

    Ο λόγος δε που έχω εκνευριστεί είναι γιατί τίποτα δεν μου λέει ότι η Nova σκοπεύει να κάνει κάτι γι' αυτό. Απλά σφυρίζει αδιάφορα δίνοντας περίπου ηλίθιες απαντήσεις, του τύπου "υπερφόρτωση" ή ακόμη πιο γελοίες, "κάντε reset στο ρούτερ" ή "θα σας κάνουμε ένα καθάρισμα της γραμμής σας" λες και απευθύνεται σε χαχόλους...

    Επίσης σε περιόδους βλαβών η συνεννόηση με τους "τεχνικούς" τηλεφωνικά ήταν πολύ δύσκολη και σε κάθε επικοινωνία μας έπαιρνα διαφορετικές απαντήσεις από διαφορετικά πρόσωπα για το ίδιο θέμα, αφού βέβαια στηνόμουν σαν μ@λ@κ@ς, 20-40 λεπτά με το ακουστικό στο χέρι.

    Ασε που φτύνω αίμα για να τους πείσω για την (εδώ και 12 χρόνια!!!) νέα μου διεύθυνση και τελικά δεν τα έχω ακόμη καταφέρει, με αποτέλεσμα λογαριασμοί και συνεργεία να ψάχνουν ακόμη να με βρουν στην παλιά.

    Κωμικοτραγικές ιστορίες από μια εταιρεία που έχει απλά καταντήσει μπου...λο.

    ΥΓ: Σόρρυ για το πλάτιασμα. Η κλεισούρα βλέπεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος werby : 27-03-20 στις 08:03.

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας