Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    23-03-2020
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα σε όλους.

    Είμαι κάτοχος vdsl 50 από την cosmote εδώ και περίπου έναν χρόνο.
    Μέχρι και το προηγούμενο μήνα δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα προβλήματα εκτός από ένα ελαττωματικό speedport plus το οποίο και αντικατέστησαν άμεσα.

    Εδώ και ένα μήνα η γραμμή αποσυνδέεται διαρκώς και βλέπω τρομερά πολλά crc errors. Επίσης η ταχύτητα παίζει διαρκώς από 30 έως 45-46 ενώ παλιά συγχρόνιζε στο τέρμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture11.JPG 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  63,2 KB 
ID: 212938

    Η μοναδική αλλαγή που έχω κάνει είναι η αντικατάσταση ενός devolo magic 2 wifi με ένα άλλο ιδίου τύπου καθως ήταν ελλατωματικό.

    Σε επικοινωνία με την cosmote μου είπαν ότι θα κάνουν ένα restart την γραμμή κτλ. Φυσικά διαφορά δεν είδα.

    Υπάρχει κάποιος μπούσουλας σχετικά με το τι πρέπει να τσεκάρω step by step μπας και βγάλω άκρη; διότι τα posts εδώ αν και ενδιαφέροντα είναι χιλιάδες και από τεχνικές γνώσεις δεν σκαμπάζω και πολλά.

    Σας ευχαριστώ[

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει ένα νήμα κάπου στο φόρουμ (δεν μπορώ να το βρω να σου παραθέσω τον σύνδεσμο) όπου εξηγεί βήμα βήμα πως μπορείς να ελέγξεις την γραμμή σου από το ρουτερ σου έως τον κατανεμητη της πολυκατοικίας/ οικίας σου.

    Κατά γενικό κανόνα, CRC errors υποδεικνύουν θόρυβο στην γραμμή σου. Θόρυβο μπορεί να δημιουργεί μια κακή σύνδεση, ένα ελαττωματικό/παλιό καλώδιο, μια πρίζα που μπορεί να είναι «πίτα» με συσκευές ακόμα και ένα ελαττωματικό splitter.

    Επομένως, μπορείς βήμα βήμα να αποσυνδέσεις συσκευές που πιστεύεις ότι μπορεί να δημιουργούν θόρυβο και να μετράς τα CRC errors για 10 λεπτά. Έπειτα να επαναλαμβάνεις την διαδικασία μέχρι να φτάσεις στην κεντρική πρίζα του σπιτιού. Εάν ακόμα δεν έχεις βρει το «λάθος», θα πρέπει να συνεχίσεις μέχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικίας σου σαν τελευταίο στάδιο.

    Σε παρόμοια δίκη μου περίπτωση, όπου ξάφνου άρχισε η γραμμή να αποσυνδέεται και να συγχρονίζει όλο και πιο κάτω με περισσότερα CRC errors, έφταιγε μια κλεμμα(εκτός τεχνολογίας, απαγορευτική πλέον για συνδέσεις) που χρησιμοποιούνταν στο box έξω απο την πόρτα μου, μεταξύ πρίζας σπιτιού και κατανεμητη. Την αφαίρεσα εντελώς και το πρόβλημα λύθηκε.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας