Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διευκρινίσε σε παρακαλώ πρώτα από όλα το εξής αντιφατικό:
    λοιπον αφου αποσυνδεσα την μπριζα που μου κανει restart οταν συνδεω τηλεφωνικη συσκευη στην μπριζα στο ενα δωματιο μου δινει σημα οπως μιλαει μια γραμμη. στις αλλες δυο μπριζες ακουω απλα εναν ηχο σαν να ειναι ακοικτη η γραμμη αλλα δεν κανει (πως να το περιγραψω) τουτ

  2. #17
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Α. Τετριμμένο αλλά εικάζω ότι έκανες επανεκκίνηση στο Speedport μετά την αποσύνδεση καλωδίο στο μπουάτ, σωστά; Και η τηλεφωνία (σε κάποιες τουλάχιστον συσκευές) λειτουργεί εν γένει;

    Β. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ακριβώς πόσες και ποιες οι πρίζες κτλ γιατί έτσι όπως τα γράφεις δύσκολο να έχει κάποιος ακριβή εικόνα· βασικά προσπαθούμε (και δη μακρόθεν) να βρούμε την τοπολογία της τηλεφωνικής καλωδιώσεως του σπιτιού σου και τελικά να εστιάσουμε στο ακριβες σημείο του όποιου προβλήματος.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν. Πόσες και τί έχουν οι επιτοίχιες πρίζες πάνω;
    *πρίζα modem router 1. Διαχωριστής με Speedport και επιστροφή από Speedport. (και πάνω στην δεύτερη πόρτα του Speedport ασύρματη τηλεφωνική συσκευή)
    *πρίζα «αφου αποσυνδεσα την μπριζα που μου κανει restart» 2. Κανονικά με τηλεφωνική συσκευή προκαλούσα restart. Tώρα τηλεφωνική συσκευή μη προκαλούσα.
    *πρίζα «στην μπριζα στο ενα δωματιο μου δινει σημα οπως μιλαει μια γραμμη» 3. Με τηλεφωνική συσκευή.
    *πρίζα «στις αλλες δυο μπριζες ακουω» 4. και 5. Με τηλεφωνική συσκευή εκάστη.
    *πρίζα συναγερμού 6.

    Τελικά πόσα ζεύγη τηλεφωνικών καλωδίων καταλήγουν σε κάθε πρίζα ασχέτως αν είναι συνδεδεμένο (έχει υποδοχή η πρίζα) μόνο το ένα; 1 ή 2; (2 ζεύγη το κανονικό αλλά πρέπει να είμαστε βέβαιοι. Γιατί πχ έχεις αναφέρει ότι τουλάχιστον σε δύο πρίζες έχει βάλει ethernet καλώδια οπότε μπορεί πχ να έχεις αλλάξει ή προσθαφαιρέσει πράγματα)

    Το μπουάτ που άνοιξες είναι άνωθεν της πρίζας 2., σωστά;

    Ποια πρίζα (και μπουάτ) βρίσκονται εγγύτερα στην είσοδο του σπιτιού σου (ή ακριβέστερα όπου καταλήγει το εισερχόμενο καλώδιο από έξω από τελικά το κουτί του ΟΤΕ); Είναι αυτή στην οποία είναι συνδεδεμένο το Speedport ή όχι;

    Μήπως στο κουτί/μπουάτ που άνοιξες το ζεύγος/καλώδιο που αποσυνέδεσες δεν καταλήγει μόνο στην πρίζα που εικάζεις ότι βρίσκεται το πρόβλημα αλλά καταλήγει περαιτέρω σε άλλο κουτί από όπου διακλαδώνεται και καταλήγει μετά στις πρίζες 4. και 5.; Πόσα καλώδια/ζεύγη έφευγαν και ερχόντουσαν στην περί ης ο λόγος πρίζα; Σίγουρα αποσυνέδεσες μόνο ένα; Μπορείς να ελέγξεις λοιπές επαφές καλωδίων εκεί;

    Για να είμαστε βέβαιοι: έχοντας αποσυνδέσει από το μπουάτ το καλώδιο όπως είπες όταν συνδέεις το τηλέφωνο στην πρίζα 2. όχι απλώς δεν προκαλεί επανεκκινήσεις στο speedport αλλά δεν λειτουργεί καθόλου η τηλεφωνία σε αυτό, σωστά;

    Επανασύνδεσε στο αναφερθέν μπουάτ όπως ακριβώς ήταν πριν το καλώδιο ζεύγος που αποσυνέδεσες και αποσύνδεσε το ζεύγος από την σχετικά πρίζα 2. και τότε πες μας τί λειτουργεί, τί όχι και με ποια μορφή και συμπτώματα. Το δέον είναι να δοκιμάσεις το ίδιο σε κάθε μια από τις πρίζες 3.,4.,5.,6..

    Όταν γράφεις «στην μπριζα στο ενα δωματιο μου δινει σημα οπως μιλαει μια γραμμη» αυτό εννοείς τόνο κατειλημμένου; Ενώ η τηλεφωνία κατά τ'άλλα λειτουργεί κανονικά με την ασύρματη συσκευή πχ που είναι στην δεύτερη πόρτα του Speedport και έχοντας κάνει επιστροφή εκεί; Αν ναι τότε αυτό ύποπτο πολύ. Έλεγχος/αποσύνδεση σχετικής πρίζας και δοκιμές δέουσα (αν δεν είναι απλά κόλλημα του Speedport).

    Τί γίνεται στην τηλεφωνία αν έχεις συνδεδεμένη τηλεφωνική μόνο σε μια εναλλάξ από τις πρίζες 3.,4.,5.(ή συναγερμό στην 6.); Το ερωτώ αυτό γιατί τα συμπτώματα που αναφέρεις παραπάνω είναι απροσδιόριστο έτσι όπως τα γράφεις αν λαμβάνουν χώρα με μια ή πολλές συσκευές συνδεδεμένες (ή/και συναγερμό στην 6.).

    Εν γένει μπορείς να ελέγξεις τους ακροδέκτες κάθε πρίζας (στην εσοχή όπου συνδέεται το καλώδιο της συσκευής) να δεις μήπως πχ έχουν στραβώσει κάποιοι και όταν μπαίνει το βύσμα βραχυκυκλώνουν;

    Ξέρεις αν κάποια πρίζα έχει κύκλωμα (με πυκνωτή μέσα πχ) ή όλες είναι απλές χωρίς κύκλωμα πέραν της απλής συνδέσεως-καλωδίων/ακροδεκτών;

    Τί ακριβώς εννοείς λέγοντας «κεντρική γραμμή» στο «Εγω μια βοηθεια που θελω τωρα ειναι να μου πειτε πως μπορω να βρω πια ειναι η κεντρικη μου γραμμη»; Ως «κεντρική» εννοείς να εικάσω το ζεύγος που είναι συνδεδεμένο με τον ΟΤΕ και φέρει το σήμα DSL;

    ΥΓ Έχεις πολύμετρο; Αν όχι μπορείς να δανεισθείς από κάποιον γνωστό σου που έχει και αν σου πω απλά να ελέγξεις συνέχεια κάπου θα ξέρεις/μπορέσεις να το κάνεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 03-04-20 στις 19:07.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  3. #18
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α. Τετριμμένο αλλά εικάζω ότι έκανες επανεκκίνηση στο Speedport μετά την αποσύνδεση καλωδίο στο μπουάτ, σωστά; Και η τηλεφωνία (σε κάποιες τουλάχιστον συσκευές) λειτουργεί εν γένει;

    Β. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ακριβώς πόσες και ποιες οι πρίζες κτλ γιατί έτσι όπως τα γράφεις δύσκολο να έχει κάποιος ακριβή εικόνα· βασικά προσπαθούμε (και δη μακρόθεν) να βρούμε την τοπολογία της τηλεφωνικής καλωδιώσεως του σπιτιού σου και τελικά να εστιάσουμε στο ακριβες σημείο του όποιου προβλήματος.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν. Πόσες και τί έχουν οι επιτοίχιες πρίζες πάνω;
    *πρίζα modem router 1. Διαχωριστής με Speedport και επιστροφή από Speedport. (και πάνω στην δεύτερη πόρτα του Speedport ασύρματη τηλεφωνική συσκευή)
    *πρίζα «αφου αποσυνδεσα την μπριζα που μου κανει restart» 2. Κανονικά με τηλεφωνική συσκευή προκαλούσα restart. Tώρα τηλεφωνική συσκευή μη προκαλούσα.
    *πρίζα «στην μπριζα στο ενα δωματιο μου δινει σημα οπως μιλαει μια γραμμη» 3. Με τηλεφωνική συσκευή.
    *πρίζα «στις αλλες δυο μπριζες ακουω» 4. και 5. Με τηλεφωνική συσκευή εκάστη.
    *πρίζα συναγερμού 6.

    Τελικά πόσα ζεύγη τηλεφωνικών καλωδίων καταλήγουν σε κάθε πρίζα ασχέτως αν είναι συνδεδεμένο (έχει υποδοχή η πρίζα) μόνο το ένα; 1 ή 2; (2 ζεύγη το κανονικό αλλά πρέπει να είμαστε βέβαιοι. Γιατί πχ έχεις αναφέρει ότι τουλάχιστον σε δύο πρίζες έχει βάλει ethernet καλώδια οπότε μπορεί πχ να έχεις αλλάξει ή προσθαφαιρέσει πράγματα)

    Το μπουάτ που άνοιξες είναι άνωθεν της πρίζας 2., σωστά;

    Ποια πρίζα (και μπουάτ) βρίσκονται εγγύτερα στην είσοδο του σπιτιού σου (ή ακριβέστερα όπου καταλήγει το εισερχόμενο καλώδιο από έξω από τελικά το κουτί του ΟΤΕ); Είναι αυτή στην οποία είναι συνδεδεμένο το Speedport ή όχι;

    Μήπως στο κουτί/μπουάτ που άνοιξες το ζεύγος/καλώδιο που αποσυνέδεσες δεν καταλήγει μόνο στην πρίζα που εικάζεις ότι βρίσκεται το πρόβλημα αλλά καταλήγει περαιτέρω σε άλλο κουτί από όπου διακλαδώνεται και καταλήγει μετά στις πρίζες 4. και 5.; Πόσα καλώδια/ζεύγη έφευγαν και ερχόντουσαν στην περί ης ο λόγος πρίζα; Σίγουρα αποσυνέδεσες μόνο ένα; Μπορείς να ελέγξεις λοιπές επαφές καλωδίων εκεί;

    Για να είμαστε βέβαιοι: έχοντας αποσυνδέσει από το μπουάτ το καλώδιο όπως είπες όταν συνδέεις το τηλέφωνο στην πρίζα 2. όχι απλώς δεν προκαλεί επανεκκινήσεις στο speedport αλλά δεν λειτουργεί καθόλου η τηλεφωνία σε αυτό, σωστά;

    Επανασύνδεσε στο αναφερθέν μπουάτ όπως ακριβώς ήταν πριν το καλώδιο ζεύγος που αποσυνέδεσες και αποσύνδεσε το ζεύγος από την σχετικά πρίζα 2. και τότε πες μας τί λειτουργεί, τί όχι και με ποια μορφή και συμπτώματα. Το δέον είναι να δοκιμάσεις το ίδιο σε κάθε μια από τις πρίζες 3.,4.,5.,6..

    Όταν γράφεις «στην μπριζα στο ενα δωματιο μου δινει σημα οπως μιλαει μια γραμμη» αυτό εννοείς τόνο κατειλημμένου; Ενώ η τηλεφωνία κατά τ'άλλα λειτουργεί κανονικά με την ασύρματη συσκευή πχ που είναι στην δεύτερη πόρτα του Speedport και έχοντας κάνει επιστροφή εκεί; Αν ναι τότε αυτό ύποπτο πολύ. Έλεγχος/αποσύνδεση σχετικής πρίζας και δοκιμές δέουσα (αν δεν είναι απλά κόλλημα του Speedport).

    Τί γίνεται στην τηλεφωνία αν έχεις συνδεδεμένη τηλεφωνική μόνο σε μια εναλλάξ από τις πρίζες 3.,4.,5.(ή συναγερμό στην 6.); Το ερωτώ αυτό γιατί τα συμπτώματα που αναφέρεις παραπάνω είναι απροσδιόριστο έτσι όπως τα γράφεις αν λαμβάνουν χώρα με μια ή πολλές συσκευές συνδεδεμένες (ή/και συναγερμό στην 6.).

    Εν γένει μπορείς να ελέγξεις τους ακροδέκτες κάθε πρίζας (στην εσοχή όπου συνδέεται το καλώδιο της συσκευής) να δεις μήπως πχ έχουν στραβώσει κάποιοι και όταν μπαίνει το βύσμα βραχυκυκλώνουν;

    Ξέρεις αν κάποια πρίζα έχει κύκλωμα (με πυκνωτή μέσα πχ) ή όλες είναι απλές χωρίς κύκλωμα πέραν της απλής συνδέσεως-καλωδίων/ακροδεκτών;

    Τί ακριβώς εννοείς λέγοντας «κεντρική γραμμή» στο «Εγω μια βοηθεια που θελω τωρα ειναι να μου πειτε πως μπορω να βρω πια ειναι η κεντρικη μου γραμμη»; Ως «κεντρική» εννοείς να εικάσω το ζεύγος που είναι συνδεδεμένο με τον ΟΤΕ και φέρει το σήμα DSL;

    ΥΓ Έχεις πολύμετρο; Αν όχι μπορείς να δανεισθείς από κάποιον γνωστό σου που έχει και αν σου πω απλά να ελέγξεις συνέχεια κάπου θα ξέρεις/μπορέσεις να το κάνεις;



    τωρα εχω σιγουρα:

    α. 2 καλωδια cat 6 που φτανουν απο το ρουτερ σε δυο μπριζες διπλες οπου χρησιμοποιω το ενα ζευγος για τηλεφωνια και τα αλλα ζευγη για ιντερνετ

    τα υπολοιπα δεν τα εχω καθαρα πως ειναι η εγκατασταση.


    Λοιπον εχεις δικιο δεν εχετε σαφη εικονα γιατι δεν εχω ακριβως και εγω. Ας ξεκινησω απο τα πιο απλα.

    α.εχω πολυμετρο αλλα δεν ξερω να το λειτουργω

    β.ναι η γραμμη που θελω να βρω ειναι αυτη που ερχεται εξω απο το σπιτι και φερνει το σημα μεσα.

    γ. αν βρω μια ακρη με αυτη θα κανω καποιοες συνδεσεις οπως ειπατε παραπανω.

    Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Απλός πειραματισμός αφού έχεις πολύμετρο (απλό είναι μην το φοβάσαι, δες βίντεο στο σύνδεσμο παρακάτω):

    Βάσει των παραπάνω εικάζω ότι (έχοντας αποσυνδεδεμένες όλες τις συσκευές)
    *αν ενώσεις/τυλίξεις τα δύο άκρα του ζεύγους/καλωδίου που αποσυνέδεσες από το μπουάτ της πρίζας 2. και μετά πας είτε στην πρίζα 4. είτε 5. και μετρήσεις συνέχεια τότε η απάντηση θα είναι θετική, θα δείχνει συνέχεια, θα βουίζει.
    *αν αντιθέτως αφήσεις τα ακρά αποσυνδεδεμένα (ως έχουν δηλαδή τώρα) και μετά μετρήσεις ξανά συνέχεια στις πρίζες 4., 5. τότε θα υπάρχει αυνέχεια, δεν θα βουίζει (αν πάλι και τότε βουίζει τότε κάπου υπάρχει ενδιάμεσα βλάβη βραχυκυκλώματος μάλλον).

    Δηλαδή θα δεις εικάζω ότι -όπως έγραψα πριν βάσει των συμπτωμάτων που έχεις αναφέρει- κάπου παρακάτω στο καλώδιο που αποσυνέδεσες από το μπουάτ υπάρχει κάπου μετά ηθελημένη διακλάδωση (ή τουλάχιστον συνέχεια είτε εκ κατασκευής είτε εκ βλάβης) μεταξύ μπουάτ πρίζας 2. μεν και 4.,5. δε και επιπλέον όχι διακλάδωση/συνέχεια με 3..
    Αυτό επειδή όπως (εικάζω, συμπεραίνω) τα περιγράφεις αφού αποσυνέδεσες το καλώδιο στο μπουάτ της πρίζας 2. οι συσκευές στις πριζες 2.(εικάζω),4.,5. δεν έχουν τόνο καθόλου (και άρα νέκρωσαν) ενώ στην πρίζα 3. δεν είναι νεκρό, έχει τόνο (έστω και κατειλημμένου).

    Η επιβεβαίωση (ή μη) του ανωτέρω είναι απαραίτητη νομίζω για την περαιτέρω διερεύνηση και εντοπισμό του προβλήματος βάσει των συμπτωμάτων και των ενεργειών τουλάχιστον που έχεις αναφέρει και περιγράψει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 03-04-20 στις 21:06.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  5. #20
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    Λοιπον με την βοηθεια που πηρα εφτιαξα το προβλημα που ειχα.

    Αρχικά βρήκα την γραμμή που ερχεται απ εξω και εδωσα στο σπλίτερ και μετα στο ρουτερ καΙ συγχρόνισε κανονικα. να σημειωσω οτι η κεντρικη γραμμη ερχοταν σε αλλη μπριζα απο το δωματιο που ειναι το ρουτερ.

    Στο μπουατ που ερχεται απ εξω η κεντρικη γραμμη, εκει ερχονται και τα καλωδια cut 5 απο τις αλλες μπριζες.

    Βρήκα το καλωδιο cut5 που παει στην μπριζα του δωματιου που ειναι το ροτερ και χρησιμοποιωντας απο την κεντρικη γραμμη το ζευγος ασπρο - μπλε το συνεδεσα στο ασπρο-μπλε του cut5 που παει στο δωματιο του ρουτερ, μετά στο σπλιτερ και μετα στο ρουτερ οπως είπα και συγχρόνισε

    Έπειτα απο το phone 1 του ρουτερ με καλωδιο τηλεφωνου που γυμνωσα εδωσα στο καφε-ασπρο καφε του cat5 που ερχόταν στο δωματιο με το ρουτερ και απο εκει στα καλωδια cut5 που ερχοταν από τις αλλες μπριζες και πλεον έχω τηλεφωνα σε όλες τις μπριζες του σπιτιου και στον συναγερμο για να ειδοποιει οταν κτυπα.

    Στο phone 2 εχω δευτερο τηλεφωνο που λειτουργει κανονικα.

    Ισως να ειχα βραχυκυκλωμα λογω της προηγούμενης συνδεσης που εδινα στις αλλες μπριζες με επιστροφη αλλα δεν το ξερω.

    Πλεον η γραμμη που φερνει στο ρουτερ vdsl ειναι διαφορετικη απο αυτην που δίνει απο το phone 1 στις αλλες μπριζες τηλεφωνικό σήμα.

    Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστός

    To splitter δεν χρειάζεται πλέον, συνδέεις κατευθείαν το ρούτερ στην κεντρική γραμμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας