Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    Καλησπερα. εχω στο σπιτι ocsmote vdsl 50. Ξαφνικά το πρωί η γραμμη του τηλεφωνου νεκρωσε και μαλιστα οταν αππσυνδεσα και ξανασυνδεσα την συσκευη στην μπριζα του σπιτιου μου εκανε restart το router speedprt entry 2 και το ιδιο συμβαίνει όταν συνδέω και άλλη μια συσκευη που έχω σε άλλη μπριζα και καθε φορα που προσπαθω μου κανει restart.

    η συνδεσμολογια μου ειναι η εξης:

    πανω στο ρουτερ από το phone 1 φευγει καλωδιο που επιστρεφει στο σπλιτερ και δινει στις αλλες μπριζες του σπιτιου. στις αλλες μπριζες ειχα τις συσκευες που αναφερω πιο πανω με φιλτρακι.

    Από το phone 2 φευγει ασυρματο που λειτουργεί κανονικα ακόμη και τωρα.

    Εχω συνεγερμό όπου έχω φιλτράκι και το άλλαξα για καθε περιπτωση αλλα και εκει που δοκιμασα και εβαλα συσκευη δεν εχει σημα.

    τι δοκίμασα αλλά δεν λειτουργησε.

    Εχω δοκιμασει να αλλαξω τα καλωδια στο phone 1 kai phone 2 μπας και ειναι χαλασμενη θυρα αλλα ειναι οκ.

    επίσης άλλαξα και το σπλίτερ άλλά πάλι τα ίδια.

    αλλαξα τα φιλτρακια και στις συσκευες αλλα παλι τα ίδια

    Δοκίμασα τις δυο συσκευες κατευθειαν με συνδεση από το phone και λειτουργουν κανονικα.

    Αύτο δηλαδη που συμβαίνει έιναι ότι όταν συνδεω όποια συσκευη σε μπριζα εκτός του router, δεν εχει σημα και μου επανακινει το ρούτερ.

    Να σημειωσω ότι την μια συσκευη την εχουμε ταραξει στο αντισυπτικο λογω κορονοιου.

    Έχετε καμια ιδέα τι μπορει να συμβαινει και τι άλλο μπορώ΄να δοκιμάσω? Γενικά πιάνουν τα χερια μου.


    Ευχαριστω για την οποια βοήθεια.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To σωστό είναι να κάνεις διαχωρισμό της κεντρικής γραμμής και όχι επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος στην κεντρική γραμμή, το γιατί στα Links πιο κάτω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  54,9 KB 
ID: 212949

    https://www.adslgr.com/forum/threads...39#post5860039

    https://www.adslgr.com/forum/threads...24#post6391024

    https://www.adslgr.com/forum/threads...53#post6464353

    https://www.adslgr.com/forum/threads...45#post6066145
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To σωστό είναι να κάνεις διαχωρισμό της κεντρικής γραμμής και όχι επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος στην κεντρική γραμμή, το γιατί στα Links πιο κάτω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  54,9 KB 
ID: 212949

    https://www.adslgr.com/forum/threads...39#post5860039

    https://www.adslgr.com/forum/threads...24#post6391024

    https://www.adslgr.com/forum/threads...53#post6464353

    https://www.adslgr.com/forum/threads...45#post6066145
    ειναι διπλη η μπριζα αλλα η δευτερη ειναι lan απο την οποια δινω internet σε αντιστοιχη διπλη μπριζα στον κατω οροφο. οποτε?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις διπλή πρίζα RJ11 για να κάνεις την δουλειά σου, υπάρχουν πολλές παραλλαγές σε κάθε μετατροπή της εσωτερικής εγκατάστασης.
    Ξεκινάς από το βασικό, ξέρεις ότι η συγκεκριμένη πρίζα είναι αυτή που έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Εφ'όσον τα έχει φιλτραρισμένα κτλ η επιστροφή γιατί να μην επιτρέπεται;
    Εφ'όσον πριν λειτουργούσε τότε γιατί να όχι απλώς να μην λειτουργεί τώρα αλλά μάλιστα να δημιουργεί επανεκκίνηση του speedport (αυτό το τελευταίο ιδιαίτερα πολύ ύποπτο);

    Μπέμπη από την πλευρά σου εξαιρουμένης της εσ. καλωδίωσης γενικότερα μένει νομίζω:

    *reset στο speedport να κάνεις· καλού κακού να αποκλεισθεί τέτοιο κόλλημα.

    *τις τηλεφωνικές πρίζες (και όλα τα σχετικά καλώδια αν δεν τα έχεις αλλάξει) καθ'αυτές να ελέγξεις ή να αλλάξεις κρίνοντας από έτσι όπως τα λες (δοκιμή -εναλλάξ, μια μια εικάζω και σε διαφορετικές πρίζες- με πολλαπλές τηλ. συσκευές και συναγερμό (αν και βέβαια καλό θα ήταν να δοκιμάσεις στις επιτοίχειες πρίζες και με κάποια τρίτη, πχ την ασύρματη που συνήθως έχεις όπως στο στην έξοδο phone 2), αλλαγές φίλτρων και διαχωριστή, κανονική λειτουργία τηλεφωνίας των τηλ. συσκευών απ'ευθείας συνδεδεμένων στην τηλ. έξοδο του speedport κτλ).

    Το απλό πείραμα μάλιστα που θα έκανα πριν αλλάξω πρίζες θα ήταν να τα βγάλω όλα από παντού και να δω αν λειτουργεί/συγχρονίζει ή τα παίζει συνδεόμενο το speeport εναλλάξ στις επιτοίχιες τηλεφωνικές πρίζες στις οποίες υπό κανονικές συνθήκες έχεις συνδεδεμένες τις τηλεφωνικές συσκευές και τον συναγερμό.
    Εικάζω ότι συνδεόμενο στην τουλάχιστον μια δεν θα παίζει και αυτή τουλάχιστον θα χρειάζεται αντικατάσταση/επιδιόρθωση.

    Αν πάλι αποδειχθεί ότι δεν έχουν αυτές πρόβλημα τότε θα σου έλεγα να αιτηθείς αντικατάσταση modem/router.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 26-03-20 στις 06:00.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To γιατί δεν είναι σωστή η επιστροφή σήματος μπορείς να το διαβάσεις στα Links που υπάρχουν πιο πάνω.
    Το πότε θα δημιουργήσει πρόβλημα μπορείς να το διαβάσεις από αναφορές συμφορουμιτών που το έχουν πάθει σε άσχετο χρόνο και μόλις έκαναν τον διαχωρισμό ήταν όλα εντάξει.
    Το ότι η επιστροφή δημιουργεί πρόβλημα ειδικά στα συστήματα ασφαλείας έχει αναφερθεί κατά κόρον και το έχω αντιμετωπίσει και εγώ ο ίδιος σαν εγκαταστάτης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Εννοείς τους συνδέσμους με τους οποίους επικαλείσαι τον εαυτό σου απουσία πηγών; ;-)

    Τώρα σοβαρά: Ναι η συνδεσμολογία επιστροφής σήματος ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να δημιουργήσει προβλήματα.
    Προβλήματα όμως μπορεί να δημιουργήσουν πολλά πράγματα (να επικαλεσθώ πχ κι εγώ ποικίλη ιδία πολυετή εμπειρία όπου τα voip modem/router κολλάνε επειδή δεν μπορούν να σηκώσουν πολλές ή συγκεκριμένες τηλεφωνικές συσκευές σε συνδεσμολογία δίχως επιστροφή; ;-) ).

    Ας προσπαθήσουμε γνώμη μου λοιπόν να βοηθήσουμε τον συμφορουμίτη στο εξόχως ιδιάζον πρόβλημά του (δεν νομίζεις ότι είναι πολύ περίεργο στα καλά καθούμενα σύνδεση τηλεφωνικών συσκευών να έχει ξεκινήσει να προκαλεί restart στο router; ) δίχως να πάμε κατ'ευθείαν σε εξιδανικευμένες λύσεις ξηλώματος και ανακατασκευής της όλης καλωδίωσης του με όσο κόστος αυτό συνεπάγεται με το καλημέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 26-03-20 στις 21:10.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είσαι ηλεκτρονικός/τεχνικός θα έπρεπε να ήξερες ότι η επιστροφή σήματος όχι απλώς ενδέχεται αλλά σίγουρα θα δημιουργήσει πρόβλημα για τους γνωστούς λόγους.
    Σε ADSL τα προβλήματα μπορεί να είναι λιγότερα και κάποιος που δεν ασχολείται να μην τους δώσει σημασία και σε VDSL τα προβλήματα θα είναι πιο σοβαρά και θα το αντιληφθούν περισσότεροι.
    Για να γίνει σωστός έλεγχος σε μια εγκατάσταση θα πρέπει και η εγκατάσταση να πληροί μερικούς βασικούς κανόνες, αλλιώς το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μπερδεύεσαι χωρίς να μπορέσεις ποτέ να βγάλεις άκρη.
    Ο πρώτος βασικός κανόνας για μια σωστή εγκατάσταση είναι να είναι διαχωρισμένες οι γραμμές, τελεία και παύλα χωρίς περισσότερες σάλτσες και θεωρίες.
    Ξεκινάς πρώτα από το να έχεις φτιάξει σωστά την εγκατάσταση σου και μετά προχωράς για να βρεις τις αιτίες για τυχόν προβλήματα γιατί είναι η βάση σου και θα πρέπει να είναι άψογη, χωρίς σωστή βάση δεν πας πουθενά.

    Υ.Γ. Ο ρόλος όλων των μελών είναι να λέμε την γνώμη μας σ' αυτόν που ρωτάει και όχι να κάνουμε υποδείξεις ο ένας στον άλλον. Θέλεις να με ρωτήσεις κάτι πάνω σ' αυτά που έχω γράψει;; πολύ ευχαρίστως να απαντήσω, στον τρόπο που θα απαντήσω δεν δέχομαι υποδείξεις.
    Είπα την γνώμη μου, είπες κι' εσύ την δική σου και θα αποφασίσει ο ερωτών τι θα κάνει, αν θα το φτιάξει σωστά από την αρχή ή θα προσπαθεί με μπαλώματα να βγάλει άκρη αφορά μόνο αυτόν και κανέναν άλλον.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Πριν συμβουλεύσεις τον συμφορουμίτη να σκάσει ενδεχομένως 100άδες ευρώπουλα για να κάνει σωστή δουλειά και όχι μπαλώματα επιστημονικές πηγές θα δώσεις για τους ισχυρισμούς σου;
    Όπως πχ πώς σύνδεση τηλεφωνικής συσκευής σε μια τηλ. πρίζα με συνδεσμολογία επιστροφής οδηγεί σε επανεκκίνηση modem/router; ;-)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 27-03-20 στις 02:04.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eπαναλαμβάνω για τελευταία φορά ότι το τι θα κάνει ο κάθε συμφορουμίτης που ρωτάει είναι καθαρά θέμα δικό του και κανενός άλλου, δεν νομίζω να σε έχει διορίσει εκπρόσωπο το Forum για να ενδιαφέρεσαι προσωπικά για τον καθένα που ρωτάει.
    Το πόσα θα δώσει ο καθένας, αν ξέρει να το φτιάξει μόνος του, αν είναι μια απλή μετατροπή των ζευγών, αν έχει φίλο τεχνικό και ένα σωρό άλλες εντελώς προσωπικές παράμετροι δεν μας πέφτει λόγος για να τις μάθουμε και να τις συζητάμε δημόσια, τελεία και παύλα και μ' αυτό.
    Για το τεχνικό θέμα σου απάντησα πιο πάνω, αν δεν κατάλαβες τα τόσα απλά πράγματα που έγραψα θα σου πρότεινα να μπαίνεις πιο συχνά στο Forum και να μελετάς τις συγκεκριμένες ενότητες για να συνειδητοποιήσεις πόσες πολλές "παρενέργειες" μπορεί να έχει μια κακή εσωτερική εγκατάσταση.

    Τέλος λοιπόν με το off topic που με κάνεις να ασχολούμαι με το να σου απαντάω και χωρίς να υπάρχει κανένα νόημα και όφελος για τους αναγνώστες, έχουμε αρκετά πιο σοβαρά πράγματα να κάνουμε.
    Το Forum, δόξα τω Θεό, έχει moderators, administrators, διοίκηση, κ.λ.π. για να μας κάνουν παρατηρήσεις όταν γράφουμε κάτι λάθος, δεν έβαλε κάποιος εσένα για να μας κάνεις παρατηρήσεις και υποδείξεις τι θα πούμε.
    Ασχολήσου με το να γίνεις πιο ενεργό μέλος και να προσφέρεις πιο συχνά την βοήθεια σου και όχι να μπαίνεις μία στο τόσο απλά για να κάνεις παρατήρηση σε κάποιον που δεν σου αρέσει η απάντηση του.
    Αν δεν έχεις καταλάβει, ο καθένας στο Forum μπορεί να γράψει την δική του άποψη, όποια και αν είναι και μόνος αρμόδιος να τον κρίνει είναι οι ανώτεροι από αυτόν, απάντησε λοιπόν ότι θέλεις σ' αυτόν που σε ρωτάει και τα υπόλοιπα τα αφήσεις σε άλλους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Με άλλα λόγια πηγές γιοκ, επίκληση αυθεντίας. ΟΚ. ;-)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 28-03-20 στις 14:57.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  12. #12
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    παιδες μην μαλωνετε αρχικα. να σας πω τι εκανα. ηρθε αρχικα τεχνικος απο cosmote μετρησε στον κατανεμητη και ειδε και το ροθτερ και η γραμμη και το ρουτερ ειναι οκ.
    Τωρα εγω ανοιξα ενα μπουατ και που μαλλον εκει ερχεται το κεντρικο καλωδιο και αποσυνδεσα το καλωδιο της μπριζας που οταν βαζω συσκευη μου κανει επανεκκινηση το ρουτερ και δεν πλεον επανεκκινησεις οταν βαζω εκει συσκευη αλλα στις αλλες μπριζες ενω δεν ειναι νεκρες δεν μου δινει σημα. αρα ξερω οτι η συγκεκριμενη πριζα βραχυκυκλωνει. ο τεχνικος μου ειπε οτι πρεπει ναρθει καποιος να δει το δικτυο. Εγω μια βοηθεια που θελω τωρα ειναι να μου πειτε πως μπορω να βρω πια ειναι η κεντρικη μου γραμμη. απο τα λίγα που σκαμπαζω μαλλον αυτο που πρεπει να κανω ειναι να συνδεσω το ρουτερ σε ενα ενα καλωδιο με το μπλε και το ασπρο μπλε που ειναι τα καλωδια που δινουν σημα και να δω με ποιο ζευγαρι θα συγχρονισει. αν υπαρχει και αλλος τροπος ευπροσδεκτος. αυτο θελω να το κανω για να δοκιμασω και τους τροπους συνδεσης που μου προτεινατε πιο πανω.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό μπορείς να κάνεις, δοκιμή ένα-ένα ζευγάρι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Διευκρινίσε σε παρακαλώ πρώτα από όλα το εξής αντιφατικό:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bebis19
    ...στις αλλες μπριζες ενω δεν ειναι νεκρες δεν μου δινει σημα.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Διαβαζοντας βιαστικα γιατι νυσταζω, θυμηθηκα οταν ειχα επανεκιννησεις του 724 που ειχα τοτε...
    Υστερα απο πολυ ψαξιμο και δοκιμαζοντας ολες τις πιθανες και απιθανες ιδεες για το τι μπορει να φταιει...
    Εφταιγε τελικα η "πορτα" vdsl στο καφαο που εδινε τις εντολες για επανεκκινηση.
    Δεν ξερω αν μου αλλαξαν "πορτα" ή κατι αλλο αλλα παντως η "επεμβαση" εγινε στο καφαο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας