Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    26-03-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα σας,
    Εύχομαι όλοι να είστε καλά και υγιείς.
    Έχω τεράστιο πρόβλημα με το ίντερνετ και χρειάζομαι βοήθεια. Η ιστορία έχει ως εξής: τον Οκτώβρη έληξε το συμβόλαιό μου με τη Vodafone για Internet και σταθερό. Επειδή δεν είχα και την καλύτερη ταχύτητα και είχα κάποια μικροπροβλήματα, έκανα έρευνα στη γειτονιά και μου είπε ο γείτονάς μου πως έχει Cosmote και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Για εμένα το ίντερνετ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ γιατί εργάζομαι τον περισσότερο καιρό από το σπίτι. Έβαλα λοιπόν Cosmote 50 Mbps για να έχω το καλύτερο δυνατόν ίντερνετ και εκεί ξεκίνησε ο εφιάλτης. Οι ταχύτητες που πέτυχε το 50 Mbps ήταν για πλάκα - τα 10 Mbps ήταν η καλή περίπτωση. Μετά από 2 μήνες λοιπόν, αναγνώρισαν πως δεν έπρεπε να με είχαν συνδέσει στα 50 γιατί δεν το εξυπηρετούν στη διεύθυνσή μου (!) και με κατέβασαν στα 24 για να μην πληρώνω και κερατιάτικα.. και όπως ήταν αναμενόμενο, τα προβλήματα συνεχίστηκαν. Είναι θαύμα αν κάποια μέρα δεν έχω καμία αποσύνδεση - το ρούτερ αποσυνδέεται διαρκώς, το ίντερνετ πέφτει ακόμα και αν δείχνει πως λειτουργεί, γενικά η κατάσταση είναι τραγική - πρέπει να έχω μιλήσει πάνω από 30 φορές με το 13788 και δεν έχω πάρει ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Όπως καταλαβαίνετε, τώρα με την καραντίνα που δουλεύω 100% από το σπίτι, έχω φτάσει στα όρια μου - θέλω να τους καλέσω και να τους βρίσω πλέον. Οποιαδήποτε βοήθεια, συμβουλή, επαγγελματίας ή οποιασδήποτε έχει κάτι να πει/ να βοηθήσει, με μεγάλη μου χαρά. Σκέφτομαι πως ακόμα και αν πάω ξανά Vodafone ή σε άλλο πάροχο, στα 24 Mbps θα αναγκαστώ να υποστώ ξανά το ΤΡΑΓΙΚΟ δίκτυο της COSMOTE ή οτιδήποτε άλλο. Πώς μπορώ να μάθω με 100% ακρίβεια τι ταχύτητα ιντερνετ δίνει ο κάθε πάροχος στη διεύθυνσή μου;
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Να είσαι και σύ καλά.

    Κανείς isp δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια τι ταχύτητα θα πιάνεις σπίτι σου,
    γιατί κανείς δεν ξέρει ποια ακριβώς είναι η κατάσταση του χαλκού που μεσολαβεί.
    Έχουν απλώς μια ένδειξη ότι η χ γειτονιά πιάνει περίπου/μέχρι ψ ταχύτητες (αναλόγως απόστασης/κατάστασης δικτύου).

    Όσον αφορά τα προβλήματα σου:
    Πρέπει να ψάξεις να δεις αν ευθύνεται το δίκτυο/καλωδίωση ή/και το cpe.

    Άρχισε ελέγχοντας την εσωτερική καλωδίωση και το καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή (υπάρχουν σχετικά θέματα),
    αν δεν είναι ΑΑΑ διόρθωσε την.
    Κάνε μια μέτρηση στατιστικών πάνω στον κατανεμητή να δεις την διαφορά.
    Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου μάλλον θα χρειαστεί να φέρεις κάποιον που τα καταφέρνει.
    Δες τα στατιστικά της σύνδεσης και την απόσταση από AK/DSLAM.
    Αν υπάρχει γενικότερο πρόβλημα δικτύου/χαλκού (που σε αυτήν την περίπτωση λίγο-πολύ όλοι οι isp τα ίδια προβλήματα θα έχουν),
    το δηλώνεις σαν βλάβη και ελπίζεις να έχουν διαθεσιμότητα να σου αλλάξουν ζεύγος (που ίσως παίξει καλύτερα, ίσως όχι),
    άλλως περιμένεις (άν/πότε/όποτε) το φτιάξουν (που εδώ "φτιάξουν" σημαίνει να στήσουν το δίκτυο από την αρχή...).
    Που θα περιμένεις για πολύ.
    Εναλλακτικά, απλώς μετακομίζεις.
    Πάντως, άν ο γείτονας έχει "κανένα πρόβλημα" αυτό συνηγορεί το πρόβλημα να είναι όντως στην πλευρά σου
    (είτε η καλωδίωση στο σπίτι, είτε μέχρι το κουτί..) οπότε ξεκίνα να ψάχνεις.

    Αν το πρόβλημα σου είναι από το cpe, τα πράγματα είναι εύκολα,
    απλώς αλλάζεις το cpe με ένα της αρεσκείας σου.

    Μπορεί να είναι κάτι (ή και όλα) από τα παραπάνω, οπότε ξεκινάς να ψάχνεις και ότι μπορείς βελτιώνεις/διορθώνεις.
    Και κάνε ένα post στην κατηγορία της cosmote με το cpe σου και ζήτα οδηγίες (εδώ είναι σε λάθος κατηγορία).
    Όσον αφορά το ίδιο το ερώτημα, κατά την γνώμη μου = cosmote.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofiamnt Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......................
    Kάνε το παρακάτω για να έχουμε πιο πλήρη εικόνα

    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    26-03-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Δεύτερον, επειδή προφανώς δεν γνωρίζω κάποιον τεχνικό, υπάρχει η δυνατότητα να μου συστήσει κάποιος κάποιον; Καταλαβαίνω πως το site δεν έχει αυτό το ρόλο, αλλά ειλικρινά θα με βοηθούσατε πολύ.

    - - - Updated - - -

    Ευχαρίστως να το κάνω, αλλά δεν ξέρω πως.. μπορείς μήπως να μου το περιγράψεις;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Υπάρχει κάπου στο gui του router μια σελίδα που δείχνει τα στατιστικά της σύνδεσης.
    Ξεκίνα από αυτά.
    Δεν έχω εγκατεστημένο/εύκαιρο speedport (υποθέτω λόγω cosmote έχεις speedport) για να σου πω που ακριβώς είναι.
    Θα πρότεινα:
    Κοίτα κάτω/πίσω από το cpe να δείς *ποιό* μοντέλο είναι (2i/plus/whatever)
    και κάνε μια σχετική ερώτηση στο forum για cosmote ή cosmote vdsl στα σχετικά νήματα.
    Και ρίξε και μια ματιά στο user guide του speedport, τα βασικά τα εξηγεί.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-03-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Νομίζω το βρήκα.. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2020-03-27 112313.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  37,0 KB 
ID: 212990
    Επίσης βρήκα τα system messages και απότι φαινεται παίζει διαρκώς αυτό
    2020-03-27 11:39:38DNSv6-error:The DNSv6 Servers ΧΧ replies Non Existent Domain(3). (P008)
    2020-03-27 11:39:38DNSv6-error:The DNSv6 Servers ΧΧ replies Non Existent Domain(3). (P008)
    2020-03-27 11:39:18DNSv6-error:The DNSv6 Servers ΧΧ replies Non Existent Domain(3). (P008)
    2020-03-27 11:39:05DNSv6-error:The DNSv6 Servers ΧΧ replies Non Existent Domain(3). (P008)
    και πάει έτσι διαρκώς
    Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Annotation 2020-03-27 112313.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sofiamnt : 27-03-20 στις 12:43.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το SNR Margin στο Down θα έπρεπε να είναι στο 8, που είναι και το default του ΟΤΕ, μπορεί να έχει μείνει εκεί από κάποια παλιότερη ρύθμιση λόγω βλάβης, πάρε τηλέφωνο και ζήτησε να σου το αλλάξουν και θα ανέβει κι' άλλο ο συγχρονισμός σου.
    Φρόντισε να επιμείνεις γιατί μπορεί να πέσεις σε τηλεφωνητή που δεν ξέρει, ζήτησε το τεχνικό τμήμα.
    Βλέπω ότι δεν υπάρχουν λάθη που δείχνει ότι η γραμμή σου είναι καθαρή, έστω και στα 30 λεπτά που είναι Uptime, παρακολούθησε αν ανεβαίνουν και με τι ρυθμό.
    Αν η γραμμή σου είναι εντάξει τα προβλήματα μπορεί να παρουσιάζονται από την εσωτερική σου εγκατάσταση, όπως γράφει και ο συμφορουμίτης πιο πάνω, ή από το ίδιο το ρούτερ.
    Πως έχεις συνδέσει το ρούτερ στην πρίζα;; τα τηλέφωνα πως είναι συνδεδεμένα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    ^ Αυτό.
    Τα dns errors στο Log αρχικά δεν σε ενδιαφέρουν.
    Οπωσδήποτε δεν έχει να κάνει με τις πιθανές αποσυνδέσεις ή την χαμηλή ταχύτητα στο wan.
    Πιθανότατα απλώς προσπαθεί να βρεί κάποιο site που δεν έχει ipv6 records.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας