Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567
Εμφάνιση 91-99 από 99
  1. #91
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Για το Teac: Το πήρα όταν είχαν €350. Άσε, ξέρω. ΞΕΡΩ είπα. Το ήξερα εξαρχής, μα ήθελα να έχω DVD εγγραφής. 2 μήνες μετά είχε το 1/3 της τιμής, και ήταν και
    μπουρούχα - μα το είχα χαρεί..!

    Για τα ποντίκια... Εμπειρίες, φίλε μου, εμπειρίες. Έχω διαλύσει ΔΥΟ οπτικά της Microsoft χωρίς να τα έχω καν πειράξει (χάλασε το καλώδιό τους) και στη δουλειά το "vanilla" οπτικό της έχει αρχίσει να κάνει "πηδηματάκια" στην κίνησή του. Σπίτι έχω ένα οπτικό Logitech εδώ και 2+ χρόνια που το θεωρώ κορυφή (το ερωτεύτηκε και κολλητός Μαηκροσοφτικός και πήρε το ίδιο), ενώ πρίν είχα πάλι Logitech, Logitech, Logitech. Πρόσεξε και μία σημαντική παράμετρο: τα Logitech είναι λίγο πιό μικρά και ελαφριά από τα αντίστοιχα "τετραγωνέξ" της Microsoft, και όταν σχεδιάζω στο Φωτοσόπι με βολεύει να τα κουνάω σαν μολύβι (μη γελάτε ωρέ!)... :-)

    Για το δίσκο: βρε συ, με το Ghost δεν διατηρούνται ΟΛΑ όσα λες; Γράμματα partitions, λογαριασμοί, attributes αρχείων κ.λπ..; Το μόνο που βλέπω να χρειάζεται είναι ο driver που αναφέρεις, ο οποίος όμως, λογικά, υπάρχει ήδη αφού στο σύστημά μου έχω έναν IDE Και έναν SATA. Αυτό που δεν ξέρω πως θα πρέπει να αλλάξει, είναι το να γίνει τράμπα ο controller του βασικού δίσκου με αυτόν του νέου. Σαν υποσημείωση να σου πω πως ο IDE θα ΦΥΓΕΙ από το σύστημα - δεν θα βρίσκεται επάνω ώστε να πρέπει να ορίσω από το BIOS πως ο SATA θα είναι ο Boot και ο IDE ο 2ος. Δεν θα υπάρχει IDE (αν, όντως, πάρω SATA).

    Τέλος, για τιμές, κοίταξα πάλι και το Overclock.co.uk, και είναι ΠΟΛΥ καλύτερες, μα δεν ξέρω πόσο θα ανέβουν με την αποστολή. Στην χειρότερη, θα έρθει λίιιιγο πιό ακριβό από Ελλάντα, μα δεν το κόβω. Λέω, λοιπόν, να τα τσιμπήσω εξαρχής από εκεί... :-)

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  2. #92
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    849
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΥ
    Router
    585
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord
    Τέλος, για τιμές, κοίταξα πάλι και το Overclock.co.uk, και είναι ΠΟΛΥ καλύτερες, μα δεν ξέρω πόσο θα ανέβουν με την αποστολή. Στην χειρότερη, θα έρθει λίιιιγο πιό ακριβό από Ελλάντα, μα δεν το κόβω. Λέω, λοιπόν, να τα τσιμπήσω εξαρχής από εκεί... :-)

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Πρόσθεσε τα στο καλάθι σου και κάνε check-out. Πριν από το final ok θα σου πει πόσο ακριβώς είναι τα μεταφορικά.
    Μην ξεχάσεις ότι 1 λίρα αντιστοιχει σε 1,43€.

  3. #93
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Όπως γνωρίζεις, ποτέ δεν εμπιστευόμουν τα κάθε είδους Γκοστ-οειδή.

    2. Η μέθοδος που σου περιγράφω είναι δοκιμασμένη (τουλάχιστο 10-15 φορές τα τελευταία 3 χρόνια) και δουλεύει για 2000, XP, 2003.

    3. Όταν γίνεται format ένα partition από το Disk Management, κάπου γράφεται ένα serial number σε αυτό (υπάρχει μάλιστα κάποιο free utility στο sysinternals.com που μπορείς να το δεις αυτό και νομίζω και να το αλλάξεις). Επίσης υπάρχει κλειδί στη Registry που έχει αντιστοιχίσει serial numbers σε γράμματα (mount points). Το θέμα είναι όταν ξεκινήσει το καινούριο αντίγραφο της εγκατάστασης να ισχύουν όλα τα παρακάτω:

    - να έχει το καινούριο partition το ίδιο serial number με το παλιό

    - να έχει το καινούριο partition το ίδιο γράμμα (mount point) με το παλιό

    - τα παραπάνω να είναι ίδια καί στη Registry της καινούριας εγκατάστασης

    - και φυσικά να είναι ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΑ τα attributes, permissions και ownerships σε όλα τα αρχεία του partition της εγκατάστασης, μεταξύ παλιάς και καινούριας

    Εάν δεν ισχύουν ΟΛΑ τα παραπάνω ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, και πας να ξεκινήσεις την καινούρια εγκατάσταση:

    - στην καλύτερη περίπτωση -> απλά δεν θα μπορεί να ξεκινήσει και να κάνει login

    - στην χειρότερη περίπτωση -> τα παραπάνω συν ότι θα σαβουρευθεί ανεπανόρθωτα η registry της καινούριας εγκατάστασης και θα πρέπει να ξανακάνεις αντιγραφή από την αρχή
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #94
    Εγγραφή
    31-12-2004
    Περιοχή
    LAW@AUTH
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    15.142/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    speedtouch 530v6
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    λοιπόν παιδιά ειμαι καινούργιος στο site και χαίρομαι που το ανακάλυψα.
    Σε 5-10 μέρες θα πάρω καινούργιο υπολογιστή και έχω πονοκεφαλιάσει, αα.... καταρχάς δίνω 1400 ευρώ.
    Ο επεξεργαστής είναι γόρδιος δεσμός για μένα διότι πάει πακέτο με την mobo,
    έχω κατασταλάξει σε 2 συστήματα

    1. P4 3.4, 1024DDR2, X700PRO DDR3 256MB,PSU 350, 300GBSATA MAXTOR, DVD DL NEC, W/L DESKOTOP 3 DSP, mobo INTEL D915PCYL 4DDR2,PCI,PCI-E,2SATA,ATA,7.1onboard.
    2. ATHLON 3.5 ,PSU 350, 1024DDR, 9800PRO 256MB, mobo ASUS A8V DELUXE κ.ο.κ

    θέλω να πάρω ενα μηχάνημα που να πλησιάζει έστω to peak της τεχνολογίας χωρίς να μου πιάνουν τον κ***ο και να μπορώ να κρατήσω πολλά απο τα hardware σε αναβάθμιση που θα κάνω σε 3 χρόνια.

    To κακό είναι πως κάθε χρόνο βγάζουν επεξεργαστή με διαφορετική socket(775,754,939,964) άρα και διαφορετικές mobo. Όπότε ότι δώσω σε cpu και mobo πηγαίνει χαμένο καθώς δεν είναι αναβαθμίσιμο.

    Και πιάνω την κάρτα γραφικών, αν πάρω INTEL μπορώ να πάρω και την X700 που ειναι DDR3 αν πάλι πάρω ΑTHLON (που είναι ασύγκριτα καλύτερος απο τον Ρ4) τότε συμβιβάζομαι με μια 9800 και δεν θα έχω θύρες PCI-E καθώς θα αργήσουν να πωλούνται στην ελλάδα για δύο μήνες ακόμα. Μετα αναρωτιέμαι η DDR2 RAM χρειάζεται τώρα? οι mobo ΑTHLON δεν θα υποστηρίζουν DDR2 για καιροοοό ακόμα.

    για cooler τι να διαλέξω? ξέρω ότι οι Ρ4 θέλουν υποχρεωτικά.

    απο θόρυβο, πως θα ξέρω οτι αυτό που θα παραγγείλω δεν θα είναι θορυβώδες?(ειμαι και λίγο περίεργος στον θόρυβο)

  5. #95
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Frodo, με 1400 ευρώπουλα παίρνεις ΚΟΡΥΦΑΙΟ μηχάνημα. Από την άλλη, αυτά που παραθέτεις σε σχέση με το τι μπορείς να πάρεις είναι μπουρούχες. Σόρυ, αλλά δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση.
    Λοιπόοοον...
    Εγώ θα ανεβάσω το κασέ σου κατά 200, ακριβώς, ευρώπουλα, στα 1600. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει πως "δεν παίρνεις καλό μηχάνημα με 1400", μα πως αυτό που σου προτείνω ναι μεν δεν θα είναι αναβαθμίσιμο, μα θα σου τρέχει τα πάντα μέχρι τα επόμενα Χριστούγεννα. Επίσης, όταν αποφασίσεις να αναβαθμίσεις το μηχάνημά σου, πιθανότατα τα μόνα που θα ξεφορτωθείς θα είναι η μητρική και ο επεξεργαστής ΜΟΝΟ. Τσέκ Δις Άουτ...

    Τέλος, να ΤΟΝΙΣΩ πως αυτά είναι από το mgmanager, που δεν έχει και τις καλύτερες τιμές. Μπορείς να ρίξεις το σύνολο κατά, τουλάχιστον, €50 αγοράζοντας τα εξαρτήματα από εδώ κι` εκεί. Τι καλό έχει αυτό που σου προτείνω;

    Εξαιρετική οθόνη
    ΠΟΛΥ καλό επεξεργαστή και άπαιχτη κάρτα γραφικών (καλύτερη από αυτές που ανέφερες εσύ)
    Επώνυμη μνήμη
    ΟΛΑ τα συμπράγκαλα για να έχεις ένα πλήρες πισί.

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Υ.Γ.: Συνάδελφοι; Διορθώστε με, έτσι; ;-)
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  6. #96
    Το avatar του μέλους packetstorm
    packetstorm Guest
    Σε αυτά που σου είπε ο πάπιας εγώ μόνο θα άλλαζα την μητρική (είναι απαράδεκτες οι QDI) με μια MSI K8N Neo 2 Platinum και αν ΔΕΝ είχα σκοπό να κανω οverclocking θα έπερνα τον 3500+ . Αυτές οι αλλαγές θα σε πάνε στα 1600 περίπου αλλα αν όπως λές σκοπεύεις να κρατήσεις το σύστημα για 3 χρόνια δέν υπάρχει λόγος να συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο.

    Αν μάλιστα αποφασίσεις αργότερα να το οβερκλοκάρεις ο 3500 90nm είναι άριστη επιλογή και αυτό το έχω διαπιστώσει και προσωπικά (σταθερός στα 2618(238x11) με 1.52 vcore και το Zalman 7000AlCu --> 43 idle, 58 load)

  7. #97
    Εγγραφή
    01-12-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Συκιές - Βάρνα
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49953/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 9.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Πάπια περίμενε μέχρι Μάρτη για να έχουν βγει όλων των εταιριών οι λύσεις (καί της DFI) σε nForce4-Ultra και να έχουν έρθει και στην Ελλάδα.

    Μαζί θα αγοράσουμε Πάπια.

    Και γω για τότε σχεδιάζω μία από τα ίδια.
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Wan Πάπια. Και γω τότε σκοπεύω να αναβαθμιστώ αρχές με μέσα Μάρτη.
    M/B: MSI P67A-GD65
    CPU: INTEL CORE i5 2500K 3.3GHZ
    GPU: GEFORCE 660 2GB RAM
    RAM: 8GB RAM
    1st HDD: SAMSUBG 1.5 TERRA
    2nd HDD: WD 320GB CAVIAR


  8. #98
    Το avatar του μέλους packetstorm
    packetstorm Guest
    Παιδιά κι εγώ έτσι νόμιζα αλλα το έψαξα και τελικά το nf4 δέν είναι και τόσο σημαντική βελτίωση για κάποιον που δέν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει το SLi

  9. #99
    Εγγραφή
    01-12-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Συκιές - Βάρνα
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49953/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 9.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από packetstorm
    Παιδιά κι εγώ έτσι νόμιζα αλλα το έψαξα και τελικά το nf4 δέν είναι και τόσο σημαντική βελτίωση για κάποιον που δέν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει το SLi
    Ναι, αλλά μην ξεχνάς το pci express, στο οποίο θα πρέπει να μεταβεί κάποιος έτσι και αλλιώς. Βέβαια όχι τώρα, άμεσα, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το κάνει.
    M/B: MSI P67A-GD65
    CPU: INTEL CORE i5 2500K 3.3GHZ
    GPU: GEFORCE 660 2GB RAM
    RAM: 8GB RAM
    1st HDD: SAMSUBG 1.5 TERRA
    2nd HDD: WD 320GB CAVIAR


Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567

Παρόμοια Θέματα

  1. Asterisk & Στησιμο "Τηλεφωνικού" κέντρου
    Από chrismfz στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-08, 11:10
  2. "Στήσιμο" ενός FTP Server σε Linux
    Από ΕΡΜΗΣ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-06, 20:00
  3. FTP SERVER : "Στήσιμο" σε περιβάλλον Linux (Ubuntu)
    Από ΕΡΜΗΣ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-06, 23:29
  4. "ελεύθερη αγορά", ΟΤΕ και τιμές του adsl
    Από dimig33 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-05, 00:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας