Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλημέρα στο forum. Θα ήθελα αν ξέρει κανενας να με βοηθήσει αν ξέρει. Έχω ένα PentiumII με 128 RAM και θέλω να χρησιμοποιήσω Linux για να το κάνω server. To linux που μου άρεσε περισσότερο για server είναι το ClarkConnect αλλά σε αυτό το Pc δεν βλέπει την pci ethernet card επειδή απ ότι έχω διαβάσει δεν δέχετε κάρτες με Realtek chipset. Έχετε να προτείνεται κάποιο linux με αυτές τις απαιτήσεις ? Έχετε να προτείνεται κάποια λύση για το υφιστάμενο Linux ?

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Οι κάρτες Realtek υποστηρίζονται, απλά μπορεί να σου έτυχε ο «Κινέζος», δηλαδή μια κάρτα σαν την RTL8139D, της οποίας η ονομασία σε παραπέμπει σε Realtek, η οποία όμως είναι «μαϊμού». Αν μπορείς να τρέξεις κάποιο live CD στο επίμαχο σύστημα, δώσε την εντολή lspci και μετά βρες την PCI ID της κάρτας σε αυτή τη λίστα:
    http://wiki.debian.org/DeviceDatabase/PCI

    Εκεί σου γράφει και ποιο module χρησιμοποιείται για την συγκεκριμένη κάρτα.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Φίλε μου έχω δοκιμάσει την εντολή σου και λειτουργεί και πράγματι το chipset είναι RTL8139D. Δεν μπορω να κάνω τίποτα τώρα ? Πρέπει να πάρω άλλη αν και την έχω βρεί στη λίστα που μου είπες.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Στην ίδια γραμμή της λίστας σου λέει και ποιο module χρειάζεται για να δουλέψει αυτή η κάρτα: το sc92031. Θα πρέπει λοιπόν να κοιτάξεις τί γίνεται στο ClarkConnect με αυτό το module, εφόσον θέλεις να χρησιμοποιήσεις αυτή τη διανομή.
    Καλές διανομές για server είναι αυτές που την περισσότερη δουλειά του αρχικού στησίματος την κάνεις χειροκίνητα, π.χ. Debian και Arch. Για το ClarkConnect πρώτη φορά ακούω. Σίγουρα κάποιος συμφορουμίτης θα μπορέσει να σου πει περισσότερα.


    Προσωπικά, έχω Debian και δουλεύει μια χαρά σε σύστημα P2-300 (128 MB RAM) με τη συγκεκριμένη κάρτα.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Λοιπόν το συγκεκριμένο module που λες το έχω σαν file πάνω στο cd που μου δώσαν μαζί με την κάρτα. Είμαι καινούργιος στον κόσμο των Linux. Μπορείς να μου πεις βήμα προς βήμα πως να το εγκαταστήσω την κάρτα αυτή.? Όταν το κάνω αυτό με επιτυχία τα υπόλοιπα τα ξέρω.. Ευχαριστώ για την γρήγορη σου ανταπόκριση. Επείσης αν έχω κάπιο link για να κάνω download το συγκεκριμένο Debian που χρησιμοποιείς ?

  6. #6
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το module που λες σε τι μορφή αρχείου είναι; Δεν ξέρω αν δουλεύει με το σύστημα ή από τι καθορίζεται η συμβατότητα/δυνατότητα εγκατάστασης.

    Αν θέλεις να δοκιμάσεις Debian, εδώ τα link:
    http://cdimage.debian.org/cdimage/le...-1.iso.torrent
    (για λήψη μέσω BitTorrent, προτιμάται)

    http://cdimage.debian.org/cdimage/le...-i386-CD-1.iso
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #7
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Skaf έχεις κάνει βασική εγκατάσταση για srv; πόσο χώρο πιάνει;

  8. #8
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    940MB. Αλλά ίσως έκανα ένα λάθος, έκανα εγκατάσταση από πλήρες image και απλά επέλεξα να μην εγκατασταθούν τα επιπλέον στοιχεία (τυπικό σύστημα, σύστημα εργασίας, κ.λπ.). Αν είχα χρησιμοποιήσει CD netinst, θα ήταν άραγε πιο «λεπτό» το σύστημα;

    Edit: [ Μετά από apt-get clean: 884MB ]
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το αρχείο ειναι σε μορφή .c . Όταν πήγα να το κάνω make install sc....c μου έβγαλε errors

    ........Auto merged post: conlouca πρόσθεσε 13 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Οταν προσπαθώ να εκτελέσω την εντολή make install παίρνω το μύνημα Linux Kernel source not found . Stop.Πως μπορεί να διορθωθεί αυτό ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος conlouca : 21-11-08 στις 16:43. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Για να το κάνεις compile πρέπει να έχεις τις πηγές (sources) του πυρήνα σου.

    Δοκίμασε αυτή την εντολή για να τις εγκαταστήσεις:
    Κώδικας:
    apt-get install kernel-source
    http://www.clarkconnect.com/forums/s...e=0#Post100268

    Αν θέλεις να δοκιμάσεις Arch ή Debian, σε ενδιαφέρουν αυτοί οι οδηγοί του Wantilles:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=88599
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=63138
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 21-11-08 στις 16:55.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    όποια εντολή και να χρησιμοποιήσω μου βγάζει το ίδιο μύνημα. E: Couldn't find package kernel

  12. #12
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από conlouca Εμφάνιση μηνυμάτων
    όποια εντολή και να χρησιμοποιήσω μου βγάζει το ίδιο μύνημα. E: Couldn't find package kernel
    Χαζή ερώτηση: Έδωσες: configure && make && make install σαν root?



    Και μια σημείωση: Γενικά προτείνω να αλλάξεις κάρτα αν η μόνη διαδικασία για να την κάνεις install στην διανομή της επιλογής σου είναι να εισάγεις ένα τέτοιο module. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα με κάθε αναβάθμιση του kernel να χρειάζεται να κάνεις την ίδια διαδικασία.

    Αν πάλι δεν έχεις πρόβλημα με Debian και δουλεύει διαπιστωμένα εκεί, βάλε debian. =)

  13. #13
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ναι βέβαια σαν root έκανα login. Το Debian μπορώ να το κάνω access από άλλον υπολογιστή μέσω web interface?

  14. #14
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Έβαλες το πακέτο με τα kernel-headers όπως σου είπε και ο skaf?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από conlouca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βέβαια σαν root έκανα login. Το Debian μπορώ να το κάνω access από άλλον υπολογιστή μέσω web interface?
    Φυσικά, ανάλογα με το τι θέλεις να στήσεις βέβαια. Επειδή όμως έχω την υποψία ότι έχεις προηγούμενη εμπειρία με το ClarkConnect, προσωπικά προτείνω να χτυπήσεις μια συμβατή κάρτα δικτύου.

    Στις κάρτες δικτύου δεν είναι και πολύ εύκολο να πετύχεις κάποια που δεν είναι συμβατή με linux.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Με αυτήν που έχω αναφέρει πιο πάνω τι μπορώ να κάνω με το ClarkConnect? Έχω δοκιμάσει διάφορα πράγματα και δεν λειτουργούν. Θα ήθελα να μου πει κάποιος πως γίνεται επειδή έχω τρελαθεί. Μου άρεσε πολύ το Clarkconnct όταν το χρησιμοποίησα στο άλλο μου pc και δεν είναι δυνατόν για μια κάρτα ethernet να μην μπορώ να το λειτουργήσω..

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαιτήσεις
    Από popov στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 19:36
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-08, 13:08
  3. Νέο κινητό με συγκεκριμένες χαμηλές απαιτήσεις
    Από WAntilles στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-08, 21:02
  4. stalker απαιτήσεις
    Από loukoumaki στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 16:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας