Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το ιστορικο ξεκιναει απο τον αυγουστο του 2018 , αλλα και ακομη παραπισω,
    οταν καποια στιγμη εβαλα δευτερη γραμμη για να κανω πειραματα με δυο συνδεσεις ,
    που παρατηρησα οτι η μια (αυτη που προυπηρχε ) ηταν γτπκ και η αλλη πιο ρεαλιστικη σε επιδοσεις σε σχεση με την αποσταση .

    οποτε σαν καθε λογικος ανθρωπος , σκεφτηκα οτι οταν τελειωσω με τα πειραματα , θα κρατησω την μια που ειναι σχεδον οσο υπολογιζα και τις δυο μαζι (ειχα δηλωσει οτι εχει βλαβη αλλα στα @@ τους το να το διορθωσουε ) , καπου στο τελος του 2014 εγινε το ξεκαθαρισμα

    ερχομαστε στον αυγουστο του 2018 , οπου η γραμμη ενω δουλευε μια χαρα , ξαφνικα χαλασε, το upload κυριως ειχε πεσει στα 100kbits , εκανε διακοπες ,συχνες αποσυνδεσεις , δεν λειτουργουσε.

    μετα απο συνενοηση με την vodafone , ερχεται το ξεφτερι του οτε και με αλλαζει ζευγος και με συνδεει με την γραμμη που ειχα αφησει γιατι ηταν προβληματικη . (ειχα μαθει κατα την διαρκεια των επισκεψεων οτι δυο ζευγη ειναι μεχρι εδω )

    κανω τα παραπονα μου , στελνω και στην εεττ μια κοινοποιηση , μεσω της εεττ , μου ερχεται ενα χαρτι του οτε , οτι η γραμμη της wind εχει βλαβη , τσιου δηλαδη . λεω απο μεσα μου δεν συνονουμαι με τετοια επικοινωνια , θα μεινω με τα 6 μεγαμπιτ ,την παλευω και ετσι .

    Ερχομαστε στον φετινο φλεβαρη , οπου ηδη η vodafone ειχε αναφερες εδω στο φορουμ για προβληματα απο τις αρχες του χρονου (τα ειχα συναντησει και εγω αλλα οχι αμεσα , αλλα σε καποιον φιλο που εχει βαλει vdsl και του ρυθμιζα ξανα το μοντεμ μετα απο reset που του προτειναν επανηλημενα να κανει )

    στον φετινο φλεβαρη , και κατα την διαρκεια αναφορων για γενικοτερα προβληματος στο ιντερνετ εδω στο φορουμ , ειχα αρχισει και εγω να εχω καποις ωρες και μερες προβλημα . και θεωρησα οτι ειναι λογο της γενικοτερης καταστασης και εδωσα ιδιαιτερη σημασια στην αποκατασταση του . ελενξα βεβαια μια δυο φορες τον εξοπλισμο μου και ειδα οτι δεν ειχε καποιο θεμα .

    το προβλημα αρχιζει και εντεινεται κατα το τελος του φλεβαρη (2-3mbit down , 300kbit up ping με 40% loss ) ενω δεν υπαρχουν τοσο εντονες αναφορες για προβλημα στο ιντερνετ γενικοτερα και ετσι αποφασιζω να το δωσω σαν βλαβη στις 3 αυτου του μηνος .

    εξυπηρετικοτατοι στην εξυπηρετηση , και μου λενε πραγματι υπαρχει φορτιο της ταξης των 20βολτ , και οτι θε ερθει τεχνικος .

    και αρχιζει το ζαλογγο του παραλογου με τα συνεργεια .


    Ερχεται ο τεχνικος της vodafone .το πιστοποιει και το παραπεμπει τον οτε .

    Ερχεται ο τεχνικος του οτε , αλλα δεν ηρθε , με πηρε τηλεφωνο απο την αλλη ακρη και δεν εφτασε μεχρι εδω , απο τον συνχρονισμο καταλαβαινω οτι με εχει συνδεσει στην προηγουμενη χαλασμενη συνδεση . (disconnects, 90kb up , 6mbps down )

    Ξαναερχεται ο τεχνικος της vodafone το ξαναεπισημανει σαν βλαβη το παραπεμπει ξανα στον οτε

    Ερχεται ο τεχνικος τους οτε , αυτην την φορα επισκευτηκε τον χωρο μου , λεει υπαρχει καλωδιακη βλαβη αλλα εχει αλλαξει τις μεταξυ καλωδιωσεις (οχι ολα προφανως , και γιατι εδω γυρω στα 200 μετρα δεν εχει φτασει καινουριο καλωδιο . )

    η συνδεση εχει πεσει πλεον στα 4,5mbps με 100kbps up και πληθος packet loss

    Το επισημανω στην vodafone που μπορω να πω , σε ολη την διαδικασια ηταν ολοι εξυπηρετικοτατοι , μου εχουνε δωσει και μια sim με απεριοριστα ιντερνετ και λεπτα ομιλιας . και μου λενε οτι προκειται για καλωδιακη βλαβη και θα προχωρησει ο οτε σε επιλυση της βλαβης .



    Eτσι ερχομαστε στην δευτερα , πρωτη μερα της καραντινας , και ξαφνικα κοβεται και το ελαχιστο ιντερνετ που ειχα .

    κοιταω την γραμμη , νεκρη . παιρνω τηλεφωνο , εχουν λεει προχωρησει στην αποκατασταση της βλαβης και θα εχω ενημερωση στις 29 του μαρτιου .


    Σημερα , πεμτη μερα απο την διακοπη της γραμμης , λεω να κανω δοκιμαστικα μια κληση στον αριθμο του σταθερου που εχει νεκρωσει για να δω τι βγαινει , βγαινει χτυπημα ; χτυπαει κανονικα ; εχει καποιο μηνυμα προβληματος της γραμμης ;

    Παιρνω τηλεφωνο λοιπον και ακουω το μονο που δεν περιεμνα να ακουσω .

    ΝΑΙ ; απανταει καποιος ! και το εκλεισα .

    τι εγινε λεω ; εφαγα φρικη !
    κοιταω τον αριθμο που πηρα, σε σχεση με τον αριθμο που εχω , κοιταω τις αποδειξεις της vodafone μηπως θυμαμαι λαθος τον αριθμο μου
    παει το μυαλο μου μηπως ειχα κανει καποια βλακεια και ειχα καταγραψει τον εαυτο μου να απανταει στο τηλεφωνο κατα λαθος και ειχε καταχωρηθει ως μηνυμα τηλεφωνητη ;
    δεν χρησιμοποιω τηλεφωνητη παντως ,και δεν ξερω και καποιον να το κανει .

    ξαναπαιρνω τηλεφωνο με την σιγουρια οτι μου ανηκει το νουμερο , και μιλαω με τον ανθρωπο στην αλλη ακρη της γραμμης , και μου λεει οτι του εχουνε δωσει αυτον τον αριθμο εδω και δυο μερες.

    Παιρνω στην vodafone , τους γνωστοποιω το γεγονος που συναντησα και με παραπεμπει στο οτι υπαρχει ηδη διαδικασια επιλυσης καλωδιακης βλαβης και οτι θα μιλησει μαζι μου εκπροσωπος τους οπως εχει προγραμματιστει στις 30 του μαρτιου .
    αλλα δεν μου αρκει ,γιατι τα τηλεφωνηματα που μπορει να δεχτω καταληγουν αλλου , και αυτο το θεωρω βασικο προσωπικο δεδομενο .

    Αυτο που υπεθεσα και διαπιστωσα , ειναι οτι ο ανθρωπος που βγηκε στην γραμμη εχει αλλον αριθμο και απο την διαδικασια επιλυσης πηρε τον δικο μου .

    6 χρονια τους πηρε η αναγνωριση ενος προβληματος , και 24η μερα επιλυσης ενος καλωδιακου θεματος .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 27-03-20 στις 19:48.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Με διέλυσες . Η μαγεία του dsl σε όλο της το μεγαλείο.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε μια καταγγελία στίν ΕΕΤΤ...
    Να δείς πός θα λυθεί το πρόβλημα σου....

  4. #4
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    προς το παρον κοιταω να αποφυγω τον εκνευρισμο και να το βλεπω σαν διασκεδαστικη παρασταση ικανοτητων .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο τίτλος του θέματος όμως

  6. #6
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Ποιών ικανοτήτων; Κάνε καταγγελία να ησυχάσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ μέ τόν παραπάνω άκρη δέν πρόκειται να βγάλεις αλλιώς κι οι λογαριασμοί θα τρέχουν κανονικά μέχρι νά τούς κάνεις καταγγελία στίν ΕΕΤΤ όπου θα σου ζήταανε κι συγγνώμη κι όλας:

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εννοειται οτι θα κανω κατι ,
    η ΕΕΤΤ ,στην φορμα της εχει πολυ περιορισμενο αριθμο γραμματων για να περιγραψεις κατι .
    ετοιμαζω υλικο για επισυναψη ομως ,που εκει μπορω να προσθεσω αρκετα περισσοτερα .
    και αυτο που εγραψα εδω , αυτην την σκοπιμοτητα αφορα , κυριως να κανω μια προβα στην διατυπωση του τι εχει συμβει .
    το οτι μου προτεινετε να προχωρησω στην καταγγελια , ειναι ενα θετικο σημαδι οτι μπορεσα να διατυπωσω σε ικανοποιητικο βαθμο το τι συμβαινει .

    ελεγα να κανω καταγγελια και σε καποια προστασια του καταναλωτη , ωστε να υπαρχει και μια δευτερη παραλληλη γραμμη εξελιξης γιατι μεχρι τωρα με την ΕΕΤΤ , δεν εχω μεινει και πολυ ικανοποιημενος .

    οπως γραφω ειχα κανει μια καταγγελια οταν δεν επισκευαστηκε το προβλημα στην δευτερη γραμμη οταν ειχα και τις δυο γραμμες .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Κάνε όπου μπορείς, έχουμε φτάσει σε αυτή την κατάσταση διότι δεν ασχολείται κανένας. Το θέμα είναι να κατανοήσει αυτά που θες να πεις όποιος διαβάσει ό,τι στείλεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    την δευτερα που περασε , ξαναλειτουργησε η γραμμη μου . οχι απο μονη της , παροτι ειχα κανει νυξη στην βονταφον για την χοντραδα που ειχε συμβει κατα την αποκατασταση βλαβης, η προωθηση στον οτε θα γινοτανε την τεταρτη .

    τα συνεργεια του οτε ομως σκαβανε για αποκατασταση γενικοτερης βλαβης στην περιοχη μου με αποτελεσμα η αμεση επικοινωνια με τον τεχνικο του οτε , να αποβει χρησιμη , γιατι ενω σαν λυση , θα πηγαινε να κοψει το τηλεφωνο και στον αλλον συνδρομητη , μπορεσε και επανεφερε την γραμμη σε εμενα (δεν ξερω τι εγινε με τον αλλον συνδρομητη )
    με αποτελεσμα να εχω ιντερνετ και τηλεφωνο

    συνεχιζει να φαινεται προβληματικη η γραμμη , το βλεπω και απο την ταχυτητα , αλλα και απο τα db του output power του download που ειναι μηδεν εως 6,5 .


    σημερα ηρθε και ο λογαριασμος ,
    εχω 2 μηνες που ειχα αφησει ανεξοφλητους (προτιμω να ασχολουμαι με την πληρωμη του λογαριασμου καθε 2-3 μηνες ) απο τους οποιους υπαρχει υπολοιπο 39,72
    και ο μηνας του μαρτιου , που καθολη την διαρκεια του ειχα προβλημα και επι μια εβδομαδα δεν ειχα καν γραμμη ,
    μας κανουν το συνολο των , 145,84 ευρω .
    εε ;

    μιλησα με την εξυπηρετηση , μου ειπανε οτι θα γινει διορθωση μετα την αποκατασταση της βλαβης .
    ζητησα μια αναλυτικη περιγραφη των χρεωσεων , και οι χρεωσεις αφορουσαν την περιοδο που δεν ειχα καν γραμμη και που ειχαν αποδωσει τον αριθμο μου σε αλλον πελατη της βονταφον ( λαθος του οτε ηταν ομως αυτη η αποδοση )

    δεν τελειωνουμε ετσι εδω .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Δεν θα βγάλεις άκρη αν δεν πέσεις σε σωστό υπάλληλο, που και τότε είναι τυχαίο, η δε βόνταφον έχει χάσει τη μπάλα δεν ξέρω τι κάνουν (ούτε αυτοί ξέρουν τι κάνουν), γενικά μπάχαλο. Κάνε καταγγελίες δίχως δεύτερη σκέψη. Πόσο μακριά είναι το VDSL από σένα;

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    φτασαμε στον ιουνιο να ξεκαθαριστει το θεμα των ασχετων με την χρηση που κανω,χρεωσεων
    πριν τρεις μερες δεν ειχα ιντερνετ, δοκιμασα 2-3 μοντεμ , καποια στιγμη επαιξε το ενα .
    μου ειπαν οτι θα μου στειλουν ενα δικο τους .

    καταγγελια δεν εχω κανει προς το παρον , θα μου πουν , οριστε διορθωθηκε , που επι μερους μοιαζει να εχει συμβει

    δηλαδη εξακολουθω να θεωρω την συνδεση προβληματικη συμφωνα με την βελτιστη συνδεση που ειχα στο παρελθον αναμεσα σε δυο γραμμες ,αλλα δεν ειναι το χαλι που παρουσιαστηκε στα τελη φεβρουαριου ,και λειτουργει ομαλα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #13
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Πόσο καιρό ταλαιπωρείσαι με αυτούς; Εδώ έφτασε Ιούνιος και δεν ενεργοποίησαν ακόμα VDSL σε μερικούς (και εγώ μέσα).

  14. #14
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειναι πραγματι μια ενοχληση το επιπεδο εξυπηρετησης που παρεχουν .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας