Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    25-01-2020
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εχω προβλημα με το ping στα παιχνιδια επειδη ειναι πολυ υψηλο κυμαινεται απο τα 120 εως τα 130 και νομιζβ οτι η γραμμη μου ειναι ηδη σε fastpath χωρις να εχω πει εγω να την βαλουν .Και επισης αλλο ενα προβλημα ειναι οτι το ρουτερ συγχρονιζει στα 24 Mbps αλλα πιανω μονο 12 οπως φαινεται και στις φωτογραφιες παρακατω. Επισης να ξεκαθαρισω οτι τον υπολογιστη τον εχω συνδεδεμενο με καλωδιο στο ρουτερ και οτι αυτο συμβαινει πολυ καιρο και οχι τωρα λογο της καραντινας Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  47,4 KB 
ID: 213036Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  49,0 KB 
ID: 213037

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομιζω πως θα επρεπε να κανεις ενα τεστ σε server της Αθηνας που ειναι πιο αντιπροσωπευτικο, ή ενα tracert σε οποιαδηποτε σελιδα δινοντας την εντολη tracert <κενο> <ιστοσελιδα> στην γραμμη εντολων για να διαπιστωθει εαν οντως υπαρχει προβλημα με το latency σε εσενα ή σε σημειο διασυνδεσης που δεν εχει να κανει ο ΟΤΕ. (Δεν ξερω αν τα εχεις κανει ηδη ολα αυτα σε προηγουμενο χρονο).

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Για αρχη εχεις 100ms με 24αρα γραμμη απο καμπινα πραγμα που δε γινεται.
    Κλεισε το wi-fi και απο το σταθερο σου pc κλεισε τα παντα απο cloud/torrent και οτιδηποτε αλλο μπορει να συγχρονιζει δεδομενα.
    Βαλε να κατεβασεις κατι απο ftp ή steam ή server της microsoft/linux/nvidia και δες την ταχυτητα

    Επισης ανοιξε το task manager στο πισι για να βρεις αν καποια εφαρμογη κατεβαζει κατι αλλο στο παρασκηνιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avent : 28-03-20 στις 12:55.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-01-2020
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στο steam κατεβαζω με 15-16 mbps αλλα σου λεω σιγουρα οτι τα ms τοσα ειναι αλλα δεν ξερω γιατι. Μηπως να τους παρω τηλεφωνο να ρωτησβ ?

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Δε γινεται να κατεβαζεις με 15-16mbps με ethernet. Οπως επισης ουτε το latency γινεται να ειναι τοσο μεγαλο χωρις λογο.
    Και εγω οταν ειχα 24αρα απο καμπινα κατεβαζα με 2.5-2.6MB/s καρφι απο steam.
    Κανε αυτο που σου ειπα για να αποκλεισεις το ενδεχομενο να υπαρχει traffic απο τον ιδιο τον υπολογιστη που χρησιμοποιεις.
    Αλλιως παρε τηλ να σου πουνε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και ολα ειναι φυσιολογικα.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2004
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω προβλημα με το ping στα παιχνιδια επειδη ειναι πολυ υψηλο κυμαινεται απο τα 120 εως τα 130 και νομιζβ οτι η γραμμη μου ειναι ηδη σε fastpath χωρις να εχω πει εγω να την βαλουν .Και επισης αλλο ενα προβλημα ειναι οτι το ρουτερ συγχρονιζει στα 24 Mbps αλλα πιανω μονο 12 οπως φαινεται και στις φωτογραφιες παρακατω. Επισης να ξεκαθαρισω οτι τον υπολογιστη τον εχω συνδεδεμενο με καλωδιο στο ρουτερ και οτι αυτο συμβαινει πολυ καιρο και οχι τωρα λογο της καραντινας Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  47,4 KB 
ID: 213036Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  49,0 KB 
ID: 213037
    Το τεστ που έχεις κάνει είναι σε άσχετο σερβερ κάπου στην Αλβανία;; Λογικό να έχεις τέτοιο ping. Κάνε τεστ στο server του οτε. Όπως είπε και ο χρήστης geoavlonitis κανε tracerout για να δείς και όλη τη δρομολόγιση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netvasilis : 28-03-20 στις 17:48.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ταχύτητες στον συγκεκριμένο server
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_3.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  38,0 KB 
ID: 213075

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10yMm8Z.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  30,1 KB 
ID: 213080

    Μας λέει τι ακριβώς ένα speedtest με την Αλβανία;

    Το ότι το κύκλωμα της oteglobe για εκεί να είναι οκ και να έχει πρόβλημα η Αλβανία δηλαδή είναι το απίθανο σενάριο....

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    ούτε η κινητή της cosmote δεν πρέπει να είναι και στα καλύτερα της τις τελευταίες μέρες.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10yMm8Z.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  30,1 KB 
ID: 213080

    Μας λέει τι ακριβώς ένα speedtest με την Αλβανία;

    Το ότι το κύκλωμα της oteglobe για εκεί να είναι οκ και να έχει πρόβλημα η Αλβανία δηλαδή είναι το απίθανο σενάριο....
    Οτι κάπου υπάρχει πρόβλημα και δεν μπορεί να πιάσει τα 24mbit που συγχρονίζει και δεν είναι λόγο Αλβανίας

  11. #11
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Δεν μπορεί αυτά τα πράγματα να τα συζητάς και να τα πιστεύεις στα σοβαρά.

    Η Αλβανία δεν έχει internet σοβαρό τις καλές τις μέρες, όχι σε περίοδο κρίσης.
    Προς τους μεγάλους προορισμούς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί αυτά τα πράγματα να τα συζητάς και να τα πιστεύεις στα σοβαρά.

    Η Αλβανία δεν έχει internet σοβαρό τις καλές τις μέρες, όχι σε περίοδο κρίσης.
    Προς τους μεγάλους προορισμούς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Κοίτα, για χαλάρωσε λίγο με τα αν το πιστεύω σοβαρά.
    Όταν λέμε υπάρχει πρόβλημα δεν σημαίνει οτι μιλάμε για το διεθνές.

    Σύμφωνα με τα αποτελέσματα τα δικά σου και τα δικά μου, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει θέμα με την Αλβανία τουλάχιστον όχι για να αντέξει μια απλή 24αρα, ο χρήστης πιο πίσω λοιπόν δεν μπορεί καν να τερματίσει αυτή την 24αρα.
    Αυτό λοιπόν σημαίνει πως υπάρχει θέμα τοπικά με το δικό του dslam.

    Διαφωνείς; να ξέρω για το αν θα συνεχίσω σοβαρά ή όχι

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Βεβαίως διαφωνώ.

    Ένας χρήστης αναφέρει πως έχει πρόβλημα η σύνδεση του σε speedtest με την Αλβανία. Από εκεί, βγάζεις το συμπέρασμα του ότι σε κάποιο σημείο το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ και πόσταρες σε 3 νήματα πως έχει προβλήματα. Όλοι που σου απάντησαν, απάντησαν το ίδιο πράγμα, πως είναι αναξιόπιστο το να βγάλεις οποιοδήποτε συμπέρασμα με speedtest στην Αλβανία.

    Έστω πως ήταν προς ένα προορισμό όπως Φρανκφούρτη, Άμστερνταμ, Λονδίνο, θα σου έλεγα πως μπορεί οπότε να το δούμε και οι υπόλοιποι. Η Αλβανία, έχει εξαιρετικά μικρές διασυνδέσεις και αυτή τη στιγμή στρατιωτικό νόμο. Συνεπώς αποτελεί αναξιόπιστη πηγή.

    Έστω πως υπάρχει congestion στο DSLAM με μια δοκιμή σε server εσωτερικού διαπιστώνεται. Έστω πως υπάρχει με το εξωτερικό επίσης διαπιστώνεται με δοκιμές με το εξωτερικό.

    Έκανα 5 μετρήσεις και πήρα 5 διαφορετικά ping times, από 37ms μέχρι 130. Μόνο προς τον συγκεκριμένο προορισμό. Εσένα σου έδωσε ping 100ms από τη Θεσσνίκη στην Αλβανία. Το πιθανότερο είναι πως βλέπουμε πρόβλημα στη διασύνδεση τους. Με λίγα λόγια τίποτα από τα παραπάνω δεν συνηγορεί στο ότι το πρόβλημα δεν είναι στη μεριά τους.

    Γράψαμε του κόσμου τα μηνύματα για πιθανό πρόβλημα στο δικτυο του παρόχου για ένα speedtest με την Αλβανία. Έστω λοιπόν πως ήταν αληθές, συζητάμε και ασχολούμαστε με μια διασύνδεση από την οποία πέρνουμε ως χώρα 0 περιεχόμενο. Δεν υπάρχει κανένα σοβαρό datacenter, απολύτως τίποτα.

    Συνεπώς, ναι, να συνεχίσεις στα σοβαρά όπως κάνω και εγώ παραπάνω.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως διαφωνώ.

    Ένας χρήστης αναφέρει πως έχει πρόβλημα η σύνδεση του σε speedtest με την Αλβανία. Από εκεί, βγάζεις το συμπέρασμα του ότι σε κάποιο σημείο το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ και πόσταρες σε 3 νήματα πως έχει προβλήματα. Όλοι που σου απάντησαν, απάντησαν το ίδιο πράγμα, πως είναι αναξιόπιστο το να βγάλεις οποιοδήποτε συμπέρασμα με speedtest στην Αλβανία.

    Έστω πως ήταν προς ένα προορισμό όπως Φρανκφούρτη, Άμστερνταμ, Λονδίνο, θα σου έλεγα πως μπορεί οπότε να το δούμε και οι υπόλοιποι. Η Αλβανία, έχει εξαιρετικά μικρές διασυνδέσεις και αυτή τη στιγμή στρατιωτικό νόμο. Συνεπώς αποτελεί αναξιόπιστη πηγή.

    Έστω πως υπάρχει congestion στο DSLAM με μια δοκιμή σε server εσωτερικού διαπιστώνεται. Έστω πως υπάρχει με το εξωτερικό επίσης διαπιστώνεται με δοκιμές με το εξωτερικό.

    Έκανα 5 μετρήσεις και πήρα 5 διαφορετικά ping times, από 37ms μέχρι 130. Μόνο προς τον συγκεκριμένο προορισμό. Εσένα σου έδωσε ping 100ms από τη Θεσσνίκη στην Αλβανία. Το πιθανότερο είναι πως βλέπουμε πρόβλημα στη διασύνδεση τους. Με λίγα λόγια τίποτα από τα παραπάνω δεν συνηγορεί στο ότι το πρόβλημα δεν είναι στη μεριά τους.

    Γράψαμε του κόσμου τα μηνύματα για πιθανό πρόβλημα στο δικτυο του παρόχου για ένα speedtest με την Αλβανία. Έστω λοιπόν πως ήταν αληθές, συζητάμε και ασχολούμαστε με μια διασύνδεση από την οποία πέρνουμε ως χώρα 0 περιεχόμενο. Δεν υπάρχει κανένα σοβαρό datacenter, απολύτως τίποτα.

    Συνεπώς, ναι, να συνεχίσεις στα σοβαρά όπως κάνω και εγώ παραπάνω.
    Ο χρήστης μιλάει για Ping σε παιχνίδια στα 120 με 130, ακόμα μιλάει για 15mbit με 16mbit στο steam, ενώ έχει συγχρονισμό στα 24mbit, ελπίζω να μην μου πεις οτι και απο αυτό έχουμε περιεχόμενο 0

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Ρωτήσαμε και γνωρίζουμε που είναι ο gaming server που μπαίνει ο άνθρωπος;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας