Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σύνδεση cosmote, συγχρονισμός 24/1 καθαρός

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_4.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  6,7 KB 
ID: 213089

    Τεστ με Γερμανία, DT, single connection
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_5.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  36,8 KB 
ID: 213090

    Amsterdam
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_8.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  37,1 KB 
ID: 213093

    cosmote Thessaloniki
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_6.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  35,7 KB 
ID: 213091

    Cosmote Athens
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_7.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  27,9 KB 
ID: 213092

  2. #17
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Όλα single connection.

    Για να θεωρήσεις πως υπάρχει πρόβλημα σε οποιοδήποτε network element θα έπρεπε να δείς χαμηλότερες ταχύτητες σε multi connection και αυξημένα ping.

  3. #18
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Το πρωτο ειναι απο τον server απο Αλβανια και το δευτερο απο Θεσσαλονικη.
    Με συγχρονισμο 16 και μεσω wifi σε οτι αφορα το download που ειναι φυσιολογικο.

    Το ping εδω ειναι 39ms εκει 73ms.
    Αν θελετε το κανω και μεσω ethernet αλλα δε νομιζω οτι θα υπαρχει μεγαλη διαφορα.

    Δε νομιζω να εχει προβλημα η γραμμη του. Ακομα δεν εχει δοκιμασει απο ftp ή steam με task manager ανοιχτο για να βλεπει το traffic του.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2020-03-29-00-40-17-858_org.zwanoo.android.speedtest.jpg  

    Screenshot_2020-03-29-00-41-20-515_org.zwanoo.android.speedtest.jpg  


  4. #19
    Εγγραφή
    31-05-2004
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύνδεση cosmote, συγχρονισμός 24/1 καθαρός

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_4.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  6,7 KB 
ID: 213089

    Τεστ με Γερμανία, DT, single connection
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_5.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  36,8 KB 
ID: 213090

    Amsterdam
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_8.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  37,1 KB 
ID: 213093

    cosmote Thessaloniki
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_6.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  35,7 KB 
ID: 213091

    Cosmote Athens
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_7.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  27,9 KB 
ID: 213092
    Δε καταλαβαινω, γιατί κάνεις τεστ με single connection... Σε κάθε περιπτωση εγώ ακόμα και με single σε Λονδινο, Άμστερνταμ και Φρανκφούρτη, τερματίζω την 100ρα και με test από το iPhone ούτε καν με Ethernet, για αυτό και δε μπορώ αυτή τη στιγμή να σας ποστάρω τα αποτελέσματα. Γιατί πρέπει να βγάλεις ότι ο οτε έχει πρόβλημα ενώ ανταποκρίνεται άριστα στις αυξημένες ανάγκες; Αν οντως υπήρχε πρόβλημα θα ήμουν ο πρώτος που θα έκραζα. Ότι υπάρχουν προβλήματα γενικότερα παγκοσμίως ισχύει. Σε όλους τους παρόχους σε όλα τα δίκτυα κλπ, ακόμα και σε κολοσσούς. (Netflix,Google,Facebook κλπ ). Επισης προβλήματα υπάρχουν ενδεχομενως και σε περιοχες μεμονωμένα λόγω διασύνδεσης dslam με core network. Απλά αυτή τη στιγμή το δίκτυο και η διασύνδεση του οτε είναι μακράν τα καλύτερα στην Ελλάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netvasilis : 29-03-20 στις 03:28.

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netvasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε καταλαβαινω, γιατί κάνεις τεστ με single connection... Σε κάθε περιπτωση εγώ ακόμα και με single σε Λονδινο, Άμστερνταμ και Φρανκφούρτη, τερματίζω την 100ρα και με test από το iPhone ούτε καν με Ethernet, για αυτό και δε μπορώ αυτή τη στιγμή να σας ποστάρω τα αποτελέσματα. Γιατί πρέπει να βγάλεις ότι ο οτε έχει πρόβλημα ενώ ανταποκρίνεται άριστα στις αυξημένες ανάγκες; Αν οντως υπήρχε πρόβλημα θα ήμουν ο πρώτος που θα έκραζα. Ότι υπάρχουν προβλήματα γενικότερα παγκοσμίως ισχύει. Σε όλους τους παρόχους σε όλα τα δίκτυα κλπ, ακόμα και σε κολοσσούς. (Netflix,Google,Facebook κλπ ). Επισης προβλήματα υπάρχουν ενδεχομενως και σε περιοχες μεμονωμένα λόγω διασύνδεσης dslam με core network. Απλά αυτή τη στιγμή το δίκτυο και η διασύνδεση του οτε είναι μακράν τα καλύτερα στην Ελλάδα.
    Γιατί αρκετές απο τις δραστηριότητες που κάνουμε στο net είναι single connection.


    Μέτα λίγο με μπερδεύεις, υπάρχει τελικά πρόβλημα γενικά σε όλους τους παρόχους (που είναι και αυτό που λέω τόση ώρα) ή οχι και η cosmote δεν έχει κανένα;

  6. #21
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netvasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε καταλαβαινω, γιατί κάνεις τεστ με single connection... Σε κάθε περιπτωση εγώ ακόμα και με single σε Λονδινο, Άμστερνταμ και Φρανκφούρτη, τερματίζω την 100ρα και με test από το iPhone ούτε καν με Ethernet, για αυτό και δε μπορώ αυτή τη στιγμή να σας ποστάρω τα αποτελέσματα. Γιατί πρέπει να βγάλεις ότι ο οτε έχει πρόβλημα ενώ ανταποκρίνεται άριστα στις αυξημένες ανάγκες; Αν οντως υπήρχε πρόβλημα θα ήμουν ο πρώτος που θα έκραζα. Ότι υπάρχουν προβλήματα γενικότερα παγκοσμίως ισχύει. Σε όλους τους παρόχους σε όλα τα δίκτυα κλπ, ακόμα και σε κολοσσούς. (Netflix,Google,Facebook κλπ ). Επισης προβλήματα υπάρχουν ενδεχομενως και σε περιοχες μεμονωμένα λόγω διασύνδεσης dslam με core network. Απλά αυτή τη στιγμή το δίκτυο και η διασύνδεση του οτε είναι μακράν τα καλύτερα στην Ελλάδα.
    Αν εξαιρέσεις μεμονομένες περιπτώσεις που έχουν θέμα (είτε με οτε είτε με άλλο πάροχο) και οι άλλοι πάροχοι μια χαρά είναι στις διεθνείς διασυνδέσεις ακόμα και τώρα με την επιπλέον κίνηση. Και εγώ με Wind 50αρα τερματίζω όλους τους σερβερ που αναφέρατε σε single/multi connection και τα ping είναι παρόμοια με αυτά που ανέβηκαν για germany ενώ για netherlands είναι λίγο (10 ms) παραπάνω.. Οπότε το μακράν καλύτερο δίκτυο δε ξέρω που βασίζεται.. αλλά στην πράξη δε φαίνεται (προφανώς τίθονται θέματα δρομολόγησης οπότε ενδεχομένως για κάποιον που παίζει όλη μερα σε συγκεκριμένο server ίσως είναι καλύτερος ο ένας ή ο άλλος πάροχος).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 29-03-20 στις 14:28.

  7. #22
    Εγγραφή
    31-05-2004
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αρκετές απο τις δραστηριότητες που κάνουμε στο net είναι single connection.

    Μέτα λίγο με μπερδεύεις, υπάρχει τελικά πρόβλημα γενικά σε όλους τους παρόχους (που είναι και αυτό που λέω τόση ώρα) ή οχι και η cosmote δεν έχει κανένα;
    Γιατί σε μπερδεύω; Λέω ότι εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, καμία ώρα της ημέρας αλλά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να υπάρχουν προβλήματα σε χρήστες λόγω της κατάστασης. Επισης λέω ότι η cosmote είναι σε καλύτερη μοίρα από όλους τους άλλους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εξαιρέσεις μεμονομένες περιπτώσεις που έχουν θέμα (είτε με οτε είτε με άλλο πάροχο) και οι άλλοι πάροχοι μια χαρά είναι στις διεθνείς διασυνδέσεις ακόμα και τώρα με την επιπλέον κίνηση. Και εγώ με Wind 50αρα τερματίζω όλους τους σερβερ που αναφέρατε σε single/multi connection και τα ping είναι παρόμοια με αυτά που ανέβηκαν για germany ενώ για netherlands είναι λίγο (10 ms) παραπάνω.. Οπότε το μακράν καλύτερο δίκτυο δε ξέρω που βασίζεται.. αλλά στην πράξη δε φαίνεται (προφανώς τίθονται θέματα δρομολόγησης οπότε ενδεχομένως για κάποιον που παίζει όλη μερα σε συγκεκριμένο server ίσως είναι καλύτερος ο ένας ή ο άλλος πάροχος).
    Βασίζεται στα smokeping που δείχνουν nova, wind να έχουν ανεβασμένο latency και spikes στα διεθνή τους κυκλώματα τις ώρες αιχμής και στα σχετικά, topic wind και nova όπου πολλοί χρήστες αντιμετωπίζουν προβλήματα.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-01-2020
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κάποιος να μου πει τι να κάνω τελικά και τι φταει ;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας