Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα.

    Έχω forthnet και θα αναβαθμίσω σε VDSL.

    Μου λένε από την τεχνική υποστήριξη, πως πλέον η τηλεφωνική μου γραμμή θα είναι VoiP ((1)ισχύει αυτό; Δηλαδή η τηλεφωνική πρίζα δεν θα έχει τάση πλέον;).

    Επίσης μου λένε πως το router έχει έξοδο στην οποία θα συνδέσω την υπάρχουσα τηλεφωνική μου συσκευή.

    Όταν ρώτησα αν γίνεται να εγκαταστήσω έναν soft VoiP client στο PC, μου είπαν πως δεν γίνεται. (2) Αυτό γιατί δεν γίνεται;
    Επίσης μου είπαν πως δεν γίνεται να βάλω άλλο router, (3) αυτό επίσης, γιατί δεν γίνεται;

    Τέλος ρώτησα αν γίνεται να συνδέσω κατευθείαν στην τηλεφωνική πρίζα ένα Voip τηλέφωνο, και μου είπαν πως δεν ξέρουν αλλά μάλλον γίνεται.
    Και η ερώτησή μου είναι (4) αν γίνεται να συνδέσω κατευθείαν την τηλεφωνική πρίζα με το PC, με την βοήθεια κάποιας κάρτας π.χ. PCI ή οτιδήποτε.

    Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

    Βασικά αυτό που θέλω είναι να μιλάω από το PC μου με μικρόφωνο και ακουστικά στον αριθμό του τηλεφώνου μου.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Έχω forthnet και θα αναβαθμίσω σε VDSL.

    Μου λένε από την τεχνική υποστήριξη, πως πλέον η τηλεφωνική μου γραμμή θα είναι VoiP ((1)ισχύει αυτό; Δηλαδή η τηλεφωνική πρίζα δεν θα έχει τάση πλέον;).

    Επίσης μου λένε πως το router έχει έξοδο στην οποία θα συνδέσω την υπάρχουσα τηλεφωνική μου συσκευή.

    Όταν ρώτησα αν γίνεται να εγκαταστήσω έναν soft VoiP client στο PC, μου είπαν πως δεν γίνεται. (2) Αυτό γιατί δεν γίνεται;
    Επίσης μου είπαν πως δεν γίνεται να βάλω άλλο router, (3) αυτό επίσης, γιατί δεν γίνεται;

    Τέλος ρώτησα αν γίνεται να συνδέσω κατευθείαν στην τηλεφωνική πρίζα ένα Voip τηλέφωνο, και μου είπαν πως δεν ξέρουν αλλά μάλλον γίνεται.
    Και η ερώτησή μου είναι (4) αν γίνεται να συνδέσω κατευθείαν την τηλεφωνική πρίζα με το PC, με την βοήθεια κάποιας κάρτας π.χ. PCI ή οτιδήποτε.

    Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

    Βασικά αυτό που θέλω είναι να μιλάω από το PC μου με μικρόφωνο και ακουστικά στον αριθμό του τηλεφώνου μου.

    Ευχαριστώ.
    Το βασικότερο πρόβλημα είναι πως η forthnet ΔΕΝ δίνει τους κωδικούς τηλεφωνίας για να τους βάλεις οπουδήποτε, με αυτό σαν γνώμονα τελειώνουν όλα τα σενάρια που σκέφτεσαι.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπάρχει κάποιος πάροχος που να τα δίνει τα απαραίτητα για να κάνω αυτό που θέλω;

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος πάροχος που να τα δίνει τα απαραίτητα για να κάνω αυτό που θέλω;
    Από ότι ξέρω μόνο ο ΟΤΕ δίνει τα credentials του voip αλλά σε μιλήσει και κάποιος άλλος αν γίνεται.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επίσης, το ότι δεν δίνει τους κωδικούς είναι και ο λόγος που δεν μπορώ να βάλω άλλο router;
    Τα έχουν hardcoded σε κάθε router για κάθε πελάτη;

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι κωδικοί VoIP για κάθε χρήση μπαίνουν στο router με provisioning (TR-069) όταν το router συνδεθεί στη γραμμή. Τα router του εμπορίου δεν έχουν αυτό το χαρακτηριστικό άρα δεν μπορούν να πάρουν και τους κωδικούς.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν ειναι μονο θεμα κωδικων, ειναι και σε αλλο vlan, non internet κατι που το κανει ακομα πιο δυσκολο.
    Tr 69 υποστηριζουν ρουτερ του εμποριου, ομως αν δεν τους δεχεται το συστημα διαχειρισης του provider απλα δεν θα δουλεψει.
    Ο οτε υποστηριζει tr69 και σε routers fritz, δινει κωδικους τηλεφωνιας, και παιζει τη φωνη πανω απο Internet..

    Μαρεσει που εγινε και διαβουλευση, συμφωνησαν μεχρι και για τα vlans, και μετα ο οτε εκανε τα δικα του...
    Βεβαια ολοι θα μπορουσαν να το κανουν, απλα οταν ηδη εχεις φτιαξει ενα τροπο, το να το γυρισεις ειναι ακομα πιο δυσκολο.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οπότε είμαι παγιδευμένος! Τουλάχιστον με την τωρινή σύνδεση μπορώ να αγοράσω ένα ακριβό Fritz!Box και να κάνω αυτό που θέλω.
    Με VoiP από forthnet όμως δεν γίνεται καν.

    Ξενέρωσα.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στη vodafone που δίνει ένα h300 αν και δεν σου δίνουν τους κωδικούς μπορείς να τους "πάρεις" μέσα από το ρούτερ και να τους βάλεις στο δικό σου. Ψάξου λίγο, ίσως να γίνεται και με τη forthnet κάτι αντίστοιχο
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  10. #10
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Nice info, thanks!

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαρεσει που εγινε και διαβουλευση, συμφωνησαν μεχρι και για τα vlans, και μετα ο οτε εκανε τα δικα του...
    Βεβαια ολοι θα μπορουσαν να το κανουν, απλα οταν ηδη εχεις φτιαξει ενα τροπο, το να το γυρισεις ειναι ακομα πιο δυσκολο.
    Δεν είναι δεσμευτικό να γίνεται χρήση διαφορετικού VLAN για την τηλεφωνία. Όπως θέλει δίνει ο καθένας την υπηρεσία. Η υποχρέωση αφορά την περίπτωση που γίνεται χρήση άλλου λογικού κυκλώματος, οπότε αναγκαστικά θα ακολουθήσει την τυποποίηση του κανονισμού.

    Η απόφαση πάρθηκε βάσει αυτών που ίσχυαν πριν την έκδοσή του κανονισμού. Το 836 κατακυρώθηκε επειδή υπήρχαν πάροχοι που ήδη το χρησιμοποιούσαν για την τηλεφωνία, όπως επίσης τα 835 και 837 για Internet και IPTV αντίστοιχα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά αυτό που θέλω είναι να μιλάω από το PC μου με μικρόφωνο και ακουστικά στον αριθμό του τηλεφώνου μου.
    Μέχρι σήμερα πως το κάνεις αυτό;
    Φαντάζομαι ότι έχεις κάποια κάρτα ή αντάπτορα στον υπολογιστή και συνδέεις την τηλεφωνία.
    Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το VoIP, απλά αντί να κάνεις την σύνδεση στην τηλεφωνική πρίζα ή το splitter, θα το κάνεις μέσω μίας θύρας PHONE του Router.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι δεσμευτικό να γίνεται χρήση διαφορετικού VLAN για την τηλεφωνία. Όπως θέλει δίνει ο καθένας την υπηρεσία. Η υποχρέωση αφορά την περίπτωση που γίνεται χρήση άλλου λογικού κυκλώματος, οπότε αναγκαστικά θα ακολουθήσει την τυποποίηση του κανονισμού.

    Η απόφαση πάρθηκε βάσει αυτών που ίσχυαν πριν την έκδοσή του κανονισμού. Το 836 κατακυρώθηκε επειδή υπήρχαν πάροχοι που ήδη το χρησιμοποιούσαν για την τηλεφωνία, όπως επίσης τα 835 και 837 για Internet και IPTV αντίστοιχα.

    - - - Updated - - -


    Μέχρι σήμερα πως το κάνεις αυτό;
    Φαντάζομαι ότι έχεις κάποια κάρτα ή αντάπτορα στον υπολογιστή και συνδέεις την τηλεφωνία.
    Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το VoIP, απλά αντί να κάνεις την σύνδεση στην τηλεφωνική πρίζα ή το splitter, θα το κάνεις μέσω μίας θύρας PHONE του Router.
    Μέχρι και πριν λίγες ημέρες με το απίθανο, καταπληκτικό και θεόσταλτο router Fritz!Box 7140 το οποίο δέχεται PSTN και έχει ένα μίνι τηλεφωνικό κέντρο που σε αφήνει να παραμετροποιήσεις.

    Είχα soft VoiP client στο PC μου και στο κινητό και στο τάμπλετ. Όταν με έπαιρναν σπίτι, με ειδοποιούσαν όλα, σαν να είσαι στο viber. Όταν έπαιρνα τηλέφωνο, ο soft client του κινητού μου,
    με ρώταγε αν θέλω να μιλήσω μέσα από το δίκτυο και τον τηλεφωνικό αριθμό του σπιτιού μου ή μέσα από το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας.

    Μιλάμε για σπουδαία πράγματα.

    Και τώρα αυτό είναι 15 χρόνια τεχνολογία παλιά και με τα καινούρια δεν με αφήνουν.
    Έλεος δηλαδή.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν αλλάζει τίποτα απολύτως, όσον αφορά το πώς επικοινωνούσες. Απλά δεν θα είναι το Fritz ο κύριος router.
    Το βάζεις πίσω από αυτόν του παρόχου και παίρνεις κανονικά στο 7140 την τηλεφωνία από αυτόν.

    Γενικά εκτός των Fritz μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι οι συσκευές που έχουν SIP Server για να συνδέονται άλλες ΙΡ συσκευές ή εφαρμογές.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αλλάζει τίποτα απολύτως, όσον αφορά το πώς επικοινωνούσες. Απλά δεν θα είναι το Fritz ο κύριος router.
    Το βάζεις πίσω από αυτόν του παρόχου και παίρνεις κανονικά στο 7140 την τηλεφωνία από αυτόν.

    Γενικά εκτός των Fritz μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι οι συσκευές που έχουν SIP Server για να συνδέονται άλλες ΙΡ συσκευές ή εφαρμογές.
    Εννοείς πως ο Fritz θα παίρνει σαν είσοδο την τηλεφωνική γραμμή που θα βγαίνει από το καινούριο router και θα κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα;

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά, αλλά χρειάζεται να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις. Δεν γίνεται αυτόματα.

    Πως συνδέεσαι τώρα απ' έξω; Απευθείας με DDNS ή με VPN;
    Ποιες ακριβώς λειτουργίες του Fritz θέλεις να συνεχίσεις να έχεις;

    Όταν το Fritz δεν είναι κύριο router τότε για να παίζει ο DDNS client σε αυτό, πρέπει να το βάλεις ως απλό IP client παίρνοντας σύνδεση από τον router του παρόχου. Χάνεις όμως όποιες λειτουργίες θέλουν να είναι το Fritz ο κύριος router.
    Αν το βάλεις ως 2ο Router, τότε δεν δουλεύει ο DDNS Client (αφού το Fritz δεν παίρνει δημόσια ΙΡ), αλλά δουλεύουν όλα τα υπόλοιπα.
    Νομίζω (δεν είμαι σίγουρος διότι δεν το χρησιμοποιώ) ότι το DDNS του MyFritz δουλεύει πάντα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας