Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Καλησπέρα σε όλους, με υγεία!

    Εδώ και δύο μήνες έχω φοβερό πρόβλημα αποσυνδέσεων και γενικότερης ποιότητας και ταχύτητας.

    Η νόβα έφτασε (μετά από τεράστια ταλαιπωρία που δεν είναι της παρούσης) να μου πει οτί δεν μπορεί να μου λύσει το πρόβλημά μου, αφού δοκιμασαν πολλές φορές χωρίς επιτυχία.

    Έκανα αίτηση να αλλάξω πάροχο και σήμερα με κάλεσαν να μου ζητήσουν ταπεινά συγγνώμη και να μου κάνουν προσφορά να αναβαθμιστώ σε vdsl 50 λέγοντάς μου ότι έτσι σίγουρα θα λυθεί το πρόβλημά μου (το οποίο δεν ξέρουν ποιο είναι).

    Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; Καταλαβαίνω ότι είναι γενική ερώτηση, αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να παραμείνω με την ελπίδα να λυθεί το πρόβλημά μου.

    Προφανώς η προσφορά ακούγεται οικονομικά πολύ δελεαστική αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα ιδιαίτερα όσο η σταθερότητα.



    Τα στοιχεία της γραμμής αν κάποιος ενδιαφέρεται..

    Link Status Connected
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate (Up/Down) 482/11920 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 484/13400 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 22.6/18.6 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 11.6/17.6 dB
    Output Power (Up/Down) 10/15.7 dBm
    Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth (Up/Down) 4/64
    Interleave Delay (Up/Down) 13.27/10.5 ms
    INP (Up/Down) 0.7/0.8 symbols
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors (Up/Down) 65353/398
    Annex Type AnnexA

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα παίρνεις από A/K, από το A/K η γραμμή σου πάει σε κάποιο ΚΑΦΑΟ(ή νέα καμπίνα) κοντά στο κτίριο σου και μετά έρχεται εκεί. Αν σου δώσουν VDSL από την νέα καμπίνα και το πρόβλημα είναι από το A/K μέχρι την καμπίνα θα λυθεί, αν το πρόβλημα είναι από την καμπίνα μέχρι το κτίριο σου δεν θα λυθεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πόσο uptime έχεις με αυτά: CRC Errors (Up/Down) 65353/398...
    Έχεις καθόλου διακυμάνσεις στο Noise Margin; Με η χωρίς χρήση του τηλεφώνου; Στο σταθερό ακούς τπτ περίεργους ήχους;
    Η εσωτερική καλωδίωση είναι οκ; Στη κεντρική πρίζα δοκίμασες;
    Αποσυνδεση υποθέτω λες ότι σβήνει το λαμπάκι dsl/broadband και όχι μόνο το internet έτσι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4
    Καλημέρα, Γκρεγκουαρ δεν είμαι πολύ γνώστης (αλλά μαθαίνω γρήγορα )

    Σήμερα το Noise margin 18.1/17.1 dB, δεν χρησιμοποίησα το τηλέφωνο. Δεν έχω κάνει log από τιμές. Εχω προσπαθήσει πολλές φορές να βάλω το ρουτερ απευθείας στην πριζα, δεν αλλαξε κάτι.

    Το πετυχες παντως, έχω περίεργους ήχους στο σταθερο, σαν παράσιτα κυρίως αλλά και συχνά ήχους υψηλής συχνότητας, σαν να τρίζει κάτι.

    Η εσωτερική καλωδίωση έχω αλλάξει τα καλώδια μετά την πρίζα και splitter, δεν επηρέασαν τίποτα. Την πρίζα την έχω αλλάξει εδώ και κάποια χρόνια γιατί είχα την πολύ πολύ παλιά. Αυτή είναι η κεντρική πρίζα (πολύ κοντά στην κεντρική είσοδο), δεν χρησιμοποιώ άλλη.


    Επίσης, όχι, κυρίως σβήνει (κοκκινίζει) το ιντερνετ, κάποιες φορές πέφτει και το dsl αλλά συνήθως όχι.

    Ελπίζω να βοηθούν αυτά..

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    1.Δεν μου είπες πόσο uptime δλδ πόσο χρόνο είναι χωρίς αποσύνδεση η γραμμή χωρίς να πέσει.. Δεν ξέρω και ποιο ρούτερ έχεις..
    Λογικά θα το γράφει εκεί που είναι οι IP, στο WAN.. PPP connection time.. Η μπορείς να το δεις από τα log του ρούτερ πρώτο&τελευταίο..
    2.Αυτό που λες ότι σβήνει μόνο το λαμπάκι του Internet θεωρώ ότι πιάνεται σαν αλλαγή ip, αν δεν σβήνει και το dsl/broadband, πράγμα ολίγον περίεργο να συμβαίνει τόσο συχνά.. Είναι μια μορφή αποσύνδεσης και αυτή αν όντως συμβαίνει που δεν έχει τόσο να κάνει με τη γραμμή.. Αν είσαι σίγουρος ότι σβήνει μόνο το λαμπάκι ίντερνετ ανέφερε τους το ότι αλλάζεις μόνο ip συνέχεια..
    3.Κάνε το εξής, άσε μόνο το ρούτερ στη γραμμή, βγάλε τηλέφωνα κλπ, μπες στο μενού του, κάνε Refresh συνεχώς τη σελίδα και κάλεσε από κινητό το σταθερό σου, με το που αρχίσει να καλεί, όπως είπα κάνε refresh αρκετά και βλέπε αν το snr noise margin κάνει διακυμάνσεις..
    4.Τέλος αν το τηλέφωνο έχει θόρυβο-παράσιτα και χωρίς το ρούτερ, πες τους το.. Αν το κάνει μόνο με το ρούτερ ανοιχτό.. Τότε δες φίλτρα/splitter αν και έχω πετύχει περιπτώσεις που ακούγεται κάτι στο τηλέφωνο χωρίς να δημιουργεί θέμα στη γραμμή.. Το απέδωσα σε πολύ ευαίσθητο ακουστικό τηλεφώνου..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-03-20 στις 03:50.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την προσοχή και το χρόνο που αφιερώνεις στο θέμα μου! Μίλησα πολλές φορές με τεχνικούς και δεν βρήκα κάποια άκρη οπότε και πάλι ευχαριστώ.

    1. Το uptime το βλέπω απο το ipv4 ή 6 connection status και καθε φορά που μου κάνει την "αποσύνδεση" φυσικά μηδενίζεται, σήμερα ήμουν τυχερός και ήταν μεγάλο το νούμερο, μισή μέρα περίπου, αλλά γενικά έχω μέρες που είναι καλύτερες και κάποιες που ανα 10 λεπτά κάνει πρόβλημα.

    Το router μου είναι το ZXHN H108N V2.5.

    2. Είμαι 100% σίγουρος οτι σβήνει (κοκκινίζει) μόνο το λαμπάκι ίντερνετ και βγάζει Disconnect Reason : Authentication Error. Το παρατήρησα επειδή μου το είπες, και έχεις δίκιο χάνει την ip χωρίς να πέφτει το dsl. Αυτό όπως λες και καταλαβαίνω μήπως σημαίνει ότι στη γραμμή μου δεν παίζει πρόβλημα; Τους τα είχα εξηγήσει αυτά και μου είχαν πει οτι άλλαξαν προφιλ στη γραμμή, φαινόταν να λειτουργεί για μερικές ώρες και μετά το ίδιο. Μετά με ρωτούσαν ξανά και ξανά αν έχω αλλάξει σπλιτερ και καλώδια, τα έχω αλλάξει τρεις φορές. Παρακολούθησαν τη γραμμή χωρίς να βγάλουν συμπέρασμα.

    3. Έκανα κάποιες δοκιμές, και αυτό που λές και τα συμπεράσματά μου είναι τα εξής:

    Το noise margin κάνει διακυμάνσεις γενικά, χωρίς να σχετίζονται με τη χρήση ή την ύπαρξη του τηλεφώνου, δηλαδή είτε βάζω μόνο ρουτερ στην πρίζα είτε βάζω σπλίτερ και τηλέφωνο, και είτε καλώ ή όχι το τηλέφωνο.

    Τα νούμερα είναι από (up/down) 4/11 έως 23/19 περίπου. Δεν γνωρίζω αν αυτή η διακύμανση είναι μεγάλη ή πόσο πρέπει να είναι αυτό το νούμερο.

    4. Το τηλέφωνο χρησιμοποιώντας και δύο διαφορετικές συσκευές για να βεβαιώσω ότι δεν είναι τυχαίο, έχει παράσιτα είτε το βάζω απευθείας είτε μεσω σπλίτερ στην πρίζα. Παρατήρησα οτι είναι λιγότερα τα παράσια όταν το noise margin πέφτει και περισσότερα όταν ανεβαίνει.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    1+2. Οι αλλαγές στην ip όπως φαίνεται σε αυτό που περιγράφεις στο 2 δεν έχουν να κάνουν τόσο με τη γραμμή..
    Αν σου βγάζει authentication error κάπου κολλάει και δεν δέχεται τον κωδικό.. Πιθανόν αργεί μέχρι να κάνει την επαλήθευση του κωδικού.. Δεν έχεις αλλάξει τπτ εκεί έτσι;
    Μπορεί κ να κολλάει λόγω των συχνών αποσυνδέσεων που μάλλον δείχνουν και πρόβλημα στη γραμμή σχετικά με όσα αναφέρεις για θόρυβο-παράσιτα και το noise margin.. Οπότε μπορεί να πέφτει και το λαμπάκι dsl.. Πάντως το να πέφτει μόνο η ip (λαμπάκι internet) δεν είναι πολύ λογικό.. Όχι τόσο συχνά δλδ..

    3. Στη περίπτωση σου δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι default snr σου έχουν βάλει τώρα με τα προβλήματα που έχεις αναφέρει..
    11 ίσως; Από τη προεπιλογή τους το 6..
    Όταν κάνεις ρεστάρτ το ρούτερ που είναι τα snr noise margin;
    Σκέφτομαι ότι λόγω στιγμιαίων προβλημάτων μπορεί να κλειδώνει σε χαμηλή ταχύτητα και μετά όταν δεν υπάρχει πρόβλημα σε κάποια στιγμή ανεβαίνει το snr δείχνοντας ότι η γραμμή έχει να δώσει και άλλο.. Και το αντίστροφο, όταν η γραμμή δεν αντέχει λόγω προβλημάτων το snr πέφτει..
    Σε κάθε περίπτωση πάντως αυτά πρέπει να είναι σταθερά και να μην έχουν διακυμάνσεις.. Αυτό δείχνει πρόβλημα κάπου στη γραμμή η παρεμβολές..

    4.Αν βγάλεις το ρούτερ και αφήσεις μόνο το τηλέφωνο, ακόμα και χωρίς το splitter, έχει πάλι θορύβους;
    Απ'ότι καταλαβαίνω, ναι ε;
    Μάλλον κάτι δείχνει να παίζεται με τη γραμμή τελικά..
    Το αμέσως επόμενο βήμα θα ήταν στο κατανεμητή να απομονώσεις την καλωδίωση που πάει επάνω και να κουμπώσεις ρούτερ - τηλέφωνο εκεί κανονικά με splitter ώστε να δεις αν σου κάνει τα ίδια.. Μπορείς να δοκιμάσεις και το τηλέφωνο μόνο για αρχή να ακούσεις αν έχει θόρυβο - παράσιτα..
    Για να δεις αν είναι από εσένα η όχι..
    Αν τα κάνει και εκεί έχει θέμα ο χαλκός που έρχεται από έξω.. Αν όχι, η καλωδίωση που πάει επάνω..
    Το εξωτερικό κομμάτι το αναλαμβάνει πάροχος & οτε.. Το εσωτερικό εσύ..
    Αλλά το κατέχεις; Αλλιώς ηλεκτρολόγο..
    Αν φωνάξεις τεχνικό της εταιρίας και βρει θέμα σε εσένα μπορεί να παίξει χρέωση..

    Ορισμένες φορές θέλει υπομονή και επιμονή μέχρι να το βρεις..
    Τέλος με vdsl δεν είναι σίγουρο ότι θα λυθεί το πρόβλημα σου.. Είναι λίγο λαχείο το πως θα σου κάτσει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-03-20 στις 04:06.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.120
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εγω ειχα παρομοια προβληματα, αλλα τελικα εφταιγε το splitter που ηταν πολυ παλιο. Δεν ξερω βεβαια τι ισχυει σε εσενα αλλα ολα τα ενδεχομενα ειναι ανοιχτα, ξεκινωντας απο το εσωτερικο του σπιτιου σου (πριζες, splitter, καλωδιωσεις εντος και εκτος τοιχου) και εξω στο δρομο μεχρι το κεντρο του ΟΤΕ. Καλο θα ηταν να τα εξαντλησεις ολα τα του σπιτιου για να καλεσεις για τεχνικο...

  9. #9
    Κλείνω το θέμα με ένα update και σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!

    1. Αποφάσισα να αλλάξω πάροχο και να κρατήσω την adsl, φοβούμενος ότι το να βάλω vdsl δεν θα λύσει το πρόβλημα από μόνο του. Πήγα στην cosmote που ενεργοποιήθηκε χθες. Κανένας θόρυβος στη γραμμή τηλεφώνου και η ταχύτητα άλλαξε πολύ. Δηλαδή έπιανα 7-9 down/0.6 up και τώρα 24 down/2.5 up. Για το snr : 35.9 / 33.9 dB χωρίς πάνω κάτω.
    Όλα τα στατιστικά γενικά τα βλέπω πολύ καλύτερα και η γραμμή είναι εντελώς σταθερή.

    2. Όταν ήρθε ο τεχνικός για την εγκατάσταση τον ρώτησα αν θα συνεχισω να έχω θέματα και μου είπε οτι πριν έπαιρνα από σταθμό 1 χιλιόμετρο μακριά από εμένα ενώ παίρνω από κάτω από το σπίτι μου στα 30 μέτρα και για αυτό γλιτώνω πολλές πηγές προβλημάτων και θα δω καλύτερη ταχύτητα. Επίσης μου είπε οτι αν βάλω 50 θα έχω 50 και το ίδιο με την 100στάρα. Βγάζει νόημα αυτό, φαντάζομαι ισχύει. (?)
    Πάντως τώρα που έβαλα 24 βλέπω ακριβώς 24.

    3. Όταν του είπα οτι η παλιά μου γραμμή έκανε authentication failed μου είπε οτι μπορεί να έφταιγαν κι αλλα πραγματα εξοπλισμού κλπ αλλά δεν το συζητήσαμε αλλο.

    4. Κατόπιν αυτών θεωρώ οτι δεν ήταν πρόβλημα εντός του σπιτιού, ούτε μέχρι το καφάο, και χαίρομαι που επιτέλους έχω μια σταθερή και "γρήγορη" γραμμή.

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σου έχουν δώσει από την νέα καμπίνα και γι' αυτό τερματίζεις την γραμμή, αφού είσαι τόσο κοντά ισχύει και για τις άλλες ταχύτητες που λες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλείνω το θέμα με ένα update και σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!

    1. Αποφάσισα να αλλάξω πάροχο και να κρατήσω την adsl, φοβούμενος ότι το να βάλω vdsl δεν θα λύσει το πρόβλημα από μόνο του. Πήγα στην cosmote που ενεργοποιήθηκε χθες. Κανένας θόρυβος στη γραμμή τηλεφώνου και η ταχύτητα άλλαξε πολύ. Δηλαδή έπιανα 7-9 down/0.6 up και τώρα 24 down/2.5 up. Για το snr : 35.9 / 33.9 dB χωρίς πάνω κάτω.
    Όλα τα στατιστικά γενικά τα βλέπω πολύ καλύτερα και η γραμμή είναι εντελώς σταθερή.

    2. Όταν ήρθε ο τεχνικός για την εγκατάσταση τον ρώτησα αν θα συνεχισω να έχω θέματα και μου είπε οτι πριν έπαιρνα από σταθμό 1 χιλιόμετρο μακριά από εμένα ενώ παίρνω από κάτω από το σπίτι μου στα 30 μέτρα και για αυτό γλιτώνω πολλές πηγές προβλημάτων και θα δω καλύτερη ταχύτητα. Επίσης μου είπε οτι αν βάλω 50 θα έχω 50 και το ίδιο με την 100στάρα. Βγάζει νόημα αυτό, φαντάζομαι ισχύει. (?)
    Πάντως τώρα που έβαλα 24 βλέπω ακριβώς 24.

    3. Όταν του είπα οτι η παλιά μου γραμμή έκανε authentication failed μου είπε οτι μπορεί να έφταιγαν κι αλλα πραγματα εξοπλισμού κλπ αλλά δεν το συζητήσαμε αλλο.

    4. Κατόπιν αυτών θεωρώ οτι δεν ήταν πρόβλημα εντός του σπιτιού, ούτε μέχρι το καφάο, και χαίρομαι που επιτέλους έχω μια σταθερή και "γρήγορη" γραμμή.

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!
    Πολύ γρήγορα έγινε η φορητότητα ε;
    Άρα το θέμα ήταν, η στον εξοπλισμό του προηγ.παρόχου η πιθανότατα στο χαλκό αφού το κομμάτι που πήγαινε προς το α.κ, ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι με πιθανώς αρκετές ενώσεις, έφυγε τώρα που σε έβαλαν στη καμπίνα..
    Τουλάχιστον το έλυσες το θέμα σου με τον ένα η τον άλλο τρόπο.. Και στη νόβα πάντως αν έμενε η γραμμή, τώρα που το σκέφτομαι, αν έδινε vdsl από τη καμπίνα που υποθέτω ότι στη περιοχή σου είναι του οτε, λογικά δεν θα είχες πρόβλημα.. Πακέτο 24αρι από καμπίνα δεν θα είχες εκεί όμως, μόνο παραπάνω.. Τώρα τα πακέτα & τα πάγια είναι άλλη κουβέντα που λογικά τακτοποίησες..
    Ναι όντως ισχύει αυτό που σου είπε, τώρα που σε έβαλε σε καμπίνα vdsl, άσχετα αν τώρα έχεις προφίλ τύπου adsl, θα μπορείς να έχεις παραπάνω ταχύτητες, ανάλογα βέβαια και με το τι σηκώνει το υπόλοιπο κομμάτι χαλκού που έχει μείνει.. Δλδ καμπίνα->σπίτι.. Τα 50 πάντως θεωρώ ότι είναι σίγουρα..
    Τέλος το να γίνονται αυτές οι ιστορίες για να πηγαίνουμε σε vdsl δεν θέλω να το σκέφτομαι..
    Σε κάθε περίπτωση.. Άντε καλορίζικη η νέα γραμμή-φορητότητα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 31-03-20 στις 18:33.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας