Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς επειδή συνήθως δεν έχεις που να το γειώσεις σε χρήση τηλεφωνίας, δεν συνίσταται η χρήση FTP. Αν δεν γειωθεί (η γειωθεί μόνο στη μια άκρη) το FTP έχει χειρότερα αποτελέσματα γιατί συμπεριφέρεται σαν ...κεραία (τραβάει ό,τι παρεμβολές βρει). Μην το λυσσάτε το θέμα για μια ADSL/VDSL. Ένα απλό UTP είναι υπεραρκετό αρκεί να είναι νοικοκυρεμένη η εγκατάσταση και η συνδεσμολογία.
    Chill..
    Το έχω ακούσει και εγώ αυτό που λες.. Στη πράξη όμως δεν έχω δει πρόβλημα με το μη γειωμένο ftp που έχω βάλει..
    Πάνω απλά είπα τι έβαλα εγώ..
    Συμφωνώ επίσης ότι και ένα utp το οποίο θα μπει νοικοκυρεμένα & σωστά στη συνδεσμολογία του, όπως λες θα είναι οκ.. Εκτός αν είναι για εξωτερικό χώρο.. Οπότε εκεί η το περνάει μέσα σε σπυράλ.. = Έξτρα βαβούρα.. Η κοιτάει για pet..
    Τέλος όπως είπα & πιστεύω δεν τίθεται ακόμα θέμα για να αλλάξει καλώδιο ο άνθρωπος.. Για να έχει μια ιδέα ναι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-03-20 στις 16:20.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα!

    Σήμερα κιόλας θα πάω να δοκιμάσω κατευθείαν στον κατανεμητή το modem + τηλέφωνο και σας ενημερώνω με τα αποτελέσματα.

    Για τώρα λίγος καφές για το ξεκίνημα της ημέρας.

    Ευχαριστώ για τις λύσεις που μου προτείνετε οσο και για τις πληροφορίες για το καλώδιο.

  3. #18
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη πράξη όμως δεν έχω δει πρόβλημα με το μη γειωμένο ftp που έχω βάλει..
    Επειδή είσαι απλά τυχερός και δεν έχεις πηγές παρεμβολών κοντά στο καλώδιο. Αγείωτο FTP απαγορεύεται δια ροπάλου. Ας κρατήσουμε αυτό.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα

    Έχω νέα για την δοκιμή κατευθείαν στον κατανεμητή το modem + τηλέφωνο.

    Τα ίδια αποτελέσματα ακριβώς.
    Συνδέθηκε ακριβώς με τα ίδια χαρακτηριστικά σε noise margin και line attenuation.
    Μόλις άνοιξα το τηλέφωνο για να ακούσω γραμμή άρχησαν τα CRC error και το Noise margin έπεφτε μέχρι που έσβησαν broadband και internet.

    Τώρα τι να πω?
    Να είναι το modem?
    Πως να ζητήσω απο την Wind και να καταλάβουν οτι έχουν εκείνοι το πρόβλημα?
    Γιατί μέχρι τώρα μου λένε οτι είναι μια χαρά η παροχή?
    Να τους πω να έρθουν με modem και τηλέφωνο δικό τους να το δοκιμάσουν στην παροχή?
    Δεν ξέρω πιά, τι να πω.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είσαι απλά τυχερός και δεν έχεις πηγές παρεμβολών κοντά στο καλώδιο. Αγείωτο FTP απαγορεύεται δια ροπάλου. Ας κρατήσουμε αυτό.
    Δεν θα ήθελα να ξεφύγω από το θέμα.. Και αν δεν ενοχλείται και ο κάτοχος του νήματος (αν μας επιτρέπει) θα ήθελα να παραθέσω τα παρακάτω (να το κάμψουμε ελαφρώς) ώστε να μου πεις κ τη γνώμη σου..



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!

    Σήμερα κιόλας θα πάω να δοκιμάσω κατευθείαν στον κατανεμητή το modem + τηλέφωνο και σας ενημερώνω με τα αποτελέσματα.

    Για τώρα λίγος καφές για το ξεκίνημα της ημέρας.

    Ευχαριστώ για τις λύσεις που μου προτείνετε οσο και για τις πληροφορίες για το καλώδιο.
    Σου γράφω σε λίγο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-03-20 στις 16:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #21
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαρίστως, απο εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα "κάμψης θέματος"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠαναγιωτηςG : 29-03-20 στις 15:59.

  7. #22
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα

    Έχω νέα για την δοκιμή κατευθείαν στον κατανεμητή το modem + τηλέφωνο.

    Τα ίδια αποτελέσματα ακριβώς.
    Συνδέθηκε ακριβώς με τα ίδια χαρακτηριστικά σε noise margin και line attenuation.
    Μόλις άνοιξα το τηλέφωνο για να ακούσω γραμμή άρχησαν τα CRC error και το Noise margin έπεφτε μέχρι που έσβησαν broadband και internet.

    Τώρα τι να πω?
    Να είναι το modem?
    Πως να ζητήσω απο την Wind και να καταλάβουν οτι έχουν εκείνοι το πρόβλημα?
    Γιατί μέχρι τώρα μου λένε οτι είναι μια χαρά η παροχή?
    Να τους πω να έρθουν με modem και τηλέφωνο δικό τους να το δοκιμάσουν στην παροχή?
    Δεν ξέρω πιά, τι να πω.
    Βλέπω το κατέχεις με τις δοκιμές..
    Αν τα δοκίμασες ακριβώς όπως σου έγραψα πίσω τότε είναι θέμα του παρόχου κατα 99% η κάτι στο χαλκό που πρέπει να δει ο οτε..
    Περιμένεις το νέο ρούτερ, δοκιμάζεις επάνω, αν έχεις όρεξη δοκιμάζεις πάλι τα ίδια και κάτω.. Αν και δεν πιστεύω ότι είναι το ρούτερ γιατί κόβει τις αντίστοιχες τηλ.συχνότητες το splitter.. Η αν δεν έχεις ενωμένο τηλέφωνο στη γραμμή δεν πρέπει να συμβαίνει..
    Κάνε το εξής αν δεν βαριέσαι & αν δεν το έκανες ήδη.. Πήγαινε στο κατανεμητή, ξεκάρφωσε πάλι τη πάνω καλωδίωση από τα δεξιά και κάρφωσε μόνο το ρούτερ, χωρίς splitter, χωρίς τηλέφωνα, μπες στο μενού κ άρχισε να πατάς refresh, μετά κάλεσε το σταθερό από το κινητό σου.. Και όσο καλεί, αν αρχίσει τις διακυμάνσεις το noise margin τότε έχουμε σιγουρευτεί..
    Περιμένεις το ρούτερ όπως είπα, δοκιμάζεις, και αν κάνει τα ίδια, μετά τους λες ότι δοκίμασες και κάτω, καθώς και τα ευρήματα σου και κάνει τα ίδια οπότε δεν τίθεται θέμα δικό σου και ζητάς επιτακτικά αλλαγή πόρτας στο dslam.. Αν και πρώτα θα θελήσουν να κάνουν τους ελέγχους τους υποθέτω, όπως και να κάνει έλεγχο στο χαλκό ο οτε πιθανώς.. Μάλλον είναι η διαδικασία έτσι; Κοίτα βέβαια να ζητήσεις να μιλήσεις με τεχνικό, ζήτα το, γιατί τα παιδιά που σηκώνουν το τηλέφωνο στην αρχή δεν γνωρίζουν πολλά για το τεχνικό κομμάτι..
    Θα τους τα πεις όπως τα λέμε κ εδώ.. Τέτοιο πρόβλημα γενικά είναι λίγο δύσκολο (να μην πω περίεργο) να εντοπιστεί αν είναι παρόμοια φάση με αυτό που συνέβη και σε εμένα.. Υπομονή και επιμονή..

    - - - Updated - - -

    Α! και να μη ξεχάσω.. Καλό είναι να κάνεις αυτές τις δοκιμές και real time με τον τεχνικό της εξυπηρέτησης να το βλέπει απομακρυσμένα..
    Θα του ζητήσεις να τραβήξει τα στατιστικά της γραμμής αρχικά..
    Μετά θα σηκώσεις το τηλέφωνο ώστε να πέσει το snr και θα του ζητήσεις πάλι να τραβήξει τα στατιστικά.. Ώστε να το δει και αυτός το τι κάνει όταν λειτουργεί το τηλέφωνο.. Βάλε και ανοιχτή ακρόαση να ακούει και αυτός πότε το σηκώνεις..
    Αν με κατάλαβες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-03-20 στις 16:10.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #23
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τέλεια, άυριο περιμένω το modem/router και ελπίζω να μην χρειαστεί να πάρω τηλέφωνο την wind.
    Πραγματικά νιώθω οτι δεν βγάζω άκρη μαζί τους.. φέρονται σαν γραμμή ψυχολογικής υποστίρηξης.
    "θα το κοιτάξουμε", "θα έρθει τεχνικός", "σας καταλαβαίνω" χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

    Οκ θα τα κάνω όπως μου έγραψες.

    Σε ευχαριστώ!

  9. #24
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλεια, άυριο περιμένω το modem/router και ελπίζω να μην χρειαστεί να πάρω τηλέφωνο την wind.
    Πραγματικά νιώθω οτι δεν βγάζω άκρη μαζί τους.. φέρονται σαν γραμμή ψυχολογικής υποστίρηξης.
    "θα το κοιτάξουμε", "θα έρθει τεχνικός", "σας καταλαβαίνω" χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

    Οκ θα τα κάνω όπως μου έγραψες.

    Σε ευχαριστώ!
    Χρειάζεται και η ψυχολογική υποστήριξη αλλά το θέμα είναι ότι αν δεν ξέρεις 5 πράγματα και σου κάτσει μυστήρια υπόθεση, άντε βγάλε άκρη..
    Καλή απολύμανση στο δέμα μόλις έρθει... Καλές δοκιμές.. Και καλά ξεμπερδέματα που λένε..
    Περιμένουμε νέα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #25
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ενημέρωση στο θέμα, χρειάστηκε να μιλήσω με την wind με το router και το τηλεφωνο στο κατανεμητή.

    Ο τεχνικός απλά έκλεισε ακόμα ένα ραντεβού για να έρθουν να μετρήσουν την γραμμή, πράγμα που εχει γίνει 3 φόρες με τον τεχνικό να λέει οτι η γραμμή είναι μια χαρά.
    Δεν έκανε reset που του ζήτησα με την πρόφαση "δεν θα αλλάξει κατι με reset", πόσο μάλλον για αλλαγή πόρτας στο dslam που του πρότεινα.
    Μόνο αφιέρωσε αρκετό χρόνο για να με ενημέρωσει οτι αν το κουτί του κατανεμητή είναι του ΟΤΕ ακόμα και αν βρίσκεται μέσα στην πολυκατοίκια είναι παράνομο να το ανοίγουμε, στην περίπτωση ευτυχώς δεν είναι του ΟΤΕ και είναι κατασκευή της οικοδομής. Πράγμα κατανοητό μιας και που διάβασα και στο forum σχετικά με το θέμα.

    Δεν ασχολούμαι ξανά λοιπόν, αν δεν βγάλουν άκρη σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο και ελπίζω για το καλύτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠαναγιωτηςG : 30-03-20 στις 18:21.

  11. #26
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημέρωση στο θέμα, χρειάστηκε να μιλήσω με την wind με το router και το τηλεφωνο στο κατανεμητή.

    Ο τεχνικός απλά έκλεισε ακόμα ένα ραντεβού για να έρθουν να μετρήσουν την γραμμή, πράγμα που εχει γίνει 3 φόρες με τον τεχνικό να λέει οτι η γραμμή είναι μια χαρά.
    Δεν έκανε reset που του ζήτησα με την πρόφαση "δεν θα αλλάξει κατι με reset", πόσο μάλλον για αλλαγή πόρτας στο dslam που του πρότεινα.
    Μόνο αφιέρωσε αρκετό χρόνο για να με ενημέρωσει οτι αν το κουτί του κατανεμητή είναι του ΟΤΕ ακόμα και αν βρίσκεται μέσα στην πολυκατοίκια είναι παράνομο να το ανοίγουμε, στην περίπτωση ευτυχώς δεν είναι του ΟΤΕ και είναι κατασκευή της οικοδομής.

    Δεν ασχολούμαι ξανά λοιπόν, αν δεν βγάλουν άκρη σκεφτομαι να αλλάξω πάροχο και ελπίζω για το καλύτερο.
    Παίζει ρόλο σαφέστατα αν είναι πολυκατοικία η μονοκατοικία.. Και ο κατανεμητής κανονικά είναι του ΟΤΕ.. Και θέλει πάντα μεγάλη προσοχή σχετικά με το τι κάνουμε εκεί.. Ο καθένας μας αναλαμβάνει το ρίσκο του αν δε ξέρει τι κάνει.. Σε κάθε περίπτωση νομίζω πρέπει να γίνει με ηλεκτρολόγο και παρουσία διαχειριστή αν μιλάμε για κτίριο.. Η μέσω τεχνικού του παρόχου, αν βέβαια αποφασίσουν να έρθουν χωρίς τυχόν να σε χρεώσουν.. Όπως λένε..
    Εγώ όσες φορές τους έχω πει τις ενέργειες μου δεν μου έχουν πει κάτι, απλά έτυχε μια φορά να με ρωτήσουν αν είμαι ηλεκτρολόγος, τους απάντησα όχι αλλά είμαι του επαγγέλματος-κλάδου (πληροφορική-δίκτυα).. Και τους είχα βοηθήσει μάλιστα, τη wind που είχα τότε, στη διάγνωση σε περίπτωση μονόπολου που είχα, λέγοντας τους ότι δεν έχω τάση στο κατανεμητή.. Τα έγραψα κ πίσω.. Γλίτωσαν τον τεχνικό που θα έστελναν για διάγνωση.. Και η βλάβη έφυγε κατευθείαν για το χαλκό στον οτε..
    Σε κάθε περίπτωση γιαυτό έλεγα να κάνεις ότι κάνεις μόνο στη δεξιά πλευρά του κατανεμητή και όπου είναι το καλώδιο που πάει σπίτι σου.. Και τέλος αν γνωρίζεις 5 πράγματα, που βλέπω ότι γνωρίζεις, μειώνεται ο κίνδυνος στο να πάει κάτι στραβά..
    Τέλος, να σημειωθεί ότι μας αναγκάζουν να προβούμε στη διάγνωση μόνοι μας.. Διότι αν δε το βρούμε εμείς και περιμένουμε αυτούς.. Σωθήκαμε κυριολεκτικά..

    Αν και κανονικά εφόσον στο έκανε επάνω δεν χρειαζόταν να το πάρεις μέτρηση και κάτω, αλλά το κάνουμε ως ένα + για εμάς, ώστε να μην το φορτώσουν οι πάροχοι στην εσωτερική μας καλωδίωση..
    Ακόμα δεν χρειαζόταν να τους πάρεις ακριβώς από τον κατανεμητή κ εσύ βρε άνθρωπε..
    Αφού το δοκίμασες οκ.. Μπορούσες να συνεχίσεις από το σπίτι..

    Κοίταξε μόνο όταν έρθει ξανά ο τεχνικός να τον κατατοπίσεις σχετικά με το πρόβλημα..
    Για το reset που δεν έκανε τι να πω.. Αυτή η σιγουριά: δεν θα αλλάξει τίποτα, είναι αφοπλιστική ώρες ώρες.. Η αλλαγή πόρτας δεν γίνεται on the fly όπως το reset, θέλει διαδικασία με φυσική παρουσία.. Από την άλλη ίσως έχουν κάποια standar διαδικασία.. Και συνήθως έτσι κάνουν, ακολουθούν μια σειρά πριν καταλήξουν εκεί.. Εσύ απλά λες αυτό που πιστεύεις ώστε να σημειωθεί..

    Μην σκιάζεσαι πολύ.. Ένα ρητό λέει ο σκοπός αγιάζει τα μέσα..
    Α, και να σημειώσω εδώ ότι σύμφωνα με αυτό που μας δείχνουν οι δοκιμές, το πρόβλημα φαίνεται να είναι στον εξοπλισμό του παρόχου, τουλάχιστον σε εμένα που έκανε τα ίδια ήταν εκεί.. Οπότε σε πιθανή αλλαγή παρόχου, αν μπορείς και αν σε συμφέρει, το πρόβλημα δεν θα μεταφερθεί στον άλλο πάροχο.. Δεν μπορούμε όμως να αποκλείσουμε πιθανό θέμα στον χαλκό.. Εκεί θα μεταφερθεί το πρόβλημα και στον άλλο πάροχο..
    Εγώ στο παρόμοιο πρόβλημα που είχα τότε στη βόδα που ήμουν, τους ζήτησα αναλυτική επεξήγηση σχετικά με το τι έφτιαξαν..
    Και θυμάμαι με είχε καλέσει ο υπεύθυνος από το αρμόδιο τμήμα (& μπράβο τους) και μου είπε-εξήγησε αναλυτικά: Έγινε αλλαγή πόρτας και του σπλίττερ νομίζω στο dslam, reset και επανεκκίνηση ζεύξης (η επικοινωνία του μηχανήματος τους πιθανώς με τα κεντρικά).. Για χαλκό δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε κάτι.. Κοινώς ήταν αυτό που τους έλεγα από την αρχή.. Άλλο αν αυτοί με κοίταζαν (όλιγον, το τονίζω το όλιγον) με μισό μάτι.. Κυρίως οι των κεντρικών.. Οι τεχνικοί τους που έτυχε να μιλήσω ήταν άψογοι.. Και στο τηλέφωνο και από κοντά..

    Σόρρυ για το σεντόνι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-03-20 στις 19:13.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #27
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ασχολούμαι ξάνα, άπο το τηλέφωνο "παρακαλώ ελάτε δεν έχω οτι πληρώνεστε για να παρέχετε" δλδ τηλέφωνο και Internet.

  13. #28
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ασχολούμαι ξάνα, άπο το τηλέφωνο "παρακαλώ ελάτε δεν έχω οτι πληρώνεστε για να παρέχετε" δλδ τηλέφωνο και Internet.
    Έχεις δίκιο.. Ιδίως αν είναι τόσο ενοχλητικό το θέμα σου και η συχνότητα που εμφανίζεται.. Θα μπορούσαν να σου ανεβάσουν το snr στο 11 προσωρινά ώστε να μην πέφτει η γραμμή.. Να έχει περιθώριο διακύμανσης.. Έτσι είχαν κάνει σε εμένα και το πρόβλημα υπήρχε κανονικά, απλά δεν έπεφτε τόσο εύκολα.. Έχεις κάθε δικαίωμα να το ζητήσεις αυτό.. Και μπορούν να το κάνουν μέσα σε λίγες ώρες, χωρίς πολλά πολλά.. Απλά μόνο να μην επαναπαυθούν μετά αν δεν πέφτει τόσο εύκολα η γραμμή.. Το πρόβλημα στο snr θα συνεχίσει να υφίσταται.. Επίσης με την αύξηση του snr μειώνεται και η ταχύτητα.. Ξέχασα να στο πω το από πάνω πριν..
    Σε κάθε περίπτωση.. Εσύ έκανες τη διάγνωση και με το παραπάνω..
    Μόνο πρόσεξε να κατατοπίσεις τον τεχνικό όταν έρθει.. Ώστε να δει τα ίδια και αυτός..
    Από το support δεν κοίταξαν καθόλου τα στατιστικά της γραμμής όπως είχα πει;
    Στη βόδα πιο παλιά μίλαγες απευθείας με τεχνικό και τα κοίταζε realtime.. Δεν ξέρω τώρα..
    Στη wind δυστυχώς δεν μπορείς.. Μιλάς πρώτα με τα παιδιά της εξυπηρέτησης κ μετά πάει η εντολή στο τεχνικό αν καταχωρηθεί βλάβη.. Αν και απ'ότι έχω δει τα παιδιά στην εξυπηρέτηση γνωρίζουν κάποια ορισμένα πράγματα και μπορούν να κάνουν reset on the fly η να δουν τα στατιστικά.. Το έχουν κάνει σε γραμμή μου..
    Support με support αλλάζει, τι να κάνεις.. Μην απελπίζεσαι.. Όταν μιλάς μαζί τους πάρε το χρόνο σου.. Μη βιάζεστε..
    Α και κάτι ακόμα, όταν δηλώνεις μια βλάβη, να κοιτάς να σου έρχεται το αντίστοιχο μήνυμα στο κινητό..
    Και να μη ξεχάσω να σημειώσω, ότι μόνο με το παρακαλώ ελάτε, αν τυχόν βρουν πρόβλημα στη καλωδίωση σου.. Χρεώθηκες..
    Συνήθως δεν σε χρεώνουν.. Αλλά υπάρχει κ αυτή η περίπτωση..

    Τα στατιστικά ακόμα τα ίδια είναι η άλλαξαν τπτ;

    Σεντόνι εις το τετράγωνο πάλι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-03-20 στις 19:18.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #29
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Όχι δεν απελπίζομαι, απλά δεν μου άρεσε που αναφέρθηκε νομικά.
    Η αλήθεια είναι οτι σκιάχτηκα με αυτό.




    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled4.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  43,1 KB 
ID: 213171

  15. #30
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν απελπίζομαι, απλά δεν μου άρεσε που αναφέρθηκε νομικά.
    Η αλήθεια είναι οτι σκιάχτηκα με αυτό.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled4.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  43,1 KB 
ID: 213171
    Ε ναι.. Αλήθεια είναι αυτό.. Θέλει μεγάλη προσοχή.. Ιδίως σε πολυκατοικίες..
    Από την άλλη αν γνωρίζεις το ζεύγος σου και 5 πράγματα, μειώνεται ο κίνδυνος το να πάει κάτι στραβά..
    Αλλά και πάλι θέλει προσοχή μεγάλη όπως είχα πει..
    & Επίσης να πω και κάτι άλλο που έχω την εντύπωση πως έχει αναφερθεί σε άλλες συζητήσεις εδώ στο φόρουμ.. Απαγορεύεται και το να ανοίγουν boxακια του οτε που είναι πάνω σε κολώνες οι τεχνικοί των άλλων παρόχων.. Αλλά φαίνεται ότι το κάνουν.. Τεχνικοί είναι θα μου πεις.. Αλλά όχι του οτε..

    Τα στατιστικά ακόμα ίδια;
    Αν σου σπάει τα νεύρα πάντως ζήτα τους snr11 για πιο σταθερό προφίλ, μέχρι να έρθει ο τεχνικός..

    - - - Updated - - -

    Ακόμη κάνει τα ίδια ε; Αν σηκώσεις το ακουστικό φουσκώνουν τα crc;
    Στις φωτό που έχεις βάλει πάντως μέχρι τώρα, γενικά δεν υπάρχουν πολλά crc η τρελά μειωμένο snr.. Μόνο ότι περιγράφεις.. Μάλλον δεν έχεις βγάλει φωτό όταν κάνει το πρόβλημα.. Για βάλε και όταν το κάνει..
    Α και να σημειώσω και κάτι ακόμα που θυμήθηκα, το vdsl είναι γενικά πιο ευαίσθητο σε θέματα καλωδίωσης κλπ.. Ιδίως αν είναι και από αστικό κέντρο..
    Ακόμα με παραξενεύει η σχετικά μεγάλη διαφορά που υπάρχει στο attainable όπως είπα.. Μάλλον λόγω του προβλήματος..
    Παρατήρησα ότι ανέβηκε κ το attenuation σου λίγο.. Όχι απόλυτα παράξενο..

    Πότε σου έκλεισαν ραντεβού;
    Στο σταθερό είπαμε, σίγουρα δεν έχεις τπτ θορύβους στο βάθος ε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-03-20 στις 19:51.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας