Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω για αρχή να ήμαστε όλοι καλά και ασφαλείς.

    Είναι το πρώτο θέμα που γράφω στο Φρουμ και δυστυχώς είναι για πρόβλημα σε VDSL σύνδεση. Όλα ξεκίνησαν μια ωραία μέρα που ήταν 13 Μαρτίου, όπου ξαφνικά δεν υπήρχε σύνδεση στο modem της wind. Μετά από κλήση στην τεχνική υποστήριξη αποκαταστάθηκε σε μια ώρα, με το νέο πρόβλημα να μην μπορώ να δεχθώ κλήσεις στο σταθερό δλδ μπορούσα να καλέσω αλλά όταν με καλούν φαίνεται ότι η «γραμμή μιλάει». Κάλεσα ακόμα μια φορά στη wind και με ειδοποίησαν ότι θα έρθει τεχνικός να ελέγξει την γραμμή. Μετά από δυο μέρες με ειδοποίησαν ότι θα γίνει συνδυαστικό ραντεβού με τεχνικό από τον ΟΤΕ γιατί υπάρχει βραχυκύκλωμα σε κάποιο σημείο.
    Την επόμενη ημέρα ο τεχνικός του ΟΤΕ ανέφερε ότι έλυσε το πρόβλημα.
    Από τότε όποτε ανοίγω το σταθερό αρχίζει το modem να αποσυνδέεται μετα άπειρα CRC Errors. Τους κάλεσα για αυτό το πρόβλημα, ήρθε τεχνικός στον χώρο ξανά, τα βρήκε όλα καλά και επέμεινε ότι το πρόβλημα είναι της γραμμής του ιδιοκτήτη και θα χρειαστεί να καλέσω τεχνικό δικτύων και ότι θα χρεωθεί η επίσκεψη του τεχνικού της wind. Ο τεχνικός δικτύων ήρθε, άλλαξε καλώδια και το πρόβλημα παραμένει.
    Έκανα ότι μου πρότειναν άλλαξα φίλτρο τηλεφώνου, αγόρασα σταθερό τηλέφωνο καινούριο, απομόνωσα όλες τις πρίζες του σπιτιού και τίποτα. Τα CRC error υπάρχουν μόλις ανοίγω το τηλέφωνο.

    Υπάρχει κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει στα καλά καθούμενα;

    Ευχαριστώ
    Παναγιώτης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠαναγιωτηςG : 28-03-20 στις 04:16.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Καλημέρα..

    Voip δεν έχεις; Η παίρνεις vdsl από αστικό κέντρο κ έχεις Pstn δλδ κλασική τηλεφωνία;
    Που ενώνεις τα τηλέφωνα, στο ρούτερ η στο τοίχο με splitter;
    Φιλτράκια/Splitter όλα οκ; Δοκίμασες άλλα;
    Κεντρική πρίζα πλέον είναι μόνο μία σωστά;

    Στατιστικά γραμμής πριν & μετά Η και κατα το πρόβλημα;

    Μέτρηση στο κατανεμητή με το ρούτερ πήρες; Μπορείς; Ξέρεις; Σε πολυκατοικία θέλει πολύ προσοχή αυτό..
    Ξέρεις να μετρήσεις τη τάση της γραμμής; Αν έχεις Pstn αυτό.. Έχεις πολύμετρο;
    Τέλος αν η γραμμή είναι pstn, έχεις καθόλου διακύμανση στο Noise margin (snr) Η ακούς τπτ θορύβους όταν χρησιμοποιείς το σταθερό;
    Παίζει να υπάρχει και κανα καλωδιακό θέμα σε κάποιο σημείο της γραμμής..

    Μου θύμισες παρόμοιο πρόβλημα που είχα παλιά στη βόδα, όταν έκανα χρήση του σταθερού έκανε βύθισμα το snr του up μόνο με αποτέλεσμα να μαζεύει error και να αποσυγχρονίζει.. Πολύ παράξενο.. Αφού δοκίμασα διάφορα/ρούτερ και splitter τους πήρα και δοκίμασαν κάποιες ρυθμίσεις στο προφίλ που το εξαφάνισε το πρόβλημα προσωρινά.. Αλλά αργότερα επανήλθε και έστειλαν τεχνικό εδώ.. Περιττό να πω ότι όλοι μας και εννοώ όλοι τρίβαμε το κεφάλι μας για αυτό που συνέβαινε.. Παρέλειψα να πω ότι το πρόβλημα άρχισε μετά από έργα που έκανε ο οτε στο χαλκό στη περιοχή και που μου έριξε και το συγχρονισμό λίγο.. Πριν δεν υπήρχε κανένα θέμα και οι ταχύτητες ήταν οοκ..
    Από πλευράς μου όλα ήταν ΟΚ, είχα και καινούργιο ftp από τον κατανεμητή καρφί στο ρούτερ..
    Εντέλει μου ανέβασαν το snr για να μην έχω προσωρινά αποσυνδέσεις και τελικά όπως είπαν το πρόβλημα βρέθηκε στο dslam στη πόρτα και το splitter; που υπάρχει και εκεί και διαχωρίζει η ενώνει τις συχνότητες τηλεφώνου-ίντερνετ.. Κάτι που φανταζόμουν και συζήταγα και με τους τεχνικούς από την αρχή.. Αλλά ήταν μυστήρια υπόθεση.. Πήρε λίγο καιρό καθώς έπρεπε να γίνουν με τη σειρά τους οι έλεγχοι, αλλά το λύσαμε.. Το αν έκανε τπτ ο οτε στο χαλκό στο συνδυαστικό που/αν είχαν (δε θυμάμαι) δεν μου είπαν..

    Τέλος για όλα τα παραπάνω παίρνουμε ως δεδομένο ότι η χρήση του τηλεφώνου προκαλεί το τελευταίο σου πρόβλημα..
    Τέτοιες περιπτώσεις θέλουν υπομονή και ολίγον τι πίεση προς το πάροχο αν εσύ από τη πλευρά σου είσαι σίγουρος ότι είσαι οκ..
    Και πολύ προσοχή, αν δεν ξέρουμε, τσεκάρουμε τα εξής με τεχνικό η ηλεκτρολόγο..


    Σε άλλο παράδειγμα που είχε νεκρώσει η pstn και είχα ίντερνετ με μειωμένες ταχύτητες, το ανέλαβε ο οτε και έφτιαξε.. Υποπτευόμουν μονόπολο, δλδ έκανε επαφή μόνο το ένα από τα 2 καλώδια κάπου έξω από την οικοδομή, δεν ερχόταν καθόλου τάση στον κατανεμητή του κτιρίου, και μάλλον αυτό ήταν..

    Σε άλλο παράδειγμα που το ίντερνετ έπαιζε οκ αλλά το τηλέφωνο έβγαζε busy tone, κάτι έκαναν και έφτιαξε μετά από λίγο αφού τους το είπα.. Μάλλον κάποια ρύθμιση, στο msan που μου είπαν ότι ήμουν..

    Ελπίζω να μη σε ζάλισα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-03-20 στις 18:13.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα και ευχαριστώ για την Άμεση απάντηση που μου έγραψες.

    Η συνδεσμολογία ναι είναι κεντρική πρίζα->splitter/filter από εκεί πέρνει το τηλέφωνο και το modem από τις ανάλογες εξόδους.

    Δεν υπάρχει άλλη ενεργή πρίζα αυτή την στιγμή έχουν όλες απομονωθεί.

    Υπαρχει καλωδίωση από το διαμέρισμα προς τον κατανεμητή με 2καλωδια x 8ζεύγη και δοκιμάστηκαν όλα τα ζεύγη με το ίδιο αποτέλεσμα.

    Τώρα μένει να μετρηθεί η τάση που ανέφερες και να κάνω την σύνδεση του modem στον κατανεμητή κατευθείαν να δω πως θα συγχρονίσει.


    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled5.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  40,5 KB 
ID: 213050
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠαναγιωτηςG : 28-03-20 στις 12:40.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σέ καλωδιακή βλάβη pstn γραμμή είχα internet 2mbps από 12 καί γίοκ σταθερό τηλέφωνο....οι γήτωνες δέν είχαν τίποτα από τα δύο, τα τζιμάνια του ΟΤΕ τα κάνανε... και τα πιο τζιμάνια τίς wind...που δεν το δηλώνουν ξανά βλάβη...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τα βολτ μόλις τα μέτρησα είναι 49.2v στην γραμμή.

    Με το που ανοίξω το τηλέφωνο χωρίς να καλέσω το noise margin down μειώνεται από 6.3 σε 1 και τα crc errors αρχίζουν και εμφανίζονται.

    Δεν ξέρω αν βοηθάω με αυτή την παρατήρηση.

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠαναγιωτηςG : 28-03-20 στις 14:51.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Vdsl από α.κ ε; Άρα τηλεφωνία Pstn.. Όχι voip.. Αφού έχεις και παρουσία τάσης..
    Η γραμμή σαν στατιστικά οκ φαίνεται.. Και η τάση οοκ..
    Το μόνο που με παραξένεψε είναι η σχετικά μεγάλη διαφορά actual & attainable rate.. Reset έκανες να δεις αν θα κλειδώσει πιο πάνω; Με το 6.3 αντί 6 που έχει στο snr ίσως ανέβαινε λίγο.. Δεν είναι σίγουρο όμως, άλλα ρούτερ απλά το γράφουν έτσι, ίσως το κρατάνε λίγο πιο πάνω για σταθερότητα..
    Ακούς τπτ θορύβους/παράσιτα στο τηλέφωνο;
    Για να το επαληθεύσουμε κάνε το εξής..
    Άσε μόνο το ρούτερ στη γραμμή, βγάλε τηλέφωνα κλπ, μπες στο μενού του, κάνε Refresh συνεχώς τη σελίδα και κάλεσε από κινητό το σταθερό σου, με το που αρχίσει να καλεί, όπως είπα κάνε refresh αρκετά και βλέπε αν το snr noise margin κάνει διακυμάνσεις.. Χωρίς τηλέφωνα στη γραμμή ε..
    Α και κάτι ακόμα, τα ζεύγη πως τα αλλάζεις; Πιστεύω να έχεις το αντίστοιχο εργαλείο για τη ρεγκλέτα και να μην παίζουν τπτ μονωτικές κλπ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-03-20 στις 18:18.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled6.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  41,0 KB 
ID: 213062
    Αυτά τα στατιστικά βγάζει όταν κάνω κλήση χωρίς συσκευή τηλεφώνου.

    Οσο για την ρεκλέτα ναι έχω εργαλείο που πρεσάρει στη θέση του το καλώδιο.

    Μου άλλαξε ο τεχνικός της Wind σήμερα και μια γέφυρα από την παροχή προς το καλώδιο του σπιτιού και ανέβασε την ταχύτητα που βλέπουμε.
    Αν και με τον χρόνο κατεβαίνει από ότι παρατηρώ.

    Όταν έχω το τηλέφωνο μαζι με το modem πάνω στο splitter ή σκέτο το τηλέφωνο (χώρις splitter) δεν κάνει κανένα θόρυβο ακούγεται καθαρά ο τόνος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠαναγιωτηςG : 28-03-20 στις 19:18.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled6.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  41,0 KB 
ID: 213062

    Αυτά τα στατιστικά βγάζει όταν κάνω κλήση χωρίς συσκευή τηλεφώνου.

    Οσο για την ρεκλέτα ναι έχω εργαλείο που πρεσάρει στη θέση του το καλώδιο.

    Μου άλλαξε ο τεχνικός της Wind σήμερα και μια γέφυρα από την παροχή προς το καλώδιο του σπιτιού και ανέβασε την ταχύτητα που βλέπουμε.
    Αν και με τον χρόνο κατεβαίνει από ότι παρατηρώ.

    Όταν έχω το τηλέφωνο μαζι με το modem πάνω στο splitter ή σκέτο το τηλέφωνο (χώρις splitter) δεν κάνει κανένα θόρυβο ακούγεται καθαρά ο τόνος.
    Γέφυρα, το ραζίμ εννοείς μάλλον, το ενδιάμεσο καλώδιο από την πλευρά του οτε στο κανεμητή που πάει στη πλευρά που πάει στο σπίτι.. Αυτό το πορτοκαλί/άσπρο..
    Refresh πάταγες συνεχώς ώστε να ανανεώνονται τα στατιστικά όσο καλούσε το τηλέφωνο;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ναι, το ραζίμ.

    Το τεστ δεν έδειξε τίποτα παραπάνω απο αυτό που ανάρτησα.
    Επεσε λιγο το noise margin δεν αποσυνδέθηκε, μονο έπεσε η ταχύτητα του actual rate.

    Σκέφτομαι να περάσω καινούριο καλώδιο απο την πρίζα μέχρι τον κατανεμητή.
    Έχω αρχήσει να σκέφτομαι οτι αυτο και το modem είναι τα μόνα που δεν έχω δοκιμάσει.
    Router περιμένω απο δευτέρα για δοκιμή.
    Καλώδιο, τι καλό να πάρω?

    https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=10477

    Αυτό κάνει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠαναγιωτηςG : 28-03-20 στις 21:20.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, και δεν έδειξε τίποτα παραπάνω απο αυτο που ανάρτησα. Επεσε λιγο το noise margiν δεν αποσυνδέθηκε, μονο έπεσε η ταχύτητα του actual rate.
    Αν συνδέσεις το τηλέφωνο πάνω στο splitter η το φίλτρο.. Ανάλογα με το που το βάζεις και κάνεις την ίδια δοκιμή, δλδ Refresh στα στατιστικά ενώ σηκώνεις/κατεβάζεις το ακουστικό.. Για πες ξανά τι κάνει..
    Τέλος το κάνει και με διαφορετικές τηλ.συσκευές και άλλα splitter/φίλτρα;
    Πιο πάνω που λες ότι πέφτει με το χρόνο το snr.. Δηλαδή; Πόσο & πως; Στιγμιαία;
    Επίσης δεν θυμάμαι αν ρώτησα.. Όταν λες αποσυγχρονισμό.. Εννοείς ότι σβήνει κ το λαμπάκι broadband/dsl η μόνο το internet;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-03-20 στις 21:17.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    28-03-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Όταν έχω το τηλέφωνο πάνω στο splitter/filter και ανοίγω την γραμμή τότε αρχηζουν τα CRC error να υπάρχουν συνέχεια, το noise margin του download πέφτει σιγά σιγά και φτάνει στο 1.
    To upload παραμένει 6 μέχρι να σβήσει το broadband μαζί με το internet και για να συδεθεί ξανά πρέπει να κλείσω το τηλέφωνο.

    Όσο για την κατάσταση που δεν έχω το τηλέφωνο στη σύνδεση τότε απλά πέφτει το noise margin για όσο χρόνο καλώ τον αριθμό.

    Δυστυχώς το κάνει και με άλλα 2 splitter/filter που ειναι καινούρια και με καινούριο τηλέφωνο που αγοράστηκε για δοκιμή σε περίπτωση που δημιουργούσε το πρόβλημα το παλιό τηλέφωνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠαναγιωτηςG : 28-03-20 στις 22:13.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έχω το τηλέφωνο πάνω στο splitter/filter και ανοίγω την γραμμή τότε αρχηζουν τα CRC error να υπάρχουν συνέχεια, το noise margin του download πέφτει σιγά σιγά και φτάνει στο 1.
    To upload παραμένει 6 μέχρι να σβήσει το broadband μαζί με το internet και για να συδεθεί ξανά πρέπει να κλείσω το τηλέφωνο.

    Όσο για την κατάσταση που δεν έχω το τηλέφωνο στη σύνδεση τότε απλά πέφτει το noise margin για όσο χρόνο καλώ τον αριθμό.

    Δυστυχώς το κάνει και με άλλα 2 splitter/filter που ειναι καινούρια και με καινούριο τηλέφωνο που αγοράστηκε για δοκιμή σε περίπτωση που δημιουργούσε το πρόβλημα το παλιό τηλέφωνο.
    Το επόμενο που θα δοκίμαζα εγώ πριν από ότι άλλο, είναι να πάω να πάρω μέτρηση στο κατανεμητή, αποσυνδέοντας τη γραμμή που πάει επάνω, να δω αν θα μου κάνει και κάτω ακριβώς τα ίδια.. Είναι ένα συν +..
    Ξεκαρφώνεις το ζεύγος που πάει επάνω, καρφώνεις στη δεξιά μεριά της ρεγκλέτας που πάει στο σπίτι, ένα test καλώδιο utp που στην άλλη άκρη θα έχει το ίδιο ζεύγος πρεσαριστό σε rj11 Η δοκιμάζεις με κανονικό καλώδιο rj11 αν μπορείς να το σταθεροποιήσεις κάπως να μη κουνιέται γιατί είναι λίγο μαλακά τα καλώδια του, το κουμπώνεις στο splitter, στη dsl του splitter με άλλο καλώδιο rj11 στο router και μετά στο tel/phone τη συσκευή..
    Α.. και ένα ups η πρίζα..
    Μπαίνεις στα στατιστικά, σηκώνεις το τηλέφωνο, πατάς refresh και βλέπεις..
    Με μεγάλη προσοχή η δοκιμή αυτή..
    Αν κάνει το ίδιο, τότε είναι θέμα εκτός σπιτιού το πιθανότερο και άρα θέμα παρόχου..
    Μετά δοκιμάζεις να ζητήσεις reset η και αλλαγή πόρτας στο dslam.. Ανέφερε συγκεκριμένα ότι στο κάνει μόνο με την τηλεφωνία..
    Πες τα έτσι ακριβώς όπως τα λέμε εδώ..
    Πάντως δεν δείχνει δικό σου θέμα εφόσον έχεις δοκιμάσει με διάφορες συσκευές.. Τη μέτρηση κάτω τη κάνουμε για να αποκλείσουμε τυχόν θέμα με την εσωτ.καλωδίωση..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το ραζίμ.

    Το τεστ δεν έδειξε τίποτα παραπάνω απο αυτό που ανάρτησα.
    Επεσε λιγο το noise margin δεν αποσυνδέθηκε, μονο έπεσε η ταχύτητα του actual rate.

    Σκέφτομαι να περάσω καινούριο καλώδιο απο την πρίζα μέχρι τον κατανεμητή.
    Έχω αρχήσει να σκέφτομαι οτι αυτο και το modem είναι τα μόνα που δεν έχω δοκιμάσει.
    Router περιμένω απο δευτέρα για δοκιμή.
    Καλώδιο, τι καλό να πάρω?

    https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=10477

    Αυτό κάνει?
    Μην μπαίνεις ακόμα στα των καλωδίων θα έλεγα..
    Τώρα αν αποφασίσεις να το αλλάξεις εξαρτάται σε τι περιβάλλον θα είναι το καλώδιο.. Υπάρχει ειδικό για εξωτερικούς χώρους..
    Εγώ στο εξοχικό όταν το άλλαξα έβαλα cat5e ftp.. Το έχω αρκετά χρόνια στο ίδιο ζεύγος, ζει ακόμα..

    Τώρα να τρέχει κ τπτ με το ρούτερ;
    Reset από το κουμπάκι πίσω του έκανες;
    Δεν νομίζω να είναι το ρούτερ.. Αλλά δοκίμασε αυτό πρώτα.. Μετά δες στο κατανεμητή..
    Και σαν τελική λύση ζήτα αλλαγή πόρτας στο dslam Η reset της..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-03-20 στις 00:26.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠαναγιωτηςG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώδιο, τι καλό να πάρω?

    https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=10477

    Αυτό κάνει?
    Αυτό γράφει ότι πωλείται μόνο σε κουλούρες 100 μέτρων και δεν κόβεται. Χρειάζεσαι 100m; Θα βγάλεις να δώσεις 80€ για καλώδιο; Πήγαινε πάρε ένα οποιοδήποτε UTP cat 5e (ούτε FTP, ούτε γειώσεις ούτε τίποτα, δεν χρειάζεται παραπάνω). Γιατί έχω την εντύπωση ότι από τότε που είχα ανοιχτό το tab κάπου διάβασα ότι έχεις καλώδιο με γείωση ασύνδετη. Αν είναι έτσι πιθανότατα εκεί είναι το πρόβλημά σου.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό γράφει ότι πωλείται μόνο σε κουλούρες 100 μέτρων και δεν κόβεται. Χρειάζεσαι 100m; Θα βγάλεις να δώσεις 80€ για καλώδιο; Πήγαινε πάρε ένα οποιοδήποτε UTP cat 5e (ούτε FTP, ούτε γειώσεις ούτε τίποτα, δεν χρειάζεται παραπάνω). Γιατί έχω την εντύπωση ότι από τότε που είχα ανοιχτό το tab κάπου διάβασα ότι έχεις καλώδιο με γείωση ασύνδετη. Αν είναι έτσι πιθανότατα εκεί είναι το πρόβλημά σου.
    Καλή παρατήρηση.. Το bold..
    Το έχω διαβάσει και εγώ αυτό που λες για τη γείωση.. Μέχρι στιγμής (εδώ κ κάποια χρόνια) με το ftp δεν έχω θέμα.. Και δεν το έχω γειώσει κάπου το φύλλο αλουμινίου.. Που να το γειώσεις στη τηλεφωνία; Απλά υποθέτω ότι είναι μια παραπάνω εσωτερική προστασία το αλουμίνιο από μέσα..
    Πάντως δεν έχει μπει στη διαδικασία καλωδίου ακόμα ο άνθρωπος.. Οπότε δεν τίθεται να έχει τώρα τέτοιο θέμα που λες.. Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς..
    Αν πάντως το βάλει σε εξωτερικό χώρο υπάρχει ειδικό καλώδιο όπως είπα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-03-20 στις 16:25.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να το γειώσεις στη τηλεφωνία; Απλά υποθέτω ότι είναι μια παραπάνω εσωτερική προστασία το αλουμίνιο από μέσα..
    Ακριβώς επειδή συνήθως δεν έχεις που να το γειώσεις σε χρήση τηλεφωνίας, δεν συνίσταται η χρήση FTP. Αν δεν γειωθεί (η γειωθεί μόνο στη μια άκρη) το FTP έχει χειρότερα αποτελέσματα γιατί συμπεριφέρεται σαν ...κεραία (τραβάει ό,τι παρεμβολές βρει). Μην το λυσσάτε το θέμα για μια ADSL/VDSL. Ένα απλό UTP είναι υπεραρκετό αρκεί να είναι νοικοκυρεμένη η εγκατάσταση και η συνδεσμολογία.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας