Ξεκίνησα με την free έκδοση και έκανα αναβάθμιση στην Plus.
Πηγαίνοντας στην σελίδα μου <myname>.my.webex.com και επιλέγοντας upgrade plan φαίνεται ότι βρίσκομαι στο Plus πακέτο.
Τα χρήματα έχουν τραβηχτεί από τον λογαριασμό μου κανονικά.
Επίσης στο admin.webex.com πηγαίνοντας στο my company > order history φαίνεται ότι η παραγγελία για plus είναι complete.

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω τις υπηρεσίες του Plus.
1. Δεν έχω HD video παρά μόνο 360p όπως είχα και στο free (και ας διαφημίζουν ότι δίνουν HD στην free έκδοση).
2. Κάνοντας share content δεν έχω επιλογές για βελτιστοποίηση για χρήση video κλπ.
Επιλέγοντας Cisco Webex Meetings Sites > Configure <myname>.my.webex.com > Common Settings
έχω επιλογή μόνο για 360p ενώ έπρεπε από κάτω να μου εμφανίζει και για 720p.
Επιλέγοντας User > Meeting > <myname>.my.webex.com > Privileges
επίσης μου δίνει επιλογή μόνο για 360p.

Δεν είναι θέμα HW γιατί δοκιμάζω άλλον λογαριασμό (Business) όπου εκεί έχω κανονικά ποιότητα 720p στην εφαρμογή.

Αυτό που με προξενεί εντύπωση είναι ότι στο Cisco Webex Meetings Sites > Configure <myname>.my.webex.com > Site Overview
μου εμφανίζει:
Session Types: Webex Meetings Pro Meeting
Session Code: PRO
Η μόνη διαφορά με την free είναι ότι ανέφερε δίπλα στην Pro και free μέσα σε παρένθεση.

Επίσης στο User > Meeting > <myname>.my.webex.com:
μου εμφανίζει:
Meeting Center: PRO Pro Meeting

Το support είναι απαράδεκτο.
Πραγματικά απογοητεύτηκα...
Αρχικά έκανα λάθος και δεν χρησιμοποίησα το κωδικά για τον κορονοϊό και έτσι δεν μου έδωσαν τον έναν μήνα free.
Πίστευα ότι θα το ενεργοποιήσουν αυτοί από μόνοι τους.
Παρ όλα αυτά στο email που μου έστειλαν από το sales για την αγορά έλεγε:
You can contact the publisher at the following e-mail address: webex_comm@digitalriver.com
Έστειλα email για να πάρω αυτόματη απάντηση ότι δεν υπάρχει λογαριασμός webex_comm.
Έστειλα ξανά και ξανά μήπως... αλλά τίποτε.
Δοκίμασα το chat όπου αρχικά σου έχει αυτοματοποιημένες απαντήσεις και μετά σε συνδέει με εκπρόσωπο.
Και για το θέμα της προσφοράς και για το θέμα με το video quility δεν έκαναν καμία παραπάνω συζήτηση.
Το πρώτο που ρώτησε ο εκπρόσωπος ήταν σε ποια χώρα βρίσκομαι και μου παρέπεμψε σε τηλεφωνικό νούμερο.
Την μεν πρώτη φορά σε Αγγλία με την ανάλογη χρέωση, την δεν δεύτερη φορά σε Ελλάδα/Αθήνα όπου απαντούσε Αγγλικός (!!!) τηλεφωνητής όπου δεν λειτουργούσε καμία επιλογή.
Άνοιξε λοιπόν ticket από κάπου που ούτε θυμάμαι και περιμένω.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει για τα παραπάνω;