Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    29-03-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλοί μου φίλοι καλησπέρα.

    Τροφή για σκέψη αυτό το thread καθώς έχω κάνει 2 κλήσεις (1 ώρα εκάστη) με τον αντιπρόσωπο τεχνικής υποστήριξης και τελικά απλά μου άλλαξε ρούτερ και τις 2 φορές χωρίς αποτέλεσμα. Τονίζω πως δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις από δίκτυα και ό,τι έχω προσπαθήσει είναι από δική μου αναζήτηση. Ξεκινώ λοιπόν.

    Βρίσκομαι σε 50αρα vdsl εδώ και 2 χρόνια, και την προηγούμενη εβδομάδα, ενώ μέχρι τότε όλα πήγαιναν ρολόι, οι κινητές συσκευές της οικογένειας μας άρχισαν να παρουσιάζουν δυσλειτουργίες κατά την σύνδεσή τους στο ίντερνετ με WiFi. Τουτέστιν, η συσκευή μου αδυνατεί να φορτώσει τις εικόνες από την εφαρμογή Skroutz και από το Google Play Store, το ίδιο συμβαίνει και σε κινητά φίλων και συγγενών που μας επισκέπτονται και τυχαίνει να κάνουμε την ίδια δοκιμή. Μετά από 1 λεπτό αναμονής οι εικόνες φορτώνουν, αλλά αν πας παρακάτω πρέπει να περιμένεις άλλο τόσο για τις υπόλοιπες. Στην εφαρμογή Remote Desktop μετά από 2 λεπτά αναμονής για σύνδεση εμφανίζεται το μήνυμα "Αποτυχία σύνδεσης στο Host, για αυτό πιθανώς ευθύνονται ρυθμίσεις στο δίκτυο." Το πρόβλημα λύνεται όταν γίνει σύνδεση με δεδομένα. Το πρόβλημα λύνεται όταν γίνει σύνδεση των συσκευών μας σε άλλο δίκτυο (φίλων). Το πρόβλημα επίσης λύνεται όταν αντικαταστήσω το υπάρχον ρούτερ με ένα παλιό που είχα ο ίδιος αγοράσει, το οποίο, βέβαια, είναι ADSL και οι ταχύτητες που μου δίνει είναι 15down 1.5up. ΌΜΩΣ όλα φορτώνουν ταχύτατα (!!!). ΕΠΊΣΗΣ τα λάπτοπ μέσω WiFi λειτουργούν απροβλημάτιστα.

    Τονίζω πως σε όλες τις συσκευές smartphone έχω δοκιμάσει πολλές και διάφορες επιλογές DNS, χωρίς επιτυχία.

    Τονίζω πως η εφαρμογή speed test, αν και αργεί 40 δευτερόλεπτα να βρει host, τελικά αναγράφει ικανοποιητικές ταχύτητες (47down, 4.6up).

    Ξαναλέω ο αντιπρόσωπος δεν βρήκε ποτέ λύση και σήμερα έλαβα ακόμα ένα ρούτερ από την εταιρεία που δεν λύνει το πρόβλημά μου. Τονίζω πως όσα ρούτερ μου έχουν δώσει είναι ίδιας μάρκας (Sercom). Επίσης τονίζω πως σε ένα φόρουμ διάβασα πως ίσως είναι πρόβλημα της εταιρείας ως προς την IP που μου παρέχει, αλλά δεν τους το έχω συζητήσει ακόμα.

    Ζήτω τα φώτα σας! Έχω απελπιστεί! Πληρώνω 50αρα και η καθημερινότητά μας είναι με ταχύτητες 5αρας!

    Φιλικά, Νικόλας.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν κλείσεις τα 5GΗz και αφήσεις μόνο τα 2.4 συνεχίζει το πρόβλημα;;

    Φτιάξε το παλιό ρούτερ που έχεις ΑP μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...15#post5871015
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Δοκίμασε να κρατήσεις μόνο μία από τις 2 πάντες ανοιχτές (2.4 ή 5 ghz) ή κλείσε το "Band Steering"

    Στα android κινητά, απενεργοποίησε το private DNS, και τέλος επειδή δεν θα μπορείς να κλείσεις το ipv6 στα ρούτερ του ΟΤΕ και να πειράζεις πολλές ρυθμίσεις στα κινητά είναι κουραστικό, άλλαξε στο ρούτερ username και password της σύνδεσης σε otenetdemo@otenet.gr και password βάλε otenet έτσι θα σου δώσει μόνο ipv4 public και θα γλιτώσεις από αυτά τα προβλήματα που έχεις.

    αν κάνεις και τα τρία πες μου εάν λύθηκε το πρόβλημά σου.

    Φιλικά.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-03-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η οικογένειά μου και εγώ σας ευχαριστούμε ολόψυχα και τους δυο για την συνεισφορά σας! Κυρίως εσάς κύριε lghikas. Η αλλαγή του username και password λειτούργησε!

    Εύχομαι τα καλύτερα σε εσάς και τις οικογένειές σας!

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Ευχαριστώ για το feedback.
    Μείνετε ασφαλείς και καλό σερφάρισμα!

  6. #6
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά είχα ακριβώς το ίδιο θέμα (vdsl 100) και έπειτα από 2 μήνες ψαξιματος εδώ βρήκα την λύση και σας ευχαριστώ πολύ . Μπορεί να εξηγησει κάνεις γιατί γίνεται αυτό ? Έτσι για την ενημέρωση γιατί από την cosmote που πήρα μου άλλαξαν το router 2 φορές

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris7Pe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά είχα ακριβώς το ίδιο θέμα (vdsl 100) και έπειτα από 2 μήνες ψαξιματος εδώ βρήκα την λύση και σας ευχαριστώ πολύ . Μπορεί να εξηγησει κάνεις γιατί γίνεται αυτό ? Έτσι για την ενημέρωση γιατί από την cosmote που πήρα μου άλλαξαν το router 2 φορές
    Κάποια κινητά προσπαθούν σε dns6 να βρουν την διεύθυνση του site και αποτυγχάνουν και δεν κάνουν αμέσως fallback σε ipv4 οπότε και περιμένουν κάνα λεπτό το timeout.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας