Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-42 από 42
  1. #31
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα του δώσουν το ZTE ZXHN H267A σε ADSL γραμμή;;
    Ναι εμενα αυτο μου εχουν δωσει σε adsl γραμμη,αλλα εχω voip τηελφωνια,ας κανει μια προσπαθεια και ας μας ενημερωση

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τα εκατομμύρια error στα speedtouch ήταν bug νομίζω..
    Ιδίως το πάνω δεξιά.. Στο fec down..
    Έχω κι' άλλα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL-Πολλά Λάθη.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  213,5 KB 
ID: 214665

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εμενα αυτο μου εχουν δωσει σε adsl γραμμη,αλλα εχω voip τηελφωνια,ας κανει μια προσπαθεια και ας μας ενημερωση
    Για να έχει το 108 είναι σε POTS, οπότε δεν παίζει το να του δώσουν το H267.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κι' άλλα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL-Πολλά Λάθη.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  213,5 KB 
ID: 214665

    - - - Updated - - -



    Για να έχει το 108 είναι σε POTS, οπότε δεν παίζει το να του δώσουν το H267.
    Απ'ότι φαίνεται είναι κουσούρι που έχει απομείνει στα fw, άσχετα με όλες τις αλλαγές.. Speedtouch/thomson/technicolor..
    Το είχα συναντήσει αρχικά σε speedtouch.. Τα παλιά καλά & ολίγον αθάνατα.. Πάλιωσαν πια.. Το έχω πετύχει όμως & σε 585v8, το φαινόμενο αυτό αν θυμάμαι καλά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #34
    Εγγραφή
    29-03-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πρώτα – πρώτα θέλω να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις σας τα σχόλια και τις προτάσεις σας. Με βοηθούν πολύ!

    Η μέχρι στιγμής πορεία της βλάβης παρουσιάζει ενδιαφέρον.

    Αρχικά έλεγξα, όπως μου είπατε, όσο μπορούσα καλύτερα, την εσωτερική μου τηλεφωνική εγκατάσταση. Αλλαξα splitter, έβγαλα όλες τις τηλεφωνικές συσκευές, μέχρι που σύνδεσα το router κατευθείαν στον κατανεμητή μου. Τίποτα από όλα αυτά δεν μείωνε το τεράστιο αρχικό νούμερο των περισσότερων από 50 χιλιάδων CRC σφαλμάτων ούτε βελτίωνε την ταχύτητα!
    Με τα πολλά έπεσα σε έναν καλό τεχνικό της Vodafone στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση, ο οποίος έκανε ένα reset στην κάρτα τους και αμέσως μηδενίστηκαν τα CRC σφάλματα στο upload! Επιπλέον, μου έκλεισε ραντεβού να έρθει επί τόπου τεχνικός τους για να ελέγξει την εγκατάσταση και ίσως να μου αλλάξει και τον router. Μου είπε ότι ο router ZXHN H267A δεν δίνεται στη γραμμή μου.
    Μετά από τρεις ημέρες από αυτή την τηλεφωνική συνομιλία τα CRC ήταν πολύ καλά: 0 τα upload και 181 τα download (60 CRC download errors ανά ημέρα).

    Ο τεχνικός ήρθε σήμερα. Αφού έλεγξε με το ειδικό όργανο την ποιότητα της εσωτερικής εγκατάστασης και επιβεβαίωσε ότι ήταν πολύ καλή, κατέβασε στα 9db το όριο του SNR με αποτέλεσμα να ανεβάσει λίγο παραπάνω την ταχύτητα της σύνδεσης. Μου είπε επίσης ότι δεν ‘έκλεισε’ τη βλάβη, ότι δεν θεωρεί ότι επισκευάστηκε το πρόβλημα. Θα το αναφέρει στους τεχνικούς του κέντρου για να το δούνε κι αυτοί. Επιπλέον, μου ζήτησε να καταγράψουμε την κάθε χρονική στιγμή που συμβαίνουν οι αποσυνδέσεις και να τις αναφέρουμε στην τεχνική τους υποστήριξη.

    Αλλά με το που επανεκκίνησε (reset) το router ξαναφάνηκαν τα υπερβολικά πολλά CRC upload σφάλματα (περισσότερα από 51 χιλιάδες πάλι! ). Ο τεχνικός μου είπε ότι είναι bug της κάρτας τους, και ότι αυτός ο τεράστιος αριθμός δεν μπορεί παρά να είναι εικονικός και όχι πραγματικός.
    Αλλά θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι ένα απλό bug. Πιθανά να πρέπει να αλλάξουν την κάρτα γιατί υποπτεύομαι ότι αυτή πρέπει να είναι η αιτία για τις συχνές αποσυνδέσεις (έχουμε 3-4 αποσυνδέσεις την ημέρα όπου για λίγα λεπτά χάνεται κάθε σύνδεση με το διαδίκτυο).

    Αυτή τη στιγμή η κατάσταση έχει ως εξής:

    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate (Up/Down) 970/7893 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 968/9044 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 8.9/9.2 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 19.4/21.6 dB
    Output Power (Up/Down) 12.5/20.6 dBm
    Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth (Up/Down) 4/32
    Interleave Delay (Up/Down) 7.84/7.86 ms
    INP (Up/Down) 0.5/0.7 symbols
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors (Up/Down) 51291/5
    Annex Type AnnexA

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος plin : 28-05-20 στις 14:28.

  5. #35
    Εγγραφή
    20-10-2007
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster Iad 2
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα – πρώτα θέλω να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις σας τα σχόλια και τις προτάσεις σας. Με βοηθούν πολύ!

    Η μέχρι στιγμής πορεία της βλάβης παρουσιάζει ενδιαφέρον.

    Αρχικά έλεγξα, όπως μου είπατε, όσο μπορούσα καλύτερα, την εσωτερική μου τηλεφωνική εγκατάσταση. Αλλαξα splitter, έβγαλα όλες τις τηλεφωνικές συσκευές, μέχρι που σύνδεσα το router κατευθείαν στον κατανεμητή μου. Τίποτα από όλα αυτά δεν μείωνε το τεράστιο αρχικό νούμερο των περισσότερων από 50 χιλιάδων CRC σφαλμάτων ούτε βελτίωνε την ταχύτητα!
    Με τα πολλά έπεσα σε έναν καλό τεχνικό της Vodafone στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση, ο οποίος έκανε ένα reset στην κάρτα τους και αμέσως μηδενίστηκαν τα CRC σφάλματα στο upload! Επιπλέον, μου έκλεισε ραντεβού να έρθει επί τόπου τεχνικός τους για να ελέγξει την εγκατάσταση και ίσως να μου αλλάξει και τον router. Μου είπε ότι ο router ZXHN H267A δεν δίνεται στη γραμμή μου.
    Μετά από τρεις ημέρες από αυτή την τηλεφωνική συνομιλία τα CRC ήταν πολύ καλά: 0 τα upload και 181 τα download (60 CRC download errors ανά ημέρα).

    Ο τεχνικός ήρθε σήμερα. Αφού έλεγξε με το ειδικό όργανο την ποιότητα της εσωτερικής εγκατάστασης και επιβεβαίωσε ότι ήταν πολύ καλή, κατέβασε στα 9db το όριο του SNR με αποτέλεσμα να ανεβάσει λίγο παραπάνω την ταχύτητα της σύνδεσης. Μου είπε επίσης ότι δεν ‘έκλεισε’ τη βλάβη, ότι δεν θεωρεί ότι επισκευάστηκε το πρόβλημα. Θα το αναφέρει στους τεχνικούς του κέντρου για να το δούνε κι αυτοί. Επιπλέον, μου ζήτησε να καταγράψουμε την κάθε χρονική στιγμή που συμβαίνουν οι αποσυνδέσεις και να τις αναφέρουμε στην τεχνική τους υποστήριξη.

    Αλλά με το που επανεκκίνησε (reset) το router ξαναφάνηκαν τα υπερβολικά πολλά CRC upload σφάλματα (περισσότερα από 51 χιλιάδες πάλι! ). Ο τεχνικός μου είπε ότι είναι bug της κάρτας τους, και ότι αυτός ο τεράστιος αριθμός δεν μπορεί παρά να είναι εικονικός και όχι πραγματικός.
    Αλλά θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι ένα απλό bug. Πιθανά να πρέπει να αλλάξουν την κάρτα γιατί υποπτεύομαι ότι αυτή πρέπει να είναι η αιτία για τις συχνές αποσυνδέσεις (έχουμε 3-4 αποσυνδέσεις την ημέρα όπου για λίγα λεπτά χάνεται κάθε σύνδεση με το διαδίκτυο).

    Αυτή τη στιγμή η κατάσταση έχει ως εξής:

    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate (Up/Down) 970/7893 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 968/9044 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 8.9/9.2 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 19.4/21.6 dB
    Output Power (Up/Down) 12.5/20.6 dBm
    Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth (Up/Down) 4/32
    Interleave Delay (Up/Down) 7.84/7.86 ms
    INP (Up/Down) 0.5/0.7 symbols
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors (Up/Down) 51291/5
    Annex Type AnnexA

    Πες να κοιταξουν αυτο "Line Attenuation (Up/Down): 19.2/20.8 dB" εαν γινεται και μπορεις να το κανεις εσυ καλως αλλιως να στειλουν τεχνικο για ελεγχο καλωδιωσης,βεβαια υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τα εχει παιξει ο εξοπλισμος σου
    Αν όλοι απεχθάνονται κάτι, θα πρέπει να το εξετάσουμε. Αν σε όλους αρέσει κάτι, πάλι θα πρέπει να το εξετάσουμε.

  6. #36
    Εγγραφή
    29-03-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosb26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες να κοιταξουν αυτο "Line Attenuation (Up/Down): 19.2/20.8 dB" εαν γινεται και μπορεις να το κανεις εσυ καλως αλλιως να στειλουν τεχνικο για ελεγχο καλωδιωσης,βεβαια υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τα εχει παιξει ο εξοπλισμος σου
    Μα έστειλαν τεχνικό!!! Έλεγξε τη γραμμή με το όργανο που διέθετε και μου είπε ότι είναι ΟΚ. Θεωρείς υπερβολικό το 19.2/20.8 dB;

  7. #37
    Εγγραφή
    31-12-2013
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα έστειλαν τεχνικό!!! Έλεγξε τη γραμμή με το όργανο που διέθετε και μου είπε ότι είναι ΟΚ. Θεωρείς υπερβολικό το 19.2/20.8 dB;
    Αν νομιζεις οτι εισαι 1900 μετρα απο το dslam οχι δεν ειναι υπερβολικο το 19 στο up, ειναι περιεργο που ειναι σχεδον ιδια το up με το down.
    Απλα ανεφερες οτι ο γειτονας σου απο πανω εχει 2.7 up και 24 down. Αυτο ειναι το νεο προφιλ 2.7/27 που δινει ο οτε σε εμπορικα πακετα εως 24 και για να τα πιανει δεν παιζει αυτος να ειναι 1900 μετρα απο το dslam.
    Δεν ξερω αν εχει καποιο προβλημα η καρτα αλλα φαινεται οτι εχει καποιο ζητημα ο χαλκος, ειτε στο δικτυο, ειτε στην καθετη σου, ειτε στην εσωτερικη καλωδιωση στο σπιτι σου.
    Ο τεχνικος που το ειδε στην εισαγωγη τι ταχυτητα και attenuation μετρησε;

  8. #38
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To ότι ο ΟΤΕ βάζει τους πελάτες του με συνδέσεις ADSL στις νέες καμπίνες, οπότε έχουν συγχρονισμό σε VDSL (εξού και το 24/2.7), δεν σας πέρασε ως ιδέα.
    Ούτε το ότι κανείς άλλος πάροχος δεν το κάνει, άρα οι πελάτες αυτών με ADSL παίρνουν σύνδεση από το μακρινό αστικό κέντρο;

  9. #39
    Εγγραφή
    31-12-2013
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ότι ο ΟΤΕ βάζει τους πελάτες του με συνδέσεις ADSL στις νέες καμπίνες, οπότε έχουν συγχρονισμό σε VDSL (εξού και το 24/2.7), δεν σας πέρασε ως ιδέα.
    Ούτε το ότι κανείς άλλος πάροχος δεν το κάνει, άρα οι πελάτες αυτών με ADSL παίρνουν σύνδεση από το μακρινό αστικό κέντρο;
    Το ειδες οτι λεει οτι ειναι στην καλλιθεα αττικης ετσι;

  10. #40
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι η Καλλιθέα καλύπτεται από 2 αστικά κέντρα και το ένα το έχει ο ΟΤΕ με τις δικές του καμπίνες.
    Όπως επίσης ότι ο ΟΤΕ δεν δίνει από αστικό κέντρο ADSL μέσω υπηρεσίας VDSL, παρά μόνον από τις καμπίνες.

  11. #41
    Εγγραφή
    20-10-2007
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster Iad 2
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα έστειλαν τεχνικό!!! Έλεγξε τη γραμμή με το όργανο που διέθετε και μου είπε ότι είναι ΟΚ. Θεωρείς υπερβολικό το 19.2/20.8 dB;
    Ειναι περιεργο που ειναι ιδιο το up με το down,att παντα στο μισο down με up π.χ 20/10,οποτε εαν ελεγξε την γραμμη σου με οργανο και την βρηκε οκ που εκανε την μετρηση?
    ελεγξε και κατω σε καλωδιωση ΟΤΕ και πανω στο χωρο σου?
    εαν εγινε ελεγχος κατω και τα βρηκε σωστα και πανω ειναι το ιδιο με τον αναλυτη του τοτε ειναι προβλημα εξοπλισμου πας για αντικατασταση
    Αν όλοι απεχθάνονται κάτι, θα πρέπει να το εξετάσουμε. Αν σε όλους αρέσει κάτι, πάλι θα πρέπει να το εξετάσουμε.

  12. #42
    Εγγραφή
    29-03-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ενημέρωση και τελική επίλυση του προβλήματος.


    Τελικά ήταν θέμα του συγκεκριμένου μοντέλου router που προμηθεύει η vodafone.
    Ταλαιπωρήθηκα λίγο αλλά το πρόβλημα επιλύθηκε. Κάνω μια μικρή ανασκόπηση του τι συνέβη από την αρχή:

    1. Η ADSL σύνδεση είχε υπερβολικά πολλά σφάλματα και αφύσικη τιμή attenuation στο upload. Router: ZTE ZXHN H108N V2.5
    2. Ηρθε τεχνικός της vodafone ο οποίος έλεγξε την εσωτερική εγκατάσταση και την βρήκε ΟΚ. Αφησε ανοιχτή τη βλάβη γιατί θεώρησε ότι μάλλον ήταν χαλασμένο το συγκεκριμένο κομμάτι του router αλλά μείωσε το SNR margin στο default και ανέβηκε ελαφρά η ταχύτητα.
    3. Η vodafone εσφαλμένα θεώρησε ότι το πρόβλημα επιλύθηκε και έκλεισε τη βλάβη.
    4. Μετά από πολλές συνεννοήσεις τους έπεισα να αποστείλουν ανταλλακτικό router, ίδιο μοντέλο με το αρχικό.
    5. Μετά την αντικατάσταση το πρόβλημα παρέμενε.
    6. Για να τους πείσω αναγκάστηκα, όταν έλειπαν σε διακοπές οι υπόλοιποι, να απομονώσω όλη την εσωτερική εγκατάσταση και να συνδέσω το router απευθείας στο κεντρικό κατανεμητή της πολυκατοικίας. Πήρα τροφοδοσία ρεύματος από το κοινόχρηστο.
    7. Ηρθε τεχνικός της vodafone ο οποίος επιβεβαίωσε ότι αν και το όργανο του (αναλυτής γραμμής) δεν έδειχνε να έχει κάποιο σφάλμα η γραμμή (μέχρι τον κατανεμητή), το ZTE ZXHN H108N παρουσίαζε υπερβολικά πολλά σφάλματα και αφύσικο attenuation στο upload (πάντα με την εσωτερική εγκατάσταση απομονωμένη). Χρησιμοποίησε ένα άλλο μοντέλο ZTE router που είχε μαζί του και διαπίστωσε ότι με αυτό το πρόβλημα δεν υπήρχε.
    8. Η vodafone μου απέστειλε άλλο τύπο router (TP-Link 100v v1, Firmware v1.1.9) και το πρόβλημα επιλύθηκε ολοκληρωτικά με αυτό.

    Συμπέρασμα: για κάποιο λόγο το ZTE ZXHN H108N παρουσίαζε πάρα πολλά σφάλματα και αφύσικα μικρό attenuation στο upload της γραμμής ή δεν συνεργαζόταν σωστά με την κάρτα.

    Τωρινές μετρήσεις:
    Line Status: Connected
    DSL Modulation Type: ADSL_2plus
    Annex Type: Annex A/I/J/L/M
    Current Rate (kbps) 985 | 8325 (Upstream | Downstream)
    Max Rate (kbps) 968 | 9904 (Upstream | Downstream)
    SNR Margin (dB) 9.1 | 9 (Upstream | Downstream)
    Line Attenuation (dB) 18.6 | 34.9 (Upstream | Downstream)
    Errors (pkts) 4 | 66 (Upstream | Downstream)


    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για την βοήθεια, τις συμβουλές και το ενδιαφέρον σας. Χωρίς εσάς και τις πληροφορίες που βρήκα εδώ δεν θα μπορούσα να πιέσω κατάλληλα τη vodafone ώστε να βρεθεί λύση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος plin : 05-09-20 στις 08:16.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας