Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Γεια σας παιδιά.

    Το καλοκαίρι του 2019 αναβάθμισα την 50άρα VDSL της Nova σε 100άρα (100/10), που πλέον συνήθως συγχρονίζει γύρω στα 70/9. Από τότε ξεκίνησε ένα πρόβλημα που δεν είχα πιο πριν με την 50άρα. Συγκεκριμένα, μετά από random[2-5] ημέρες, το download της γραμμής πέφτει σταδιακά ακόμα και κάτω από 1Mbps (μετρημένο στο speedtest.net, πάντα με Ethernet και συνήθως επιλέγω τον ίδιο server) και φυσικά η σύνδεση γίνεται τόσο αργή που είναι αφόρητα αργό το να κάνεις οτιδήποτε στο Internet.

    Τα πρώτα δείγματα αργοπορίας φαίνεται να ξεκινούν πέφτοντας το Download στα 5-7Mbps (δείτε π.χ. εδώ σημερινό πρόβλημα), που συνήθως δεν είναι αμέσως αισθητό, αφού δεν γίνεται βαριά χρήσης της σύνδεσης. Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα, παραδόξως δεν επηρεάζεται καθόλου το Upload της γραμμής, καθώς παραμένει ελαφρώς παραπάνω από τα 9Mbps.

    Ο μόνος τρόπος για να λυθεί το πρόβλημα είναι να σβήσω το VDSL Modem/Router (DSL-AC56U) και να το ανάψω πάλι. Μετά από ~5 λεπτά περίπου (boot + sync), λαμβάνω πλήρη ταχύτητα στο SpeedTest (π.χ. δείτε εδώ σημερινό αποτέλεσμα μετά από router reboot). Αυτό σε συνδυασμό ότι το πρόβλημα είναι πολύ παλαιότερο από τον κορονοϊό, κρίνω πως το πρόβλημα που αντιμετωπίζω δεν σχετίζεται με αυτόν.

    Έχω δοκιμάσει τουλάχιστο τις παρακάτω ρυθμίσεις στο Modem/Router, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει ιδιαίτερη πρόοδο στην επίλυση του προβλήματος
    - Common Settings > Dynamic Line Adjustment (DLA) @ Enabled / Disabled
    - Common Settings > SRA (Seamless Rate Adaptation) @ Disabled
    - VDSL Settings > DSL Modulation @ VDSL2
    - VDSL Settings > Stability Adjustment @ 4db / 5db / 6db / 7db
    - VDSL Settings > Rx AGC GAIN Adjustment @ default / Stable / High performance
    - VDSL Settings > UPBO - Upstream Power Back Off @ Auto / Enable / Disable
    Δυστυχώς δεν έχω καταγράψει όλους τους διαφορετικούς συνδυασμούς των παραπάνω ρυθμίσεων που έχω δοκιμάσει

    Το ενδιαφέρον όταν ενεργοποιώ το G.INP (G.998.4), είναι ότι το ping latency προς το 1.1.1.1 είναι της τάξης των 160ms (ενώ με απενεργοποιημένο το G.INP (G.998.4) είναι ~65ms) και το max download στο speedtest.net είναι γύρω στα 23Mbps. Κάτι που δεν ξέρω αν έχει λογική εξήγηση ή/και αν σχετίζεται κατ' οποιονδήποτε τρόπο με το πρόβλημα.

    Σχετικά με το VDSL Profile 17a, αν θυμάμαι καλά είχα δοκιμάσει να θέσω και 30a, αλλά πάλι σε 17a με γυρνούσε. Οπότε εικάζω ότι θα πρέπει και ο πάροχος να δηλώσει 30a profile για να συνδεθώ με αυτό.

    Στην παρακάτω εικόνα μπορείτε να δείτε τις ρυθμίσεις που έχω τώρα στο DSL-AC56U. Το Firmware που έχω αυτή τη στιγμή στο Router είναι το 1.1.2.3_805, αλλά το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα και με το FW 1.1.2.3_743.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSL-Settings.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  156,7 KB 
ID: 213163

    Ενώ σε αυτή τη εικόνα μπορείτε να δείτε στοιχεία συγχρονισμού:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSL-Log.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  161,7 KB 
ID: 213164

    Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει και στην κυριολεξία ψοφάει το Download;

    Υ.Γ. Οποιαδήποτε αλλαγή και να προτείνετε, θα πρέπει να περάσουν κάποιες ημέρες μέχρι να δω αποτελέσματα. Οπότε μη θεωρήσετε ότι δεν το διάβασα ή σας αγνόησα αν καθυστερήσω να απαντήσω.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οντως μυστήρια συμπεριφορά. Δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό
    1. Αν χρησιμοποιείς το Wi-Fi μπορεί το πρόβλημα να οφείλεται εκεί, δηλαδή γίνονται παρεμβολές από άλλα Wi-Fi της περιοχής.
    2. Κάποιο μυστήριο πρόβλημα με το router, δοκίμασε άλλο router αν μπορείς.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και ότι το SNR (down) είναι στα 3.5db, ίσως δημιουργεί προβλήματα. Προσπάθησε να το ανεβάσεις με το Stability Adjustment

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Just a side note, 30a profil δεν υποστηρίζεται..
    Η γραμμή σου αλήθεια γιατί δεν τερματίζει; Έχεις καλό att..
    Με άλλο ρούτερ δοκίμασες; Αν έχεις..
    Όταν έχεις το πρόβλημα τα στατιστικά γραμμής παραμένουν ίδια; Αποσυνδέσεις δεν έχεις αν κατάλαβα καλά..
    Κωδικοί για wifi κλπ είναι οκ - ισχυροί;
    Μήπως καμιά συσκευή σου γεμίζει το download κάνοντας κάτι;
    Η μήπως είναι από κανα power saving feature της κάρτας δικτύου; Άλλο καλώδιο / θύρα δοκίμασες;
    Πάντως δοκίμαζε και σε άλλους server όχι μόνο σε έναν..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις ιδέες
    Πλέον μπορώ να κρίνω με σχετική βεβαιότητα ότι βρέθηκε το πρόβλημα....

    Στις 12/04 χάθηκε πλήρως το τηλεφωνικό σήμα (η γραμμή είναι TDM κι όχι VoIP). Ταυτόχρονα το Internet έγινε ακόμη πιο ασταθές και σε ορισμένες περιπτώσεις έπρεπε να ανεβάσω χειροκίνητα το SNR Margin σε δυσθεώρητα ύψη όπως 21db, για να καταφέρει να συντονίσει έστω στα 7-8MBps, χωρίς σταθερότητα συντονισμού.

    Κατά την επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση πελατών της Nova, ενημερώθηκα πως υπάρχει βραχυκύκλωμα στην περιοχή κι ότι είχε προγραμματιστεί ο έλεγχος στις 30/04 (ναι! ναι! 18 ημερολογιακές ημέρες μετά - εν μέσω καραντίνας!).

    Στις 27/04 παρατήρησα συνεργείο χωματουργικών εργασιών στην περιοχή, το οποίο έσκαψε κατά μήκος του δρόμου και μεταξύ δύο σημείων διακλάδωσης του κεντρικού χάλκινου τηλεπικοινωνιακού αγωγού, παρακάμπτοντας ουσιαστικά ένα μέρος του παλιού δικτύου, μήκους περίπου 100 μέτρων. Μετά από δύο ημέρες, παρατήρησα συνεργείο ηλεκτρολόγων που ένωσαν τον παρακαμπτήριο αγωγό με τον κεντρικό. Από αυτά που κατάφερα να δω (για να μην ενοχλήσω το συνεργείο), επρόκειτο ουσιαστικά για ένα «καλώδιο» με πάρα πολλά ζεύγη μεταλλικών αγωγών.

    Μετά από τις παραπάνω εργασίες και χωρίς να έχω κάνει καμία αλλαγή στην εσωτερική υποδομή μου, έχω σταθερό συντονισμό για πολλές ημέρες και δεν έχω παρατηρήσει καμία πτώση ταχύτητας, σε οποιονδήποτε server κι αν επιλέξω να κάνω speed test. Εκτός αυτού, έχω χαμηλώσει το SNR Margin στη μικρότερη κλίμακα των 2db, πετυχαίνοντας συγχρονισμό στα 82704Kbps, χωρίς καμιά παρενέργεια.

    Παρατηρώ όμως κάποια CRC Errors στο download, αλλά δεν φαίνεται να επηρεάζουν αρνητικά πουθενά (browsing, latency, speed test).

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας