Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 127
  1. #76
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Είχα την εντύπωση ότι είναι εύκολη η αλλαγή απο γερμανικό σε international . Δεν ισχύει ;

  2. #77
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ισχύει μια χαρά για το 7390 και όλα τα παλαιότερα μοντέλα.

  3. #78
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Τον τελευταίο καιρό μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: το έχω συνδέσει σε mode για existing internet connection με καλώδιο δικτύου στη LAN1 που έρχεται από ένα switch που συνδέεται πάνω σε wifi link. Αρχικά ανά κάποια ώρα έχανε τη σύνδεση με anydesk που είχα προς απομακρυσμένο υπολογιστή και στιγμιαία και τη voip τηλεφωνία της Modulus που έχω σετάρει πάνω στο fritz (2-3 φορές συνέβη και πάνω σε κλήση οπότε το κατάλαβα). Τρέχοντας συνεχόμενο ping -t google.com παρατηρούσα ότι όταν έβγαζε πάνω από 3-4 συνεχόμενα "request timed out" έπεφτε η σύνδεση του anydesk. Τις τελευταίες μέρες επιδεινώθηκε ραγδαία το πρόβλημα και πλέον έχω πλήρεις αποσυνδέσεις από το internet σε σημείο που βγάζει κίτρινο θαυμαστικό και "no internet access" κάτω στο εικονίδιο του LAN στο systray. Μετά από 1-2 λεπτά μπορεί να επανέλθει για λίγο αλλά ξαναχάνεται. Το εσωτερικό δίκτυο δουλεύει απλά χάνει την πρόσβαση προς τα έξω. Δοκίμασα 4-5 φορές factory reset κσι στήσιμο από την αρχή, επαναφορά ρυθμίσεων από backup που είχα πάρει, αλλαγή όλων των καλωδίων, αλλαγή πρίζας που πατάει το τροφοδοτικό του fritz μπας και του έφταιγε αυτό δεν γίνεται τίποτα. Ένα άλλο παλιό ρούτερ που δοκίμασα με ακριβώς το ίδιο καλώδιο, πάνω στο ίδιο switch στην ίδια σύνδεση μέσω του link δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Σκέφτεστε τι μπορεί να συμβαίνει; Τελευταία κίνηση που μπορώ να σκεφτώ πριν το πετάξω είναι φλασάρισμα με την ίδια -γιατί έχω ήδη την τελευταία- έκδοση firmware. Πως γίνεται αυτή η διαδικασία;

    Υ.Γ.: Πως ρυθμίζονται αναλυτικά οι παράμετροι του δικτύου; Βλέπω π.χ. ότι ο wizard μου ορίζει σαν gateway την ίδια την ΙΡ του fritz (192.168.188.1) ενώ νομίζω ότι το σωστότερο θα ήταν να ορίσω αυτή του απομακρυσμένου ρούτερ που μου δίνει την πρόσβαση μέσω του link.
    Υ.Γ.2: Πως αλλάζω το IP range που δουλεύει το fritz; π.χ. θέλω να δοκιμάσω range 10.0.0.ΧΧΧ μπας και κάνει conflict κάτι και όχι το 192.168.188.ΧΧΧ που μου δίνει από μόνο του.

  4. #79
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Αρχικά θα σου πρότεινα να βάλεις άλλο τροφοδοτικό στο fritz. έχω δει πολλά προβλήματα από τροφοδοτικά που νομίζουμε ότι δουλεύουν, σε πολλά router όχι μόνο στο fritz.

    Στις ρυθμίσεις του Internet έχει τις επιλογές για να αλλάξεις τον τρόπο λειτουργίας του router. Κάτι που μάλλον το έχεις κάνει αφού παίρνεις Internet από το άλλο router
    Δες το "Configuring router for Ethernet WAN" από εδώ: https://www.thinkbroadband.com/broad...-fritzbox-7390
    και εδώ: https://en.avm.de/service/fritzbox/f...nother-router/

    και εδώ για να αλλάξεις την IP
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...-s-IP-address/

  5. #80
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Δοκίμασα ένα πολύ καλό τροφοδοτικό 12V/5A που έχω και ταιριάζει το βύσμα, δοκίμασα αλλαγή του range σε 10.0.0.ΧΧΧ όπως μου έδειξες, δοκίμασα ένα καινούργιο switch, έκανα άλλα 2 factory reset, δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Το τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ είναι να φτιάξω ένα καλώδιο RJ11-->RJ45, να το συνδέσω σε μια adsl που έχω στο σπίτι της μάνας μου αφού το σετάρω σαν adsl ρούτερ και να ελέγξω την λειτουργία της LAN1 συνδεόμενος πάνω σε αυτήν (γιατί υποψιάζομαι πλέον ότι μάλλον το πρόβλημα είναι στη LAN1-δεν κάνει καλή επαφή). Αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη μέχρι αύριο που θα πάω να πάρω ένα καινούργιο 7530.

    - - - Updated - - -

    Δοκίμασα να το συνδέσω και στην adsl και δεν συγχρονίζει με κανένα τρόπο. Μάλλον είναι "βλαμμένο" γενικότερα.

  6. #81
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Καλησπέρα
    Αγόρασα ένα 7390 από eBay , το συνδεσα σε VDSL 50 της wind με αναλογική τηλεφωνία και όλα δουλεύουν κανονικά .
    Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οι αποσυνδέσεις . Την πρώτη μέρα έκανε δύο την δεύτερη μια , τις επόμενες τρεις μέρες καμία και τις τελευταίες τρεις μέρες από μια κάθε μέρα . Το προηγούμενο modem ήταν ένα ZTE 168 και έκανε αποσύνδεση μόνο όταν δεν είχε ρεύμα.
    Υπάρχει κάτι που μπορώ να ελέγξω - ρυθμίσω ;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2020-12-23-22-49-30-675_com.mi.globalbrowser.jpg  

    Screenshot_2020-12-23-09-48-25-783_com.mi.globalbrowser.jpg  


  7. #82
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Χρησιμοποιείς Splitter με Υ-cable;
    Psaxneis Blog

  8. #83
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Χρησιμοποιώ φίλτρο-σπλιτερ και στην συνέχεια Υ καλώδιο που έφτιαξα εγώ.
    Υπάρχει μια ακόμα τηλεφωνική συσκευή που είναι συνδεδεμένη σε άλλη μπρίζα με φίλτρο.
    Προσπαθώ , επειδή είναι μεταχειρισμένο ,
    να καταλάβω αν είναι προβληματική η συσκευή ή αν είναι πιο ευαίσθητη από την προηγούμενη , αλλά δεν ξέρω πως να το ελέγξω.

  9. #84
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Από ότι βλέπω από θέμα συγχρονισμού είσαι οκ. Απλά έχεις κάποια λάθη που ίσως είναι πρόβλημα στην καλωδίωση ή ίσως στην δεύτερη συσκευή(αν θες δοκίμασε να την βγάλεις να δεις μήπως αλλάξει κάτι).
    Μισό λεπτό τώρα είδα και την δεύτερη φωτογραφία σου. Η αποσύνδεση γίνεται την ίδια ΄ώρα; Γι αυτό είχε να κάνει με την Wind. Το ίδιο κανει και εμένα αυτό το διάστημα κάθε βράδυ.
    Psaxneis Blog

  10. #85
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Οι περισσότερες αποσυνδέσεις είναι μετά τις 21:00 και μέχρι 2300.
    Θα δοκιμάσω για λίγες μέρες χωρίς την επιπλέον τηλεφωνική συσκευή.
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω τι συμβαίνει πριν την αποσύνδεση;
    Επίσης η χρήση της cpu στην παρακάτω εικόνα είναι φυσιολογική ;
    Έχει κάποιες εξάρσεις σε περίεργες ώρες.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2020-12-29-14-58-21-201_com.mi.globalbrowser.jpg  


  11. #86
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Normal φαίνεται ίσως εκείνη την ώρα προσπαθεί κάποια συσκευή πχ κινητό να συνδεθεί γι αυτό εμφανίζει αυτήν την διακύμανση.
    Psaxneis Blog

  12. #87
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Ευχαριστώ θα το αφήσω λίγες μέρες χωρίς την επιπλέον τηλεφωνική συσκευή και θα το παρακολουθώ .

  13. #88
    Εγγραφή
    14-05-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια σας και από εμενα.
    Λοιπόν απο τα πιο περιεργα προβληματα που εχω αντιμετωπίσει αν υπαρχει καποιοσ που να εχει αντιμετωπίσει το ιδιο.
    Εχω παρεισ ενα fritzbox 7390 γερμανικο.το εχω μετατρεψει επιτυχιμενα σε international, εχω περασει backup απο φριτζ 7360 με ιντερνετ τηλεφωνια τα παντα λειτουργικα και το 7390 κανει το εξησ κουλο.
    Συχρονιζει με τη γραμμη του οτε ,παιρνει ip του οτε ΑΛΛΑ στον υπολογιστη δεν εχει ιντερνετ τα τηλεφωνα δεν κανουν register και δεν δουλευει και μεσα απο το ροθτερ ο ελενχοσ για νεο firmware.
    εχω φαει αποιρες ωρεσ και εχω τισ εξησ παρατηρησεις.
    Τη πρωτη φορα που συγχρονιζει με τη γραμη κανει μια επανεκινηση και συγχρονιζει παλι με το προβλημα που προανεφερα.
    οταν του περναω πιο παλια εκδοση πριν την 6,20 ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΡΟΛΟΙ!!!
    Με το που κανω αναβαθμηση στη τελευταια 6,86 παλι τα ιδια.

  14. #89
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΗΤΗ
    Καλησπέρα, δεν μπορω να κάνω register τον τηλεφωνικό αριθμό. Βάζω ίδιες ρυθμίσεις με το 7530 που έχω αλλά το τηλέφωνο δέν το κάνει register. Κωδικούς έχω πάρει απο την cosmote. Καμία ιδέα τι μπορεί να κάνω λάθος?

  15. #90
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, δεν μπορω να κάνω register τον τηλεφωνικό αριθμό. Βάζω ίδιες ρυθμίσεις με το 7530 που έχω αλλά το τηλέφωνο δέν το κάνει register. Κωδικούς έχω πάρει απο την cosmote. Καμία ιδέα τι μπορεί να κάνω λάθος?
    Στο Event Log , τι σου γράφει ?

Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας