Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 127
  1. #91
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΗΤΗ
    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο. Το 7390 μου κάνει κάθε περίπου 20 ώρες επανεκκίνηση. Πώς μπορώ να το αποφύγω αυτό να κατεβάσω λίγο το SNR?
    Η σύνδεση είναι 50αρα οτε και broadcom το dslam. σε συγχρονισμό παίζω απο 44-48 mbs

  2. #92
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Το έκανε και το δικό μου.
    Έστρωσε μόνο του μετά από περίπου δύο μήνες .

  3. #93
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΗΤΗ
    Καλημερα,

    είναι λογικό να έχω SNR 0 ?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-11-15 at 11-25-36 FRITZ Box Fon WLAN 7390.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  20,3 KB 
ID: 232301

  4. #94
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosss567 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Αγόρασα ένα 7390 από eBay , το συνδεσα σε VDSL 50 της wind με αναλογική τηλεφωνία και όλα δουλεύουν κανονικά .
    Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οι αποσυνδέσεις . Την πρώτη μέρα έκανε δύο την δεύτερη μια , τις επόμενες τρεις μέρες καμία και τις τελευταίες τρεις μέρες από μια κάθε μέρα . Το προηγούμενο modem ήταν ένα ZTE 168 και έκανε αποσύνδεση μόνο όταν δεν είχε ρεύμα.
    Υπάρχει κάτι που μπορώ να ελέγξω - ρυθμίσω ;

    Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με 50αρα VDSL Wind, 7390 αγορασμένο απο ebay (refurbished) και ίδια συνδεσμολογία. Το τελευτάιο διάστημα κάνει συχνά αποσυνδέσεις, με τα ίδια μηνύματα στο event log όπως τα παραπάνω. Ακόμα και 5-10 αποσυνδέσεις την ημέρα!
    Εχει δηλωθεί και ως βλάβη στη WIND, καθώς μια φορά δεν δούλευαν ουτε οι εισερχόμενες κλήσεις. Καμμία σταθερή βελτίωση εδώ και 1 μήνα.
    Δεν έχει αλλάξει κάτι στη συνδεσμολογία στο τηλεφωνικό δίκτυο, 1 ακόμα συσκευή είναι συνδεδεμένη σε άλλη πρίζα με φιλτρα.

    Έχω την εντύπωση οτι το 7390 είναι πίο 'ευαίσθητο' ή αδύναμο σε σχέση με ενα 7360 που ηταν παλαιότερα συνδεδεμένο. Είναι άραγε πιο αδύναμο σε επεξεργαστή σε σχέση με το 7360?
    Παρατηρούνται επίσης κάποια spikes στο cpu, η όταν χρησιμοποιείται ταυτόχρονα voip και σταθερή τηλεφωνία στο fritzbox (με call diversion) κάποιες φορές αποσυγχρονίζει/αποσυνδέεται προσωρινά.

    Μήπως είχες καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα σε σχέση με το πρόβλημα σου;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,

    είναι λογικό να έχω SNR 0 ?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-11-15 at 11-25-36 FRITZ Box Fon WLAN 7390.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  20,3 KB 
ID: 232301
    Το 0 SNR δεν φαίνεται λογικό. Είναι μόνιμα στην ίδια τιμή, ακόμα και μετα απο επανεκκίνηση;

  5. #95
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IneL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με 50αρα VDSL Wind, 7390 αγορασμένο απο ebay (refurbished) και ίδια συνδεσμολογία. Το τελευτάιο διάστημα κάνει συχνά αποσυνδέσεις, με τα ίδια μηνύματα στο event log όπως τα παραπάνω. Ακόμα και 5-10 αποσυνδέσεις την ημέρα!
    Εχει δηλωθεί και ως βλάβη στη WIND, καθώς μια φορά δεν δούλευαν ουτε οι εισερχόμενες κλήσεις. Καμμία σταθερή βελτίωση εδώ και 1 μήνα.
    Δεν έχει αλλάξει κάτι στη συνδεσμολογία στο τηλεφωνικό δίκτυο, 1 ακόμα συσκευή είναι συνδεδεμένη σε άλλη πρίζα με φιλτρα.

    Έχω την εντύπωση οτι το 7390 είναι πίο 'ευαίσθητο' ή αδύναμο σε σχέση με ενα 7360 που ηταν παλαιότερα συνδεδεμένο. Είναι άραγε πιο αδύναμο σε επεξεργαστή σε σχέση με το 7360?
    Παρατηρούνται επίσης κάποια spikes στο cpu, η όταν χρησιμοποιείται ταυτόχρονα voip και σταθερή τηλεφωνία στο fritzbox (με call diversion) κάποιες φορές αποσυγχρονίζει/αποσυνδέεται προσωρινά.

    Μήπως είχες καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα σε σχέση με το πρόβλημα σου;
    Πιθανόν να φταίει ο επεξεργαστής.
    Εγώ απόσύνδεσα όλες τις πρίζες , το έβαλα να παίρνει από το καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ και στη συνέχεια έδωσα σε όλες τις πρίζες από την έξοδο της Fon.
    Συνέχισα να έχω αποσυνδέσεις όλο και πιο αραιά και spikes στο διάγραμμα του επεξεργαστή για λίγο καιρό.
    Τώρα ( έχουν περάσει δέκα μήνες ) δουλεύει πολύ καλά , συνδέθηκε τελευταία φορά τον Αύγουστο λόγω διακοπής ρεύματος και έκτοτε άλλαξε ip ένα βράδυ χωρίς να αποσυνδεθεί.

  6. #96
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Καλησπέρα στην παρέα, έβαλα το 7390 στο σπίτι που μετακόμισα, έχω επάνω του 2 DECT και ενα ασύρματο στην fon1 και 2 συσκευές LAN/WAN υπάρχει τρόπος να αλλάξω τα εσωτερικά τους νούμερα σε κάτι άλλο? πχ αντί για **620 ή **1, να τα δώσω πχ 4ψήφια νούμερα 1001, 1002 κτλ?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #97
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι! Είναι στάνταρτ το νούμερο που παίρνει κάθε extension. Και ανέκαθεν ισχύει το ίδιο σε όλα τα Fritz.
    Επιπλέον δίνεται με σειρά, δηλαδή αποδίδεται αυτόματα το πρώτο ελεύθερο νούμερο την χρονική στιγμή που ρυθμίζεις το ανάλογο extension, αν και αυτό μπορεί να τροποποιηθεί στο αρχείο ρυθμίσεων.

  8. #98
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παιδιά καλησπέρα,

    Μετά από την απόκτηση του 7390 (μαύρο γερμανικό μοντέλο) ως δωράκι από τον φίλο Uncle_Nontas, έγινα ένας κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου μηχανήματος.

    Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις που πιθανότατα να έχουν απαντηθεί σε άλλο thread ως "σπόντα" σε άλλο μοντέλο.

    Φοράει την τελευταία έκδοση Firmware (μάλλον international γιατί έχει αγγλικό μενού).

    Πάμε στις ερωτήσεις...

    1. Μπορώ με κάποια από τις 2 USB θύρες του να κάνω tethering με κινητό; (το δοκίμασα με iPhone) αλλά δεν δείχνει να δουλεύει. Το iPhone δεν βγάζει σχετική ειδοποίηση και στις ρυθμίσεις Internet του Fritz βρήκα κάτι για mobile που έλεγε αλλά έλεγε να συνδέσω Mobile Modem πάνω του και δεν με άφηνε να προχωρήσω (δοκίμασα και στις 2 USB και με ενεργό το hotspot)

    2. Κατέβασα όλα τα App σχετικά με το Fritz!box αλλά το πιο βασικό απ' όλα το "MyFRITZ!" είναι στα Γερμανικά και δεν αλλάζει (λέει ότι παίζει ρόλο σε τι γλώσσα είναι η γλώσσα του router αλλά στο router είναι τα αγγλικά).

    Αυτές οι 2 είναι οι βασικές μου ερωτήσεις για αρχή και βλέπουμε...

    Ελπίζω να μην σας ενοχλήσω πολύ.

  9. #99
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,

    Μετά από την απόκτηση του 7390 (μαύρο γερμανικό μοντέλο) ως δωράκι από τον φίλο Uncle_Nontas, έγινα ένας κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου μηχανήματος.

    Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις που πιθανότατα να έχουν απαντηθεί σε άλλο thread ως "σπόντα" σε άλλο μοντέλο.

    Φοράει την τελευταία έκδοση Firmware (μάλλον international γιατί έχει αγγλικό μενού).

    Πάμε στις ερωτήσεις...

    1. Μπορώ με κάποια από τις 2 USB θύρες του να κάνω tethering με κινητό; (το δοκίμασα με iPhone) αλλά δεν δείχνει να δουλεύει. Το iPhone δεν βγάζει σχετική ειδοποίηση και στις ρυθμίσεις Internet του Fritz βρήκα κάτι για mobile που έλεγε αλλά έλεγε να συνδέσω Mobile Modem πάνω του και δεν με άφηνε να προχωρήσω (δοκίμασα και στις 2 USB και με ενεργό το hotspot)

    2. Κατέβασα όλα τα App σχετικά με το Fritz!box αλλά το πιο βασικό απ' όλα το "MyFRITZ!" είναι στα Γερμανικά και δεν αλλάζει (λέει ότι παίζει ρόλο σε τι γλώσσα είναι η γλώσσα του router αλλά στο router είναι τα αγγλικά).

    Αυτές οι 2 είναι οι βασικές μου ερωτήσεις για αρχή και βλέπουμε...

    Ελπίζω να μην σας ενοχλήσω πολύ.
    tethering με κινητό android γίνεται.
    Το χρησιμοποίησα το καλοκαίρι για ένα μήνα . Δεν θυμάμαι πως το ρύθμισα .
    Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι στο Fritz εμφανίστηκε επιπλέον επιλογή για την ρύθμιση όταν σύνδεσα το κινητό και στο κινητό είχα επιλέξει tethering μέσω usb.
    Την εφαρμογή δεν την χρησιμοποιώ .
    Η Fon που χρησιμοποιώ είναι στα Αγγλικά.

  10. #100
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Κάνει tethering, αλλά έχει κ διαφορά θέματα συμβατότητας απ' ότι θυμάμαι τις εποχές που σκάλιζα το 7360 (ναι έχω κ από αυτο. Κ 7140 έχω!) Τη Fon εφαρμογή όταν τη δούλευα, ήταν στα αγγλικά πάντως.

  11. #101
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Η εφαρμογή "MyFritz!" είναι στα Γερμανικά...

    Η Fon, WLAN, Smart Home είναι αγγλικά κανονικά...

    Καλά και να μην μπορώ να κάνω tethering με το iPhone δεν με πειράζει...

    Δοκιμή ήθελα να κάνω... θα το ξαναψάξω άλλη στιγμούλα

  12. #102
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    εμένα με βοήθησε πέρσι στα πολλά χιόνια που είχε κοπεί το internet και με ενα samsung έκανα κανονικά tethering. Με samsung κινητό, αν παίζει ρόλο
    η σειρά είναι
    • συνδέεις το κινητό στο fritz
    • ενεργοποιείς το usb tethering
    • ενεργοποιείς το Internet από το fritz


    και σε μένα το myfritz ειναι στα αγγλικα, Μήπως εχει να κάνει με τα Iphone

  13. #103
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papako Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμένα με βοήθησε πέρσι στα πολλά χιόνια που είχε κοπεί το internet και με ενα samsung έκανα κανονικά tethering. Με samsung κινητό, αν παίζει ρόλο
    η σειρά είναι
    • συνδέεις το κινητό στο fritz
    • ενεργοποιείς το usb tethering
    • ενεργοποιείς το Internet από το fritz


    και σε μένα το myfritz ειναι στα αγγλικα, Μήπως εχει να κάνει με τα Iphone
    Το iPhone είναι στα ελληνικά, το fritz στα αγγλικά (με περασμένη την international έκδοση, λογικά).

    Διάβασα στο google ότι το app αναγνωρίζει την γλώσσα του fritz και δείχνει αυτή.

    Ίσως επειδή είναι γερμανικό μοντέλο αναγκαστικά να το δείχνει έτσι...

    Πώς ενεργοποιείς το Internet στο fritz;
    Έχει επιλογές στο πεδίο Internet αλλά καμία δεν δουλεύει ενώ έχω ενεργο το Hotspot στο iPhone.

    Μπορεί απλά να μην είναι συμβατό...

  14. #104
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    dosman ναι γερμανικο ήταν με μετατροπή σε international. Για δες στις επιλογές του hotspot αν είναι ανοιχτό το USB tethering.

  15. #105
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    dosman ναι γερμανικο ήταν με μετατροπή σε international. Για δες στις επιλογές του hotspot αν είναι ανοιχτό το USB tethering.
    Στο κινητό είναι γιατί με το που το συνδέω στο PC κατευθείαν βγαίνει το σηματάκι και το PC το αναγνωρίζει...

Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας