Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Modems
    Καλημέρα σε όλους,

    έκανα αναβάθμιση σε VDSL 100mbps από τα 50mbps στην Forthnet (Nova) (μετά κόπων και βασάνων καθώς η αρχική γραμμή του ΟΤΕ είχε πρόβλημα και χρειάστηκαν 3 ραντεβού τεχνικού και 1 βδομάδα χωρίς καθόλου σύνδεση) και ενώ μέχρι πρότινος είχα το Technicolor TG788v2 που δούλευε απροβλημάτιστα για χρόνια αυτό δυστυχώς παρουσίασε πρόβλημα με αποσυνδέσεις και μου έβαλαν το ZTE H267N. Όλα καλά ως εδώ, παρόλο που δεν δείχνει να έχει καμμία σχέση σε ποιότητα και σταθερότητα με το προηγούμενο, βγάζει πολλά λάθη και χρειάζεται επανεκκίνηση τουλάχιστον μια φορά την ημέρα σε σχέση με το προηγούμενο που μπορούσε να δουλεύει απροβλημάτιστα μέχρι και για 2-3 βδομάδες. Όταν είναι οκ κατεβάζει σε ένα εύρος από 50-85mbps ανάλογα τα κέφια και την ώρα (αυτές τις ημέρες υπάρχει και υπερφόρτωση σε παγκόσμιο επίπεδο λόγω κορωνοϊού).

    Κατεβάζει λοιπόν καλά και το ίδιο καλά και με ethernet με δοκιμή σε 4Κ περιεχόμενο στο ΥouΤube στην τηλεόραση. Το πρόβλημα είναι πως όταν συνδέω το powerline TP LINK αυτόματα η ταχύτητα του router πέφτει αρκετά και στο powerline σε οποιαδήποτε πρίζα (έκανα πολλές δοκιμές μήπως είχε γίνει κάτι άλλο) είναι μηδαμινή κοντά στο 1mbit ή χαμηλότερα (δηλαδή πρακτικά δεν δουλεύει). Στην αρχή νόμιζα μήπως είχε πρόβλημα το powerline που τόσα χρόνια δούλευε τέλεια και έτσι παράγγειλα και ένα ίδιο το οποίο παρέλαβα πριν λίγες μέρες. Το συνδέω και βγάζει ακριβώς τις ίδιες μετρήσεις. Εφόσον λοιπόν δεν έχει αλλάξει τίποτε άλλο στη συνδεσμολογία μου συνάγω το συμπέρασμα πως φταίει το router. Πήρα τη NOVA και το ανέφερα, μου είπαν πως το κατέγραψαν και θα το δουν. Σχετικά με το firmware μου είπαν πως το κάνουν αυτόματα αυτοί από εκεί και πως το δικό μου είδαν πως έχει την τελευταία έκδοση.

    Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου πει:
    1) Αν έχει ξανασυμβεί αυτό το θέμα με το συγκεκριμένο router ή με άλλο
    2) Αν αποτελεί πρόβλημα συσκευής (δηλαδή μεμονωμένα της συγκεκριμένης) ή γενικά ασυμβατότητα του μοντέλου
    3) Aν είναι θέμα κάποιας ρύθμισης που μπορώ να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα
    4) Αν έχει υποχρέωση ο πάροχος να αποκαταστήσει το πρόβλημα καθώς με το δικό τους προηγούμενο router Technicolor TG788v2 όλα δούλευαν περίφημα και μπορούσα να έχω πρόσβαση από όλα τα σημεία του σπιτιού κατά βούληση, ενσύρματα ή ασύρματα χώρις την παραμικρή απώλεια ταχύτητας σε σχέση με το router ενώ τώρα δεν μπορώ.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

    Φίλιππος

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν αναφερθεί προβλήματα θορύβου από τα powerlines σε γραμμές VDSL και όσο ανεβαίνει ο συγχρονισμός τόσο πιο έντονο είναι και το πρόβλημα.
    Αν πέσει στα χέρια σου δοκίμασε κάποιο ζευγάρι DEVOLO.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ για την απάντηση δηλαδή θες να πεις πως είναι πρόβλημα του TP Link και όχι του ZTE;;; Αδυνατώ να το πιστέψω!!! Δηλαδή στα 50 δούλευε σφαίρα ενώ στα 100 σέρνεται;;; Πιθανόν να φταίνε τα αυξημένα λάθη που βγάζει αυτό το router που το έχουν επισημάνει και άλλοι αν δεις. Είμαι βέβαιος πως με "σοβαρό" router το πρόβλημα θα επιλυθεί το θέμα είναι αν θα πρέπει να το αγοράσω εγώ και όχι ο πάροχος. Εξετάζω πρώτα μήπως υπάρχει πιο απλή λύση.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν κάνει τις ίδιες συχνότητες/profile χρήση για να σου δώσει 50 με αυτές που κάνει για να σου δώσει 100

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από strummer99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση δηλαδή θες να πεις πως είναι πρόβλημα του TP Link και όχι του ZTE;;; Αδυνατώ να το πιστέψω!!! Δηλαδή στα 50 δούλευε σφαίρα ενώ στα 100 σέρνεται;;; Πιθανόν να φταίνε τα αυξημένα λάθη που βγάζει αυτό το router που το έχουν επισημάνει και άλλοι αν δεις. Είμαι βέβαιος πως με "σοβαρό" router το πρόβλημα θα επιλυθεί το θέμα είναι αν θα πρέπει να το αγοράσω εγώ και όχι ο πάροχος. Εξετάζω πρώτα μήπως υπάρχει πιο απλή λύση.
    Βρήκα τυχαία μια αναφορά από τις πολλές που έχουν ανεβάσει συμφορουμίτες, αν βρεις λύση ενημέρωσε μας αν θέλεις.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...20#post6639020
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οπότε τι;;; Θες να μου πεις πως ένα σοβαρό powerline της TPLINK με όριο τα 600mbps θες να μου πεις πως αδυνατεί να δουλέψει στα ονομαστικά 100mbps και πρέπει να οπωσδήποτε να δουλεύει μέχρι τα 50;;;

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα ευχαριστώ, λογικά όχι γιατί το σκέφτηκα και δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς, βάζοντας ακόμα και το powerline σε μακρινή πρίζα........αλλά πάλι οι ίδιες μηδαμινές μετρήσεις..........

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι να μας βάλεις και χέρι να σταματήσουμε να ποστάρουμε.
    Αυτό που λες είναι άσχετο με αυτό που λέμε εμείς, μιλάμε για τον θόρυβο που μπορεί να εισάγουν στην γραμμή και όχι για αδυναμία να ανεβάσουν την συχνότητα στην μεταξύ τους επικοινωνία.
    Βρήκα κι' άλλο και μάλιστα για DEVOLO, διάβασε προσεκτικά τι λέει ο συμφορουμίτης
    Στην αρχή είχα ote adsl 24mb και δούλευαν όλα μια χαρά, μετά από λίγους μήνες αναβάθμισα σε ote vdsl 50 με ευρυζωνική τηλεφωνία και τότε ξεκίνησα να έχω αποσυνδέσεις που και που.
    Εδώ και 2 μήνες περίπου έβαλα ote vdsl 100mbit και από τότε αποσυνδέεται πολύ σύχνά, δηλαδή μέσα στην μέρα μπορεί και 20-30 φορές.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...E%B5-powerline

    - - - Updated - - -

    https://www.insomnia.gr/forums/topic...B9-powerlines/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    δεν έβαλα σε κανέναν χέρι!! απλά μου κάνει εντύπωση πως στα 50 δούλευε σταθερότατα και στα 100 καταρρέει!! το μόνο που έχει λογική είναι αυτό που ειπε πιο πάνω ο φίλος μας σχετικά με το τροφοδοτικό. Θα δω μήπως βαλω άλλο τροφοδοτικό αν θα αλλάξει κάτι. Ευχαριστώ όπως και να έχει.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσένα δεν έχει την ρύθμιση που λέει ο συμφορουμίτης πιο πάνω;;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  161 
Μέγεθος:  32,9 KB 
ID: 213235
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ναι πρέπει να την έχει θα το κοιτάξω και αυτό και θα ενημερωσω αν αλλάξει κάτι ευχαριστώ

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να υπάρχει τέτοια επιλογή σημαίνει ότι και οι εταιρίες ξέρουν ότι οι συσκευές τους δημιουργούν προβλήματα στο VDSL, δεν ξέρω ποια μοντέλα της DEVOLO ή άλλων εταιριών(εκτός από την TP-LINK) έχουν ενσωματωμένο το φίλτρο και δεν υπάρχει σαν επιλογή μέσα στο μενού. Έχω εγκαταστήσει DEVOLO και δεν μου είπαν για προβλήματα σε VDSL.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λοιπόν ακόμα είμαστε στο σημείο μηδέν. Δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό μήπως έφταιγε το συγκεκριμένο και τίποτα. Δοκίμασα διαφορετικές πρίζες για το τροφοδοτικό του router καθώς και του βασικού (αρχικού) powerline και επίσης τίποτα. Σχετικά με την επιλογή Lower PLC-to-VDSL interference Mode αυτή δεν μου εμφανίζεται ως επιλογή στο utility και αφού το έψαξα δεν ισχύει για το δικό μου μοντέλο καθώς δεν επηρεάζει το vdsl:
    "Lower PLC-to-VDSL interference Mode is supported by MIMO powerline adapters only, such as series-8 and series-9. Actually, it will reduce the interference in circuits via disabling MIMO mode, so it may reduce the data transfer rate. Powerline products may interfere with devices such as lighting systems that have a dimmer switch or a touch-sensitive on/off feature, short wave radios, cable television system, VDSL devices, speakers, or other Powerline devices that do not follow the HomePlug AV/AV2 standard. Enable it will be helpful."
    Σας παραθέτω μια μέση μέτρηση μέσω του powerline. Περιέργως το upload είναι σχεδόν φυσιολογικό όσο σχεδόν και στο router. Το download αντί για 50-60-70-80mbps βλέπετε σέρνεται κάτω από το 1mbps.
    PING ms
    14
    DOWNLOAD Mbps
    0.81
    UPLOAD Mbps
    9.53

    Σας παραθέτω και την εικόνα από το router αυτή τη στιγμή:
    DSL Link Information
    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2_Vectoring
    Actual Rate(Up/Down) 10996/87258 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 48552/87259 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 32/9.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 0.9/8.8 dB
    Output Power(Up/Down) 7.5/12.1 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 9/2081
    Interleave Delay(Up/Down) 0/8 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    Showtime Start 0 h 13 min 59 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/15907
    FEC Errors(Up/Down) 0/28137

    Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα/πρόταση αυτή θα είναι καλοδεχούμενη.

    Ευχαριστώ.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Bάλε το ρούτερ πάνω σε UPS αφού θέλεις να σιγουρευτείς αν επηρεάζεται το τροφοδοτικό, εννοείται ότι θα το έχεις βγάλει από το ρεύμα και θα λειτουργεί με την μπαταρία.

    Τα στοιχεία του ρούτερ δείχνουν υπερβολικά λάθη στην γραμμή και επίσης από το Line Attenuation(Down) φαίνεται ότι η γραμμή έχει την δυνατότητα να τερματίσει το 100αρι, έχεις κάνει τους βασικούς ελέγχους και τις σωστές συνδεσμολογίες;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    δεν έχω ups δυστυχώς αυτή τη στιγμή και τα λάθη τα ειδα αμέσως και μου φάνηκαν κ μένα υψηλά και τα ανέφερα στον τεχνικό όταν ήρθε και μου ειπε πως είναι αρκετά αλλά πως αν δεν έχω αποσυνδέσεις σημαίνει πως δουλευει εντάξει για 100άρα γραμμή. Αποσυνδέσεις δεν έχω μεν αλλά κάποιες στιγμές έχει κολλήματα και «βυθίσεις» για τα οποία δεν ξέρω αν φταίει η γραμμή ή:και το router. Γενικά κάνω ένα άνοιγμα - κλείσιμο κάθε πρωί. Με το μηχανημα που έβαλε πάντως μου ειπε πως η γραμμή είναι καθαρή και δυνατή στα 100mbps. Συχνά συνδεέται και αρκετά υψηλότερα από αυτά που ανέβασα πριν.’Στη συνδεσμολογία το dsl είναι κουμπωμένο απευθείας στην πρίζα με vdsl φίλτρο που κου έβαλε ο τεχνικός και το έλεγξε και το μέτρησε αμέσως μετά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω μου έχουν σπάσει τα νεύρα....

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται να δίνεις και πολύ βάση σε ότι λένε οι τεχνικοί, ότι τους διατάζει η εταιρία λένε τις περισσότερες φορές.

    Το φίλτρο τι χρειάζεται;; μήπως εννοείς splitter για να επιστρέφει την τηλεφωνική γραμμή στην εσωτερική εγκατάσταση;; αν ναι, θα πρέπει να το μετατρέψεις σύμφωνα με τα σχέδια που υπάρχουν στο Link.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας