Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δυστυχώς έβγαλα τα πάντα και έβαλα σκέτο το καλώδιο στην πρίζα για να δω αν φταίει η συνδεσμολογία και πάλι καμμία αλλαγή. Η επίσημη απάντηση της NOVA είναι πως θα φταίει η ασυμβατότητα μεταξύ του powerline και του router. Μου πρότεινε και αυτός να βάλω το παλιό router σε bridge mode. Από ότι είδα δεν είναι εύκολο γιατί δεν υπάρχει επιλογή από τα settings. 'Εχω επίσης ένα Thοmson TG784 το οποίο το έκανα reset αλλά έχει καρφωμένα τα settings της Forthnet και δεν εμφανίζει την επιλογή να το βάλεις σε bridge mode. Αν έχετε καμμία πρόταση καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ασυμβατότητα που είπανε οι φωστήρες της NOVA που βασίζεται;; βγάζουν διαφορετικά DATA από τις LAN;; θα ξεχάσουμε κι' αυτά που ξέρουμε.

    Για την ιστορία σε ότι έχει σχέση με την εσωτερική σου εγκατάσταση, αν υπάρχει πρόβλημα δεν αρκεί να βάλεις το modem/router κατευθείαν στην πρίζα, αλλά να γίνει διαχωρισμός γραμμών όπως έχουμε πει πιο πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πρόβλημα με τη γραμμή δεν βλέπω να υπάρχει καθώς με εξαίρεση το powerline βλεπω να δουλεύει κανονικά. Δοκίμασα να βάλω ένα παλιό Zyxel που είχα σε bridge mode (όπως μου πρότεινε και ο τεχνικός προς επίλυση του προβλήματος) το οποίο δούλεψε και έβγαλε πάλι τις ίδιες μετρήσεις στο powerline, δηλαδή πάρα πολύ χαμηλό download, <1mbps. Άρα το πρόβλημα δημιουργείται σίγουρα συνδυαστικά με την 100άρα στο συγκεκριμένο router. Επαναλαμβάνω πως με τα 50mbps με την ίδια συνδεσμολογία με το Technicolor όλα δούλευαν ρολόι χώρις την παραμικρή απώλεια. Το θέμα είναι πως οι τεχνικοί στη Nova μου είπαν ούτε λίγο ούτε πολύ πως δεν έχουν ευθύνη και αν θέλω αλλαγή router θα πρεπει να μιλησω με το εμπορικό τμημα (με δικη μου χρεωση) και πως επίσης μονο το συγκεκριμένο δίνουν για τη 2η γραμμή που έχω σε VOIP. Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Καλά του είπα αν είναι να αγοράσω άλλο θα το πάρω μόνος μου και όχι από εσάς. Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη.

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσύ μπορεί να μην βλέπεις πρόβλημα στην γραμμή αλλά αυτό δείχνουν τα στοιχεία του ρούτερ, σου τα έχω γράψει στο post #13.
    Όλοι όσοι έχουν αναφέρει προβλήματα τα έχουν αναφέρει αφού αναβάθμισαν σε μεγαλύτερη ταχύτητα.
    Ξεκίνα με μια σωστή βάση για να πας παραπέρα και η σωστή βάση είναι η σωστή εσωτερική εγκατάσταση, όσο και αν εσένα μπορεί να σου φαίνεται υπερβολικό.
    Βρες ένα UPS ώστε να συνδέσεις το ρούτερ πάνω του και να αποκλείσεις πρόβλημα θορύβου από το ρεύμα, σου το έγραψα κι' αυτό πιο πάνω.
    Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με όλα αυτά;; μελέτησε την πιθανότητα να βάλεις καλώδιο ethernet.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    16-06-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλημέρα παιδιά, μόλις πέτυχα κι εγώ το thread. Εγώ έχω ένα ζευγάρι TL-PA8010P (1300Mbps), τα οποία τα δουλεύω πάνω από χρόνο, σε συνδεσμολογία Router -> powerline -> switch -> desktop.

    Είχα ΟΤΕ 50άρα μέχρι 20 Μαρτίου, με κάποιο από τα speedport του OTE να έχει θεματάκια με τα powerlines, τα οποία στην πορεία διορθώθηκαν. Πλέον σε 100άρα forthnet (συγχρωνισμός 75), τα πράγματα φαίνονταν ΟΚ μέχρι χθες, 14 Απριλίου, όπου χτύπαγα speedtest < 4Mbps. Δοκίμασα και factory reset.

    Με καλώδιο, το speedtest περνάει τα 67Mbps. Χωρίς να αποκλείω το να έχουν πρόβλημα και τα Powerlines, αρχίζω να πιστεύω ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα με τα routers...ναι, το ξέρω, θεωρητικά δεν θα έπρεπε.

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μας είπες στην πορεία πως διορθώθηκαν, έκανες κάτι εσύ;; άλλαξες ρούτερ;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλημέρα παιδιά απαντώ και εγώ με καθυστέρηση γιατί καταλαβαίνετε έχω απογοητευτεί, λοιπόν μέχρι τώρα όλα άκαρπα. Άλλαξα 2 ρουτερ από Nova, ένα ΖΤΕ ίδιο (μήπως έφταιγε το άλλο) και ένα Technicolor ίδιο με το παλιό δικό μου. Δουλευει σαφώς καλύτερα το Technicolor από το ΖΤΕ, ποο σταθερό και κλειδώνει σε υψηλότερη ταχύτητα, αλλά μόλις μπει οποιοδήποτε πριζακι στο σπίτι οπουδήποτε, αμέσως κόβεται η σύνδεση. Στο ΖΤΕ αυτό που γίνεσαι όμως πέφτει πολύ η ταχύτητα του ρουτερ (ή κολλάει τελείως) και στο powerline κατεβάζει από 1mbit και κάτω (ενώ περιέργως στο upload είναι σχεδόν νορμαλ 8-9mbit αντι για 9-10).
    Αυτή η 100άρα άνοιξε τον ασκό του Αιόλου σε μένα πραγματικά.
    Μίλησα και με TpLink μου ειπε μεν πως για 100άρα δίνουν τα πιο νέα μοντέλα σειρά 7 ή 8 που είναι >1000mbps όμως όταν του ειπα το συμβαίνει μου ειπε πως δεν το έχει ξανασυναντήσει.
    Τα λάθη τα οποία είναι αρκετά η Nova τα βρίσκει οκ εφόσον δεν έχω διακοπές και η ταχύτητα είναι σωστή (σε νορμαλ
    συνθήκες κατεβάζει 70-90mbit το ρουτερ).
    Τι να πω με νέο ακριβότερο ρουτερ θα λυνόταν;;; εκεί θα έχω άλλο θέμα γιατί η Nova υποστηρίζει τη 2η voip γραμμη μόνο με το ΖΤΕ (και το παλιό το Technicolor).
    Έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι να περάσω 2 κανάλια με ethernet να τελειώσει το μαρτύριο....

  8. #23
    Εγγραφή
    16-06-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Σωστός, έχεις δίκιο, όντως δεν το ανέφερα. Αν θυμάμαι καλά, γιατί άλλαξα τρία modems ΟΤΕ (speedport 2i -> Plus -> 2o plus), μάλλον ήταν κάποιο firmware update στο 2o plus, που έγινε αυτόματα. Είχα λίγο διαφορετικό πρόβλημα τότε, βέβαια, μίλαγα για παράδειγμα στο google hangouts, και έχανα πλήρως τη σύνδεση για 2-3 λεπτά, χωρίς να μου τερματίζει η κλήση, ή οτιδήποτε άλλο.

    - - - Updated - - -

    Εγώ προς το παρόν ενεργοποίησα το lower plc to VDSL interference mode, και φαίνεται να έχει στρώσει...βέβαια, το ερώτημα είναι γιατί δεν το έκανε τις τελευταίες 25 μέρες που είμαι στην forthnet. Ενδεχομένως να έχει να κάνει με το firmware update που μου έχουν κάνει στο ZTE (V1.0.0_GR5.1T13D2), η απλά να κρυώσανε αρκετά τα powerlines μετά τα 3 τέταρτα που τα είχα εκτός πρίζας.

  9. #24
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα, δυστυχώς το "lower plc to VDSL interference mode" δεν υπάρχει σαν επιλογή στα δικά μου. Υπάρχει στις άλλες σειρές 7 και 8. Εγώ έχω το AV-600. Αναρωτιέμαι αν με ένα σημερινό ακριβότερο router θα λυθεί το πρόβλημα αλλά δεν θέλω να κάνω και πειράματα...
    σχετικά με θερμοκρασίες δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση γιατί μέχρι πρότινος τα είχα μόνιμα στην πρίζα για μήνες και δούλευαν περίφημα!!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας