Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Καλησπέρα σε όλους,

    Έπειτα από 7 τίμια χρόνια στο HP Probook μου το οποίο δουλεύει σα σκυλί 24/7 είναι η ώρα να γίνει μια σύνθεση ενός all purpose πύργου για να συντροφεύσει την καραντίνα...

    Όσον αφορά τη χρήση του: Είμαι web developer οπότε δεν έχω κάποιες συγκεκριμένες business απαιτήσεις (άντε ίσως λίγο στη RAM εαν χρειαστουν VMs για καποιο Kubernetes cluster testing) αλλά θα ήθελα η σύνθεση αυτή να άντεχε λιγο gaming (οχι high end, κ μονο 1080p) για να περνάει λίγο η ώρα, καθώς και λίγο χομπίστικο 4k video editing από την action cam μου (da vinci/premiere, όχι τρελα timelines). Οθόνη, peripherals και σκληροί υπάρχουν.

    Η αγορά θα γίνει στη χώρα διαμονής μου (Τσεχία) οπότε είναι δύσκολο να μου προτείνετε προσφορές από συγκεκριμένα μαγαζιά ή να σας δώσω ένα πολύ συγκεκριμένο budget (το οποίο είναι χοντρικά γύρω στα 1000-1100 ευρώ) καθώς η ισοτιμία της κορώνας έναντι του ευρώ είναι ευμετάβλητη (και φυσικά έχει επηρρεαστεί από τις εξελίξεις). Μπορείτε ωστόσο να μου προτείνετε κομμάτια και εγώ να δώ πόσο μπορώ να τα βρώ εδώ.

    Τα κομμάτια που ήδη έχω επιλέξει και βασίζομαι σε αυτά για τη σύνθεση είναι:
    CPU AMD Ryzen 5 3600 182 EUR
    MOBO MSI B450 TOMAHAWK MAX 106 EUR
    RAM G.Skill RipjawsV DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 81 EUR
    HDD A-Data XPG SX8200 PRO 512GB 82 EUR
    CPU Cooler ARCTIC Freezer 34 eSports DUO 33 EUR

    Τώρα τα κομμάτια που λείπουν...
    Case, VGA και PSU

    1) Case - Κάτι μέχρι 80 ευρώ πάνω κάτω.

    Θα ήθελα με tempered glass, δεν είναι 100% αναγκαίο όμως.

    Υποψήφια:
    Fractal Design Focus G FD-CA-FOCUS-BK-W 51 EUR
    Sharkoon TG5 65 EUR
    Thermaltake Core G21 Tempered Glass Edition 65 EUR
    CORSAIR CARBIDE 275R 80 EUR
    SilverStone Redline RL06 87 EUR

    Και εαν όντως υπερέχει από όλα τα υπόλοιπα, υποψηφιότητα βάζει και τo

    PHANTEKS Eclipse P400A (η έκδοση με τους 3 ανεμιστήρες μπροστά) - 91 EUR

    -----------
    2) VGA
    Κάτι σε midrange, στο εύρος μεταξύ 350-400

    Υποψήφιες:
    EVGA GEFORCE RTX 2060 XC ULTRA GAMING 362 EUR
    MSI RTX 2060 VENTUS XS 6G OC 365 EUR
    Sapphire Radeon RX 5700 Pulse 8GB GDDR6 384 EUR

    ----------

    3) PSU
    Ιδέες καλοδεχούμενες και εδώ

    Βρίσκω τα:
    Seasonic Focus GX-650 88 EUR
    EVGA 650 GQ2 84 EUR
    Corsair RMx Series RM650x 650W 109 EUR
    Corsair TX-M Series TX650M 91 EUR


    (Αν τα 650W είναι πολλά, τότε κοιτάμε για παρακάτω). Το σύστημα δεν προορίζεται για overclocking και αν γίνει αυτό θα γίνει πολύ ελαφριά.

    Ιδέες, διορθώσεις και προτάσεις καλοδεχούμενες. (Έχω παραλείψει τα λίνκς πρός τα προιόντα, καθώς θα είναι από τοπικά καταστήματα στα Τσέχικα με τιμές σε κορώνες οπότε ίσως είναι λίγο μπέρδεμα).

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1. Κοιτώντας κάποιες λεπτομέρειες (πχ πόδια, φίλτρο σκόνης psu) μου φαίνεται ότι το 275R υπερέχει αισθητά.

    2. Γιατί όχι μια 2060 super. Θεωρώ πολύ καλή υλοποίηση την Phantom της Gainward.

    3. Μπορείς να πέσεις άνετα σε 550 80+gold semi ή full modular ή κάτι πιο οικονομικό (πχ SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W ή Gigabyte G750H).

    Από αυτά που λες προτιμώ τα δύο πρώτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 31-03-20 στις 18:31.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως το avatar σου μου άνοιξε την όρεξη να ξανακουσω τον δίσκο.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.155
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Σε βρίσκω σωστό σε όλα γιατί το είχα ψάξει πολύ και κάτι τέτοιο έφτιαξα και εγώ.

    Τροφοδοτικό πας στο seasonic που είναι πιο ποιοτικό από ότι υπάρχει στην αγορά ή το Corsair Tx... Αν δώσεις κάτι παραπάνω και πάρεις το Corsair HXI θα έχεις και αποψη από καταναλώσεις και control πάνω του γιατί έχει usb και συνδέεται στο MB.

    Κάρτες πάντα παίρνω από σοβαρές εταιρίες οπότε σε αυτές που βάζεις θα πήγαινα στην MSI.

    Τώρα να σου βάλω μια ιδέα. Το motherboard που βάζεις είναι πολύ καλό αλλά 2 γενιές πίσω και με ένα 50αρικο παραπάνω μπορείς να πας σε x570 και μιλάω για το Gigabyte X570 UD. Το κέρδος θα είναι το Pci4 σε slot και nvme speeds. Ακόμα και να μην τα χρειαστείς τώρα, μπορείς αργότερα κάτι να αλλάξεις.

    Και κάτι τελευταίο, κάρτα εγώ τώρα θα έπαιρνα μια 1650 ή 1660 και θα κέρδιζα ένα 100αρικο. Μια χαρά θα τα παίζεις όλα και θα σου λείπει μόνο το ray tracing το οποίο για μένα έχει δρόμο ακόμα. Η nvidia σε λίγους μήνες θα βγάλει τις νέες κάρτες οπότε καλό θα ήταν να περιμένεις του χρόνου για μια καλή αναβάθμιση αν το θες. Ειλικρινά θα είναι μια χαρά το μηχάνημα.

    Για τον 3600 δεν το συζητώ, είναι ότι καλύτερο έχει βγει ποτέ σε σχέση value for money για μένα τα τελευταία 10+ χρόνια. Το μόνο του μείον είναι η ψήκτρα που θα έπαιρνα μια noctua.

    Το κουτί είναι προσωπική υπόθεση, θα έπαιρνα οτιδήποτε έχει μπροστά σίτα ώστε να μπορείς να βάλεις 3 12αρηδες να βάζουν αέρα μέσα.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SyMpToM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Έπειτα από 7 τίμια χρόνια στο HP Probook μου το οποίο δουλεύει σα σκυλί 24/7 είναι η ώρα να γίνει μια σύνθεση ενός all purpose πύργου για να συντροφεύσει την καραντίνα...

    Όσον αφορά τη χρήση του: Είμαι web developer οπότε δεν έχω κάποιες συγκεκριμένες business απαιτήσεις (άντε ίσως λίγο στη RAM εαν χρειαστουν VMs για καποιο Kubernetes cluster testing) αλλά θα ήθελα η σύνθεση αυτή να άντεχε λιγο gaming (οχι high end, κ μονο 1080p) για να περνάει λίγο η ώρα, καθώς και λίγο χομπίστικο 4k video editing από την action cam μου (da vinci/premiere, όχι τρελα timelines). Οθόνη, peripherals και σκληροί υπάρχουν.

    Η αγορά θα γίνει στη χώρα διαμονής μου (Τσεχία) οπότε είναι δύσκολο να μου προτείνετε προσφορές από συγκεκριμένα μαγαζιά ή να σας δώσω ένα πολύ συγκεκριμένο budget (το οποίο είναι χοντρικά γύρω στα 1000-1100 ευρώ) καθώς η ισοτιμία της κορώνας έναντι του ευρώ είναι ευμετάβλητη (και φυσικά έχει επηρρεαστεί από τις εξελίξεις). Μπορείτε ωστόσο να μου προτείνετε κομμάτια και εγώ να δώ πόσο μπορώ να τα βρώ εδώ.

    Τα κομμάτια που ήδη έχω επιλέξει και βασίζομαι σε αυτά για τη σύνθεση είναι:
    CPU AMD Ryzen 5 3600 182 EUR
    MOBO MSI B450 TOMAHAWK MAX 106 EUR
    RAM G.Skill RipjawsV DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 81 EUR
    HDD A-Data XPG SX8200 PRO 512GB 82 EUR
    CPU Cooler ARCTIC Freezer 34 eSports DUO 33 EUR

    Τώρα τα κομμάτια που λείπουν...
    Case, VGA και PSU

    1) Case - Κάτι μέχρι 80 ευρώ πάνω κάτω.

    Θα ήθελα με tempered glass, δεν είναι 100% αναγκαίο όμως.

    Υποψήφια:
    Fractal Design Focus G FD-CA-FOCUS-BK-W 51 EUR
    Sharkoon TG5 65 EUR
    Thermaltake Core G21 Tempered Glass Edition 65 EUR
    CORSAIR CARBIDE 275R 80 EUR
    SilverStone Redline RL06 87 EUR

    Και εαν όντως υπερέχει από όλα τα υπόλοιπα, υποψηφιότητα βάζει και τo

    PHANTEKS Eclipse P400A (η έκδοση με τους 3 ανεμιστήρες μπροστά) - 91 EUR

    -----------
    2) VGA
    Κάτι σε midrange, στο εύρος μεταξύ 350-400

    Υποψήφιες:
    EVGA GEFORCE RTX 2060 XC ULTRA GAMING 362 EUR
    MSI RTX 2060 VENTUS XS 6G OC 365 EUR
    Sapphire Radeon RX 5700 Pulse 8GB GDDR6 384 EUR

    ----------

    3) PSU
    Ιδέες καλοδεχούμενες και εδώ

    Βρίσκω τα:
    Seasonic Focus GX-650 88 EUR
    EVGA 650 GQ2 84 EUR
    Corsair RMx Series RM650x 650W 109 EUR
    Corsair TX-M Series TX650M 91 EUR


    (Αν τα 650W είναι πολλά, τότε κοιτάμε για παρακάτω). Το σύστημα δεν προορίζεται για overclocking και αν γίνει αυτό θα γίνει πολύ ελαφριά.

    Ιδέες, διορθώσεις και προτάσεις καλοδεχούμενες. (Έχω παραλείψει τα λίνκς πρός τα προιόντα, καθώς θα είναι από τοπικά καταστήματα στα Τσέχικα με τιμές σε κορώνες οπότε ίσως είναι λίγο μπέρδεμα).

    Ευχαριστώ!
    Πήγαινε στην RX 5700XT για κάρτα γραφικών . Υψηλότερη απόδοση από όσες έχεις θέσει και ΜΕΣΑ στο budget σου.

    https://www.skroutz.gr/s/19852712/Sa...93-01-20G.html
    https://www.skroutz.gr/s/20195189/Gi...NG-OC-8GD.html
    https://www.skroutz.gr/s/19849702/MS...V381-001R.html

    Πολύ καλό τροφοδοτικό είναι και το BE QUIET SYSTEM POWER 11 CM 600watt (MODULAR)
    https://www.skroutz.gr/s/16368765/Be...1-600W-CM.html

    Ενώ καλή περίπτωση είναι και το GIGABYTE G750H (GOLD, MODULAR)
    https://www.skroutz.gr/s/11891112/Gi...=GIGABYTE+750H

    Πάρα πολύ καλή και ΑΘΟΡΥΒΗ ψύκτρα, είναι η SCYTHE FUMA II άλλη κατηγορία από αυτή που έβαλες.
    https://www.bestprice.gr/item/215576...=search-single

    Σχετικά με το κουτί δες και το
    Sharkoon Night shark RGB. Παιρνει και οπτικό αν θες.
    https://www.skroutz.gr/s/15872919/Sh...Shark-RGB.html
    ενώ υπάρχει και το Deepcool Matrexx 55 ADD -RGB -3F
    https://www.skroutz.gr/s/17418473/De...DD-RGB-3F.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adtakhs : 01-04-20 στις 19:08.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Χαιρετώ όλους και ευχαριστώ για τις προτάσεις και υποδείξεις σας!

    Μετά από αρκετή μελέτη...

    @mike_ η 2060 super βγαίνει (εδώ και την δεδομένη χρονική στιγμή) παραπάνω από όσο θα ήθελα να δώσω για την κάρτα ενώ έχω αμφιβολίες για το πόσο θα την "αξιοποιήσω" (καθώς και τις δεδομένες σκέψεις για το RTX αυτή τη στιγμή). Για τα τροφοδοτικά που προτείνεις τα σκέφτομαι, αν και είδα σήμερα προσφορά το Corsair TX series στα 80 οπότε είναι deal σε αυτή την τιμή πιστεύω.

    @BlueChris
    Ωραιες οι προτασεις.. το σκέφτηκα πολύ για μια 1660 αλλά καθώς με ξέρω, και δεν θα αλλάξω κάτι στο build τα επομενα 2-3 χρονια αφότου το πάρω, θα παώ σε κάτι ελάχιστα πιο highend και μετά από 2-3 χρονια αλλάζουμε. Νομίζω ότι κλίνω προς την προταση του adtakhs για την 3600ΧT με το αναβαθμισμένο vbios.
    Για την μητρική , αυτη τη στιγμή η μόνη υλοποίηση που δεν μου τινάζει το μπάτζετ εκτος είναι της gigabyte που δίνει αλλά...τρελό προβλημα με διαθεσιμότητα at the moment. Οπότε το σκέφτομαι για την δοκιμασμένη λύση της tomahawk max σε όλα τα builds. Όσο για το κουτι...δραμα. Δεν ξέρω για Ελλάδα αλλά εδω στα πιο γνωστά κουτιά δεν έχει μεινει τιποτα διαθέσιμο Η οι τιμές ειναι απαραδεκτες.

    @adtakhs
    Ναι, πάω με την RX5600XT τελικά, νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση αυτη τη στιγμή. Υποτίθεται οτι θα χασω λίγο από το cuda power στο Adobe premiere αλλά δεν ειμαι επαγγελματιας και δεν εξαρτώμαι από αυτο άρα δεν νοιάζομαι ιδιαιτερα. Ψυκτρα μπήκε στα υπόψιν ... όσο για το κουτι..επειδή θα μπει σε γραφειο στο σαλόνι, θελω κάτι πιο μινιμαλ (και είναι και εκτος ευρους τιμής). Οπότε μάλλον για το carbide 275R airflow με βλέπω...

    Θενκς!

    @famous-walker
    Δισκάρα...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  aaarc.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  55,2 KB 
ID: 213320

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας