Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 66
  1. #16
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα προτιμούσα να πληρώσω και το ΦΠΑ παρά οι κωδικοί μου του taxisnet να κυκλοφορούν και αλλού, πόσο μάλλον πλέον με τις ηλεκτρονικές εξουσιοδοτήσεις, Υ.Δ. κτλ
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    Γιατί μέχρι τώρα δεν θα είχε κάποιος λόγο να μπει, δεν μπορεί να σου κλέψει λεφτά, να σου κάνει δάνειο στο όνομα σου, κάτι τέλος πάντων που να κάνει κάποιον να ψάξει πως θα το χακάρει.
    Διαφωνώ. Με τις κατάλληλες άκρες μπορείς να βγάλεις μέχρι και δάνειο στο όνομα κάποιου άλλου....

  2. #17
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μέχρι τώρα δεν θα είχε κάποιος λόγο να μπει, δεν μπορεί να σου κλέψει λεφτά, να σου κάνει δάνειο στο όνομα σου, κάτι τέλος πάντων που να κάνει κάποιον να ψάξει πως θα το χακάρει.
    Αστειεύεσαι βεβαία?
    Αν ειναι δυνατον να μην υπαρχει επιλογη για 2FA.

    Εδω και χρόνια εχω 2FA .....στο battle.net account μου , για παιχνίδια.
    Ποσο μαλλον για κατι πολυ πιο σημαντικο.

    Η αστεια δικαιολογια οτι "Δεν εχει κατι σηματνικο να ψαξει καποιος να το χακαρει" , πραγματικα με κανει να απορώ με τον τροπο σκεψης μερικων..


  3. #18
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    "μέχρι τώρα" & "δεν θα είχε" είπε ο άνθρωπος, παρελθοντικός χρόνος.

  4. #19
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε να έχει καν κωδικούς το taxisnet. (μιλώντας πάντα για το παρελθόν).
    Αφού δεν είχαμε τίποτα να χάσουμε και ο χάκερ δεν είχε κανένα κίνητρο τι τους θέλαμε τους κωδικούς; Για να ταλαιπωρούμαστε και να τους ξεχνάμε;
    Ας μπαίναμε με απλά το ΑΦΜ μας να τελειώναμε, ούτε καν username

  5. #20
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει 2FA λογικά σκέφτονται τα προβλήματα που θα δημιουργούσε αλλά σίγουρα θα έδινε ένα μεγαλύτερο επίπεδο ασφάλειας.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει 2FA λογικά σκέφτονται τα προβλήματα που θα δημιουργούσε αλλά σίγουρα θα έδινε ένα μεγαλύτερο επίπεδο ασφάλειας.
    Τι προβλήματα?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #22
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Μάλλον εννοεί τα "προβλήματα" που θα είχαν οι άπειροι χρήστες μη εξοικειωμένοι με την τεχνολογία. Εδώ έδιναν τους κωδικούς στους λογιστές, άμα τους έβαζαν και 2fa θα τους έδιναν και το κινητό τους - το token τους κοκ

  8. #23
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εννοεί τα "προβλήματα" που θα είχαν οι άπειροι χρήστες μη εξοικειωμένοι με την τεχνολογία. Εδώ έδιναν τους κωδικούς στους λογιστές, άμα τους έβαζαν και 2fa θα τους έδιναν και το κινητό τους - το token τους κοκ
    Ίσως θα μπορούσε να υπάρχει σαν επιλογή να το ενεργοποιήσεις εάν το επιθυμείς.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #24
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι προβλήματα?
    Το πρώτο που σκέφτομαι είναι ότι ο κόσμος τουλάχιστον ο περισσότερος έχει δώσει τα στοιχεία του στους λογιστές και θα δημιουργούσε πρόβλημα αν κάθε φορά που έπρεπε να κάνουν login έπρεπε να παίρνουν τηλέφωνο τον κάτοχο για το token.

    Κατά τη γνώμη μου βέβαια θα έπρεπε να γίνει και να ακολουθείται η κανονικά διαδικασία μέσω της εξουσιοδότησης για οποιαδήποτε υπηρεσία τους αλλά πολλοί δεν τη γνωρίζουν προσωπικά από το οικογενειακό μου περιβάλλον σχεδόν όλοι οι λογιστές έχουν τα στοιχεία του taxis.

    Εγώ τα δικά μου δεν θα τα έδινα ποτέ αλλά καταλαβαίνεις με τους μεγαλύτερους ειδικά υπάρχει ένα θέμα.

    Ειδικά τώρα με το gov.gr κάποιος που έχει τα στοιχεία κάποιου άλλου στο taxis μπορεί να πάρει τόνους πληροφοριών.

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστειεύεσαι βεβαία?
    Αν ειναι δυνατον να μην υπαρχει επιλογη για 2FA.

    Εδω και χρόνια εχω 2FA .....στο battle.net account μου , για παιχνίδια.
    Ποσο μαλλον για κατι πολυ πιο σημαντικο.

    Η αστεια δικαιολογια οτι "Δεν εχει κατι σηματνικο να ψαξει καποιος να το χακαρει" , πραγματικα με κανει να απορώ με τον τροπο σκεψης μερικων..

    έλεος ρε φίλε, εμένα μου την δίνουν αυτοί που πετάγονται μόνο και μόνο να πούνε μια εξυπνάδα για τον λογαριασμό τους στο Battlenet.
    Πλάκα πλάκα αυτοί το βάλανε εφόσον χακαρίστηκαν λογαριασμοί που ήταν αξίας, μπορούσες δηλαδή να τους πουλήσεις και να βγάλεις καλά λεφτά

  11. #26
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γονεις μου ειναι σε αυτην την κατηγορια. Εχουν δωσει τους κωδικους. Ομως πλεον σκεφτομαι να παρω τηλεφωνο τον λογιστη τους και να του πω να του κανω εξουσιοδοτηση.

    Υπαρχει περιπτωση να μην δεχτει? Για ποιον λογο?
    Και εγώ στον προηγούμενο λογιστή είχα δώσει τους κωδικούς γιατί δεν ήξερα για την εξουσιοδότηση (μπορεί καν να μην υπήρχε τότε). Πλέον μόνο με εξουσιοδότηση. Κάποιοι λογιστές το κάνουν στη ζούλα και δεν θέλουν να φαίνονται οπότε μπορεί να σου πει διάφορες δικαιολογίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..... Τότε θα δίνει απόδειξη, που σημαίνει εξτρά κόστος και για τον υπόχρεο (it takes two to tango)
    Δεν ισχύει αυτό. Και μιλάω απο προσωπική εμπειρία. Άλλωστε δεν μπορεί το κράτος να ελέγξει σε ποιούς έχει κόψει αποδείξεις και να τις αντιπαραβάλει με τους πελάτες στους οποίους έκανε κάποια δουλειά. Ίσως κάποτε γίνει και αυτό...

  12. #27
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Και εγώ τους είχα δώσει κάποτε, πριν πολλά πολλά χρόνια, όταν ακόμη η εξουσιοδότηση μέσω taxisnet δεν υπήρχε.

    Όταν δόθηκε η δυνατότητα της εξουσιοδότησης, ο ίδιος ο λογιστής μου με ενημέρωσε και μου πρότεινε να τον εξουσιοδοτήσω, ώστε να κάνει όλες τις δουλειές από το δικό του περιβάλλον.

    Τώρα που οι κωδικοί του taxisnet αποκτούν ισχυρότερο ρόλο, θα ήθελα τη δυνατότητα για 2FA, τουλάχιστον ως επιλογή.

  13. #28
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους. Πήγα να μπω στο taxis με τους παλιούς και αποθηκευμένους κωδικούς μου και δεν με άφηνε. Μετά από κάποιες προσπάθειες με κλείδωσε (locked or disabled, contact administrator) ξέρει κάποιος τι απαιτείται τώρα ;
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  14. #29
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους. Πήγα να μπω στο taxis με τους παλιούς και αποθηκευμένους κωδικούς μου και δεν με άφηνε. Μετά από κάποιες προσπάθειες με κλείδωσε (locked or disabled, contact administrator) ξέρει κάποιος τι απαιτείται τώρα ;
    έχεις φυλάξει τον κλειδάριθμο;

  15. #30
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους. Πήγα να μπω στο taxis με τους παλιούς και αποθηκευμένους κωδικούς μου και δεν με άφηνε. Μετά από κάποιες προσπάθειες με κλείδωσε (locked or disabled, contact administrator) ξέρει κάποιος τι απαιτείται τώρα ;
    Δες εδω: https://www1.gsis.gr/registration/ch...rationType.htm
    Αν έχεις τον κλειδάριθμο που είχες πάρει από την εφορία μπορείς να ορίσεις νέο pass και είσαι έτοιμος.
    Αν όχι πρέπει να κάνεις επανεγγραφή (τότε καταργείται ο παλιός λογαριασμός και ο παλιός κλειδάριθμος και είσαι σίγουρος ότι και κανένας άλλος δεν μπαίνει) και πρέπει να ξαναπάς από την εφορία σου για να πάρεις νέο κλειδάριθμο.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας