Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 66
  1. #31
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις φυλάξει τον κλειδάριθμο;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδω: https://www1.gsis.gr/registration/ch...rationType.htm
    Αν έχεις τον κλειδάριθμο που είχες πάρει από την εφορία μπορείς να ορίσεις νέο pass και είσαι έτοιμος.
    Αν όχι πρέπει να κάνεις επανεγγραφή (τότε καταργείται ο παλιός λογαριασμός και ο παλιός κλειδάριθμος και είσαι σίγουρος ότι και κανένας άλλος δεν μπαίνει) και πρέπει να ξαναπάς από την εφορία σου για να πάρεις νέο κλειδάριθμο.
    Πρέπει να ψάξω πολύ καλά για να τον βρω, πέρασαν και χρόνια !
    Φοβάμαι ότι δεν την αποφεύγω την επίσκεψη στο τμήμα μητρώου. Σας ευχαριστώ πολύ.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  2. #32
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να ψάξω πολύ καλά για να τον βρω, πέρασαν και χρόνια !
    Φοβάμαι ότι δεν την αποφεύγω την επίσκεψη στο τμήμα μητρώου. Σας ευχαριστώ πολύ.
    Πάρε τηλέφωνο, μπορεί να είσαι τυχερός λόγω κωρονοιου και να σε εξυπηρετησουν με email

  3. #33
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά βρήκα τον αρχικό κλειδάριθμο, η αρχή "δεν πετάμε έγγραφα" απέδωσε !
    Ευχαριστώ πολύ !
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  4. #34
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Οι γονεις δεν εχουν καν κωδικους, τους εχει ο λογιστης.
    Φανταζομαι οτι αυτο δεν πρεπει να μεινει ετσι γιατι αν ο λογιστης θελει θα μπορουσε να τους μπλεξει.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δε καταλαβαίνω το λόγο μη ύπαρξης (ίσως υποχρεωτικού) 2fa σε ένα site τόσο βαρύνουσας σημασίας εν έτη 2020.

    (το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές το ξέρω)
    +άπειρο. Και όχι ίσως υποχρεωτικού, αναγκαστικά υποχρεωτικού.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πιθανό να μην κάνει. Αρκετά site, παθαίνουν τραλαλά με παρόμοιους κωδικούς. Τους δέχονται αδιαμαρτύρητα κατά την εγγραφή, αλλά το log-in δεν λειτουργεί. Ψάχνει μετά ο άμοιρος χρήστης να βρει τι φταίει.

    Φροντίζουν οι «ειδικοί» να ενημερώσουν για τις minimum προϋποθέσεις, αλλά τα site τους μπλοκάρουν με τις... maximum που δεν αναγράφονται πουθενά. Δεν ξέρω για το Taxisnet τι ισχύει.
    Το έχω δει και εγώ αυτό. Μέγιστο 16 χαρακτήρες (undocumented, το βρήκα με trial and error), εγώ έβαλα ~25, το δέχτηκε, και μετά χτύπαγα το κεφάλι μου να βρω γιατί δεν δουλεύει.

  6. #36
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Θα μπορουσαν πολλοι απλα στο TaxisNet να δινουν τη δυνατοτητα για ενεργοποιηση προφιλ "εξουσιοδοτημένου διαχειριστή" λογαριασμου (προσοχη οχι με την εννοια του administrator αλλά του 3ου που κάνει εργασίες/πράξεις για λογαριασμό μας ως εξουσιοδοτημένος από εμας), το οποιο προφιλ θα ειχε τα access rights που θα εδινε ο κατοχος του λογαριασμου και που θα τον "ανοιγε" ενεργοποιουσε ο πρωτευων χρηστης.

    Ετσι αν εγω ηθελα να εχω λογιστη με πρόσβαση στο Taxis, ο λογιστης θα χρησιμοποιουσε αποκλειστικα και μονο το προφιλ "διαχειριστη", το οποίο θα είχε διαφορετικό flag, κωδικό και 2 factor verification.
    Οπως θα επρεπε 2fv να εχει και το δικο μου. Και το οποιο προφιλ του εντος του Taxis θα το ανοιγα εγω. Πρακτικα θα ηταν ενα δευτερευων προφιλ κρεμασμενο κατω απο το κυριο δικο μου.

    Ετσι ανα πασα στιγμη βασει του flag θα μπορουσα να γνωριζω αν εχω κανει κατι εγω ή ο λογιστής (πχ υποβολη δηλωσης, τροποιητική κτλ.).

    - - - Updated - - -

    Επισης εχουν γινει πολλα σκηνικα με λογιστες που ειχαν κωδικους Taxis.
    Πχ πεθερα λογιστρια τιναξε στον αερα τον γαμπρο της που δεν τον ηθελε γιατι του εκανε αυτη ολα τα λογιστικα (ήταν ατομικη επιχειρηση αυτος) και πλεον οταν εσπρωξε την κορη για διαζυγιο, του πηρε και τα παιδια και λεφτα και τα παντα γιατι του ειχε μαιμουδιασει τις δηλωσεις (του δηλωνε ζημιες μονη της για να μην πληρωνει φορους - αυτος δεν ειχε ιδεα δεν ασχολιοταν) και μετα τον απειλουσε οτι θα τον παει Εισαγγελεα για ξεπλυμα και φοροδιαφυγη αν δεν δωσει τρελη διατροφη, το σπιτι και τα παιδια στην κορη της.
    Οπερ και εγενετο.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επισης εχουν γινει πολλα σκηνικα με λογιστες που ειχαν κωδικους Taxis.
    Πχ πεθερα λογιστρια τιναξε στον αερα τον γαμπρο της που δεν τον ηθελε γιατι του εκανε αυτη ολα τα λογιστικα (ήταν ατομικη επιχειρηση αυτος) και πλεον οταν εσπρωξε την κορη για διαζυγιο, του πηρε και τα παιδια και λεφτα και τα παντα γιατι του ειχε μαιμουδιασει τις δηλωσεις (του δηλωνε ζημιες μονη της για να μην πληρωνει φορους - αυτος δεν ειχε ιδεα δεν ασχολιοταν) και μετα τον απειλουσε οτι θα τον παει Εισαγγελεα για ξεπλυμα και φοροδιαφυγη αν δεν δωσει τρελη διατροφη, το σπιτι και τα παιδια στην κορη της.
    Οπερ και εγενετο.
    Τρελό σενάριο
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #38
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσαν πολλοι απλα στο TaxisNet να δινουν τη δυνατοτητα για ενεργοποιηση προφιλ "εξουσιοδοτημένου διαχειριστή" λογαριασμου (προσοχη οχι με την εννοια του administrator αλλά του 3ου που κάνει εργασίες/πράξεις για λογαριασμό μας ως εξουσιοδοτημένος από εμας), το οποιο προφιλ θα ειχε τα access rights που θα εδινε ο κατοχος του λογαριασμου και που θα τον "ανοιγε" ενεργοποιουσε ο πρωτευων χρηστης.

    Ετσι αν εγω ηθελα να εχω λογιστη με πρόσβαση στο Taxis, ο λογιστης θα χρησιμοποιουσε αποκλειστικα και μονο το προφιλ "διαχειριστη", το οποίο θα είχε διαφορετικό flag, κωδικό και 2 factor verification.
    Οπως θα επρεπε 2fv να εχει και το δικο μου. Και το οποιο προφιλ του εντος του Taxis θα το ανοιγα εγω. Πρακτικα θα ηταν ενα δευτερευων προφιλ κρεμασμενο κατω απο το κυριο δικο μου.

    Ετσι ανα πασα στιγμη βασει του flag θα μπορουσα να γνωριζω αν εχω κανει κατι εγω ή ο λογιστής (πχ υποβολη δηλωσης, τροποιητική κτλ.).

    - - - Updated - - -

    Επισης εχουν γινει πολλα σκηνικα με λογιστες που ειχαν κωδικους Taxis.
    Πχ πεθερα λογιστρια τιναξε στον αερα τον γαμπρο της που δεν τον ηθελε γιατι του εκανε αυτη ολα τα λογιστικα (ήταν ατομικη επιχειρηση αυτος) και πλεον οταν εσπρωξε την κορη για διαζυγιο, του πηρε και τα παιδια και λεφτα και τα παντα γιατι του ειχε μαιμουδιασει τις δηλωσεις (του δηλωνε ζημιες μονη της για να μην πληρωνει φορους - αυτος δεν ειχε ιδεα δεν ασχολιοταν) και μετα τον απειλουσε οτι θα τον παει Εισαγγελεα για ξεπλυμα και φοροδιαφυγη αν δεν δωσει τρελη διατροφη, το σπιτι και τα παιδια στην κορη της.
    Οπερ και εγενετο.
    Διαβασα προσφατα οτι σκεφτονται να υπαρχει η δυνατοτητα να βγαζεις δευτερους κωδικους -περιορισμενης λειτουργιας- ετσι ωστε να μπορεις να τους δινεις στον λογιστη και σε καποιον τριτο.
    No Justice - No Peace

  9. #39
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    two factor authentication και γενικά multi factor authentication με bio-metrics θα βάλουν ποτέ η μπάααα του Αγίου ποτέ.
    Έτσι κάνουν τα σοβαρά κράτοι
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    two factor authentication και γενικά multi factor authentication με bio-metrics θα βάλουν ποτέ η μπάααα του Αγίου ποτέ.
    Έτσι κάνουν τα σοβαρά κράτοι
    Όταν τα κράτη μιλάνε για biometrics συνήθως δεν έχουν κάποιους να φωνάζουν για 666 number of the beast

  11. #41
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν τα κράτη μιλάνε για biometrics συνήθως δεν έχουν κάποιους να φωνάζουν για 666 number of the beast
    μην μπερδεύεις τα biometrics με το rfid.
    Αν και 100% ασφάλεια δεν υπάρχει εδώ που τα λέμε όσο υπάρχουν άνθρωποι bugs θα υπάρχουν.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι τελευταίο η τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλό αλλά και για κακό η χρήση της είναι που προβληματίζει τον κόσμο και επειδή η ιστορία έχει αποδείξει ότι έχουμε να κάνουμε με μεγάλα λαμόγια.
    πχ Μητσοτακο αρχαιοκαπηλία
    και μητσοτακό παρακολούθηση σε Παπανδρέου αν θυμάσαι καλά.
    Εγώ πάντως θυμάμαι δεν ξεχνάω σαν ορισμένους άλλους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 01-04-20 στις 15:48.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην μπερδεύεις τα biometrics με το rfid.
    Αν και 100% ασφάλεια δεν υπάρχει εδώ που τα λέμε όσο υπάρχουν άνθρωποι bugs θα υπάρχουν.
    Δεν μπερδεύω τίποτα

  13. #43
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσαν πολλοι απλα στο TaxisNet να δινουν τη δυνατοτητα για ενεργοποιηση προφιλ "εξουσιοδοτημένου διαχειριστή" λογαριασμου (προσοχη οχι με την εννοια του administrator αλλά του 3ου που κάνει εργασίες/πράξεις για λογαριασμό μας ως εξουσιοδοτημένος από εμας), το οποιο προφιλ θα ειχε τα access rights που θα εδινε ο κατοχος του λογαριασμου και που θα τον "ανοιγε" ενεργοποιουσε ο πρωτευων χρηστης.
    Υπάρχει η δυνατότητα εξουσιοδότησης συγκεκριμένου ΑΦΜ Λογιστή να κάνει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ εργασίες. (Πχ υποβολή Ε1 Αλλά όχι Ε9 κλπ ή το αντίθετο).
    Ο λογιστής με το που συνδέεται στο λογαριασμό του έχει επιλογή να ενεργήσει για το δικό του ΑΦΜ ή να επιλέξει κάποιο από τα ΑΦΜ των πελατών του, για τα οποία είναι εξουσιοδοτημένος.
    Έτσι φαίνεται ότι την δήλωση μου δεν την κατέθεσα εγώ ή ότι το πιστοποιητικό δεν πήρα εγώ αλλά ο Χ εξουσιοδοτημένος Λογιστής, ώστε να μπορέσω να αναζητήσω ευθύνες αν προκύψει κάτι στραβό.
    Αυτή η δυνατότητα υπάρχει από την αρχή του TaxisNet δλδ μια 10ετία σχεδόν πίσω. Απλά οι λογιστές δεν θέλουν να την χρησιμοποιήσουν.

  14. #44
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μέχρι τώρα δεν θα είχε κάποιος λόγο να μπει, δεν μπορεί να σου κλέψει λεφτά, να σου κάνει δάνειο στο όνομα σου, κάτι τέλος πάντων που να κάνει κάποιον να ψάξει πως θα το χακάρει.
    Ναι, αλλά πλέον με τους κωδικούς του taxis, μπορεί να βγάζει πιστοποιητικό γέννησης και οικογενειακής κατάστασης, ύστερα να εκδώσει με αυτά ταυτότητα και με ένα εκκαθαριστικό σου πάλι με τους κωδικούς του taxis, να ανοίξει επιχείρηση, να πάρει δάνειο κ.τ.λ.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά πλέον με τους κωδικούς του taxis, μπορεί να βγάζει πιστοποιητικό γέννησης και οικογενειακής κατάστασης, ύστερα να εκδώσει με αυτά ταυτότητα και με ένα εκκαθαριστικό σου πάλι με τους κωδικούς του taxis, να ανοίξει επιχείρηση, να πάρει δάνειο κ.τ.λ.
    υπάρχουν και άλλες δικλείδες ασφαλείας για έκδοση αδτ και λοιπών εγγράφων ταυτοποίησης. *πιστοποιητικό γέννησης και οικογενειακής κατάστασης ήταν εφικτό να εκδοθουν online εδω και χρονια απο το ermis.gov.gr

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας