Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά,

    Μένω περίπου 8 χιλιόμετρα από το κέντρο πόλης 50.000+ κατοίκων, εχω 24αρι adsl αλλά μου έρχεται μαξ 1.6mbps. Upload speed 0.2mbps. Αθλιες ταχύτητες.

    Έχω κάνει χιλιάδες παράπονα, και πιπιλανε συνέχεια πως είμαι μακριά από το κέντρο. Ζητησα τουλάχιστον μείωση ποσού και μου λένε ούτε αυτό γίνεται. Μετά μου πρότειναν speed poster αλλά 4G μέσα στο σπίτι είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Που σημαίνει πως δεν αξίζει.

    Εφόσον δεν νοιάζονται να κάνουν κάτι, και λαμβάνοντας υπόψην πως και άλλοι παροχοι δεν υποστηρίζουν vdsl/fiber στην περιοχή μου, γίνεται να κάνω κάτι από την πλευρά μου; Δεν μπορώ να διανοηθώ πως γίνεται να χάνω τόσο πολύ, από 24 σε 1.6. Λένε αλήθεια; Ακόμα και 5mbps θα μου ήταν αρκετό για τώρα.

    Τώρα και με τον ιό που είμαστε όλη μέρα σπίτι ή κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη. Ούτε ταινίες, ούτε gaming κτλπ.

    Καμία συμβουλή; Ευχαριστώ.

    P.S Έψαξα για ασύρματο ίντερνετ αλλά δεν

  2. #2
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε μια βόλτα στο σπίτι με το κινητό σου σίγουρα δεν υπάρχει σήμα 4G?(δε ξέρω πόσα GIGA προσφέρει και το booster αν θα σου είναι αρκετά) στο τέλος τους θα είσαι πάλι με τη ταχύτητα που έχεις τώρα(αν σε ικανοποιούν όλα αυτά. και πόλη με 50k κατοίκους όλο και κάπου θα έχουν πετάξει καμία καμπίνα.Μηπως κάτι άλλο πρόβλημα υπάρχει?Νομίζω και με το 3G στη έσχατη κάνεις δουλειά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosira : 01-04-20 στις 09:19.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosira Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε μια βόλτα στο σπίτι με το κινητό σου σίγουρα δεν υπάρχει σήμα 4G?(δε ξέρω πόσα GIGA προσφέρει και το booster αν θα σου είναι αρκετά) στο τέλος τους θα είσαι πάλι με τη ταχύτητα που έχεις τώρα(αν σε ικανοποιούν όλα αυτά. και πόλη με 50k κατοίκους όλο και κάπου θα έχουν πετάξει καμία καμπίνα.Μηπως κάτι άλλο πρόβλημα υπάρχει?Νομίζω και με το 3G στη έσχατη κάνεις δουλειά
    Όταν φτάσεις το όριο των GB έχεις απεριόριστα 15Mbps μονο από το speedbooster αν δεν κάνω λάθος

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  4. #4
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  45,1 KB 
ID: 213257

    Βλεπετε κατι πολυ λαθος στην συνδεση που ισως θα μπορουσε να φτιαξει ο παροχος; Το λεω γιατι το μονο που λενε ειναι πως ειμαι μακρια απο την πολη, τιποτα παραπανω οταν τους αναφερω πως πληρωνω 24αρι και μου ερχεται 1.6.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με βάση το Line Attenuation Down έχεις απόσταση περίπου 4,5 km απο το Α/Κ. Καλά σου λένε πως είσαι πολύ μακριά από την πόλη. Για την απόσταση η ταχύτητα είναι αναμενόμενη. Δοκίμασε το SpeedBooster αν θες από το τίποτα πιστεύω πως είναι καλύτερο.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση το Line Attenuation Down έχεις απόσταση περίπου 4,5 km απο το Α/Κ. Καλά σου λένε πως είσαι πολύ μακριά από την πόλη. Για την απόσταση η ταχύτητα είναι αναμενόμενη. Δοκίμασε το SpeedBooster αν θες από το τίποτα πιστεύω πως είναι καλύτερο.
    Καπου ειδα αυτο:

    Απόσταση από DSLAM Line attenuation Ταχύτητα download
    1.0 km 13.81 dB 23 Mbit
    1.5 km 20.7 dB 21 Mbit
    2.0 km 27.6 dB 18 Mbit
    2.5 km 34.5 dB 13 Mbit
    3.0 km 41.4 dB 8 Mbit
    3.5 km 48.3 dB 6 Mbit
    4.0 km 56 dB 4 Mbit
    4.5 km 62.1 dB 3 Mbit
    5.0 km 69 dB 2 Mbit

    Δεν θα επρεπε να εχω γυρω στα 3mbps αντι 1.6; Οχι πως η διαφορα θα ειναι τεραστια, απλα εστω λιγο καλυτερο.

    Speedboster δεν ειναι επιλογη. Μεσα στο σπιτι το 4G/3G ειναι πολυ αδυναμο ή και ανυπαρκτο πολλες φορες. Πρεπει να βγω εξω απο το σπιτι για να πιασω σημα, και ακομα και εκει δεν ειναι παντα σταθερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntoMast : 01-04-20 στις 11:12.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntoMast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου ειδα αυτο:

    Απόσταση από DSLAM Line attenuation Ταχύτητα download
    1.0 km 13.81 dB 23 Mbit
    1.5 km 20.7 dB 21 Mbit
    2.0 km 27.6 dB 18 Mbit
    2.5 km 34.5 dB 13 Mbit
    3.0 km 41.4 dB 8 Mbit
    3.5 km 48.3 dB 6 Mbit
    4.0 km 56 dB 4 Mbit
    4.5 km 62.1 dB 3 Mbit
    5.0 km 69 dB 2 Mbit

    Δεν θα επρεπε να εχω γυρω στα 3mbps αντι 1.6; Οχι πως η διαφορα θα ειναι τεραστια, απλα εστω λιγο καλυτερο.

    Speedboster δεν ειναι επιλογη. Μεσα στο σπιτι το 4G/3G ειναι πολυ αδυναμο ή και ανυπαρκτο πολλες φορες. Πρεπει να βγω εξω απο το σπιτι για να πιασω σημα, και ακομα και εκει δεν ειναι παντα σταθερο.
    Δοκίμασες να δεις τι γίνεται ψηλά κάπου στο εσωτερικό του σπιτιού?και κατά προτίμηση κοντά σε παράθυρο Σε κάποιο έπιπλο κτλ.(έτσι το είχα εγώ κοντά σε παράθυρο και ψηλά),εάν το κατέβαζα πχ γραφείο τίποτα.. και η μέτρηση σου να είναι υπομονετική (περίμενε κάνα λεπτό όσο κανείς έλεγχο σήματος) εγώ 2 εκ να κουνούσα το booster άντε γειά.αλλα βρήκα μετά από αρκετές προσπάθειες σήμα 4g.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosira Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες να δεις τι γίνεται ψηλά κάπου στο εσωτερικό του σπιτιού?και κατά προτίμηση κοντά σε παράθυρο Σε κάποιο έπιπλο κτλ.(έτσι το είχα εγώ κοντά σε παράθυρο και ψηλά),εάν το κατέβαζα πχ γραφείο τίποτα.. και η μέτρηση σου να είναι υπομονετική (περίμενε κάνα λεπτό όσο κανείς έλεγχο σήματος) εγώ 2 εκ να κουνούσα το booster άντε γειά.αλλα βρήκα μετά από αρκετές προσπάθειες σήμα 4g.
    Σου εστειλα ενα προσωπικο μηνυμα περι speedbooster. Θα το εκτιμουσα αμα μπορουσες να το κοιταξεις και να απαντησεις. Ευχαριστω.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntoMast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου ειδα αυτο:

    Απόσταση από DSLAM Line attenuation Ταχύτητα download
    1.0 km 13.81 dB 23 Mbit
    1.5 km 20.7 dB 21 Mbit
    2.0 km 27.6 dB 18 Mbit
    2.5 km 34.5 dB 13 Mbit
    3.0 km 41.4 dB 8 Mbit
    3.5 km 48.3 dB 6 Mbit
    4.0 km 56 dB 4 Mbit
    4.5 km 62.1 dB 3 Mbit
    5.0 km 69 dB 2 Mbit

    Δεν θα επρεπε να εχω γυρω στα 3mbps αντι 1.6; Οχι πως η διαφορα θα ειναι τεραστια, απλα εστω λιγο καλυτερο.

    Speedboster δεν ειναι επιλογη. Μεσα στο σπιτι το 4G/3G ειναι πολυ αδυναμο ή και ανυπαρκτο πολλες φορες. Πρεπει να βγω εξω απο το σπιτι για να πιασω σημα, και ακομα και εκει δεν ειναι παντα σταθερο.
    Αυτά τα νούμερα είναι για συνθήκες εργαστηρίου, καινούργιο καλώδιο χωρίς μούφες, χωρίς προβλήματα και πάνω απο όλα χωρίς άλλους συνδρομητές στο ίδιο κέντρο

  10. #10
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λενε οτι με speedbooster μπορει να ανεβει εως και +60 αλλα προφανως αυτο δεν το πιανει σχεδον κανεις. Πιστευετε ωστοσο οτι μπορω να φτασω 7-10mbps με speedbooster? (εχω 1.6 mbps down και 0.2 up τωρα). Το σημα 4G σε ενα συγκεκριμενο σημειο του σπιτιου μου ειναι σταθερο, ισχυς συματος 3 με 4. Ικανοποιητικο και σταθερο σημα δηλαδη. Υπαρχει περιπτωση να τεσταρω ποσα θα πιανω με το speedbooster? Π.χ αμα ενεργοποιησω 4G data και κανω speedtest? Ή καμια σχεση;

    Οσο για την τιμη, λενε οσα πληρωνεις +9.90 ευρω το μηνα. Χρειαζεται να πληρωσεις για κατι αλλο; Για το ρουτερ, εγκατασταση κτλπ;

    Και μια..χαζη ερωτηση. Χρησιμοποιω και λαπτοπ και desktop, στο desktop (οπου βλεπω ταινιες, παιζω games κτλπ) πως θα επωφεληθει εφοσον δεν εχει in-built wi-fi? (με ethernet ειμαι συνδεδεμενος τωρα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntoMast : 01-04-20 στις 12:43.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntoMast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λενε οτι με speedbooster μπορει να ανεβει εως και +60 αλλα προφανως αυτο δεν το πιανει σχεδον κανεις. Πιστευετε ωστοσο οτι μπορω να φτασω 7-10mbps με speedbooster? (εχω 1.6 mbps down και 0.2 up τωρα). Το σημα 4G σε ενα συγκεκριμενο σημειο του σπιτιου μου ειναι σταθερο, ισχυς συματος 3 με 4. Ικανοποιητικο και σταθερο σημα δηλαδη. Υπαρχει περιπτωση να τεσταρω ποσα θα πιανω με το speedbooster? Π.χ αμα ενεργοποιησω 4G data και κανω speedtest? Ή καμια σχεση;

    Οσο για την τιμη, λενε οσα πληρωνεις +9.90 ευρω το μηνα. Χρειαζεται να πληρωσεις για κατι αλλο; Για το ρουτερ, εγκατασταση κτλπ;

    Και μια..χαζη ερωτηση. Χρησιμοποιω και λαπτοπ και desktop, στο desktop (οπου βλεπω ταινιες, παιζω games κτλπ) πως θα επωφεληθει εφοσον δεν εχει in-built wi-fi? (με ethernet ειμαι συνδεδεμενος τωρα).
    Δε νομίζω να ισχύει ότι ταχύτητα έχεις στο κινητό να είναι ίδια και με το αυτή το booster ,αλλά αφού βρήκες καλό σήμα λογικά θα είσαι οκ .Η βάζεις μεγαλύτερο καλώδιο ethernet η βάζεις ανταπτορα usb wifi στο pc.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosira Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να ισχύει ότι ταχύτητα έχεις στο κινητό να είναι ίδια και με το αυτή το booster ,αλλά αφού βρήκες καλό σήμα λογικά θα είσαι οκ .Η βάζεις μεγαλύτερο καλώδιο ethernet η βάζεις ανταπτορα usb wifi στο pc.
    Μαλιστα. Λογικα usb ανταπτορα θα χρησιμοποιησω.

    Εντωμεταξυ δεν ξερω αν μου απαντησες στο προσωπικο μηνυμα, ωστοσο μου ηρθε ειδοποιηση απο εσενα και ηταν κενο..

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Βλέπουν καλά τα μάτια μου; Snr6 σε γραμμή οτε; Πρόσφατα τεχνικός τους μου είπε ότι άρχισε να δίνει snr6 & ο οτε.. Και τον κοίταζα με μισό μάτι.. Βρε λες; Η ίσως μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις;
    Το 60αρι att πάντως είναι συγκλονιστικό.. Αλλά το adsl αντέχει..
    Btw και το upload είναι τραγικό..
    Κάνε το κόπο να τσεκάρεις κ την εσωτερική σου καλωδίωση γιατί τα crc δεν μου αρέσουν.. Τώρα να είναι λογικό λόγω απόστασης;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntoMast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λενε οτι με speedbooster μπορει να ανεβει εως και +60 αλλα προφανως αυτο δεν το πιανει σχεδον κανεις. Πιστευετε ωστοσο οτι μπορω να φτασω 7-10mbps με speedbooster? (εχω 1.6 mbps down και 0.2 up τωρα). Το σημα 4G σε ενα συγκεκριμενο σημειο του σπιτιου μου ειναι σταθερο, ισχυς συματος 3 με 4. Ικανοποιητικο και σταθερο σημα δηλαδη. Υπαρχει περιπτωση να τεσταρω ποσα θα πιανω με το speedbooster? Π.χ αμα ενεργοποιησω 4G data και κανω speedtest? Ή καμια σχεση;

    Οσο για την τιμη, λενε οσα πληρωνεις +9.90 ευρω το μηνα. Χρειαζεται να πληρωσεις για κατι αλλο; Για το ρουτερ, εγκατασταση κτλπ;

    Και μια..χαζη ερωτηση. Χρησιμοποιω και λαπτοπ και desktop, στο desktop (οπου βλεπω ταινιες, παιζω games κτλπ) πως θα επωφεληθει εφοσον δεν εχει in-built wi-fi? (με ethernet ειμαι συνδεδεμενος τωρα).
    Είμαστε σε παρόμοια κατάσταση... Με μόνη διαφορά το γεγονός ότι είμαι σε απόσταση 2100 μ. και πιάνω με το ζόρι 5.5Μbps. (Θα έπρεπε να είμαι πάνω από 10 ίσως και 12 αλλά λόγω κάκιστης κατάστασης στο δίκτυο του ΟΤΕ - διαπιστωμένο από τους τεχνικούς - η ταχύτητα πέφτει σε αυτά τα νούμερα). Αποφάσισα και εγώ μετά από χρόνια ταλαιπωρίας, να παραγείλω speedbooster - μάλιστα θα το παραλάβω σήμερα, καλώς εχόντων των πραγμάτων. Και εγώ έχω αδύναμο έως πολύ αδύναμο σήμα 4G. Η συμφωνία όμως που έκανα είναι να το δοκιμάσω και εάν δεν δουλεύει, θα το πάρουν πίσω!
    Θα σου συνέστηνα το ίδιο. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. ΠΑρεπιμπτόντως, διάβασα σε κάποιο άλλο νήμα, ότι το speedbooster φαίνεται να είναι ιδιαίτερα καλό στο να "συλλέγει" το σήμα 4G, και πιθανόν να μας εκπλήξουν οι ταχύτητες που μπορεί να καταφέρει. Η απόδοση όμως έχει μεγάλες αυξομειώσεις κατά την διάρκεια του 24ώρου. Ίδωμεν!

  15. #15
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απόδοση όμως έχει μεγάλες αυξομειώσεις κατά την διάρκεια του 24ώρου. Ίδωμεν!
    Το εχω καταλαβει ηδη καπως..Να φανταστεις εχω κανει πανω απο 50 speedtests με κινητο 4G data στο ιδιο σημειο (ουτε εκατοστο διαφορα που λεει ο λογος), διαφορετικες ωρες και μερες και εχω πιασει απο 2.5mbps down εως και 60+mbps (σημερα επιασα 63mbps). Με λιγα λογια πολυ διαφορετικες ταχυτητες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συμφωνία όμως που έκανα είναι να το δοκιμάσω και εάν δεν δουλεύει, θα το πάρουν πίσω!
    Ενδιαφερομαι να κανω το ιδιο, να τους πω νατο δοκιμασω για 1-2 βδομαδες και εαν δεν με ικανοποιει να το παω πισω. Πως εκανες την 'παραγγελια'/συμφωνια; Μεσω τηλεφωνου στο 13888?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας