Σελ. 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 157
  1. #91
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

  2. #92
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ούτε εγώ καταλαβαίνω την επιμονή στη σύγκριση WebEx με zoom. Καμία μα καμία σχέση. Προφανώς και κάποια ορολογία συμπίπτει, ανταγωνιστικές υπηρεσίες είναι, γιατί να πρέπει υποχρεωτικά να ανακαλύψουν νέους όρους για τα ίδια πράγματα; Ο λόγος που προτιμάω zoom έναντι του ανταγωνισμού είναι το πανάλαφρο interface και η απλότητα χρήσης.

  3. #93
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πανεπιστήμιο από την άλλη, χρησιμοποιούμε το Google Meet μέσα από το G Suite for Education, και τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση είναι μια πάρα πολύ ΟΚ εμπειρία. Ποιότητα εξαιρετική, παίζει μέσω browser, καταγράφει τη διάλεξη και μετά την έχουμε διαθέσιμη on-demand. Δεν έχω βρει special tools αλλά δε μας χρειάζονται κιόλας.

    Μου κάνει εντύπωση που δεν το έχω ακούσει να χρησιμοποιείται πουθενά αλλού.
    Κάθε Πανεπιστήμιο έχει επιλέξει το πακέτο που τους συμφέρει ή τους υπέδειξαν.
    Και πάλι δεν είναι υποχρεωτική του συγκεκριμένου πακέτου.
    Κάθε καθηγητής μπορεί να χρησιμοποιεί ότι θέλει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #94
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε Πανεπιστήμιο έχει επιλέξει το πακέτο που τους συμφέρει ή τους υπέδειξαν.
    Και πάλι δεν είναι υποχρεωτική του συγκεκριμένου πακέτου.
    Κάθε καθηγητής μπορεί να χρησιμοποιεί ότι θέλει.
    το google cloud που το προτείναμε (πληροφορικοί) γενικά ως κατάλληλο να διαχειριστεί τον τεράστιο όγκο δεδομένων για σύγχρονη και κυρίως ασύγχρονη εκπαίδευση "πολεμήθηκε" σε θέματα προσωπικών δεδομένων. Πολλοί ήταν διστακτικοί και το ΥΠΑΙΘ άτυπα πίεζε για ΠΣΔ.

    Και επειδή οι καθηγητές οι περισσότεροι είναι ψαρωμένοι στο θέμα (και καλά κάνουν με πολλούς βλ..μένους γονείς) έμειναν στο "καίω κάρβουνο" sch.gr (ΠΣΔ) και τις άθλιες σε λειτουργικότητ υπηρεσίες του. Που δεν δουλεύανε τον "καλό καιρό" με κανέναν να μην τις χρησιμοποιεί. Τελικά επιλέχθηκε από όλους το eclass που εκτός ότι προτάθηκε από το ΥΠΑΙΘ, μετά απο 2 αναβαθμίσεις, την τελευταία πολύ γενναία με resources αλλου φορέα του δημοσίου 12 σερβερς, άρχισε να λειτουργεί κιόλας. Αν και δεν είναι ούτε σφαίρα ούτε λαμπρό τουλάχιστον δουλεύει πλέον ειδικά βραδυνές ώρες. Το webex (σύγχρονη) ήταν επίσης deal του ΥΠΑΙΘ και αυτό τουλάχιστον δούλευε (ως ιδιωτικό από μεγάλο οργανισμό) από την αρχή. Για αυτό δεν επέλεξαν google.

    Αν και κάποιοι (και εγώ) το χρησιμοποιώ στην διδασκαλία (διδάσκω google cloud στην Α λυκείου αφού μάζεψα εγκρίσεις και δηλώσεις από τους γονείς για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο). Το έκανα από ανάγκη γιατί το google cloud δουλευει και είναι πρακτικό ενώ το ΠΣΔ δεν δουλεύει (ή μέχρι τώρα τουλάχιστον γιατί αφού τα χρειάστηκαν και ξεβρακώθηκαν άρχισαν να το προσπαθούν λίγο και να το βελτιώνουν αισθητά).
    There is nothing like 127.0.0.1

  5. #95
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε ιδιωτικό σχολείο πέτυχα Google Hangouts πάντως.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #96
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αφήσω εδώ το comment μου για Open source εφαρμογές, γιατί στο ελληνικό νετ βλέπω άρθρα συνέχεια μόνο για τις κλειστές και γνωστές εφαρμογές.

    1. Riot.im (live browser: https://riot.im/app/ )
    2. Jitsi Meet (live browser: https://meet.jit.si/ )
    3. BigBlueButton

    Όλα open-source και μπορείς να τα στήσεις σε δικό σου server για να ελέγχεις όλη την ροή των δεδομένων. Αν κάποια ελληνική εταιρία πληροφορικής άρχιζε να προσφέρει σε δικούς της servers προεκγκαταστήασεις με πλάνο χρήσης θα χεζ0ταν στο τάλιρο.

    Ειδικά το 2 και 3 έχουν και πρόσβαση από τον broswer χωρίς να χρειάζονται οι χρήστες να εγκαταστήσουν εφαρμογή. (νομίζω μόνο ο admin/moderator). Και δεν χρειάζοτναι λογαριασμό.
    Το 1 έχει εφαρμογή για broswer αλλά από ότι φαίνεται θέλει λογαριασμό (δωρεάν, και χωρίς e-mail)

    PS: Φαίνονται εύχρηστες εφαρμογές για χρήση, αλλά αν έχεις IT που ξέρει τα βασικά μόνο, τότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να στηθεί εύκολα το λογισμικό.

    Έχοντας στήσει Jitsi μαζί με rocket.chat προ 2ετιας, μπορώ να πω ότι ειναι καλό σαν POC αλλά οι ώρες στησίματος, troubleshooting, optimizations κλπ δεν αξίζουν, αν θες να το δώσεις σε end users.
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  7. #97
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Άλλο ένα άρθρο που αναφέρει ότι το zoom χρησιμοποιεί ανασφαλή κρυπτογράφηση, συγκεκριμένα ECB το οποίο πλέον είναι παράδειγμα προς αποφυγή (πολλοί θα έχουν δει το κλασικό παράδειγμα με τον πιγκουίνο)

    https://citizenlab.ca/2020/04/move-f...zoom-meetings/

  8. #98
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    το google cloud που το προτείναμε (πληροφορικοί) γενικά ως κατάλληλο να διαχειριστεί τον τεράστιο όγκο δεδομένων για σύγχρονη και κυρίως ασύγχρονη εκπαίδευση "πολεμήθηκε" σε θέματα προσωπικών δεδομένων. Πολλοί ήταν διστακτικοί και το ΥΠΑΙΘ άτυπα πίεζε για ΠΣΔ.

    Και επειδή οι καθηγητές οι περισσότεροι είναι ψαρωμένοι στο θέμα (και καλά κάνουν με πολλούς βλ..μένους γονείς) έμειναν στο "καίω κάρβουνο" sch.gr (ΠΣΔ) και τις άθλιες σε λειτουργικότητ υπηρεσίες του. Που δεν δουλεύανε τον "καλό καιρό" με κανέναν να μην τις χρησιμοποιεί. Τελικά επιλέχθηκε από όλους το eclass που εκτός ότι προτάθηκε από το ΥΠΑΙΘ, μετά απο 2 αναβαθμίσεις, την τελευταία πολύ γενναία με resources αλλου φορέα του δημοσίου 12 σερβερς, άρχισε να λειτουργεί κιόλας. Αν και δεν είναι ούτε σφαίρα ούτε λαμπρό τουλάχιστον δουλεύει πλέον ειδικά βραδυνές ώρες. Το webex (σύγχρονη) ήταν επίσης deal του ΥΠΑΙΘ και αυτό τουλάχιστον δούλευε (ως ιδιωτικό από μεγάλο οργανισμό) από την αρχή. Για αυτό δεν επέλεξαν google.

    Αν και κάποιοι (και εγώ) το χρησιμοποιώ στην διδασκαλία (διδάσκω google cloud στην Α λυκείου αφού μάζεψα εγκρίσεις και δηλώσεις από τους γονείς για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο). Το έκανα από ανάγκη γιατί το google cloud δουλευει και είναι πρακτικό ενώ το ΠΣΔ δεν δουλεύει (ή μέχρι τώρα τουλάχιστον γιατί αφού τα χρειάστηκαν και ξεβρακώθηκαν άρχισαν να το προσπαθούν λίγο και να το βελτιώνουν αισθητά).
    Το eclass είναι πάρα πολύ καλό.
    Και σαν λειτουργικότητα αλλά και σαν σχεδίαση.
    Επίσης τα εργαλεία του sch.gr είναι πολύ καλά για τον λόγο που σχεδιάστηκαν.
    Το θέμα είναι ότι δεν λειτούργησαν γιατί έπεσαν όλοι μαζί και κατέρρευσαν τα συστήματα.

    Ποιος φταίει γι αυτό;
    Το Υπουργείο; Οι τεχνικοί; Οι υπεύθυνοι;
    Δεν νομίζω.
    Γιατί να επενδύσει κάποιος σε ένα σύστημα που δεν χρησιμοποιεί κανείς.
    Υπάρχουν ακόμα "καθηγητές" που αν δεν λερώσουν τα χέρια τους με κιμωλία ή αν δεν μυρίσουν μαρκαδόρο δεν θεωρούν ότι δίδαξαν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #99
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Zoom admits some calls were routed through China by mistake
    https://techcrunch.com/2020/04/03/zo...-routed-china/

  10. #100
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το eclass είναι πάρα πολύ καλό.
    Και σαν λειτουργικότητα αλλά και σαν σχεδίαση.
    Επίσης τα εργαλεία του sch.gr είναι πολύ καλά για τον λόγο που σχεδιάστηκαν.
    Το θέμα είναι ότι δεν λειτούργησαν γιατί έπεσαν όλοι μαζί και κατέρρευσαν τα συστήματα.

    Ποιος φταίει γι αυτό;
    Το Υπουργείο; Οι τεχνικοί; Οι υπεύθυνοι;
    Δεν νομίζω.
    Γιατί να επενδύσει κάποιος σε ένα σύστημα που δεν χρησιμοποιεί κανείς.
    Υπάρχουν ακόμα "καθηγητές" που αν δεν λερώσουν τα χέρια τους με κιμωλία ή αν δεν μυρίσουν μαρκαδόρο δεν θεωρούν ότι δίδαξαν.
    Από 1η Απριλίου έπεσε γερό upgrade στο σύστημα και τώρα τρέχει κανονικά πάντως, και είναι άκρως αξιοποιήσιμο.

  11. #101
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zoom admits some calls were routed through China by mistake
    https://techcrunch.com/2020/04/03/zo...-routed-china/
    Σιγά το θέμα, εγώ φοράω μάσκα και γάντια όταν έχω zoom meeting.

  12. #102
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει που έγκειται η δυσκολία να υλοποιηθεί E2E encryption σε τέτοιες πλατφόρμες;


    https://www.ciodive.com/news/zoom-pr...curity/575302/

    Έχει να κάνει με δυνατότητες όπως bandwidth management;
    Δεν έχει να κάνει με το bandwidth αλλά με τo πως υλοποιούν το recording και το transcription.
    Από αυτά που καταλαβαίνω και τα δύο γίνονται στους servers της, όχι στον client, μάλλον τα κάνει decrypt και κάνεις τις ανάλογες διαδικασίες ή τα κρατάει ως έχει και όποτε χρειαστεί να τα παρουσιάσει τα κάνει decrypt εκείνη την ώρα μέσω κάποιου κοινού private key ή του private key που παράχθηκε κατά την έναρξη της συνομιλίας το οποίο έχει αποθηκευτεί μαζί με τα αρχεία.
    Θεωρώ ότι το κάνουν ώστε ο client να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύς.

    ---edit---

    Και μάλλον έχω δίκιο γιατί το ίδιο κάνει και το webex, απλά εκεί σου δίνουν την δυνατότητα για E2E αλλά με τα άνωθεν χαρακτηριστικά disabled (καθώς και κάποια άλλα).

    https://help.webex.com/en-us/WBX4473...-Encryption-Do

    Limitations:
    when end-to-end encryption is enabled, the following features are not supported:

    Join Before Host
    Telepresence Video End Points (formerly known as Collaboration Meeting Rooms Cloud)
    Cisco Webex Meetings Web App
    Linux clients
    Network-Based Recording (NBR)
    Saving session data, Transcripts, Meeting Notes, and etc...
    Remote Computer sharing
    Uploading shared files to the meeting space at the end of the Cisco Webex Meetings
    Personal Meeting Rooms
    ---edit2---
    Βασικά από αυτά που διαβάζω δεν φταίει ακριβώς το zoom. Οι περισσότερες conference bridge υπηρεσίες με παρόμοιο τρόπο παίζουν, ειδικά όταν υλοποιούνται πάνω σε rfc και υπάρχοντα πρωτόκολλα επικοινωνίας.
    Σε αυτό που φταίει είναι ότι ενώ τεχνικά έχουν encryption στην επικοινωνία δεν είναι από client σε client ενώ αναφέρουν ότι έχουν αλλά το κυριότερο ότι δεν το δίνουν έστω σαν option όπως κάνει το webex για να καλύψουν τον άνωθεν ισχυρισμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astbox : 04-04-20 στις 22:10.

  13. #103
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    νταξ.. το καταλάβαμε. Το zoom δεν κάνει για meetings πως θα φτιάξουμε τον καινούριο πύραυλο για το ΑΡΗ.
    όμως για κανα μεταπτυχιακό που κάνεις άλγεβρα 2 ή κανένα σουπερμαρκετ πως θα καλυφθεί η ζήτηση σε χλωρίνες, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
    There is nothing like 127.0.0.1

  14. #104
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει να κάνει με το bandwidth αλλά με τo πως υλοποιούν το recording και το transcription.
    Από αυτά που καταλαβαίνω και τα δύο γίνονται στους servers της, όχι στον client, μάλλον τα κάνει decrypt και κάνεις τις ανάλογες διαδικασίες ή τα κρατάει ως έχει και όποτε χρειαστεί να τα παρουσιάσει τα κάνει decrypt εκείνη την ώρα μέσω κάποιου κοινού private key ή του private key που παράχθηκε κατά την έναρξη της συνομιλίας το οποίο έχει αποθηκευτεί μαζί με τα αρχεία.
    Θεωρώ ότι το κάνουν ώστε ο client να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύς.

    ---edit---

    Και μάλλον έχω δίκιο γιατί το ίδιο κάνει και το webex, απλά εκεί σου δίνουν την δυνατότητα για E2E αλλά με τα άνωθεν χαρακτηριστικά disabled (καθώς και κάποια άλλα).

    https://help.webex.com/en-us/WBX4473...-Encryption-Do
    Μάλιστα, άρα λύνει κάποια προβλήματα τα οποία μπορούν να αποτελέσουν μια ισχυρή δικαιολογία, ασχέτως αν αποτελεί την ίδια στιγμή και αδυναμία που μπορεί κάποιος να την εκμεταλλευτεί.

    Οπότε μια απλή λύση είναι να δίνεται επιλογή όπως στο webex.

    Είναι σίγουρο πάντως πως δεν υλοποιείται σε κανένα πακέτο ή έστω κατόπιν συμφωνίας; Μου κάνει εντύπωση πως στην δικιά μου περίπτωση το recording έχει μόνο τον host και κανένα άλλο ενώ ζητά κανονικά άδεια για εγγραφή.

  15. #105
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Βασικά νταξ, νομίζω λίγο υπερβολή η όλη φάση, έχουν πιτάρει τα πάντα. Ακόμα και η πανίσχυρη MS που μας έχει πρήξει με το Azure/Teams/Office365 και κλάταρε μόλις έπεσε το lockdown στην Ευρώπη.

    https://www.theverge.com/2020/3/16/2...ng-coronavirus

Σελ. 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας